Sony kráčí vstříc komunitě a vydává otevřený systém AOSP pro Xperii Z

Android-4.2-AOSP-and-SDK

Sony dělá vše pro to, aby byla vývojářskou komunitou kolem Androidu vnímána jako vstřícná firma. Vydávají proto Android Open Source Project pro svoji vlajkovou loď Xperia Z.

Co je AOSP? Jedná se o snahu dovést Android zpět tam, odkud pochází – do světa otevřeného softwaru, neboli open-source. Dost možná právě na vašem mobilním telefonu či tabletu běží některá z neoficiálních ROMek, například CyanogenMod nebo právě AOSP. Vtip spočívá v tom, že ne vždy jsou veškeré zdrojové kódy zveřejnitelné pro volné užívání a úpravu, často bývají součástí i proprietální ovladače a software třetích stran, který se z licenčních hledisek k uživatelům dostat nesmí. Proto nejsou AOSP ROMky přímo od velkých vydavatelů zdaleka běžné.

Sony Xperia Z (5)

Těmto problémům se bohužel nevyhnul ani AOSP systém pro Xperii Z, jehož vývoj vede zkušený tým, který přinesl i AOSP pro Xperii S. K funkčnosti současného vývojářského sestavení jsou stále ještě nutné tzv. binaries, neboli zkompilované soubory, přímo od Qualcommu. Ty lze stáhnout separátně po odsouhlasení samostatného licenčního ujednání. Rozhodně tedy není tento build stoprocentně funkční a není vhodný ani pro každodenní užití. Však sami vývojáři jako jeden z úspěchů uvádějí, že “to startuje”. Každopádně na systému se bude pilně makat dál, dokud tu nebudeme mít pěkný a stabilní “čistý” Android.

Velká část našich čtenářů asi určitě nepatří mezi “kuchtíky” ROMek (pokud ano, stahujte zdrojáky z GitHubu), ale i pro mírně pokročilého uživatele, který preferuje co nejčistší verzi Androidu bez různých nadstaveb a dalších vylomenin, je ohlášení AOSP systému příjemnou zprávou. Zvlášť když za touto iniciativou stojí velká korporace, od které bychom spíš čekali, že bude házet “hackerům” klacky pod nohy. Jen tak dál, Sony!

 

AOSP for Xperia Z

AOSP for Xperia Z

 

Zdroj: Sony Blog

Jan Olejník
O Autorovi - Jan Olejník

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)