TOPlist

Velký únik: Playstation 5 Pro nabídne oproti předchůdci brutální výkon

playstation 5 pro
  • Portál insider-gaming přináší podrobné informace o Playstation 5 Pro
  • Má disponovat více než trojnásobným výkonem oproti standardní PS5
  • Představení bychom se mohli dočkat už na konci roku 2024

Už nějakou dobu internetem kolují zvěsti o chystané verzi konzole PlayStation 5 s přídomkem Pro. Ačkoliv Sony zatím oficiálně nic nepotvrdilo, úniky informací z důvěryhodných zdrojů pomalu odkrývají specifikace. Co tedy můžeme od PS5 Pro očekávat? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Srdcem PS5 Pro bude podle všeho stále procesor AMD Zen 2 s osmi jádry, což je poměrně překvapivá zpráva, novinkou má být pouze režim vysoké frekvence. Ten vystřelí takt procesoru na 3,85 GHz, čímž zvedne jeho výkon o 10 %. Drobnou daní za tento nárůst bude mírné snížení výkonu grafického procesoru o cca 1,5 %.

O poznání výraznějšího vylepšení se dočkáme v případě paměťové propustnosti. Konzole Playstation 5 Pro by se dle dostupných informací měla pochlubit rychlostí až 576 GB/s, což je oproti 448 GB/s u standardní PS5 nárůst o 28 %. Rychlejší přenos dat mezi pamětí a GPU je přitom velmi důležitý a v oblasti vylepšení grafického výkonu ještě nekončíme.

EXCLUSIVE: More PlayStation 5 Pro Specs Details. What Will The PS5 Pro Have?

EXCLUSIVE: More PlayStation 5 Pro Specs Details. What Will The PS5 Pro Have?

Uniklé informace hovoří o 45% nárůstu vykreslovacího výkonu, 2-3x (v ojedinělých případech i 4x) lepším ray tracingu. Sledování paprsků má mít navíc na starost dedikovaný hardware. Celkově bychom se měli dočkat výpočetního výkonu až 33,5 TFLOPS, současná generace nabízí 10,28 TLFOPS, celkový výkon bude tedy více než trojnásobný.

Zlepšení se dotkne i zvukové stránky. Technologie Audio Compute Voice (ACV) by s novou frekvencí dokázala zvýšit výkon knihovny Audio Compute Module (ACM) o 35 %.

Oficiální datum vydání PS5 Pro je stále zahaleno tajemstvím. Spekuluje se o konci roku 2024 nebo začátku roku 2025. Bohužel není jasné, kolik si bude Sony za konzoli účtovat, ale pravděpodobně bude cena o něco vyšší než u standardní PS5, která se dá v Česku pořídit za přibližně 12 tisíc.

Jak se těšíte na Playstation 5 Pro?

Zdroj: insider-gaming

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)