Oracle se spolčuje s IBM ve vývoji Javy, špatné zprávy pro Android

No Image-02

V pondělí vyšlo oznámení, že Oracle začíná spolupracovat s IBM na OpenJDK implementaci Javy, kterou po akvizici Sun Microsystems nyní vlastní Oracle. Proč je to pro Android ne zrovna dobrá zpráva? Aplikace pro Android jsou psány v omezené části Javy, jejichž spouštění a běh zajišťují komponenty postavené na projektu Harmony, což je implementace Javy, která má otevřený zdrojový kód a její svobodu zaštíťuje Apache Software Foundation. A za kódem v Harmony stojí z velké části právě inženýři z IBM, kteří jsou nyní přesouváni k OpenJDK a Harmony tak zůstává opuštěno a něvěští se mu zrovna světlá budoucnost. Přestane-li se Harmony vyvíjet úplně, mohlo by to mít do budoucna nemilé následky pro Android a jeho aplikace.

Oracle také nedávno podal žalobu na Google kvůli porušování některých Java-souvisejících patentů v systému Android. Něktěří analytici v souvislosti s těmito nedávnými událostmi se shodují, že Oracle se snaží zpomalit růst Androida, ne-li ho úplně zastavit. Avšak Google není jediný, kdo by mohl mít se zastavením vývoje Harmony problémy, ty jsou velmi reálné také pro HP/Palm a jejich WebOS, kde je tato Java implementace také použita.

Zajímavostí také je, že Google má více vývojářů pracujících na OpenJDK, než samotný Oracle. Proč tedy Google v Androidu rovnou nepoužije OpenJDK? Nejpravděpodobnějším důvodem jsou licence. Google raději sáhl po licencemi nezatíženém Harmony, než po OpenJDK, čímž může výrobcům telefonů daleko snáze zaručit, že Android se nebude v budoucnu potýkat s licenčními problémy, které by eventuélně mohly ohrozit i samotné výrobce.

Proto je pravděpodobnější, že Google teď přesune alespoň část svých OpenJDK vývojářů k Harmony, aby projekt udržel naživu. Přechod na OpenJDK by tehcnicky byl možný, ale zbytečně zdlouhavý, což by vedlo ke zpomalení vývoje Androida jako platformy. Navíc je z celé Javy použito pouze něco okolo pár stovek tříd, takže jednoduše není třeba používat celé OpenJDK.

Google se k situaci zatím stále jasně nevyjádřil, bude proto zajímavé sledovat, jak se věci dále vyvinou. Dá se však předpokládat, že teď, když je Android na doslova raketovém vzestupu, udělá Google pro svého zeleného robota maximum.

Martin Klapetek
O Autorovi - Martin Klapetek

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (29)