Menu

Nokia vyklízí pole navigací, potvrdila prodej map HERE

Společnost Nokia potvrdila rozhodnutí prodat svou mapovou divizi HERE konsorciu německých automobilek Audi, BMW a Daimler. Výše transakce je 2,8 miliardy dolarů (cca 69 miliard korun) a všechny zúčastněné firmy doufají, že uzavřou dohodu v prvním čtvrtletí roku 2016. Všechny tři automobilky přitom budou mít stejný podíl.

Výrobci automobilů mají v plánu přizvat ke spolupráci na vývoji mapové služby další společnosti. Mezi potenciálními partnery jsou jmenovány Fiat Chrysler Automobiles NV, Renault SA, PSA Peugeot Citroën, Ford Motor Co., Toyota Motor Corp. a General Motors Co. “Cílem bylo spustit službu jako otevřenou platformu pro všechny” uvedl jeden z informovaných zdrojů. Zástupci konsorcia řekli, že jsou ochotni spolupracovat s firmami z jiných odvětví. Předpokládá se, že mapové podklady budou, kromě běžného použití, využity také pro vývoj autonomních automobilů bez řidiče.

Nokia prodala navigaci HERE německým automobilkám

Nokia prodala navigaci HERE německým automobilkám

Nokia koupila HERE za více než dvojnásobek dnešní ceny

Sama Nokia zaplatila NAVTEQu v roce 2008 za mapovou službu HERE 8,1 miliard dolarů a minulý rok, s ohledem na účetní uzávěrku, měla tato divize hodnotu kolem dvou miliard eur. Ač ji tedy Finové prodávají za méně než polovinu ve srovnání s pořizovací cenou, nedá se říci, že by na tomto obchodě prodělali. Tento krok je pro firmu přínosem, a to nejen z ekonomického hlediska, ale také z pohledu plánů na další směr podnikání. Nokia se po prodeji mobilní divize Microsoftu soustředí na své produkty v segmentu mobilních sítí, což v minulosti potvrdila odkoupením společnosti Alcatel-Lucent za 15,6 miliard eur.

Zprávy o možném prodeji mapové divize HERE kolují přinejmenším od dubna tohoto roku, kdy zpravodajská agentura Bloomberg tvrdila, že finská společnost hodlá ukončit aktivity v tomto segmentu, aby se mohla více koncentrovat na práci v oboru bezdrátových sítí (viz aktualita Nokia zvažuje prodej své mapové divize HERE). Již tehdy se jako o jednom ze zájemců mluvilo o “nejmenované německé automobilce.” Později se vynořily spekulace, že mezi zájemci jsou i velké firmy, jako Apple či Facebook (viz zprávička Kdo koupí mapy Nokia HERE? Možná Apple, nebo Facebook). V té době se předpokládalo, že Finové nepůjdou při prodeji pod částku tří miliard eur.

Jaké bude mít tento krok dopady z hlediska aplikací pro mobilní telefony? Podle Nokie žádný – navigace by měla být i nadále dostupná pro všechny podporované platformy, tedy Android, iOS i Windows Phone.

Zdroje: Hi-Tech, Android Police, Android Central, Android Authority.

 

Komentáře

jech

jech

4.8.2015 13:07

Pokud koupila Nokia mapy Navteq za 8 miliard USD a dnes je prodáva za 2 miliardy EUR, je to spíš za čtvrtinu ceny než za polovinu. Pro Nokii je to jednoznačná ztráta, investovali do businessu, která nemá perspektivu. Navteq/HERE nedokáže držet krok s konkurencí jako Google nebo OpenStreetMap.

Těžko se dá vydělat na produktu, ke kterému existuje několik lepších alternativ zdarma. Automobilky jsou asi jediné firmy, které jsou ještě zkostnatělejší než byla Nokia v době, kdy kupovala Navteq. Proto si ty mapy kupují. Hodlají do aut ještě spoustu let dávat za příplatek v řádu desetitisíců navigaci, která je na úrovni přístroje za 1000 Kč.

Jirka2014

z aplikace
4.8.2015 13:19

Děkuji Nokie.

B.

B.

4.8.2015 14:39

LOL, Nokie nemá co vyklízet:D Ty 4 lidi co podle toho jezdili, si hold najdou jinou navigaci…

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

4.8.2015 14:48

Nejhorší navigace na GooglePlay a nakoupí jej automobilky jako Audi, BMW awp. Nechápu, proč si raději nevezmou zdarma ty od Google.

BigD

BigD

4.8.2015 16:12

Faktuž: asi proto, že ony ty mapy od Google zase tak moc zdarma nejsou. To bys ale mohl jako osoba s Google dlouhodobě spolupracující vědět.

Robertrob

robertrob 0

z aplikace
4.8.2015 18:36

Faktuž něco neví??? 😀😁😀😀

Pavel

Pavel

z aplikace
4.8.2015 21:03

Faktuž neví nikdy nic.

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

4.8.2015 21:43

BigD: Mapy zdarma jsou, a to i pro komerční použití. Stačí sepsat dohodu, např. ve formě že se budou naježděné trasy odesílat zpět společnosti google, což ostatně všichni při používání potvrzují. Takže z mého pohledu to zdarma je.

RSS (komentáře k článku)