Kdo koupí mapy Nokia HERE? Možná Apple, nebo Facebook

nokia_here_ico

Před dvěma týdny začaly kolovat informace, podle kterých finská společnost Nokia uvažuje o prodeji svých map a navigace HERE (viz aktualita Nokia zvažuje prodej své mapové divize HERE). Mezi zájemci, kteří by tuto službu rádi odkoupili, byly tehdy zmiňovány Uber Technologies Inc. či konsorcium německých automobilek. V uplynulých dnech pak vyplavala na povrch jména dalších firem, jež se údajně ucházejí o možnost koupit léty prověřenou navigaci. Patrně největším uchazečem bude Apple, kterému se jeho mapová aplikace mírně řečeno příliš nepovedla, přičemž od spuštění vlastní služby v roce 2012 se v tomto směru mnoho nezměnilo. Fiasko bylo alespoň částečně zažehnáno dostupností Map Google pro iOS.

Kdo koupí mapy Nokia HERE? Možná Apple, nebo Facebook Kdo koupí mapy Nokia HERE? Možná Apple, nebo Facebook

Nokia přitom údajně bude ochotna prodat HERE za více než tři miliardy dolarů, přičemž je sama koupila za částku nad osmi miliardami. Nápadníků je ale více – kromě Applu jsou mezi potenciálními kupci zmiňovány firmy jako Facebook, Baidu (největší vyhledávač v Číně), Sirius XM (největší světový poskytovatel satelitního rádia), Amazon, Alibaba (největší čínský portál pro e-komerci) a některé automobilky. Hlavním důvodem zakoupení navigačního systému může být především snaha v budoucnu konkurovat Mapám Google.

Společnost chce prý prodat své mapy, protože se hodlá více zaměřovat na mobilní síťová zařízení a služby, kde hodlá konkurovat Huawei Technologies. Před dvěma týdny firma koupila společnost Alcatel-Lucent za 15,6 miliard eur s cílem stát se největším světovým dodavatelem zařízení pro budování mobilní síťové infrastruktury. Sama Nokia ale odmítla jména zájemců o svou navigační službu komentovat.

Zdroje: ChezaSite, Bloomberg, Softpedia, Droider.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)