Menu

Nakupujete z Číny? Jak jste spokojení? (Víkendová hlasovačka)

Internet zkracuje vzdálenosti a otevírá dveře k novým možnostem. Už dávno nejsme díky celosvětové síti odkázáni jen na to, co seženeme v nejbližším obchodě. Můžeme nakupovat od obchodníků prakticky po celém světě, přičemž aktuálním hitem je především díky nízkým cenám Čína. V tomto kole Víkendové hlasovačky a diskuze chceme zjistit, zda nakupujete z Číny, a pokud ano, jak jste spokojení.

Od čínských prodejců můžete nakupovat na mnoha portálech – namátkou jmenujme například AliExpress, DealeXtreme, Pandawill.com, etotalk.com, iBuygou.com, Geekbuying. Často seženete zboží od čínských obchodníků také na největším aukčním portále ebay.com. Výhodou je, kromě již zmíněných výhodných cen, velmi široký výběr. Pokud například potřebujete náhradní pásek k náramku MiBand. budete mít v českých obchodech na výběr ze šesti barev. U čínských obchodníků je výběr barev třikrát větší a ceny poloviční.

Dalším nesporným argumentem, proč se vyplatí nakupovat z Číny, je poštovné. To je totiž často zdarma, čemuž se nemohou rovnat ani nejlevnější doručovací služby na našem území, začínající na 49 korunách. Abychom ale nebyli jen pozitivní, zmiňme také jednu z nevýhod této cesty, kterou jsou poměrně dlouhé dodací lhůty. Počítejte minimálně se 14 dny, nicméně obvyklá doba se pohybuje kolem jednoho měsíce a někdy se protáhne až na osm týdnů. Za dodání tedy sice často nezaplatíte ani korunu, ale počkáte si. Přeprava na delší vzdálenost je také spojena s větším rizikem poškození, nicméně čínští prodejci zpravidla takovou situaci ochotně řeší opětovným zasláním nového kusu.

Možná rizika a nevýhody

S čím pochopitelně při nákupech z Číny nemůžete počítat, je záruční doba, která je v případě nákupů v Česku stanovena zákonem. Pokud zboží nefunguje hned po rozbalení, máte poměrně vysokou šanci na to, že s dodavatelem z Číny vyjednáte nějakou formu nápravy. Po dvou letech se ale s vámi s velkou pravděpodobností nebude nikdo bavit. Stejně tak nepočítejte s českým návodem – v tom lepším případě bude v angličtině, v horším v čínštině a v nejhorším nedostanete návod vůbec. Jistým rizikem pak je šance, že místo originálu koupíte padělek, se kterými si v Číně příliš nelámou hlavu.

Co ale na většině nákupních portálů platí, je ochrana spotřebitele. Pokud se zákazník a prodejce neshodnou v názoru na řešení nějakého sporu, jsou zpravidla pravidla nastavena ve prospěch zákazníka. Také samotní prodejci často raději okamžitě vrátí peníze, než aby trávili čas dohadováním se zákazníkem. Tuto zkušenost můžeme potvrdit na základě několika desítek nákupů na eBayi. Jakmile nastal jakýkoli problém s prodejcem, eBay se automaticky postavil na stranu zákazníka.

Jistou komplikací je placení – na tolik oblíbenou dobírku z Číny do Česka určitě žádný obchodník posílat nebude. Platí se předem, nejčastěji platební kartou (s povolenými internetovými transakcemi), v lepších případech skrz platební platformu PayPal. V případě nákupu nad 22 eur je nutné doplatit daň z přidané hodnoty ve výši 21 %, pokud částka překročí 150 eur, pak můžete počítat s celními poplatky.

K nákupům budete potřebovat platební kartu

K nákupům budete potřebovat platební kartu

Pokud jste ještě z Číny nenakupovali, určitě vám přijde vhod návod zkušeného Honzy Dolejše Jak nakupovat zboží nejen z Číny? Hledáte-li inspiraci na zajímavé gadgety, najdete ji v našem seriálu 5 tipů na zajímavé zboží z čínských obchodů.

Nakupujete z Číny?

Pojďme se tedy pustit do ankety, jejímž cílem je zjistit, zda nakupujete z Číny, a pokud ano, jak jste s nákupy spokojeni. Nákupem z Číny je pro účely této Hlasovačky míněn nákup od čínského prodejce, který nemusí být nutně proveden na čínském webu.

V diskuzi pod článkem se můžete podělit o své zkušenosti s čínskými obchodníky či obchody. Kde mají nejlepší ceny a nejkratší dodací doby? Narazili jste někdy na nějaký problém? Pokud ano, jak byl nakonec vyřešen?

Hlasovačka z minulého týdne

Před týdnem jsme se v rámci Víkendové hlasovačky ptali, jak řešíte bezpečnost svého telefonu. Čtenáři v tomto případě mohli hlasovat pro více než jednu možnost a zcela jednoznačným hitem se ukázala být synchronizace do cloudu Google, pro kterou hlasovalo 74 % respondentů. 65 % hlasujících spoléhá na bezpečný zámek obrazovky (včetně odemykání otiskem prstu) a 61 % má v telefonu aplikaci, s jejíž pomocí mohou lokalizovat polohu zařízení. Jako ochranu před škodlivými aplikacemi volí 57 % respondentů vlastní opatrnost. Další výsledky můžete vidět na následujícím obrázku.

Hlasovačka z minulého týdne

Hlasovačka z minulého týdne

 

Komentáře

hmmma

27.5.2017 8:08

Spokojený jsem nebyl protože zboží nedorazilo :(

TylerManifesto

TylerManifesto 0

z aplikace
27.5.2017 8:14

nakupuju pravidelne a jsem spokojen! :) kdyz je zbozi poskozeno nebo neodpovida tak ja uvadi,vraceji penize.. vse bez problemu

Adam Firda

27.5.2017 8:26

Pri Aliexpresu treba dávať pozor cez akú poštu bude tovar posielaný…cez china post je to väčšinou najskôr(2-3tyzdne), cez yanwen economic je to najdlhšie-väcsinou 2,3 mesiace.

Rolf

Rolf 10

z aplikace
27.5.2017 9:12

nakupuji hlavně na wish a jen oblečení si tam musím brát o 2 čísla větší než u nás ,jinak pohoda a tedy 2 měsíce doručení,jo a paměťová média jako jediná už tam nekupuji,koupil jsem 2 karty a jeded flashdisk​ a vše nefunkční.
Vrácení penez vždy proběhlo v pořádku.

Douby

27.5.2017 9:35

Server je o telefonech takže předpokládám že se ptáte na zkušenosti s nakupováním čísnkých značek telefonů. Především je třeba opravdu velmi dobře vybírat, protože tam najdeme většinou neskutečné krámy, a mezi nimi je pár zajímavých dobře vybavených kusů, které se dají najít ale není to úplně jednoduché. Například je třeba zmapovat si mediatek chipsety a udělat si nějakou tabulku ze které budou zjevné jejich schopnosti, podporované frekvence, senzory, výkon, atd .. chipset je na telefonu to nejdůležitější a odvíjí se od toho jeho další možnosti. Vyznat se v chaotické nabídce mediatek chipsetů taky není zrovna nic jednoduchého a když už to všechno zvládnete přijde ten problém že se nemůžete spolehnout na to že údaje které výrobce uvádí budou pravdivé. Typicky čínští výrobci velmi rádi prodávají vzhledově vždy naprosto identické varianty téhož telefonu (například homtom ht17 a ht17 pro) jejich vnitřní výbava se výrazně liší ale navenek to nepoznáte, toho často prodejci na ali zneužívají, vy si objednáte dražší variantu a oni vám pošlou tu levnější a doufají že si toho nevšimnete :)) naštěstí na ali je možnost refundace ale i tak to zkouší a zřejmě doufají že to klient opravdu nepozná.

Douby

27.5.2017 9:42

zkrátka na komfortní nakupování v ČR s 2 letou zárukou a možností do 14 dnů vrátit bez udání důvodu aliexpress nikdy mít nebude a vždy to bude hazard. Je ale nesporné že cena na aliexpressu je opravdu mnohem zajímavější než co může nabídnout zdejší dovozce … chce to zvážit a nezapomenout k ceně čínského dodavatele připočíst nepochopitelně přemrštěný poplatek české pošty za zastupování u celníků (rozuměj předání jednoho lejstra) a pochopitelně doměřené DPH. Záruka v zahraničí bývá jen roční a její praktická vymahatelnost je velmi problematická a nákladná. Zajímalo by mne zda se tu najde alespoň jeden kdo má dobou zkušenost s proběhlou reklamací u obchodníka aliexpressu a nemyslím tím reklamace drobných věcí které se řeší tak že čínský obchodník danou věc prostě jen pošle znovu protože je pro něj prakticky bezcenná. Povedlo se vám někomu v číně zdárně reklamovat jakoukoliv vadu telefonu a získat teleofon opravený ? Zatím mi to připadá jako naprosté sci fi :-)

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 9:51

Nakupují veškerou elektroniku výhradně přes GearBest a AliExpress a nemám žádný problém. Jelikož totožné zboží je tam i o 90% levnější (Naposledy TV Samsung tam 11000 Kč a u nás totožný model 32000 Kč) předražených obchodníků. Samozřejmě podmínkou je nákup dražších věcí na virtuální adresu do Německa nebo NL a pak teprve sem čímž odpadnou předražené poplatky a výpalné našeho Kocourkova a taky zvolit placené poštovné. Zboží zpravidla do 14 dní mám doma. Pokud jde o levnější zboží nechávám si to posílat rovnou ale VŽDY placené poštovné (u nás doporučená zásilka) jelikož nedohledatelné zásilky se na 70 % ztratí (neboli ukradnou) hned v Praze (dokonce jsem kdysi mluvil z borcem co měl jako brigádu práci na té vyměňovací poště kdy přehazoval (ano přehazoval :-) ) zásilky z vlaků a ten vykládal kolik si jich rozeberou tam jelikož se to nedá dohledat a často tam najdou zajímavé zboží)

Co mě ale neskutečně se*e je nemožnost nastavit si přepravce po ČR. Jelikož naše ČP to je něco hrozného. Z Číny sem to jde 14 dní a z Prahy do Brna klidně tři týdny kdy to 14 dní leží na výměňovací poště a pak další týden to jde z Prahy do Brna. O nějakém pokusu o doručení samozřejmě už dávno v Brně nemůže být řeč takže další dva dny čekáte na lístek o nezastižení (i když jde o RD kde jsou dvě seniorky které jsou vždy doma) a pak si jdete vystát frontu na poštu. Kolikrát jsem odlovil pošťačku přímo u dveří jak mě “nezastihla”… prý jim dávají hned ty lístky aby jste museli k okýnku kde vám nabídnou zboží k prodeji. :-/ Děs běs :-(

imaster

27.5.2017 9:55

Na alíku nakupuji pravidelně už několik let. Ale vždy jen drobnosti jako jsou obaly, skla, kabely, nabíječky.. Nikdy bych nekoupil nic dražšího jako je třeba mobil nebo tablet. Ty problémy se zárukou, možnosti fejk zboží atd. mi za tu trochu ušetřených peněz nestojí. To si raději připlatím za servis a dvouletou záruku.
Jinak spokojenost, snad jen ta dodací doba je trochu delší, ale člověk se má alespoň na co těšit a s nadějí koukat denně do schránky.

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 10:03

@Douby Ano já. U Honoru 7 se mi po 14 dnech v levém rohu objevila černá skvrnka. Vše jsem nafotil a poslal. Dostal jsem adresu v Německu kam to mám poslat. Do tří týdnů jsem dostal nový Honor 7 (nové zabalené balení od výrobce) a jako bonus (omluva ? ) ochranné sklo. Ale nakupují několikrát do měsíce a na virtuální adresu do Německa takže možná to posuzují jinak 😊

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 10:04

Douby: Ano já. U Honoru 7 se mi po 14 dnech v levém rohu objevila černá skvrnka. Vše jsem nafotil a poslal. Dostal jsem adresu v Německu kam to mám poslat. Do tří týdnů jsem dostal nový Honor 7 (nové zabalené balení od výrobce) a jako bonus (omluva ? ) ochranné sklo. Ale nakupují několikrát do měsíce a na virtuální adresu do Německa takže možná to posuzují jinak 😊

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 10:06

2 Douby: Ano já. U Honoru 7 se mi po 14 dnech v levém rohu objevila černá skvrnka. Vše jsem nafotil a qposlal. Dostal jsem adresu v Německu kam to mám poslat. Do tří týdnů jsem dostal nový Honor 7 (nové zabalené balení od výrobce) a jako bonus (omluva ? ) ochranné sklo. Ale nakupují několikrát do měsíce a na virtuální adresu do Německa takže možná to posuzují jinak 😊

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 10:10

#Douby: Ano já. U Honoru 7 se mi po 14 dnech v levém rohu objevila černá skvrnka. Vše jsem nafotil a poslal. Dostal jsem adresu v Německu kam to mám poslat. Do tří týdnů jsem dostal nový Honor 7 (nové zabalené balení od výrobce) a jako bonus (omluva ? ) ochranné sklo. Ale nakupují několikrát do měsíce a na virtuální adresu do Německa takže možná to posuzují jinak 😊

Tealc

Tealc -2

27.5.2017 10:18

Sorry…myslel jsem že mi to zahodil filtr :-(

Mavi

27.5.2017 10:34

Nakupuju na banggood.com a je to super, nezkoušel jsem jejich poštovný zadarmo, protože za 2 dolary mi zboží přijde do 10 pracovních dnů.

XCrow

XCrow 1

z aplikace
27.5.2017 11:07

Jak funguje ta virtualni adresa napr. v nemecku? To jsem jeste nezkousel:) Nejdrazsi vec co jsem kupoval byl MiBox od Xiaomi za nejakych cca 70$ a prosel tez bez cla a dph. Drazsi vec uz bych si asi nerisknul.

Honzawalk67

27.5.2017 11:12

No z pěti telefonů co máme v rodině jsou tři dovoz z Číny. Dvakrát ETOTALK a jednou přímo UMIDIGI ( výrobce). Přímo z Číny jsou doma ještě dva jako záloha – starší THL 6″ a zopo 5,5″ . Celkem jsem tedy v Číně nakoupil pět telefonů a ani jednou jsem neměl problém. Ťuk Ťuk na dřevo !. Lenovo Vibe P1 pro koupené v ALZA je už potřetí v opravě….. Ale asi jenom náhoda, abych nekřivdil. Drobnosti kupuji na WISH a větší věci ( elktromotor do ekola, celé ekolo, TV) kupuji na EBAY a zatím zcela bez komplikací. Prostě z Číny nakupuji často a zatím mohu jenom doporučit. Kamarádi nějaké komplikace měli ale zatím se to vždy rychle vyřešilo ( dostali nový výrobek). Jo a jedna zkušenost s etotalk ! Vždy kupujte telefon i tablet s etotalk ROM !!!

mm

z aplikace
27.5.2017 13:15

obleceni z wish uz ne. Objednal jsem tam vestu a ten material je fakt shit. Tenke jak tricko a vsude trci nite. Kdyz teda nepocitam ze je mi male :-)

Milan4exa

27.5.2017 13:22

Vůbec vám nezávidím nakupovat přes německý virtual. Já žiju trvale v Bulharsku a tady nikoho nezajímá od kud ten balík poslaly. Většina zboží jde z evropských skladů bez dalších poplatků až na mou vesnickou poštu. Kupuji přes GearBest a jsem spokojen. Většinou telefony a příslušenství, ale také kuchyňské zboží.

josa

z aplikace
27.5.2017 15:00

Driv eBay, ted Aliexpress, vetsinou spis drobnosti za par $ a naprosta spokojenost, kvalita prijatelna, uspesnost doruceni pres 90%, prumerna doba dpruceni cca 3 tydny…

Wolfsteen

wolfsteen -1

27.5.2017 15:37

Už asi 3 roky nakupuju jen na AliExpressu. Zatím mi zboží nedorazilo asi dvakrát a vrátili mi peníze, takže pohoda. Nakoupil jsem už i pár dražších věcí vč. telefonu a nemůžu si stěžovat. Je dobré se orientovat podle hodnocení a ne vždy brát to nejlevnější.

Hosan77

z aplikace
27.5.2017 15:38

AliExpress,Gearbest naprostá spokojenost, a ta dosaci lhůta není tak špatná, párkrát jsem tu měl zboží i do týdne, max 4 týdny.

Milan Berka

27.5.2017 19:48

Koupil jsem laptop Xiaomi Air, za polovinu než tady. Vše naprosto v pořádku.

Vasek812

vasek812 0

27.5.2017 20:56

Vysvětlí někdo prosím jak funguje ta virtuální adresa?

Zdeněk Halamík

28.5.2017 8:14

Všichni tady řeší cenu a kvalitu a zboží, což je pochopitelné, objednávám taky, ale je třeba brát v potaz i ekologickou stránku věci a dlouhodobou udržitelnost při objednávání drobností za pár $. Vzhledem k tomu, že poštovné dotuje Čína, tak je to pro nás strašně levné a “výhodné”, ale zkuste se zamyslet nad skutečnými náklady, je to na úkor lidí, co pracují za naprosté směšné odměny. Někdo to zboží musí zabalit, evidovat projde to spoustou třídících center a ta doprava má taky obrovský dopad na životní prostředí (zkuste si najít článek, jak lodní doprava znečišťuje ŽP. Někdo může namítat, že když si to koupí v ČR, tak se to sem stejně přepravuje z Číny, ale je rozdíl, jestli se přepravuje balení 1000ks nebo i víc, či po jednom. Někdo to musel zabalit, obal který se pak vyhodí vyrobit atd. Přeprava po jednotlivých kusech zabere mnohem víc místa času a je to mnohem větší ekologická zátěž. Další stránka věci je, že často nakupujeme věci, které třeba ani nepotřebujeme, ale jsou tak levné, tak proč bychom si je nekoupili nebo je nevyzkoušeli – konzumní přístup. Jsou to prostě aspekty, nad kterými bychom se měli zamyslet….

Radeg

radeg 20

28.5.2017 9:49

Až tady, český přeprodejce, bude identický WiFi Repeater, který koupím na Aliexpresu za 200,- Kč, stát max 300,- Kč a ne 700,- Kč, budu se ohlížet i na ekologii.
Zatím bohužel vítězí ekonomie.
Beru marži 30% dobře, ať nežeru, 50%, ale ne 200% a víc.

LufyCZ

z aplikace
28.5.2017 12:35

Před vánoci jsem koupil usb c otg adaptér, trvalo to dlouho (2 měsíce), ale nakonec dorazilo. Zajímavé je, že z Číny to poslali ještě ten večer. ČP je odpad, kterej by se měl vydezinfikovat. Zrovna včera jsem koupil kabel, tak uvidíme…

Abkraka_a

AlešA 5

28.5.2017 12:58

Nakupují pravidelně 10 rok, převážně podlahy ;D tam bm cca 189,- tady se prodá za 1300,- , takže furt se to vyplatí, co se kalich nákupú týká, vadí mi ochota jejich system. Někdy přijde do 7dnu někdy až o půl roku později.. Přitom je to skladem, odeslané a jen čeká… na štempl.
Líbí se mi system reklamace, kdy pošlu video že to nefunguje a oni pošlou nový výrobek. Starý mě zůstává…..

Radeg

radeg 20

28.5.2017 19:49

@LufyCZ:
A celou cestu to šlo ČP? Asi těžko.
Vsadím se, že v ČR to bylo tak za sedm týdnů a teprve ten poslední to bylo v réžii ČP.
Jsi lufa, nic nevíš a nadáváš.

honzah

28.5.2017 20:13

vzdy si spocitam jestli se vyplati zbozi z ciny, vetsinou ale ano. “Dvouleta” zaruka v cesku take neni zdaleka stoprocentni, takze to mam pokud je zbozi v cine cca o 30% levnejsi a nepotrebuji jej okamzite, tak neni moc co resit. Treba u 3d tiskarny nebo dronu je rozdil v cene, nabidce a kvalite ohromny

Milan4exa

28.5.2017 21:50

AlešA: tos mě s těma podlahama fakt dostal. Napiš kde to kupuješ.

Zerthe

Zerthe 2

29.5.2017 0:25

Nechci rejpat, ale stejně by tu mohl i padnout dotaz, kolik z těch, kteří na výše zmíněných obchodech nakupují, vyvěšují na svých profilovkách jednou ročně tibetskou vlajku :-D

Sitler

sitler 3

29.5.2017 6:07

Z Číny nakupuji, ale jen drobnosti. Nějak nemám odvahu koupit tam telefon/tablet apod. Chybí mi záruka, a taky problémy se clem…

LufyCZ

z aplikace
29.5.2017 7:08

radeg: Když to z Číny bylo odesláno hned tentýž večer ? A když je udávaná doba max měsíc ? Toto nebyla jediná špatná zkušenost s ČP. Oni jsou schopní balíček z Prahy doručit klidně až po pěti pracovních dnech.

Guru

z aplikace
29.5.2017 10:04

@AlesA
A me by zase zajimalo jak se da pocitat podlaha na bm?

Radeg

radeg 20

29.5.2017 12:10

@LufyCZ:
Pořád se ptám kde máš tu jistotu, že to do ČR nešlo těch 6-7 týdnů?

83

30.5.2017 9:43

Nakupuji již několik let na Alliku nebo Gearbest. Telefony výhradně na Gearbest z evropských skladů,čili bez DPH a cla. Zatím bez problémů. Menší problémy-vytržený řemínek u hodinek-reklamace vyřešena zasláním nových hodinek do 14 dnů. Usb flash také vyřešeno zaslání nového. Je potřeba to vždy vyfotit
a vysvětlit. Největší problém je ČP – nedoručují,oznamují dlouho a nyní mají tkz.zlepšovák,odpolední doručování, tak musíte byt doma celý den,protože jednou přijede ve 13.00 a podruhé v 18.30 h. Obecně asi platí, že je lepší si připlatit dolar, dva za poštovné a zásilka je v evidenci a tak ji můžete sledovat.

MarekPt32

1.1.2018 18:55

Já se snažím z Číny moc neobjednávat. Tedy ne, že bych měl špatné zkušenosti, to spíše naopak. Pokud jsem něco objednal tak to přišlo a pokud to bylo poškozeno tak nebyl problém to reklamovat. Stačilo nafotit a zažádat o vrácení peněz. V obou případech co jsem byl nucen zboží reklamovat mi to schválili bez problému. Důvod proč nerad objednávám z Číny je ten, že se snažím spíše podporovat naše výrobce a prodejce. Naposledy jsem si objednával třeba z http://www.armytrika.cz/ Nakupuji taky raději v malých obchůdcích než ve velkých hypermarketech (velké obchody prostě nemám rád) a obecně vyhledávám domácí výrobky a ruční práce. Je to zkrátka úplně o něčem jiném. Chápu, že většina lidí, kteří nakupují rovnou Číny to dělá především proto aby ušetřili.

RSS (komentáře k článku)