TOPlist

Motorola Edge 40 Neo recenze: Stylová kráska s čistým Androidem a kvalitním OLED displejem

motorola edge 40 neo recenze
  • Motorola Edge 40 Neo je parádní telefon s čistým Androidem a nadprůměrným displejem
  • Na konkurenci ale v některých ohledech ztrácí, fotoaparáty jsou průměrné a zmizelo Qi nabíjení
  • Potěší však jinými funkcemi, například Ready For, kterou nenabízí v podobné ceně ani Samsung

V polovině září zamířila na český trh na první pohled velmi zajímavá Motorola Edge 40 Neo, která spadá do kategorie vyšší střední třídy. V posledních letech tvoří firma spadající pod Lenovo poměrně zajímavé telefony a to právě ve střední třídě, kde nabízí velmi dobrý poměr mezi cenou a výbavou. To ale paradoxně není záležitost dnes testovaného telefonu. Dokáže i přesto uspět? Na to se pokusím odpovědět v následujících řádcích..

Obsah recenze Motorola Edge 40 Neo

Motorola Edge 40 Neo – Obsah balení

Obsah balení Motorola Edge 40 Neo mě zaujal na první pohled. Pěkná eko krabička, kde byste marně hledali plasty nejen dobře vypadá, ale má rovněž jedinečnou vůni. Nedokážu ji k ničemu přirovnat, voní trochu jako parfém a zároveň z ní vyzařuje jakási čistota. Zážitek je to poměrně unikátní a na střední třídu rozhodně pozitivní. A tím nekončíme. V balení se totiž nachází také výkonný 68W nabíjecí adaptér a kabel s USB-C koncovkami.

A ještě obal, který vypadá parádně a ladí s barvou telefonu. Obaly normálně nemám příliš v oblibě, protože kazí celkový dojem z telefonu a konstrukce, ale tenhle jsem měl nasazený téměř celou dobu. Jde sice o plast, ale pevný a Motorola jasně ukazuje, že i z tohoto materiálu můžete udělat něco lepšího, než jen průhledný návlek. Zde tedy rozhodně dávám palec nahoru. Ostatní výrobci by se mohli učit.

Parádní PANTONE barvy a solidní kvalita zpracování

Když se Motorola Edge 40 Neo poprvé představila, zaujala mě na první pohled a jsem rád, že mi výrobce poslal na test právě tuto tyrkysovou variantu, oficiálně označovanou jako Caneel Bay od PANTONE. Ano, i v tomto roce výrobce vsadil na spolupráci s americkou korporací specializující se na barevný prostor. Musím potvrdit, že Caneel Bay vzbuzuje na okolí velkou pozornost. Všímal jsem si, jak se na telefon dívali kolemjdoucí, ale i kamarádi, kteří používají jablečné telefony.

Motorola Edge 40 Neo

Celkově vypadá Edge 40 Neo spíše jako vlajková loď, než střední třída, kterou lze koupit pod 10 tisíc. Platí to i o přední straně, kde se nachází zakřivený displej, o němž bude řeč za chvíli, i o materiálech. Tedy minimálně zadní straně, která je tvořena z veganské kůže. Na omak působí prémiově a dala mi vzpomenout na realme GT 5G, které jsem používal asi 2 měsíce a právě konstrukci jsem si nemohl vynachválit. Rám je sice plastový, ale jeho boční část je díky zakřivenému displeji poměrně tenká a jeho kvalita mě nijak nepohoršovala.

Motorola Edge 40 Neo konektory

Dolní strana, na které se nachází USB-C, šuplík se SIM kartou a reproduktor je však oblepena certifikačními diagramy. Ty se běžně vyskytují na zadních stranách telefonů, Motorola ji chtěla udržet čistou a je to za mě dobrý krok. Jen by bylo fajn, kdybychom se tohoto prvku, který zásadním způsobem narušuje design, zbavili nadobro, například v USA být vůbec nemusí.

Motorola Edge 40 Neo telefon

Váha 177 gramů vyhoví i dámské dlani, i pro mě to byla po testování obrů jako je Pixel 8 Pro či iPhone 15 Pro Max příjemná změna. Potěší pak certifikace IP68, která není v dané cenovce úplným standardem, stereo reproduktory podporují Dolby Atmos a na střední třídu hrají docela slušně. Nesednete si z nich na zadek, ale fungují a stero efekt není vůbec špatný. Zhlédl jsem s nimi jeden díl seriálu Top Boy na Netflixu, který je plný hip-hopového soundtracku a až na nepříliš výrazné basy, jsem si nemohl na nic zásadního stěžovat.

Motorola Edge 40 Neo pantone

Za jedinou, a z mého pohledu zásadní nevýhodu považuji absenci haptické odezvy. Tohle není telefon za 5 tisíc, kde bych byl ještě ochoten primitivní vibrace zkousnout. Konkurence – ať už se bavíme třeba o Galaxy A54, Honoru 90 či OnePlus Nord 3 5G, je mnohem dál. Pokud máte haptiku vypnutou a nevadí vám její absence při psaní na klávesnici, budete s tím v pohodě, ale já jsem na ní zkrátka zvyklý a u Motoroly jsem ji hned vypnul, což mi neustále vnucovalo pocit, že mi něco chybí.

Skvělý P-OLED displej

Konstrukcí si mě Motorola Edge 40 Neo získala, ale co displej? Díváme se zde na 6,55palcový zahnutý P-OLED panel s rozlišením 2400 x 1080 pixelů (Full HD+) a 144Hz obnovovací frekvencí. S LTPO bych u střední třídy ani nepočítal, takže se přepíná automaticky (až na 60 Hz), podle toho, co na telefonu zrovna děláte.

Motorola Edge 40 Neo displej

Ochranné sklo Gorilla Glass 3 od firmy Corning sice nepatří k nejnovějším, ve skutečnosti je na trhu už přes 10 let, ale zaujal mě jeden detail, který přímo nesouvisí s Motorolou, ale ochrannými skly obecně. Aktuální trend totiž hovoří jasně – vytvořme co nejodolnější sklo vůči pádům. Ale co běžné škrábance?

Motorola Edge 40 Neo zakřivení

Tento rok jsem testoval několik telefonů se sklem Gorilla Glass Victus 2, které je sice celkově odolnější, ale je neskutečně náchylné k poškrábání. Nechtějte vidět, jak vypadá po půl roce používání redakční Galaxy S23 Ultra, a to se k telefonům chovám slušně, nenosím je v kapse s klíči a nepokládám je displejem dolů. Za měsíc testování jsem stihl lehce poškrábat i Pixel 8 Pro se stejným typem ochrany. A Motorola? Po měsíci každodenního používání vypadá stále jako nová, nevšiml jsem si jediného poškození. Když s ní švihnete o zem, je poškození pravděpodobnější než u nových skel, ale jakožto běžný uživatel starší typ ochrany vítám. Novější vždy nutně neznamená lepší nebo praktičtější. Bohužel.

Motorola Edge 40 Neo oled panel

To jsem ale odbočil, vraťme se zpět k panelu, jehož maximální jas dosahuje ve špičce až na 1 300 nitů, nechybí samozřejmě podpora pro HDR10+ a celkově je rozhodně nadprůměrný. Nejsem fanouškem zaoblených displejů, ale Motorola docela dobře poladila nechtěné dotyky a vlastně mi nepřekážel. Systém je díky vysoké obnovovací frekvenci plynulý, ačkoliv některé aplikace běží nepochopitelně v 60Hz režimu. Doporučuji si tedy hned ze startu přepnout (do doby, než Motorola problémy vyřeší) na 120Hz režim. Dopad na výdrž není nikterak zásadní, ale dojem z používání je znatelně lepší.

MediaTek Dimensity 7030 je slušný, ale ne nejlepší ve své třídě

Pod kapotou Motoroly Edge 40 Neo tiká stále poměrně nový 6nm čipset MediaTek Dimensity 7030, který byl představen v červenci letošního roku. Jedná se o moderní kus křemíku s celkem osmi jádry, přičemž dvě z nich jsou extra výkonná (Cortex-A78) a běží na frekvenci až 2,5 GHz, šest z nich (Cortex-A55) je pak efektivních a dokáží se nataktovat až na 2 GHz. Grafický výkon obstarává Mali-G610 MC3. V našem konkrétním případě mu dopomáhá 12 GB RAM a 256GB úložiště.

Výkon rozhodně není špatný, ale nad konkurencí nevyniká a v některých případech na ní nestačí. V CPU benchmarku Geekbench 6 si vysloužil 1037 bodů v jednojádrovém testu a 2515 bodů u vícejádrového testování. Tyto hodnoty odpovídají přibližně Snapdragonu 778G a podobně si vede i v GPU, kde získal 1959 bodů, zatímco třeba Galaxy A52s (se SD 778G) dosáhla na 1948 bodů.

Za cenu okolo 10 tisíc lze pořídit určitě výkonnější telefony, namátkou lze zmínit třeba POCO F5, paradoxně také standardní Edge 40 s výkonnějším Dimensity 8020 nebo trochu dražší (ale o dost výkonnější) OnePlus Nord 3 5G. Motorola se ale nemá za co stydět, průchod systémem byl za celou dobu testování dost plynulý a to jsem přecházel z Pixelu 8 Pro, kde se zážitek blížil dokonalosti, jak jste si mohli přečíst v recenzi.

Motorola Edge 40 Neo

Kde koupit:

Cena od: 8 989 Kč

Herní testy jsou pak přesně takové, jaké jsem očekával. Většina moderních titulů běží na telefonu poměrně dobře, testoval jsem Diablo Immortal, Genshin Impact i EA FC 24 a po stažení detailů na střední/vyšší, běžely plynule a bez trhanců. Překvapil mě také fakt, že telefonu nijak závratně neklesal výkon, což je zřejmě dáno dobře vyřešeným chlazením. Telefon se zásadně nezahřívá ani při náročnějším multitaskingu či natáčení videa, což je rozhodně potřeba ocenit.

Čisté prostředí a podpora Ready For

Telefon běží na téměř čistém Androidu 13 s lehkou nadstavbou My UX. Milovníci čistého prostředí, mezi něž se řadím i já, si tedy rozhodně přijdou na své. Až na aplikace od Microsoftu a Motoroly zde nenajdete žádný bloatware, navíc jsou užitečné. Zvlášť v případě, že držíte telefon od Motoroly v ruce poprvé.

Aplikace Moto vás provede všemi vychytávkami, které byste měli znát, ať už je řeč o přizpůsobení barev či písma, naučí vás praktická gesta, která má firma zvládnutá naprosto perfektně. Za zmínku stojí třeba dvojité otočení telefonem pro spuštění aplikace Fotoaparát, zatřesení telefonem pro rychlé zapnutí svítilny nebo podržení třech prstů na obrazovce pro pořízení screenshotu. Gesta jsem si po dobu testování oblíbil a zvykl si na ně tak, že je teď používám i na jiných telefonech, kde samozřejmě nefungují.

Ocenil jsem také funkci „Okrajová světla“, která v podstatě nahrazují notifikační diodu a díky zakřivenému panelu jde rozsvícení vidět i v momentě, kdy máte telefon položený displejem dolů. Jedním z dalších taháků je podpora funkce Ready For, což je obdoba DeXu od Samsungu. Ten ji ale dopřává pouze těm, kteří si připlatí za vlajkovou loď, takže přítomnost Ready For je ve střední třídě skutečným unikátem.

Funguje poměrně dobře, zkoušel jsem si s ním několik hodin hrát v desktopovém prostředí a docela obstojně zvládá i multitasking. Animace však nejsou nejplynulejší, což přisuzuji slabšímu čipsetu. Ready For ale není jen proto, abyste si z mobilu udělali počítač. Může fungovat souběžně. Z telefonu můžete na počítač streamovat Android aplikace, sdílet obrazovku, přenášet soubory, vytvořit mobilní hotspot nebo si z telefonu udělat webkameru.

Prostředí obecně má zkrátka rozhodně co nabídnout. Je moderní, ale zároveň neruší, máte zde široké možnosti přizpůsobení, praktická gesta a přítomnost desktopového režimu je třešničkou na dortu. Dojem kazí softwarová podpora, která nepatří k silným stránkám Motoroly. Dva hlavní updaty Androidu nejsou moc (telefon tedy dostane jen Android 15) a tři roky bezpečnostních záplat taky ne. Konkurenční telefony nabízí většinou 3, někdy i 4 roky hlavních aktualizací.

Výdrž baterie mohla být lepší

Výdrž Edge 40 Neo obstarává rovnou 5000mAh baterie s podporou 68W nabíjení, které doplní šťávu z 0 na 50 % za pouhých 15 minut, na 100 % se pak dostanete asi za 50 minut, což jsou dobré výsledky. A vězte, že rychlost rozhodně oceníte. Přestože jsem očekával, že velká baterie v kombinaci s moderním čipem zajistí dobrou výdrž, jsem byl z celkových výsledků trochu zklamaný. Na jedno nabití jsem dostal maximálně 6,5 hodiny zapnutého displeje, při náročnějším využívání, kdy jsem hodně fotil a využíval náročnější aplikace dokonce jen 4,5 hodiny. To není moc. Motorola Edge 40 Neo je jednodenní telefon, víc z něj nedostanete. Možná den a půl, když jej budete používat nenáročným způsobem.

Moto Edge 40 Neo Battery Drain & Charging Test Vs iQoo Z7 Pro/Realme 11 Pro/Nord CE 3/Lava Agni 2

Moto Edge 40 Neo Battery Drain & Charging Test Vs iQoo Z7 Pro/Realme 11 Pro/Nord CE 3/Lava Agni 2

Musím ale zmínit, že se při nečinnosti telefon příliš nevybíjí. Rozhodně méně, než některá konkurence. Přes noc mi mizelo něco mezi 4-8 procenty a to jsem v některých případech nechával na pozadí puštěný podacst, když jsem s ním usnul. Milovníky bezdrátového nabíjení zklame jeho absence. V minulé generaci, kterou jsem rovněž testoval přitom bylo. Vzhledem k použitému materiálu to chápu a já osobně ho nevyužívám příliš často, ale vím, že ostatní ano.

Fotoaparáty jsou slušné, ale mají své slabiny

Soustava fotoaparátů Motoroly Edge 40 Neo je velice podobná základnímu modelu. Tedy až na jednu výjimku. Hlavní fotoaparát s rozlišením 50 MP zde dostal světelnost f/1,8 (Edge 40 má f/1,4) a fotí obstojně. Opět bych jej neoznačil za nejlepší své třídy, fotky jsou na můj vkus až moc umělé a nejlépe na tom není ani dynamický rozsah. Těžko se to celkově popisuje, ale fotky nejsou příliš věrné, postprocessing je hodně vidět a vlastně nemají ani žádný svůj „trademark“. Kdyby byly přirozeně hezké, byl bych s tím v pohodě, stejně jako kdyby měly nějaké poznávací znamení, zkrátka něco, co by Edge 40 Neo činilo trochu unikátní. Někdy jsou fotky hezké, jindy přeostřené a za horšího světla si všimnete šumu (i v interiéru). Celkově je to stále dobrý fotoaparát, který rozhodně neurazí, ale Galaxy A54 nebo třeba levnější Pixel 6a fotí bez debat znatelně lépe. Nebo přesněji řečeno – spolehlivěji.

Ultraširoký snímač s rozlišením 13 MP a světelností f/2,2 mě ale překvapil. Barevně se shoduje s tím hlavním (což paradoxně nevidím jako velkou výhodu, ale alespoň zde panuje jistá vyváženost) a za dobrého světla fotí nadprůměrně, z mého pohledu maličko lépe než většina konkurence, ačkoliv jej trápí stejné problémy jako ten hlavní.

Musíte se zkrátka trochu snažit. Navíc má automatické ostření pro focení makro snímků, což není v dané cenovce běžnou záležitostí.

Video by mohlo být velmi dobré, ale má jednu zásadní nevýhodu. Můžete jej natáčet až ve 4K při 30 fps a pokud máte telefon na stativu či gimballu, funguje velmi dobře. Je čisté, artefakty jsou vidět úplně minimálně a vlastně se mu daří držet krok i za zhoršených světelných podmínek, budeme-li se stále držet porovnání s telefony okolo 8 – 11 tisíc, jenže stabilizace videa je katastrofální, chvěje se a při natáčení za chůze se pravidelně budete setkávat s přeostřováním. Pokud by Motorola zapracovala na lepší stabilizaci, označil bych Edge 40 Neo za jeden z nejlépe natáčejících telefonů své třídy. Takhle ale musím konstatovat, že jde jen o šedý průměr. Velká škoda.

Selfie fotoaparát o rozlišení 32 MP je pak fajn, nechybí mu detaily, extra vyhlazuje pleť a vypadá celkově přirozeně. Umí pak nahrávat video ve Full HD, což je standard.

Motorola Edge 40 Neo – Cena a dostupnost

Motorola Edge 40 Neo se dá v Česku pořídit za 9 990 korun, původně začínala na ceně 10 990 korun. Seženete ji na většině e-shopů v různých barevných variantách.

Závěrečné zhodnocení

Co říct závěrem? Celkově je Motorola Edge 40 Neo vyváženým telefonem, který nad konkurencí (až na vzhled, pro který mám fakt slabost) extra nevyniká, ale rozhodně nejde o špatný telefon. Pokud se vám líbí, běžte do něj. Ostatně se na mobil díváme každý den a v případě, že vám ta nádherná barva a zakřivený displej bude dělat radost, nemám sebemenší důvod ho nedoporučit. Ještě více ale doporučím klasickou Edge 40, která je paradoxně o více než tisícovku levnější, vypadá téměř identicky a má lepší výkon. Není k dispozici v této parádní modré, ale celkově je to rozumnější varianta, kterou si sami před sebou obhájíte.

Jestliže se díváte na výběr telefonu více pragmaticky a očekáváte co nejlepší poměr mezi cenou a nabízenou výbavou, najdete jistě lepší modely. Například Galaxy A54 má delší podporu a lepší hlavní fotoaparát, o osm stovek dražší Xiaomi 13T je současným králem vyšší střední třídy. Nabízí rovněž veganskou kůži, ale navrch přidá znatelně lepší foťáky Leica s teleobjektivem, o dost výkonnější Dimensity 8200 Ultra a dostanete do něj i Android 17. O tisícovku dražší je dnes už i Pixel 7a, který má čisté prostředí a vynikající foťáky a opomenout nelze ani letos nadmíru podařené OnePlus Nord 3 5G.

Motorola Edge 40 Neo

Kde koupit:

Cena od: 8 989 Kč

Vyšší střední třída je zkrátka letos až příliš nabitá a přinést na trh průměrný (nikoliv špatný) telefon nestačí. Kdyby měla Motorola výkonnější čip (něco jako Snapdragon 7+ Gen2 či Dimensity 8200 Ultra), delší softwarovou podporu, haptickou odezvu a trochu by poladila fotoaparáty, vsadím se, že by její prodeje byly někde úplně jinde. Takhle se obávám, že telefon zapadne v šedém průměru a za pár měsíců po něm neštěkne ani pes. Nebo možná ano. Telefony Motorola totiž docela výrazně ztrácejí na hodnotě, třeba loňský Edge 30 Neo se dá nyní koupit za 5 249 korun (původně stál 9 999 korun). Takže pokud si tuto recenzi čtete někdy v budoucnosti, Edge 40 Neo vidíte skladem za 6-7 tisíc a na podobnou cenu zároveň neklesla konkurence, jděte do ní. Za takový peníz už stojí.

Klady

+ skvělý P-OLED displej se slušnou svítivostí a 144 Hz
+ nádherný design a originální PANTONE barvy
+ příjemná záda z veganské kůže

+ čisté a svižné uživatelské prostředí s praktickými gesty
+ podpora desktopového prostředí Ready For
+ relativně rychlé nabíjení
+ dobře zvládnuté chlazení

Zápory

– absence haptické odezvy
– průměrná výdrž baterie
– chybí bezdrátové nabíjení
– podprůměrná softwarová podpora
– zvláštní cenová politika

Hodnocení redakce: 75 / 100 %

Manuál k telefonu

Jaký je váš názor na Motorolu Edge 40 Neo?

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Lenovo.

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)