MoboClean: Zvyšte výdrž baterie a ochraňte své soukromí

MoboClean – náhleďák

Pokud jste někdy uvažovali nad tím, jak prodloužit výdrž baterie ve svém smartphonu, pravděpodobně jste narazili na spoustu aplikací, které prodloužení výdrže zaručeně slibují. A v podstatě i fungují, ale ne vždy a ne každému se líbí způsob, jakým naprostá většina takových aplikací funguje.

Jak funguje? Tak, že omezí výkon zařízení, sníží jas na minimum, odpojí mobilní data, WiFi, Bluetooth a pokud vám přece jen nechá něco z toho zapnuté, vypne alespoň synchronizaci dat. Takže si pak chvíli připadáte tak trochu offline a z vašeho „chytráčka“ se najednou stává v podstatě hlupáček. Často navíc bývá vyžadován ROOT, aby mohla aplikace provést úkony na úrovni systémových příkazů. Jenže existují i aplikace, které jdou na takovou problematiku jinak. Například aplikace MoboClean nevyžaduje ROOT a po jejím použití bude stále naplno online. A navíc vám ještě pomůže váš smartphone zabezpečit.

MoboClean Screenshot - eventlog Eventlog aplikace vám napoví, kde dochází ke ztrátě energie i ochrany

MoboClean: vyčistit, odstranit, nainstalovat

Princip na kterém MoboClean funguje, je sice trošku zdlouhavý, ale za to poměrně účinný a nijak nekomplikuje práci odstřiháváním od sítě. Jeho první pracovní náplní je analýza nainstalovaných aplikací a jejich práv. Na konci tohoto úkonu vás aplikace bude informovat o tom, jak moc si můžete polepšit, pokud ji necháte aplikaci upravit. A to jak z hlediska výdrže baterie, tak zabezpečení. V několika po sobě jdoucích krocích totiž s vaší pomocí nastaví inkriminovaným aplikacím taková práva, která nebudou omezovat vaši práci s aplikací a přitom umožní prodloužení výdrže baterie zakázáním některých úkonů, které takové aplikace nutně nepotřebují.

V průběhu čištění se tedy nelekejte, když se vás aplikace optá, zda chcete aplikaci opravdu odinstalovat. Hned poté ji totiž znovu nainstaluje a dá vám možnost nastavit, co aplikaci dovolíte. Tím vlastně řešíte obě základní funkce aplikace MoboClean naráz. Pokud vám jde především o spoření energie, nejdůležitější pro vás bude zakázat „autostart“ inkriminované aplikace. Autostart je již dlouhodobě známý problém, kterým Android trpí. Na pozadí vám často spousta aplikací běží, i když jste je už měsíce nespustili. Přesto pomalu, ale jistě užírají procenta vaší baterky během na pozadí.

Další výhodou aplikace MoboClean je, že nevyžaduje ROOT práva. Většina aplikací, které opravdu fungují, a mohou podobným způsobem přizpůsobit aplikace, totiž ROOT potřebují. Tím, že si udělíte práva ROOT, můžete v některých případech ztratit záruku, a to se přeci jen nemusí vyplatit u nových a zvláště pak u těch dražších smartphonů. Tato aplikace od nás rozhodně získává palec nahoru a jen doporučujeme ji vyzkoušet i vám. Stáhnout si ji můžete přímo na webových stránkách projektu MoboClean.

*APK balíček je sice z důvěryhodného zdroje, nicméně jeho instalace je čistě na vaši vlastní zodpovědnost.

Podělte se v diskusi o své poznatky. Pomohla vám aplikace? Nebo naopak selhala?

Zdroj: XDA Developers

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)