Menu

Jolla vydala systém Sailfish X pro Sony Xperia X

Finská společnost Jolla vydala operační systém Sailfish X. Stalo se tak dne 11. 10. 2017. Nejedná se o pouhou modifikaci Androidu, ale o úplně nový operační systém na bázi Linuxu.

Sailfish X přichází na svět

Nový operační systém Sailfish X je určen pro telefony Sony Xperia. Jako první se s tímto systémem objevil telefon Sony Xperia X. Nový systém se dal zakoupit už od 27. září. Od 11. října jde operační systém stahovat a používat.

Někteří majitelé Jolla Tabletů, obdrželi poukaz na Sailfish X. Výherních poukazů bylo rozdáno pouhých 100 kusů. Díky němu byl operační systém k dispozici už od 27. září, za předpokladu, že vlastníte Sony Xperia X. Jolla se tím pokouší zvednout zájem a vyrovnat cenu. Systém bohužel není zdarma a stojí 49.90 dolarů (1 100 korun).

sailfish x sony xperia z

Finská společnost Jolla se snaží odlišit od konkurence. Nový systém má několik funkcí převzaté od Androidu, nicméně se jedná o naprosto odlišný operační systém postaven na bázi Linuxu. Sailfish je dostupný pouze v zemích EU, v Norsku a ve Švýcarsku.

V systémovém balíčku je obsažena podpora Android aplikací včetně instalace na paměťovou kartu. Dále systémové aktualizace po dobu nejméně jednoho roku a zákaznický servis také na jeden rok. Jolla nasadila celkem vysokou cenu v porovnání s Androidem, který je zdarma. Uvidíme tedy, jak se novému operačnímu systému povede.

Plánujete vyzkoušet Sailfish X?

Zdroj: phonearena.com

 

Komentáře

Lubrman15

12.10.2017 7:37

Jako myslenka je super, jen by meli trochu doladit tu cenu. A udelat pristup vsech zarizeni kvuli kompatibilitě a mohlo by z toho neco byt urcite si to svoji komunitu najde

Radeg

radeg 22

12.10.2017 7:51

“…je dostupný pouze v zemích EU a v Norsku se Švýcarskem.”
Neměl by ten nešťastný slovní obrat vypadat spíš takhle:
“…je dostupný pouze v zemích EU spolu s Norskem a Švýcarskem.”?
Anebo:
“…je dostupný pouze v zemích EU, v Norsku a ve Švýcarsku.”
Ale ta první varianta je přinejmenším nešťastná.

Godspeed78

12.10.2017 13:14

To je super. Systém, který je zpoplatněný, vydán zatím na jeden typ telefonu, od jednoho výrobce a určený pouze pro pár zemí. To bude fakt trhák.

Red74cze

RedRose 5

12.10.2017 17:22

byt to trochu univerzalnejsi… a levnejsi… mohlo z toho byt neco jako dalsi Cyanogen… takto to ale asi nepujde…

kuba7712

12.10.2017 20:21

Zpoplatněný je hlavně kvůli podpoře Android aplikací a Microsoft Exchange… bez nich existuje komunitní verze zdarma.

RSS (komentáře k článku)