Menu

Google usiluje o doménu googleplay.com

Cybersquatting je v poslední době poměrně závažný problém. Pro někoho je to vidina rychlého zisku, jiný se na to však dívá, jako na vychytralost. Ať je váš názor jakýkoliv, je jisté, že pár lidí si na tom postavilo docela slušný byznys. Nakoupí pár domén, které by mohly mít v budoucnu cenu a čekají. Pokud se čirou náhodou objeví menší firma, která bude vámi koupenou doménu potřebovat, zřejmě si po vyslovení horentní sumy raději změní název. Pokud se však jedná o velkou společnost, jakou je kupříkladu Google, můžete očekávat problémy. Taková společnost nebude o ceně smlouvat, má totiž tolik právníků, že se nějaký důvod toho, proč takovou doménu potřebuje, vždycky najde. A to je právě případ nového přejmenování Google Marketu na Google Play. Google potřebuje své Play zaparkovat do vhodné domény. Jako by to někdo tušil, protože webová stránka googleplay.com byla zaregistrována již v červnu 2010 a Googlem to rozhodně nebylo. Začal tedy spor, kde se Google snaží přesvědčit ostatní, že doménu googleplay.com životně potřebuje.

Google tedy požádal neziskovou organizaci ICANN, která dohlíží nad IP adresami, či správou a přídělováním doménových jmen. ICANN může zápis zpochybnit dle těchto tří pravidel:

  1. Doménové jméno je identické nebo zaměnitelné s ochrannou známkou nebo servisní značkou.
  2. Žadatel o registraci nemá právo poškodit svým jednáním podobně pojmenovaný subjekt.
  3. Žadatel o registraci zaregistroval doménu za účelem používání v tzv. “dobré víře”.

První dvě pravidla Google obhájil. Google vlastní ochrannou známku na Google Play, co se dvojky týče, je nepravděpodobné, že by chtěl majitel parazitovat na značce Google Play, tedy, že by chtěl provozovat podobný nákupní portál s aplikacemi, jako byl Android Market, či by chtěl prodávat cílenou reklamu na svůj portál a škodit tak Googlu. Třetí pravidlo je ošemetné, je otázkou, co je myšleno dobrou vírou, zvlášť v podání ICANNu. Mohlo by se zdát, že má Google trumf v rukávu, jméno společnosti je kvalifikováno jako ochranná známka a vypadá to, že tak významný gigant se nezlomí a majitele shodně pojmenovaného webu jednoduše rozdrtí.

Je však důležité si uvědomit, že ICANN není součástí americké justice, je tak nějak na pomezí, přesto donutil americké soudy schválit zákon chránící slavné značky – např. Coca-Cola, Gucci, XEROX, Rolls-Royce, Versace, apod. V podstatě to znamená, že nikdo nesmí použít název, který by jen připomínal některou ze slavných značek. Proto Američané tak vehementně bojují proti různým kopiím oblečení (Nyke), elektroniky (Sonny), mobilních telefonů (aPhone, Sciphone),..apod. Vraťme se zpět ke Googlu. Je zajímavé, jak je tento zákon napadnutelný, ale Američanům to nevadí a celkem se podle něj zařizují. Pokud totiž někdo vlastní světově známou značku, tedy také ochrannou známku, okamžitě nabývá práva vlastnit vše, co takovou značku obsahuje. V případě domény googleplay.com, by Google mohl namítat, že se jedná o konkurenci, která jej chce ohrozit, vítězství by bylo téměř jisté. Navíc, kdo mimo Apple by se Googlu postavil?

Googlu v této chvíli stačí, aby dokázal, že doména googleplay.com přímo ohrožuje jeho podnikání a také, že odrazuje potenciální zákazníky, kteří po příchodu na web nenachází to, co potřebují, či očekávají. Až nápadně to připomíná aféru, kdy na náš trh přišel nový operátor, tehdy ještě Oskar. Webová stránka oskar.cz patřila jisté pardubické firmě Oskar s.r.o. spadající pod poměrně známou společnost Comfor. Spor se táhl poměrně dlouho, ovšem dnešní Vodafone dosáhl svého a dodnes je tajemstvím, za jakou částku doménu tenkrát odkoupil. Google má výhodu v extrémní síle své ochranné známky, jedná se totiž o unikátní slovo, které je stejně jako Coca-Cola nezaměnitelné. Každá služba, výrobek, či reklama, která bude obsahovat slovo Google a nebude přímo od něj, je vystavena ohromně vysokým postihům. Proto je již téměř jisté, že tento spor Google vyhraje. Zda dostane Kristoffer Kullengren nějaké vyrovnání je nejisté, myslím si, že bude právníky Google taktně upozorněn na skutečnost, že může být rád, že jej nezažalovali za poškození dobrého jména firmy.

[via AP]

 

Komentáře

adsamcik

adsamcik

11.3.2012 17:57

Souhlasim s tim, že na tohle má Google právo, protože pochybuju že se někde něco jmenuje Googleplay jen tak náhodou. Na druhou stranu, kdyby byl opravdu rozumný důvod, třeba už 10 let existuje taková firma, potom bych souhlasil, že by měli dostat nějaké to odškodné a zaplacenou novou doménu.

adsamcik

adsamcik

11.3.2012 17:58

omylem enter :) Ale jelikož v tomto případě na této stránce nic neni, myslim si, že tohle je fér od Google, protože to pravděpodobně vzniklo jen aby jim zaplatili

Kazan

Kazan

11.3.2012 18:08

No ale zase kdybych mel na pravnika tak ta polozka cislo jedan by se dala nejak uhrat ne? treba ze v dobe zakoupeni domeny nic podobneho neexistovalo a proto jsem nemohl nikomu ublizit. to plati i na dvojku pokud je stranka prazdna neposkozuje nikoho a v dobe registrace domeny jsem ani nemohl vedome ublizit protoze nic takoveho neexistovalo. Urcite si zaslouzi alespon nakupni cenu .

Zonda

Zonda

11.3.2012 18:19

Viz AndroidMarket.cz nebo dnes již registrovaná doména GooglePlay.cz. Je otázkou, co si kdo dá líbit. AndroidMarket.cz Google zjevně taky navadil

Bobo

Bobo

11.3.2012 18:24

Nákupní cenu? Jako dvě sotvky? :)

Bobo

Bobo

11.3.2012 18:25

Nákupní cenu? Jaku dvě stovky? :)

Bobo

Bobo

11.3.2012 18:25

*jako

Libor Foltýnek

11.3.2012 19:23

Obecně z těchto právnických kliček nejsem nadšený, ale uznávám, že zaregistrovat si doménu google-něco (a nic tam neprovozovat) zavání průšvihem. Na druhou stranu bych se Googlu zeptal, proč zakládali obchod na něčem, u čeho si neověřili ani tak základní věc, jako je volná doména a jestli jim náhodou mnohem víc neuškodí neustálé přesouvání obchodu z místa na místo (já třeba pokud je nenajdu na market.android.com, nebudu vědět).
Google má už ve svých službách takový chaos, že kromě samotného googlu už vyhledávám všechno googlem ;) (a možná se tím vysvětluje, že lidi píšou do seznamu http://www.google.cz ;))
Oskara bych do toho asi netahal, ti prostě nakonec podlehli kouzlu peněz, ne? (a kde je dnes Oskaru konec :-))

SKooDA

SKooDA

11.3.2012 19:26

Ja teda naprosto nesouhlasim s tim, ze by mel google mit pravo vlastnit domenu zaregistrovanou davno pred tim, nez se v google vubec rozhodli nazev GooglePlay pouzivat. To bych si mohl zaregistrovat rovnou firmu s nazvem AAA a pak zabirat domeny jako AAAAuto, AAANabytek atd.. jen protoze obsahuji AAA.

Jan Šesták

Jan Šesták

11.3.2012 21:35

Jak se spravne pise v clanku, Google neni obecne slovo jako Android (existovalo davno pred tim, nez tak byl pojmenovan tento system) nebo Market (existuje od davnoveku). Google je nazev konkretni sluzby/firmy, ktery predtim neexistoval, navic ji Google ma chranenou. Firmy vetsinou pouzivani domen s jejich nazvem neresi, pokud na nich majitele neprovozuji podobne/zamenitelne sluzby jako ma ona firma. Pokud ale firma jako Google projevi zajem, rekl bych, ze ji bude v takto jasnem pripade vyhoveno.

Nedos

Nedos

11.3.2012 21:49

Je to hnus, google si neco vymysli a ostatni pred nim padnou na prdel? Udelame si sluzbu domenu nemame ale my uz ji z nich vymlatime? Heh

Libor Foltýnek

11.3.2012 22:11

Nedos: Jenže to není tento případ. Ta doména se jmenuje googleplay – přitom společnost google v době založení té domény už dávno existovala. Podle všeho to splňuje jasně znaky spekulativnosti.

jojo

jojo

12.3.2012 14:13

To nevadi ze firma google existovala, domena googleplay.com sa da interpretovat kadejako a nahoda je svina, ze existuje nejaka firmicka Google.

Go Ogle Play – Ist hrat Ogle, co moze byt nazov postavicky ktoru si firma vytvorila a v 2010 si povedali, ze si spravia stranku.

Uz zas nebudeme ako v komunizme

n0

n0

14.3.2012 12:28

že by konečně doménoví spekulanti jednou utřeli hubu? :))

RSS (komentáře k článku)