Menu

Google byl oficiálně obviněn EU ze zneužívání monopolu

Google byl již dlouhou dobu vyšetřován antimonopolním úřadem EU, který ho podezříval ze zneužívání svého postavení a monopolního chování. Toto vyšetřování nebylo první, kterému Google za několik posledních let podlehl, ale bylo zdaleka nejdelší, co se týče vyšetřovací doby. Asi ani nemusíme dodávat, že se vše točí kolem OEM licencí předinstalovaných aplikací Googlu pro systém Android. Nejedná se ale jen o aplikace, které opravdu někteří lidé nevyužívají (jako třeba Google+ nebo Hangouts), ale i o aplikace, které používá v podstatě každý a jejichž nepřítomnost by mohla být bezpečnostním strašákem (jako například Obchod Play).

Výsledek šetření? Google je vinen

Soud EU

Vyšetřování Googlu skončilo a přineslo úředníkům EU přesně takové výsledky, jaké si přáli. Podle nich je Google vinen tím, že svými postupy porušuje antimonopolní zákony Evropské Unie. Zatímco podrobnosti smluv o využívání zmíněných OEM licencí zatím nebyly zveřejněny, Google se pokusil bojovat s námitkou, že v první řadě navrhne výrobcům zařízení, aby použili Android tak, jak popisují dokumenty AOSP, a aby nemuseli nutně souhlasit s dalšími jinými dokumenty. Google říká, že s licencemi OEM výrobci stejně mohou či nemusí souhlasit. Když odmítnou, mohou samozřejmě využít samostatný AOSP, jako kdokoli jiný. Google prý jen nabízí takové řešení, které bude fungovat na každém zařízení, zajistí správný chod aplikací a přinese ten nejlepší uživatelský prožitek.

To, co Evropská Unie, řeší je fakt, že tu neexistuje v podstatě žádná jiná volba. Google až dosud nabízel výrobcům systém především s OEM licencí na předinstalované aplikace. Ty pak dokonce měly být umístěné na hlavní obrazovce v jedné složce, pojmenované „Google“. Druhou možností pak je využití čistého systému, bez 100% jistoty funkčnosti aplikací. Ale to už jsme zpět na začátku.

Zamyšlení o EU a Googlu

Google vs EU

Nutí opravdu Google výrobce, aby instalovali do nových zařízení Googlí aplikace? V podstatě ano. Pokud totiž nějaký výrobce chce mít ve svém telefonu byť jen Obchod Play, musí přijmout a zaplatit za celý balík. Google to dělá především za jedním účelem, a to kvůli tomu, aby si zajistil využívání Obchodu Play a vyhledávání Google Search.

Výrobci ale nemusí aplikací Googlu nutně využít. Pokud má tu možnost, může využít jiný obchod s aplikacemi a jiné další aplikace předinstalovat. Pár takových výrobců se našlo. Například Amazonu se s tablety Kindle Fire poměrně dařilo (v době své slávy), a to neměl předinstalovanou jedinou Google aplikaci. I spousta čínských výrobců nabízí vlastní řešení. Jenže velcí výrobci přeci nutně potřebují valit na zákazníky každý rok dvě nové vlajkové lodě. Nedivíme se tedy, že nemají čas, aby si vytvořili vlastní pořádné obchody, které by byly k něčemu. Jinak řečeno – kdyby v Evropě byl někdo, kdo by Googlu mohl konkurovat, už bychom o něm věděli.

Jak se na celý spor díváte vy?

Zdroj: phandroid.com

 

Komentáře

Gwaihir

z aplikace
22.4.2016 14:08

Podle mě nedochází k poškození zákazníků, takže to před soud nepatří. Mám jiné možnosti, pokud by se mi Google nelíbil.

rokyshit

z aplikace
22.4.2016 14:24

Celé je to další nesmysl EU.Každý výrobce má na výběr.

LufyCZ

22.4.2016 14:55

Antimonopolní úřad EU je organizace hlupáků.

Radegast12

Radegast12 0

22.4.2016 15:49

Osobně mi APK od Googlu nevadi, mne vadí APK třetích stran, které jsou v telefonu nahrány výrobcem zařízení (Facebook, Twitter, MS Office,…). Nevím jak to je teď z jejích odinstalací popř. deaktivacích, jelikož mám telefon bez nich.

Snipa

Snipa 0

z aplikace
22.4.2016 15:54

Mně osobně aplikace google vyhovují stejně nejvíc. Bez fotek google a disk google se neobejdu. Využívám i jiné apps od Google třeba google keep je jedna z nej apps na poznámky. Google search je taky nejlepší. Nemám na výběr, jsem závislý na google ☺

optimas

z aplikace
22.4.2016 16:36

Tak apk. Googlu jim vadí, ale ty sračky co tam dávají výrobci jim nevadí.

abbadc

z aplikace
22.4.2016 16:43

Google aplikace mi dosti vadí a to proto, že je nemohu odinstalovat a používat jen ty, které chci.

TheHappi_Cz

Matsuo 0

z aplikace
22.4.2016 16:45

Gapps (neboli Google Apps) mi vůbec nevadí a když je Android systém který vlastní Google tak proč by si tam nemohl dát svoje aplikace? Jak už tu bylo řečeno horší jsou ty appky třeba od Samsungu jako například Galaxy Store nebo tak nějak…

Skautik

Lukáš Kymla 0

z aplikace
22.4.2016 17:01

Jdu podat žalobu na VW koncern neboť tam montují jejich výbavu. Já tam chci motor z Jaguára,sedačky Fordu a elektroniku Tesly.

JAZZMAN

z aplikace
22.4.2016 18:09

Tak celá EU je padlá na hlavu, ale na druhou stranu ty kecy co Google valí něco o tom, že výrobci nemusí souhlasit s podmínkami. Tomu přeci nebudeme věřit 😁

eladmeh

z aplikace
22.4.2016 18:10

Fuck EU

Sitler

sitler 3

z aplikace
22.4.2016 18:24

Jazzman : výrobce nikdo nenutí aby Play store nasadil. Ale pokud ho chce, tak prostě s jeho podminkama.

EU se opět projevuje jako banda lemplu. Hold eurosocialismus v praxi.

Wanbor

Wanbor 0

22.4.2016 18:49

Vyrábím motory. Nechci, aby se do aut koncernu VW montovaly motory výrobce samotného, protože je to monopol stejné jako v případě Googlu (třeba jsem zaujatý a vyrábím motory). Bude se tím rovněž ta banda byrokratických idiotů zabývat?? ….. Opravte mne, pokud to není ten samý případ :-/

dunco

z aplikace
22.4.2016 20:11

Ať jde celá EU do prdele, už neví co by si vymysleli.

Will_Jachar

Will_Jachar 0

22.4.2016 22:30

Podrobil bych Antimonopolní úřad EU Antimonopolnímu řízení… Zde jednoduše nemáme na výběr, pokud chceme něco prošetřit, tak tady žádný jiný Antimonopolní úřad není, proto si myslím, že tento úřad je monopol a měl by být zrušen, nebo k sobě přibrat alternativu.

Mis012

z aplikace
23.4.2016 9:55

jak ma asi Google vydělávat na open source projektu jiným způsobem?

Abby

z aplikace
23.4.2016 11:22

Pravdou je, že používám gmail, fotky, store, chrome, hledání a takovou tu aplikaci, co ukazuje počasí, sbírá články z internetu, ukáže mi, jak dlouho a kudy pojedu domů atd. S faktem je, že kdybych měla na výběr mezi telefony s a bez těchto app, jednoznačně zvolím ten, který je má předinstalované. Kdyby třeba hangouts šlo odinstalovat, bylo by to fajn, ale stačí že jde vypnout.

Daniel V

23.4.2016 13:55

Wanbor:
Dle mě stejný případ by byl takový, že když Mercedes vyrábí svá auta a chtěl by použít jenom motor VW tak by nemohl, ale musel by také současně s tímto použít i spojku, převedovku a třeba sedačky.
VW samozřejmě nabízí, že můžou použít svůj, ten ale nemají nebo není tak dobrý.
Mercedes teda má na výběr vzít od VW součástky a nějak to dát dohromady s tím že nemají jistotu, že jim ale k tomu bude fungovat spojka nebo vezme motor od VW a současně s tím další věci.

Uni

uni -45

24.4.2016 8:06

Mě tedy apriory EK (EU fakt ne btw) nevadí, ale do tohoto by tedy vrtat skutečně neměla.

Martin P.

24.4.2016 14:29

Problém je mnohem složitější než byl kdysi spor o integraci IE v OS MS Windows.

Výrobci rozhodně mohou dělat smartphony s OS Android a odvozených bez kompletní
sady Google aplikací. A také to tak dělají, bez obchodu Google byla třeba Nokia
X. V Asii je to hodně běžný jev. Aktuální BlackBerry má také OS Android přesto
to není Google „od zhora dolů“…

Zádrhel je v tom, že to není černobílé téma. Oni výrobci podle sporu, který byl třeba nedávno v Rusku. Chtějí ten software kombinovat a ještě by chtěli aby Google nad tím držel ochrannou ruku.

Některé aplikace by rádi nahradili za úplatek jinými a některé by si od Google chtěli nechat. To je dost naivní a poťouchlé. Upřímně bit na tom by byl jen zákazník, protože místo aplikací a služeb
Google. By to nahradil jiný a nikoliv lepší poskytovatel software a služeb. A opět by to nešlo odinstalovat…

Jediný pozitivní efekt by ten spor mohl mít, pokud by ho EU přenesla do obecné roviny a nebylo by to jen proti Google. Ale proti bloadware na smartphonech, tabletech a notebookách obecně. Kdy by výrobce zařízení (to není Google) musel umožnit uživatelsky ten software navíc odinstalovat.
Tedy bez rootu , bez toho jen schovat ale opravdu odinstalovat.

To že Google search nehradí co já vím Seznam Search a Gmail bude nahrazen Hotmailem je jen o penězích za licence pro výrobce . Uživateli to rozhodně víc nepřinese.

Martin P.

24.4.2016 14:36

Daniel V 23.4.2016 13:55:… Jasně jenže Google právě chce aby to fungovalo, proto nechce kombinace licencovat.
Pokud si výrobce smartphonu chce, postaví si svoje řešení. Aď skoro “evropské” Samsung Bada OS, BB OS , přes Nokia X po čínské MIUI které je v základu pro Čínu bez Google apps.

Faktuzorigamaxik

24.4.2016 14:37

za všechno mohou prostí uživatelé, kteří si nakupují Číny nebo náhražky mobilních telefonů jako je Sony nebo Lenovo :( Ach jo…

Mseby

24.4.2016 15:26

To by nebylo, aby tudleten kr**én zase neměl narážky na Sony, Lenovo, atd. Ach bože. Nikdy tyto telefony nedržel v ruce a furt bude mít nějaký kecy. Naštěstí už ty jeho komentáře všichni berou s nadsázkou. :)

Faktuzorigamaxik

24.4.2016 15:48

Mseby: Mi se líbí ta prostá dedukce, kdy člověk který mě absolutně nezná může tvrdit něco, co není absolutně pravda. To je jak kdybych tvrdil, že jsi nikdy v životě nedržel v ruce ženské prso … jestli je to pravda, tak tě lituji, ale vzhledem k tvému způsobu projevu a potřebě někoho urážet věřím, že ti ještě 15 nebylo a tudíž na to nemáš co šahat.

Mseby

24.4.2016 16:05

Projevuješ se tak, jako kdybys je někdy nedržel máš ,na ně všude neustále kecy (i ve článcích, které vůbec o Sony, Lenovo nepojednávají), neustále nám cpeš tady jak jsou ty mobily špatný, my už tvůj názor známe, tak nám ho nemusíš neustále vnucovat.

A pokud jde o to urážejí tak v tomto případě mám k tomu mám zjevný důvod (viz. výše) a navíc ty tady neustále urážíš BEZDŮVODNĚ uživatele Sony, Lenovo, Google Chromu atd.

Kritizovat se dá i normálně. Pak bych i já takovídle komentáře nemusel psát.

Mseby

24.4.2016 16:17

No dobře, měl jsem spíš napsat že to tak vypadá že si ho nikdy nedržel v ruce. Fajn – přiznávám chybu. Ale mě se taky líbí, jak si tady psal třeba o uživatelovi ‘Dunco’, že se nevyjadřuje k tématu a ty tady v podstatě deláš to samí (Jako vážně mě nenapadá, jakou uživatelé Sony, Lenova s tímto článkem souvislost)

Mseby

24.4.2016 16:18

*mají uživatelé Sony

RSS (komentáře k článku)