CyanogenMod přijde s Androidem 5.0 nejdříve koncem listopadu

cm12_ico

Čtvrtek byl z hlediska nových firmwarů poměrně rušným dnem: zatímco Google vydal Android 5.0 Lollipop na telefon Nexus 5 a tablety Nexus 7 (2012), Nexus 7 (2013) a Nexus 10 (informovali jsme zde), vývojáři alternativní ROM CyanogenMod uvolnili sestavení M12, postavené stále ještě na Androidu 4.4 KitKat (viz aktualita Vyšla nová verze CyanogenMod 11 M12). Při té příležitosti jsme zmínili, že se již od konce minulého týdne připravuje verze 12, založená na Androidu 5.0, neboť v AOSP se již před časem objevily zdrojové kódy nezbytné pro další vývoj (viz Začaly přípravy ROM CyanogenMod 12, postavené na Androidu 5.0 Lollipop).

CyanogenMod přijde s Androidem 5.0 nejdříve koncem listopadu CyanogenMod přijde s Androidem 5.0 nejdříve koncem listopadu

Ve včerejší oficiální zprávě k vydání CyanogenModu 11 M12 se vývojáři vyjádřili k dalšímu očekávanému milníku na cestě k vydání ROM s nejnovějším Androidem. Jak je všeobecně známo, vývoj CyanogenModu probíhá v podstatě ve dvou větvích – každý den jsou uvolňována takzvaná “noční sestavení” (“nightly builds”), určená k testování posledních provedených změn a funkcí. Jednou měsíčně je pak vydáván “M build” (“milestone”), který nahradil sestavení, označovaná donedávna jako “stabilní” (“stable”). “Noční sestavení” sice obsahují nejnovější novinky, nicméně mohou v nich být chyby a vykazovat nestabilitu.

Celkem logicky se tak Android 5.0 v CyanogenModu objeví nejprve v “nočních sestaveních”. Otázkou bylo, kdy se tak stane. Nejdříve prý můžeme čekat první testovací sestavení koncem listopadu nebo začátkem prosince. Tým vývojářů přitom nebude spěchat na vydání aktualizace, protože chce důkladně připravit všechny zásadní funkce, odlišující tuto ROM od čistého Androidu. Bude se také pracovat na designu, který by měl lépe ladit se vzhledem Androidu 5.0 Lollipop.

Další otázkou, jejíž odpověď je zatím ve hvězdách, jsou podporovaná zařízení. Vývojáři zatím nemají představu o tom, které telefony a tablety dostanou Lollipop, nicméně očekávají, že jich bude více, než původně předpokládali. Android 5.0 si totiž klade za cíl plynulý běh i na zařízeních se slabším hardwarem, spadajících do střední a nižší třídy.

Zdroje: Phandroid, CyanogenMod, Android Authority.

Nezapomeňte podpořit svůj telefon či tablet v anketě AndroidRoku 2014!
hlasovat tlacitko

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (22)