Spyware v Blu R1 HD posílal osobní data do Číny. Problém se může týkat více značek

Blu R1 HD adups

Bezpečnost u mobilních telefonů je velkým problémem a delší dobu tématem, které se skloňuje více a více. Poslední velká kauza pochází z bezpečnostního výzkumu firmy Kryptowire. V hlavní roli je Blu R1 HD, ale pravděpodobně i další značky telefonů.

Blu R1 HD odesílal data uživatelů, včetně zpráv

Přímo se jedná o telefony značky Blu, které se prodávají po celém světě. V telefonu Blu R1 HD se používá software od společnosti Shangai Adups Technology, podle které se kauza nazývá Adups. Kryptowire tvrdí, že software může shromažďovat IMEI, data, SMS zprávy, historii volání, jména kontaktů a IP adresy. To vše se má bez předchozího souhlasu ze strany uživatelů posílat na servery v Číně. A to každých 24 až 72 hodin. Co hůř, software může vzdáleně instalovat nové aplikace s oprávněním na úrovni systému.

čínské telefony spyware Spyware, ilustrační foto

Firma Shangai Adups Technology má po celém světě podle vlastních slov celkem 700 milionů aktivních telefonů, ve kterých se nachází jejich software. Uvádí, že spolupracují i se značkami, jako Huawei nebo ZTE. Obě zmíněné firmy ale vydaly prohlášení, ve kterém popírají obchodní vztah a tvrdí, že software firmy Adups v telefonech nemají. Přesný seznam zařízení, na kterých je software nainstalován prozatím neexistuje.

APK soubory, které mají informace odesílat, se nazývají “com.adups.fota” a “com.adups.fota.sysoper”. Společnost Blu, na jehož zařízení byl problém nalezen, už oznámila, že problém opravila v aktualizaci a software již neodesílá osobní informace.

Chráníte si nějak osobní data v mobilních telefonech?

Zdroje: androidpolice.com, kryptowire.com.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)