Android v roce 2013? Jedna velká evoluce!

android_wifi

Na konci i začátku každého roku vycházejí všelijaké zaručené předpovědi, v nichž se média předhánějí v předpovědích a zaručených informacích o tom, kam se bude ubírat vývoj politický, technologický, či ekologický. My se samozřejmě soustředíme na všechny informace týkající se budoucnosti blízké i vzdálené u společnosti Google a jejího systému Android.

V uplynulých dnech jsme si takové předpovědi také vyzkoušeli, ale stejně nám to nedá a jsou tu další zaručené informace o tom, kam se v roce 2013 bude ubírat Google a jeho systém Android. Podle některých zahraničních serverů by totiž právě letos měl zažít velké žně. Laik držící v rukou například již třetí mobilní telefon s tímto systémem si musí logicky poklepat na čelo: „Jaké žně, sakra! Vždyť se Androidu daří už několik let.“ To samozřejmě nikdo nepopírá, ale posuďte sami, vývoj je opravdu rychlý a Google své otěže drží pevně v rukou. Nyní tak trochu již poněkolikáté vstupujeme do spekulativní roviny, ale když ono se nad tím hezky přemýšlí. Co všechno v letošním roce může posunout Google ještě více dopředu? Tentokrát si dovolujeme vstoupit na tenký led hypotéz.

Android dorazí na PC?

Hodně dlouho se mluví o tom, že jakmile Android dorazí coby plnohodnotný systém na osobní počítače, vyhraje Google velkou bitvu, možná dokonce válku o toto teritorium. Google samozřejmě již takový systém má. Jmenuje se Chrome OS a vypadá hodně jako Android. Jedná se však z velké části o takový truc systém, který nemá většího uplatnění. Není v tom nic škodolibého, ale notebook si s takovým programem asi běžně nekoupíte. Přesto jde o velmi seriózní úvahu a není na ní nic špatného. V roce 2013 se prý objeví nová verze Chrome OS, která už by měla být plnohodnotným systémem k použití. Momentálně jde totiž o systém, který použijí maximálně uživatelé netbooků, kteří se chtějí připojit k internetu. Technická komunita však napjatě očekává úplně jiné vychytávky, kterými by nás v letošním roce, nebo na začátku toho příštího, mohl Google počastovat.

 

baterie Výdrž baterie je stále velký problém.

Budou brýle hitem?

Skloňovanou aktivitou je Project Glass, o němž pravidelně informujeme. Nikdo nezpochybňuje význam takového produktu. Mít na nose brýle, na nichž mohu sledovat všelijaké aplikace a používat je jako malý a nenápadný displej na cestách, je zajímavá představa. Testování prý probíhá více než slibně, ale otázkou je, jak se k novince jednoho dne postaví zákazníci. Na trh už zamířila celá řada zaručených hitů, jejichž život byl jepičí. Pro Google jsou interaktivní brýle mnohem více otázkou prestiže a potvrzení jejich pozice technického leadera trhu. Každopádně, až se objeví v regálech obchodů, půjde opravdu o takovou menší revoluci. Brýle jsou životaschopným projektem, který se jednoho dne prostě objeví a bude tady. V letošním roce však může dojít ještě k jednomu velkému překvapení. Může se stát, ale také k němu vůbec nemusí dojít. Nicméně jde o spekulaci, který má logické opodstatnění.

Nokia přejde na Android?

Zahraniční média zcela vážně totiž dumají nad tím, že by v letošním roce Nokia opustila systém Windows Phone 8 a začala masivně vyrábět přístroje se systémem Android. Přes problémy, v nichž finský výrobce poslední roky je, všichni vědí, že vůbec nedělá špatné přístroje a že se snaží zvrátit svůj současný stav. Nokia je prostě dobrá firma, která už několikrát dokázala překvapit a pokud by přešla na Android, mohla by ještě hodně zamíchat trhem s chytrými telefony. Pro Google by to pak znamenalo definitivní ovládnutí trhu. Novináři rádi pouští uzdu své fantazii, ale v tomto případě jde opravdu o velmi spekulativní úvahu. Na druhou stranu uznejte, nebylo by to vůbec špatné. Mnohem větší význam v blízké budoucnosti by však mohla pro šíření systému Android mít zcela nová a neokoukaná technologie.

 

wifi Půjde nabíjet telefony třeba v metru?

Rozšíří se nabíjení přes WiFi?

O nabíjení přes WiFi síť se mluví již několik let a samozřejmě už existuje. Jde však stále o velmi drahou technologii, momentálně nepraktickou pro využití například ve veřejných prostorách. V letošním roce by se však mohlo všechno změnit. Pro mnoho uživatelů je frustrující výdrž baterie a stále je mezi námi dost lidí, kteří prostě chytrý telefon nevlastní právě z těchto důvodů. Je tedy vůbec možné, aby se na sklonku roku 2013 mohly nabíjet mobilní telefony a tablety například z veřejné WiFi sítě? Dovolujeme si tvrdit, že ne. Přesto je však velmi pravděpodobné, že právě technologický pokrok a vývoj v této oblasti půjde kupředu velmi rychle. Objeví se nové přístroje, které tuto možnost budou podporovat a je velmi pravděpodobné, že do pěti let půjde o zcela běžnou věc. Jakmile se objeví možnost nabíjení telefonů přes WiFi, posílí logicky i Google se svým Androidem. Rok 2013 bude ve znamení nových přístrojů, větších displejů, ale vyjmenované změny, pokud se skutečně vydaří, mohou tuto společnost opět katapultovat hodně dopředu. Schválně, o čem budeme referovat za dvanáct měsíců. Změn bude celá řada a ve hře je mnoho proměnných. Jak dopadne uvedení nového telefonu s Motorolou? Jak se bude dařit systému Android 5.0? Nechme se překvapit.

Zdroj: www.androidguys.com, www.oneclickroot.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)