Příští Android může přinést režim práce ve více oknech

multi_windows

Google postupně rozšiřuje možnosti a schopnosti svého operačního systému Android. Server Android Police informoval o zajímavé novince, která by se mohla objevit v některé z následujících verzí – možná už v Androidu L, který má být dle některých zdrojů představen ve středu 15. října. Konkrétně má jít o režim práce ve více oknech (“multi-window”), který můžete do jisté míry znát z desktopových operačních systémů, ale přinesly ho i některé grafické nadstavby předních výrobců zařízení s Androidem (podobnou funkci nabízí například Samsung TouchWiz či LG Optimus UI).

Příští Android může přinést režim práce ve více oknech Příští Android může přinést režim práce ve více oknech

Možnost práce s více okny je rozhodně žádanou vlastností, která v Androidu poměrně citelně chybí. Měl by se týkat nejen tabletů, ale také telefonů, neboť má fungovat jak v režimu na šířku, tak i na výšku. Získané snímky zobrazují provedení funkce na tabletu s poměrem stran 4:3.

Režim “multi-window” má fungovat tak, že uživatel po spuštění přetáhne a přichytí okno ze seznamu spuštěných aplikací k pravému nebo levému okraji obrazovky. V tom případě se okno otevře na zvolené polovině displeje. Na druhé půlce obrazu bude nadále vidět domovská obrazovka, ikony, oznámení, běžící programy a další prvky, ke kterým bude mít uživatel přístup.

Způsob práce ve více oknech Způsob práce ve více oknech

Způsob práce ve více oknech Způsob práce ve více oknech

Zbývající část obrazu bude možné využít také ke spuštění druhé aplikace, případně půjde takto zobrazený program “maximalizovat” na celou obrazovku. Možná také půjde měnit poměr ploch, který dvě běžící aplikace zabírají.

Patrně bude možné ovlivnit poměr zabírané plochy Patrně bude možné ovlivnit poměr zabírané plochy

Pochopitelně dvě okna vedle sebe nabídnou nejen možnost prohlížení, čtení či sledování, ale také některé další funkce, jako je přetahování obsahu (textu a obrázků) stylem “táhni a pusť” z jedné aplikace do druhé. Bude tak například možné vyhledat text z dokumentu ve vyhledávači, nebo přiložit k e-mailu obrázky z galerie.

...s možností přetahování obsahu …s možností přetahování obsahu

Nutno podotknout, že tato funkce nemusí být nutně součástí nového Androidu L, neboť Server Android Police uvádí, že informace o tomto režimu pocházejí z experimentů Google z přelomu let 2013 – 2014, čili se může jednat o dlouhodobější záležitost.

Ocenili byste na Androidu možnost práce s více aplikacemi na jedné obrazovce? Případně pokud máte na svém telefonu nadstavbu s touto funkcionalitou, jak často ji využíváte? Podělte se o své názory a zkušenosti v diskuzi pod tímto článkem!

Zdroje: Droider, Android Police.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)