Menu

Android osobnost: Rozhovor s Eliškou Hutníkovou, specialistkou na sociální sítě

Eliška Hutníková

Eliška pracuje už víc než tři roky v agentuře H1.cz, dříve jako copywriterka, nyní jako “marketing executive and social media specialist”. Což, sama uznává, není moc androidí job;o) Androidem ovšem o to víc žije, patří do Google User Group, je moderátorkou interaktivní televize GUG TV – kde je výjimečná péče věnována právě Androidu. Podílela se s firmou Inmite na vzniku Androidí hry Radio Tycoon. Vedle toho se snaží naučit víc lidí i firem používat geosociální sítě, zejména Foursquare.

Absolvovala Studia nových médií na Karlově Univerzitě, hodně bloguje, tweetuje a obecně sdílí. Má platonický vztah k několika programovacím jazykům a jednou si s některým z nich už opravdu začne!

Odkdy používáš Android a co tě k němu přivedlo?

Vlastní telefon s Androidem mám od října 2010, předtím jsem si pohrávala s pár půjčenými. A přivedla mě k němu čirá závist: Záviděla jsem kamarádům s Androidem všechny zajímavé věci, které můžou se svými telefony dělat a hrozně se mi líbil App Inventor:o)

Jaké Android zařízení (a jakou verzi Androidu) používáš dnes a co jsi používala v minulosti?

Mám Dell Streak a aktuálně na něm 2.2.2 … Předtím jsem měla (a zároveň ji používám teď pro svou druhou SIM kartu) Nokii N79 se Symbianem S60. Streak je můj první Android, byla to láska na první pohled. Jo, vlastně jsem ještě předtím měla virtuální telefon s Androidem na notebooku, ale to se asi nepočítá:o)

Bez kterých aplikací si svůj Android nedokážeš představit? (Které aplikace nejraději/nejčastěji používáš?)

Jsem hodně zaměřená na geolokační aplikace, takže základem jsou asi Foursquare, Google Maps, související Google Latitude (to používám snad ještě víc, často koukám, kde jsou kamarádi). A nově navigace. Povinností je samozřejmě zmínit Pubtran! Díky Androidu jsem taky začala stíhat “odčítat” důležité věci v Google Readeru, kombinuju NewsRob, který články stahuje a dá se používat offline v metru, s googlí čtečkou, která je pohodlnější. Protože se starám o hodně účtů v sociálních sítích, neobejdu se bez Tweetdecku a napsala jsem už pár blogspotů z klienta pro WordPress (a odmoderovala mnoho komentářů) a pro Tumblr. Plus Dropbox, Calendar, Docs, Gmail, Plus! Klasika…

Hrozně moc času mi ušetří placená appka Extended Controls, která člověku umožní definovat si vlastní ovládací widgety podobné tzv. Ovládacímu prvku napájení. Zpočátku mi hodně pomohl AppBrain najít zajímavé aplikace, dnes ho používáním pro udržování přehledu o těch nainstalovaných – když se třeba někdo zeptá, jaké aplikace používám:o) Nesmím zapomenout na AlcoDroid, ve kterém si monitoruju drinky, které vypiju. No a začala jsem jezdit na bruslích, takže trasy si monitoruju v MyTracks a nahrávám rovnou do Google Spreadsheetu, Map a do Fusion Tables..

Proč bys uživateli, rozhodujícímu se nad koupí nového telefonu, doporučila právě systém Android?

Je to platforma, na které bude mít k dispozici ohromné množství zajímavých aplikací. Pro Android společně iOS vznikají nové aplikace nejrychleji a nejčastěji. Přitom zařízení s Androidem bývají levnější a hlavně si může vybrat přesně takový telefon, který mu bude vyhovovat a nic ho neomezuje. Myslím, že Dell Streak je nejlepší ukázka, pro mě je perfektní a kdyby mi ho třeba ukradli, koupím si ho znova. Přestože řada lidí by ho odmítla, že je moc velkej.

Jak budou podle tebe vypadat telefony s Androidem za 3, 5 a 10 let?

Vydrží týden, budou komunikovat s mnoha periferiemi, takže bude možné je využívat ještě méně k telefonování a ještě mnohem víc k tomu zajímavému.

Máš nějakou veselou příhodu s tímto systémem? (nebo třeba akční story o tom, jak ti Android zachránil život :))

Spíš mám veselé příhody s lidmi, kteří nepoužívají chytré telefony a nevědí o jejich možnostech tolik, jako třeba čtenáři Světa Androida. Například jsem jednou byla nakupovat v obchodě s prádlem a prodavačka byla sice hrozně ochotná, ale taková divná… Mezi řečí se zmínila, že má strašně špatnej den, protože se vybourala v autě a stalo se jí ještě pár dalších hrozných věcí… A na konci říká: “A navíc se mi hrozně líbí tahle písnička, co tady hraje, a já vůbec nevím, jak se jmenuje!” No a v tu chvíli přišla příležitost pro Androida! Pustila jsem Shazam a během pár desítek vteřin slečna znala název songu a byla o maličko šťastnější.

Jakému uživateli bys systém Android nikdy nedoporučila a naopak?

Tomu, který nechápe, že by bylo dobré mít datový tarif, a tomu, kdo chce telefon, který vydrží nabitý několik dní. Rozhodně bych ho doporučila lidem, kteří si se systémem rádi hrají a nastavují si ho a různě přizpůsobují, chtějí nad ním mít kontrolu.

Je něco, co ti na tomto systému chybí, a ráda bys u něj viděla do budoucna?

Screenshoty!

Při jakých každodenních činnostech tento systém používáš?

Spíš kdy ho nepoužívám, ne? E-mailuju z Androida, při kratších schůzkách si na Streakovi dělám poznámky, taky si obráceně do Streaka (přes Evernote nebo Google Docs) vložím poznámky, podle kterých pak třeba řeším různé věci nebo nakupuju. Čtu RSS, Twitter, Google Plus:o) Hledám informace “v terénu” – třeba se vždy snažím při takových těch hospodských diskusích všechny přesvědčit o výhodách Wolfram Alpha. Zatím moc nechápou:o/ Jo a hlavně samozřejmě všude dělám checkin!

Umíš si představit Android i v jiných zařízeních, než je telefon, tablet, nebo televize?

Jasně, v hračkách, v autech, v zařízeních v bytě, v zařízení, které bude kontrolovat ta zařízení v bytě, všude. Já mám velkou představivost! :o)

 

Komentáře

insider

insider

13.7.2011 9:36

Škoda, že jste si nedali práci s předělánim otázek do ženského rodu. U první jsem si myslel, že to je překlep, ale bohužel nebyl. Působí to dost odflákle a amatérsky.. :-(

Jan Sestak

13.7.2011 9:47

Diky za upozorneni, opraveno.

zooomek

zooomek

13.7.2011 9:55

Krásnej rozhovor.:)

PeePay

PeePay

13.7.2011 10:15

Namiesto Extended Controls odporucam Widgetsoid, dokaze to iste a je zadarmo.

Jean

Jean

13.7.2011 10:28

Tak to byl skutečně odborný rozhovor se specialistkou na sociální sítě sdělující nám, že na Android zařízení lze použít sociální sítě. Celý rozhovor je pojatý v takovém odlehčeném “plážovém” stylu. Očekával jsem spíš úvahu na téma sociální sítě a jejich evoluce, či vazba této evoluce na Google služby s následnou implementaci v mobilních Android zařízeních. No ale proč si nepokecat s tak pěknou holkou ne ? :-)

Malá poznámka .. Na Screenshoty stačí nainstalovat z marketu aplikaci s názvem Screenshot. Je zdarma a super. Nechtějme po Androidu, aby měl nativně zabudována kvanta aplikací. Právě od toho tu market je.

Eliška Hutníková

Eliška Hutníková

13.7.2011 10:46

Jeane – pokud jde o screenshoty, hrabala jsem se (před časem teda, to je fakt) v marketu docela dlouho a žádnou appku, která by mi fungovala, jsem neobjevila. Vždy se zdálo, že potřebuješ root.

Teď na tvůj popud jsem mrkla znova a vypadá to, že Screenshot It – https://market.android.com/details?id=com.edwardkim.android.screenshotitfull by mohla stát za pokus, nevíte někdo ostatní?

Martin Pelant

Martin Pelant

13.7.2011 11:23

Když si tak rada hrajes s telefonem co ti brani v rootu? ;)

Martin Pelant

Martin Pelant

13.7.2011 11:26

Jinak screenshoty bez rootu kvůli bezpečnosti na většině zařízení nejdou (pokud dane zařízení nemá nějaký exploit nebo to výrobce sám nepovolil)

Delltar

Delltar

13.7.2011 11:41

Yeah, Wolfram Alpha FTW! :) (vděčím mu za zápočet ze statistiky:)

Jiří

Jiří

13.7.2011 12:59

Nebýt to tak hezká holka, tak je to celkem nudnej článek :-)

hudinx

hudinx

13.7.2011 13:13

Nevim ale rozhovor me teda moc nenadchnul.
Cekal jsem se ze dotkne i prace teto uzivatelky a ne jen mam android a je fajn.
Mozna by to chtelo otazky trosku predelat a nepouzivat univerzalni ikdyz to stoji vice casu i usili.

Mem

Roman Nepšinský 0

13.7.2011 13:29

hudinx: No a proč se tedy rovnou nezeptáš na to, co tě zajímá, když Eliška diskuzi sleduje?

Cucech

Cucech

13.7.2011 13:46

Od specialistky na sociální sítě bych čekal mnohem hlubší vize o Androidu za 5, 10 let. To, že telefon vydrží týden je pěkná představa, ale jako výhled naprosto nepodložený, protože nikdo zatím neví, jak toho docílit.

Těšil jsem se na nějakou kvalifikovanou úvahu o integraci sociálních sítí v oblastech, kde dosud nejsou, kam budou prorůstat, co nového nás může čekat. Nic takového se bohužel nekonalo. Jen jsme se dozvěděli, že slečna je běžný uživatel Androidu, používající Google Maps, MyTracks, Pubtran, Tweetdeck a hrající si s Foursquare.

Ale i redakce by se měla příště více věnovat dotazům. Takovéto články nepřináší vůbec nic nového.

J.

J.

13.7.2011 17:45

“…jako copywriterka, nyní jako “marketing executive and social media specialist”. … Absolvovala Studia nových médií na Karlově Univerzitě, hodně bloguje, tweetuje a obecně sdílí…”

Jsem tu jediný, komu text výše přijde jako esence pekla?

Nic ve zlém, ale musel jsem to napsat.

Michal

Michal

13.7.2011 20:19

Screenshoty se dají dělat bez rootu normálně přes emulátor, který je u SDK. Pak stačí klasický printscreen :)

zonda

zonda

14.7.2011 7:28

Výmluva na bezpečnost je stupidní blábol pro hlupáky! Na Windows Mobile šlo pořizovat schreeny aktivně, tj. přes přímé ovládání přístroje skrze PC (aplikace MyMobiler) nebo i jinak a nikdy žádné problémy s bezpečností nebyly. Android je prošpikován bugy a bezesporu se jedná o jeden z nejméně bezpečných mobilních systémů, takže kecy o tom, že stahování screenshotů jsou bezpečnostní problém jsou skutečnou kravinou pro oblbování oveček. Koupil jsem si HTC Sensation a stahování scereenů přes SDK je excelentní ukázkou toho údajně skvěle ovladatelného systému. 2 hodiny stahování, zkoušení a nastavování vyžaduje pokročilé znalosti, na které začátečník nemá. U WinMobile to bylo otázkou 2 minut a nesrovnatelně vyššího komfortu. A to není jen o screeshotech. Podobných “vymožeností” má android tucty. Na druhou stranu Android Market je zase hodně povedený a luxusní a na hony předčí jak Marketplace, tak iTunes. Suma sumárum, při první dobré příležitosti se androidu zbavím!

Mem

Roman Nepšinský 0

14.7.2011 8:36

Michal (agile ;)): Jasně, adb nebo jiný software v PC využívající USB připojení (MyPhoneExplorer) umí na vyžádání udělat screenshost (i jej uložit do souboru bez nutnosti printscreen), ale přímo v mobilu je to problém, jak už psali předřečníci (do některých mobilů funkci zabudoval výrobce, jinak člověk potřebuje root)

zonda: Tak se nemáš trápit s SDK, jestli nejsi vývojář, a stáhnout si třeba MyPhoneExplorer, který se jednoduše připojí (a navíc můžeš i další věci ovládat vzdáleně, jako instalaci aplikací, správu souborů, sms, telefonátů…)

zonda

zonda

14.7.2011 11:44

to: Michal. Dík za tip. Rád to vyzkouším, protože přes SDK to je děsné. :o)

bckp

bckp

14.7.2011 16:11

2Eliška: nový CM7.1 má přímo v sobě build-in podporu pro screenshooty ;) zatím jsem nekoukal na kódy jak moc je to v systému zakořeněné, ale možná to půjde vytáhnout :-)

specialista

specialista

15.7.2011 15:01

Specialista na “sociální sítě” pracuje u společnosti (H1), která nikdy nedělala zadnou socialni sit. Hezke PR, škoda, ze to s odbornosti nema nic společného a jde jen o obecný článek (rozhovor), proč používat Android, proti tomu ani slovo opakovani je matka moudrosti ale ten nadpis mi vadi. Dneska je specialista, každy a na všechno, dokud člověk nepotrebuje něco rešit.

Václav

Václav

18.7.2011 18:59

To je rozhovor se “specialistkou” ?

Slečna je sympatická a pěkná. Ale otázky a jejich odpovědi je děs běs.
To si můžete takhle pokecat s každým druhým uživatelem Androida.

Libb76

Libb76

19.7.2011 6:28

Ach jo, kdo ví, jak by se slečně označila sama – že z ní redakce udělala specialistku, o ničem nevypovídá (a nemyslím to negativně).
Odpovědi byly naprosto v pořádku, IMHO. Screenshoty chybí – výmluva na možnost přes SDK je už trochu silné kafe, za prvé to musím mít připojené k počítači, za druhé je to docela netriviální rozběhat. A root to samé, já třeba čekal u Incredible na možnost rootu několik měsíců.
Mám pocit, pánové, že prostě nemůžete jen strávit, že odpovídala pohledná žena, nic víc. Co byste odpovídali vy?

RSS (komentáře k článku)