Xiaomi cenami válcuje další výrobce, loni vydělalo (jen) 56 milionů dolarů

xiaomi CEO

Xiaomi je nepochybně fenomén, jehož význam neustále roste. Koncem října jsme vás informovali, že progresivní čínská společnost je již třetím největším výrobcem mobilních telefonů na světě, což i nadále platí. Agentura Reuters nyní přišla s informací, kolik vlastně Xiaomi vydělalo peněz za rok 2013.

Vice prezident Xiaomi pro product management Hugo Barra Vice prezident Xiaomi pro product management Hugo Barra

Není to až tak moc. Hovoří se o částce 56,15 milionů dolarů. Pěkná sumička, řeknete si. V porovnání s hodnotou příjmů, ale není nic moc. Příjmy jsou totiž v miliardách dolarů, konkrétně 4,3 mld. USD. Odpověď na otázku “proč tak málo”, leží v ceně jednotlivých telefonů a tabletů. Kvůli absolutní orientaci na co nejnižší prodejní cenu, už nezbývá moc prostoru pro marži. Xiaomi tak má z každého přístroje velmi málo, na rozdíl od Applu a Samsungu, jejichž marže je v desítkách procent.

samsung apple

Ratingová agentura Fitch říká, že kromě dvou zmíněných lídrů, Applu a Samsungu, budou mít ostatní výrobci velký problém vydělávat peníze, kvůli cenovému tlaku, jež Xiaomi vytváří. Dle mého názoru s tím bude mít problém i Samsung, jehož zisky z mobilní divize se ve třetím čtvrtletí meziročně propadly o 74 % a v roce 2015 se chystá zúžit portfolio až o 30 %. Analytik společnosti Forrester Research k tomu dodává, že konkurence je na dnešním trhu velmi tvrdá a ne všichni hráči v budoucnu přežijí. 

Lei Jun

CEO čínské společnosti se podle asijské divize časopisu Forbes stal businessmanem roku 2014.

lei-jun

Jaký je váš názor na čínské telefony? Je absolutní orientace na nízkou cenu nejlepší cestou, nebo se všem vymstí?

Zdroj: Reuters.

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)