Menu

Webový Obchod Play v novém kabátku! Co přináší?

Webové rozhraní softwarového repozitáře, známého u nás jako Obchod Play či Obchod Google Play, doznalo v noci na dnešek poměrně radikální změny. Google v něm sleduje své vlastní designové trendy, založené na graficky jednoduchých “kartách”, jež jsme poprvé měli možnost spatřit v Google Now. Webová aplikace se tak přiblížila tomu, nač jsme už nějaký ten týden zvyklí z klienta pro Android od verze 4.0.x.

Nový Obchod Play sází na karty

Nový Obchod Play sází na karty

Hodnocení je samozřejmě naprosto subjektivní záležitostí, ale záměrem prý bylo zajistit snadnější navigaci a orientaci, jakož i osvěžit modernějším vzhledem.

Nezměnilo se nic z hlediska dostupných aplikací, které stále můžete procházet v kategoriích a z webu instalovat přímo do telefonu či tabletu. Z obdélníčků kromě poměrně velké ikony zjistíte název aplikace, jejího autora, hodnocení a cenu. Rozložení se mění podle velikosti respektive rozlišení obrazovky.

Detail aplikace

Detail aplikace

Detaily jednotlivých programů zůstaly víceméně stejné, nicméně vedle popisu, seznamu novinek v poslední verzi a hodnocení uživatelů zde nenajdete požadavky na systémová oprávnění. Ty se objeví až poté, co stisknete tlačítko Nainstalovat respektive Koupit.

Požadavky na oprávnění se dozvíte až při instalaci nebo nákupu

Požadavky na oprávnění se dozvíte až při instalaci nebo nákupu

Novinky v kostce:

  • + Nový vzhled.
  • + Přidána možnost zařadit aplikaci na seznam přání.
  • + Jiným způsobem jsou zobrazeny přehledy podobných aplikací a programů od stejného autora.
  • + Větší snímky obrazovky aplikace. Snímky navíc nejsou ve formátu JPG či PNG, ale WebP.
  • – Vypadá to, že již není možné odinstalovat aplikaci skrze webové rozhraní.
  • – Patrně není možné zjistit, které aplikace jsou nainstalovány na konkrétním zařízení (seznam “Moje aplikace” se tak stal vcelku zbytečným).
  • – Výrazně bylo “ořezáno” vyhledávání.
  • – Oprávnění jsou zobrazena až při pokusu o instalaci nebo zakoupení aplikace.
  • – Chybí graf, vyjadřující počet instalací za posledních 30 dní.

Co na nový Obchod Play říkáte? Líbí se vám? Připadá vám přehlednější? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem! Stejně tak dejte vědět, najdete-li nějakou zásadní novinku, nebo pokud chybí něco z původních funkcí!

Zdroje: Android Central, Droid-Life a Android Police.

 

Komentáře

VSA

VSA

17.7.2013 18:31

Mám dojem, že nejdůležitější v současném SW světě, je neustále měnit vzhled a přehazovat tlačítka.

Kde jsou ti programátoři, kteří dokázali na 64KB RAM udělat funkční SW a ladilo se, jak to zrychlit a ještě více využít každého taktu CPU :/ Co by dokázal tehdejší programátor se současným HW!
Mám 1GB RAM a stále to je zacpané nepotřebným balastem :(

Je to nepřehledné a nevyužívá to plochu obrazovky.

Martin Hejhal

19.7.2013 11:42

No zjistit, kde a jestli je aplikace doopravdy nainstalovaná jde. Zase musíte kliknout na “INSTALOVÁNO”, pak na se podívejte dole na zařízení – buď vám vypíše jen vaše zařízení (pokud jich máte zaregistrovaných víc, tak všechny) anebo vám u toho daného zařízení napíše, že aplikace je již nainstalovaná. Každopádně, abyste zjistili jak na tom s tou aplikací jste, víc se naklikáte, takže změna k horšímu – i když je to zase jen o zvyku…

Martin Hejhal

19.7.2013 12:08

Pokud vlezete na stránky obchodu a kouknete na aplikace, tak pokud má v pravém dolním rohu aplikace zelený “zaškrtnutý” kroužek, tak jste ji buď koupili, měli, nebo máte již nainstalovanou…

RSS (komentáře k článku)