Chcete ušetřit 20 % baterie denně? Odinstalujte aplikaci Facebook!

odinstalujte-aplikaci-facebook_ico

Aplikace sociální sítě Facebook se dlouhodobě objevuje v seznamech programů, které nejvíce zatěžují baterii chytrého telefonu. S vysokou spotřebou se přitom potýkají nejen uživatelé operačního systému Android, ale také majitelé zařízení Apple. Pokud tedy řešíte slabou výdrž vašeho telefonu na jedno nabití, rada je prostá a rychlá: odinstalujte aplikaci Facebook! Ušetříte tím prý až dvacet procent baterie denně. To už je hodnota, která by mohla být zajímavá, nemyslíte?

Webová verze místo aplikace?

V lednu tohoto roku přišel Russell Holly, redaktor serveru Android Central, se článkem It turns out uninstalling Facebook for Android is pretty great. Popisoval v něm svou zkušenost, kdy Facebook místo z aplikace používal přes webový prohlížeč. Aplikaci Messenger si ponechal na komunikaci s přáteli. Holly v první řadě konstatoval, že uživatelské rozhraní mobilní webové verze je velmi podobné tomu, co nabízí aplikace. Zásadněji se nelišila ani rychlost načítání a odezva při prohlížení příspěvků. Pozitivem bylo zobrazování oznámení, které dnešní webové prohlížeče podporují (ostatně máme ho i u nás na SvětAndroida.cz). Z funkcí chybělo jen několik, většinu z nich přitom uživatelé nevyužívají příliš často. Závěr byl jednoznačný: že výkon systému a výdrž baterie se po odinstalaci aplikace dramaticky zlepšily. Webová verze přitom poskytla většinu potřebných funkcí. Toto tvrzení následně potvrdila řada uživatelů diskuzního serveru Reddit, kteří Hollyho experiment provedli na svých telefonech.

Pokus na Nexusu 6P s aplikací Metal for Facebook

Redaktor serveru Tech World Zone týden testoval telefon Nexus 6P s nainstalovanou aplikací Facebook. Další týden pak na telefonu používal místo oficiální aplikace program Metal for Facebook, který v podstatě jen zpracovává mobilní webovou verzi stránek. Výsledek je poměrně impozantní: bez Facebooku zbývalo večer průměrně o 20 % baterie více než s ním. Kromě snížení spotřeby se odinstalace aplikace projevila také zlepšením celkového výkonu zařízení a odezvy systému.

Výsledky potvrzuje i jeden z uživatelů diskuzního webu Reddit, vystupující zde pod přezdívkou pbrandes_eth. Ten testoval chování telefonu LG G4 s nainstalovanými aplikacemi Facebook a Facebook Messenger a po jejich odinstalaci. Zjistil, že bez Facebooku startují ostatní aplikace o 15 % rychleji. Testoval přitom 15 různých aplikací, svá zjištění pak zdokumentoval a prezentoval ostatním uživatelům serveru Reddit, aby otestovali další zařízení. I jejich zjištění přinesly podobné výsledky.

Odinstalujte aplikaci Facebook a váš telefon vydrží déle Odinstalujte aplikaci Facebook a váš telefon vydrží déle

Facebook prý problém řeší, zatím však spíše mlží

Část problému s vysokou spotřebou spočívá mimo jiné v tom, že Facebook po ukončení nadále běží na pozadí. Důvodem je aktualizace stavů, zobrazování oznámení a rychlejší opětovné spouštění. Paradoxní je, že na většině telefonů neukazují systémové statistiky využití žádné vyslovené drancování baterie touto aplikací.

K problému se vyjádřil tiskový mluvčí největší sociální sítě, který se však ve svém prohlášení zcela vyhnul jakékoli zmínce o dopadu aplikace na výdrž baterie. “Zaznamenali jsme od několika uživatelů informace o problémech s rychlostí souvisejícími s naší aplikací pro Android. Situaci zkoumáme a budeme vás informovat, jakmile to bude možné. Zaměřili jsme se na zachycení a vyřešení těchto problémů.” Ředitel divize Chris Cox údajně vyzval zaměstnance, aby používali aplikaci na zařízeních s Androidem, což by mělo přispět k odhalení případných problémů.

Odinstalujte aplikaci Facebook! Aspoň to zkuste!

Pokud chcete mít přístup ke své sociální síti a současně byste ocenili delší výdrž baterie, můžete používat Facebook přes webový prohlížeč. Při použití Google Chrome si dokonce můžete zapnout oznámení na nové příspěvky a zprávy, takže nepřijdete o nic důležitého. Další alternativou jsou pak různé aplikace, zpracovávající mobilní webovou verzi stránek – například výše zmíněný Metal. Samozřejmě nechceme tvrdit, že výše uvedené musí platit pro každého. Výsledky se mohou na různých telefonech lišit. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda vám odinstalace Facebooku pomůže, je prostě to zkusit.

Testovali jsme chování na redakčním telefonu Sony Xperia Z3 po dobu tří dnů. Zvýšení výkonu jsme sice nezaznamenali, nicméně výdrž baterie byla skutečně delší. Večer nám při víceméně stejném způsobu používání zbývalo o 10 až 15 % baterie více než s nainstalovaným Facebookem.

Jak odinstalovat aplikaci Facebook?

Postup, jak odinstalovat aplikaci Facebook, je jednoduchý:

  1. Vstupte do systémového nastavení.
  2. Otevřete sekci Aplikace.
  3. Najděte položku Facebook a otevřete ji.
  4. Klepněte na tlačítko Odinstalovat.
  5. Potvrďte požadavek na odinstalaci tlačítkem OK.
  6. Vyčkejte na dokončení odinstalace

Pokud aplikace odinstalovat nejde, patrně vám ji do telefonu nainstaloval výrobce jako součást systému. Pokuste se ji alespoň zakázat. Odinstalace je zpravidla v takovém případě možná pouze s právy roota.

Jak to vidí naši čtenáři? Vyzkoušíte také odinstalovat aplikaci Facebook ze svého telefonu? Pokud ano, přijďte se rozdělit o své zkušenosti do diskuze pod tímto článkem!

Zdroje: phonearena.com, latinpost.com, techworldzone.com, gizmodo.com, androidcentral.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (36)