MIUI 10 je nová nadstavba od Xiaomi: Všechny novinky a seznam podporovaných telefonů

MIUI 10 vyrostla do krásy

Nová verze nadstavby od Xiaomi – MIUI 10 se začala objevovat na řadě telefonů. Čínská společnost se chlubí tím, že nové rozhraní je mnohem lepší, komplexnější a zároveň i rychlejší. Nové rozhraní jsme otestovali a zároveň vám přinášíme seznam nejvýraznějších změn. Opravdu MIUI 10 překonává svého předchůdce, nebo se jedná jen o plané marketingové sliby? To se dozvíte v našem článku o MIUI 10.

MIUI 10: Rychlejší, chytřejší, krásnější

Novinky jsme otestovali na telefonu Xiaomi Redmi Note 6 Pro (koupit za 6 690 Kč). Při psaní recenze jsme používali poslední dostupnou verzi MIUI 9.6, avšak v den zveřejnění recenze jsme obdrželi aktualizaci na MIUI 10.0.4. Telefon jsme si tedy ponechali o něco déle. Tentokrát jsme ho však už používali s novou verzí nadstavby od Xiaomi. Nutno podotknout, že verze operačního systému zůstala stejná a aktualizovala se jen samotná nadstavba. Operačním systémem stále zůstal Android 8.1 Oreo. Některé doplňující obrázky pocházejí z Redmi 5 (koupit za 3 490 Kč).

Instalační velikost  nadstavby MIUI 10 pro Xiaomi Note 6 Pro činí úctyhodných 1,6 GB. Finální velikost se avšak bude telefon od telefonu lišit. Nová verze slibuje komfortnější ovládání, přednahrávání aplikací před jejich skutečným spuštěním pomocí AI a předělané některé integrované aplikace. Po stažení dat byla instalace rychlá a bez jakýchkoliv problémů. Veškerá původní data zůstala netknuta. Android zůstal na původní verzi 8.1, což je ale pro Xiaomi běžné.

Vlevo dva screenshoty z nové MIUI 10, vpravo dva screenshoty ze starší MIUI 9

Multitasking nikdy nebyl tak snadný

První změnou, které si všimnete, jsou zajisté přepracované ikony. Nové ikony mají jednodušší design, přičemž některé z nich mají nově nepravidelný tvar bez čtvercového pozadí. Nejedná se o žádnou velkou změnu, většina ikon je velice podobná těm původním. Určitě se nestane, že by vás nový vzhled nějakým způsobem zmátl.

Změnou asi nejvýraznější, která má vliv na používání telefonu, je přepracovaná obrazovka nedávno spuštěných aplikací neboli multitasking menu. V MIUI 9 byly aplikace řazeny do stejně velkých karet. Vždy jste maximálně viděli jednu celou aplikační kartu na středu obrazovky a dvě poloviny sousedních karet nalevo a napravo. MIUI 10 pracuje s místem mnohem efektivněji. Karty mají odlišné rozměry a na jednu obrazovku se vejdou minimálně čtyři. Odlišně se i takové aplikační karty zbavíte. U staré nadstavby jste kartu zavřeli vytáhnutím směrem nahoru. Nově karty zavřete přetáhnutím na některou ze stran. Toto je asi jediná změna u které nám trvá si zvyknout – dle hesla zvyk je železná košile. Jsme si ale jisti, že si na nový způsob ukončení aplikací zvykneme. Akorát to bude chtít trochu více času.

Odlišná je i práce s aplikačními kartami. Pryč jsou stále zobrazené ikony akcí. Chcete pracovat s aplikační kartou? Dlouze podržte prst nad dotyčnou kartou a otevře se vám menu s dalšími možnostmi. Uzamknutí aplikace před ukončením, přidání aplikace do rozdělení obrazovky a nastavení dané aplikace. Praktické a přehledné. Nový design posledních spuštěných aplikací se Xiaomi jednoznačně povedl. Všechny zdejší změny hodnotíme pozitivně.

Rychlé menu v MIUI 10

Změn se v MIUI 10 dočkal i panel rychlého menu, které vytáhnete pohybem prstu shora dolů. Jde ale hlavně jen o změny grafického ztvárnění. Funkce jsou stejné (stejně si je lze upravit v nastavení). Vesměs je menu velice podobné tomu z Androidu Pie. Nastavení jasu změnilo grafiku z tenké linky na poměrně široký nastavitelný pruh. Upozornění nyní zobrazují o něco více informací. To je je užitečné hlavně při došlých emailech. Člověk tak nemusí hned každý rozklikávat, ale hned si utvoří představu o zprávě snadněji. Další jednoznačné plus pro novou nadstavbu.

Povedená gesta usnadní ovládání telefonu

Po vzoru iOS od Apple, Xiaomi dodalo gesta. Přetáhnutím prstu z levé strany doprava se můžete snadno vrátit o stránku zpět. Pokud podržíte prst déle, tak se můžete přepnout do aplikace, kterou jste používali předtím. Posunutím prstu ze shora dolů zase otevře rychlé horní menu. Rychlé a užitečné. Akorát gesta nemusí být dostupná na všech telefonech. Zapnout je lze v Nastavení -> Zobrazení na celou obrazovku. Na této obrazovce je pak též můžete trénovat.

Ukázka čtyř používaných gest

Chytré načítání aplikací pomocí umělé inteligence

Práci s telefonem má urychlovat umělá inteligence. Ta pozoruje vaše denní činnosti a zvyky. Následně dle vyhodnocených dat se pokusí předem odhadnout, kterou aplikaci chcete zrovna použít. Taková aplikace pak bude pro vás připravena dříve, než ji zapnete. Její start by měl být bleskový. Podobnou funkci využívá i nadstavba EMUI od Huawei. Zapojení AI se obtížně hodnotí a nějakého vyloženě rychlejšího načítání aplikací jsme si nevšimli. Možná jsme telefon jen nepoužívali dostatečně dlouho. Nezbude nám tu tedy Xiaomi věřit, že zapojení umělé inteligence bude přínosné.

Některé telefony s jedním fotoaparátem nyní umí fotit portréty s rozmazaným pozadím. O výsledný efekt se postará integrovaná umělá inteligence. Telefony od Xiaomi, tak napodobí telefony Pixel od Googlu, které už podobnou funkci také obsahují.

Introducing MIUI 10 (Global Version)

Introducing MIUI 10 (Global Version)

Nové nastavení hlasitosti

Změny vzhledu se dočkalo i nastavení hlasitosti. Po vzoru lišty s nastavením jasu, na objemu narostly i lišty s nastavení hlasitosti. Snadno přepnete mezi režimy Tichý a Nerušit. Nastavit jim můžete i jednoduchý časovač. Jednoduché a přehledné. Xiaomi zde znovu nic nezkazilo. A když už se bavíme o zvuku, nový systém obsahuje několik nových zvukových záznamů. Drobnost, ale potěší.

Aplikace Optimalizace

Přepracovány byly i některé aplikace. Populární aplikace Optimalizace proměnila nejen svoji podobu, ale přidala i nějaké funkce navíc. Horní část je funkčně stejná, liší se pouze novou barevnější grafikou. Na spodní straně najdeme několik nových ikonek. Duální aplikace (ty byly dříve dostupné v nastavení), Čistič WhatsApp, který vás nechá promazat určitá data z této aplikace a Test sítě. Test sítě nám akorát dal výsledek „v pořádku“. Samotnou rychlost nezměřil, ačkoliv grafika vypadá tak, že by ji asi změřit měl. Při všech měřeních nám ukazoval 0.00 Kb/s. A to i když wifi s internetem byla dostupná. Zřejmě drobná muška, kterou výrobce jistě hned opraví. Ostatní funkce zůstaly stejné, případně byly jen přepracovány do nového kabátku. Např. aplikace Využití dat je funkčně stejná jako ve staré verzi MIUI 9, ale nese nový atraktivní vzhled.

Výkon v benchmarcích

Telefon jsme s novou nadstavbou přetestovali ve dvou populárních benchmarcích – Geekbench 4 a Antutu. V obou si nová verze MIUI 10 vedla o vlásek hůře. V Antutu jsme naměřili o jeden tisíc bodů méně, zatímco v Geekbenchi 4 bylo naměřeno méně o 49 bodů. Rozdíl je avšak extrémně malý, prakticky v rámci chyby měření. Rozdíl při běžném použití nepůjde poznat.

Dva obrázky nalevo jsou z nové MIUI 10, zatímco dva obrázky zprava pocházejí ze starší MIUI 9.6

Seznam telefonů, jenž MIUI 10 dostanou:

Xiaomi na svém fóru pravidelně aktualizuje informace o tom, které telefony novou verzi dostanou. My o tom ostatně též informujeme pravidelně – viz náš článek Nadstavba MIUI 10. Ale aby to bylo kompletní, shrnuli jsme pro vás seznam telefonů a dostupnost nadstavby MIUI 10 a případné aktualizace na Android Pie.

MIUI 10 dostupné; Android Pie vyjde do konce roku 2018 (je dostupná betaverze):
Xiaomi Mi MIX 2 (koupit za 8 490 Kč), Xiaomi Mi MIX 2S (koupit za 9 990 Kč), Xiaomi Mi 8 (koupit za 10 990 Kč), Xiaomi Mi 8 Lite (koupit za 6 990), Pocophone F1 (koupit za 9 490 Kč)

MIUI 10 dostupné; Android Pie vyjde v první kvartálu roku 2019:
Xiaomi Mi Max 3 (koupit za 7 990 Kč), Xiaomi Mi 6 (, Redmi Note 6 Pro (koupit za 6 690 Kč), Redmi Note 5 Pro (koupit za 4 990 Kč)

MIUI 10 dostupné; Android Pie vyjde ve druhém kvartálu roku 2019:
Redmi S2/Y2 (koupit za 3 590 Kč), Redmi 6 Pro (indická verze), Redmi 6 (koupit za 3 790 Kč), Redmi 6A (koupit za 2 290 Kč)

MIUI 10 dostupné; dostupnost Android Pie není známa:
Xiaomi Mi Max Prime, Redmi 5 Plus (koupit za 4 990 Kč), Redmi 5 (koupit za 3 490 Kč)

MIUI 10 dostupné; Android Pie oficiálně nevyjde:
Xiaomi Mi MIX, Xiaomi Mi Note 2, Xiaomi Mi 5s, Xiaomi Mi 5, Xiaomi Mi Max, Redmi Note 4/4X (verze se Snapdragonem), Redmi 5A

MIUI 10 vyjde, ale datum zatím není známo:
Xiaomi Mi 3/4, Redmi Note 3, Redmi 4 Prime, Redmi 4, Redmi 3S/Prime/3X

MIUI 10 nevyjde vůbec:
Mi 2/2S, Mi Note, Mi 4i, Redmi Note 4G, Redmi 2, Redmi 2 Prime

Už jste na svůj telefon dostali MIUI 10? Jak se vám nová verze líbí?

Zdroj: en.miui.com, fossbytes.com

Jiří Řáha
O Autorovi - Jiří Řáha

Mým první telefonem byl, dnes již pravěký, Ericsson r310s s obrovskou anténou ve tvaru žraločí ploutve na vrchu zařízení. Následovala téměř dekáda telefonů od Nokie.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)