TOPlist

Xiaomi Redmi 5 Plus recenze: Za 5 tisíc není co řešit

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze

Xiaomi letos přidalo do svého portfolia pátou generaci své oblíbené řady Redmi. My jsme si pro test vybrali větší a vybavenější variantu Xiaomi Redmi 5 Plus. Jak dopadla v našem testu?

Xiaomi Redmi 5 Plus recenze – obsah


Je to Redmi, nebo Redmi Note?

Čínská společnost trochu zamotala své zákazníky, kteří byli zvyklí na velice jednoduché dělení smartphonů – řada Redmi představuje kompaktní a levnější telefony, řada Redmi Note pak nabídne o poznání větší displej a tedy i rozměry, navíc je výkonnější. Jenže kde stojí Xiaomi Redmi 5 Plus? Nějakou dobu se zdálo, že Xiaomi již nebude pokračovat se svou řadou Redmi Note a odpovědí měl být právě Xiaomi Redmi 5 Plus. Ten si totiž ponechává typické rysy – lákavá cena, slušná výbava a velký displej. Na některých trzích se dokonce Redmi 5 Plus označuje jako Redmi Note 5. Na našem trhu ale přišel jiný nástupce.

Vraťme se ale k testovanému přístroji. Ten se snaží kráčet v trendu tenkých rámečků a i když to není taková konstrukce jako třeba u řady Mi MIX z vlastních řad, na poměry levných telefonů tu máme slušně tenké rámečky. Ne zrovna pozitivní změnou pro zákazníky je přesun senzorových tlačítek na displej, ale podobným směrem kráčí většina výrobců. V okolí 5,99″ displeje se nachází ještě přední fotoaparát, jednobarevná notifikační dioda a také blesk pro selfie.

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze-konstrukce-predni cast

Kovová konstrukce nepřekvapí

Zadní část telefonu Xiaomi Redmi 5 Plus kráčí v tom, co Xiaomi započalo již u modelů Redmi 3. Kovová konstrukce zadní strany se velmi podobá oblíbenému Redmi Note 4. Objektiv fotoaparátu je umístěn uprostřed, pod ním nalezneme dvojitý LED blesk a čtečku otisků prstů. Ta se kvůli absenci tlačítek vpředu přesunula sem, což ale není překvapení – v podobném duchu kráčí Xiaomi u řady Redmi poslední roky. Celé tělo je kovové včetně rámečků, výjimkou jsou ale horní i spodní část, které jsou nejspíše kvůli anténám z plastu. Nechybí 3,5mm jack, infraport nebo reproduktory a starší MicroUSB na spodní části.

Kvůli své velikosti se samozřejmě Xiaomi Redmi 5 Plus ovládá lépe v obou rukách, palcem do všech zákoutí totiž jen tak nedosáhnete. Telefon jinak ale sedí v ruce velmi dobře, nic do rukou neřeže a ovládací tlačítka jsou příjemně na dosah. V balení jsme dokonce nalezli silikonové pouzdro, což kvitujeme. Zpracování je tradičně velmi dobré, hlavně když uvážíme cenu pod 5 tisíc korun. V tomto ohledu je na tom Xiaomi velmi dobře. V balení jsme nalezli kromě telefonu ještě samozřejmě nabíječku, USB kabel a nějaké papírové materiály.

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze-konstrukce-zada

Čtečka otisků prstů – spolehlivá klasika

Snímače otisků prstů již Xiaomi otestovalo v modelech Redmi 3 a od té doby je jím vybaven téměř každý model (výjimkou jsou nejlevnější Redmi a Redmi Note 5A). Čtečka otisků prstů je tradičně umístěna na zadní straně a s používáním jsme neměli žádné problémy. Důležité je správně nastavit svůj prst a poté se již můžete na čtečku spolehnout. Na zadní straně je její poloha velmi intuitivní a vyhovovala nám. Je ale samozřejmě pravdou, že spousta uživatelů raději používá čtečku vpředu.

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze-konstrukce-ctecka

Displej – poměr 18:9 i v levném segmentu

Současný trend je zřejmý – výrobci stále více osazují telefony displeji s poměrem 18:9 a ani Xiaomi není pozadu. Dokázalo však tento poměr vměstnat i do levné řady Redmi. V případě telefonu Xiaomi Redmi 5 Plus se nám do rukou dostává 5,99″ IPS panel s rozlišením FullHD+ (1080 x 2160 px), což dává slušnou jemnost 403 PPI. Líbilo se nám rovněž barevné podání, které je někde uprostřed – ani ne saturované, ani přehnaně „věrné“. Barevnou teplotu lze případně doladit v nastavení. Oceňujeme rovněž slušnou čitelnost na slunci (vyrovná se směle redakčnímu Honoru 9) i dobré podání černé. S danou cenou toho Xiaomi dokázalo opravdu dost.

Kvůli velikosti displeje není pohodlné ovládat telefon jednou rukou. Přejetím z tlačítka domů doprava však lze vyvolat režim ovládání jednou rukou, který displej zmenší. Stejně tak se může hodit zapnutí displeje poklepáním nebo čtecí režim. Celkově se displej v Xiaomi Redmi 5 Plus velmi povedl.

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze-displej

Hardware – žádný výrazný posun k lepšímu

Společnosti Xiaomi vsadila znovu na osvědčený Snapdragon 625, který sídlí i v oblíbením Redmi Note 4 i Xiaomi Mi A1. Je trochu škoda, že jsme se nedočkali posunu vpřed u nové generace. Na druhou stranu – i tento čip stále nabízí dostatek výkonu, a to hlavně při dané ceně smartphonu. Tradičně je k dispozici varianta s 32GB pamětí a 3GB RAM i 4+64 GB. Připlatit si necelou tisícovku za vybavenější variantu se rozhodně vyplatí. Snapdragon 625 v kombinaci s 4GB RAM sice stále není kombinací pro náročné hráče, výkonu je ale i tak dostatek pro většinu herních titulů.

Xiaomi Redmi 5 Plus potěší i dalším zbytkem výbavy. Podporována je totiž paměťová karta, infraport, české LTE a dokonce i 5GHz WiFi, s čímž mají zejména levné přístroje problémy. Potěší i baterie s kapacitou 4000 mAh, ke které se v průběhu recenze ještě dostaneme. Podobně jako u předchozích modelů Xiaomi i zde platí, že poměr cena/výkon je skvělý.

[aps_product_sz id=“480215″]

Výdrž hravě i 2 dny s 4000mAh baterií

Rozumným argumentem pro nákup telefonu Xiaomi Redmi 5 Plus může být jeho výdrž na jedno nabití. Xiaomi se opět povedlo vměstnat do telefonu baterii s kapacitou 4000 mAh. Máme zde sice velký 6″ displej, na druhou stranu relativně úsporný čip Snapdragon 625. V praxi jsme se s výdrží dostali na velmi dobré výsledky a nebyl vůbec problém ani při náročnějším používání (surfování na internetu, několik hodin hudby, stále aktivní data, přehrávání videí…) vydržet s telefonem i 2 dny bez nabíjení. Tohle se Xiaomi daří.

Trochu pohrát si tradičně musíte s celkem agresivní správou napájení a běžících procesů na pozadí. Může se třeba stát, že některé zprávy z „kecálků“ chodí vždy až při rozsvícení displeje. Zde je nutné vypnout MIUI optimalizaci u daných aplikací. Systém vám mimo jiné umožní deaktivovat data na pozadí či ukončení všech procesů na pozadí při vypnutí displeje. Je možné aktivovat rovněž Spořič baterie a dokonce jej i naplánovat, neměli jsme však potřebu takový režim používat vzhledem k výborné výdrži. Dobití baterie trvá něco málo pod 2 hodiny.

MIUI 9 a Android 7 pod kapotou

Čínská společnost je již známá svou verzí Androidu, která dostala nadstavbu MIUI. Vlastně jediným telefonem, který nemá MIUI, ale čistý Android, je oblíbený Xiaomi Mi A1. V zásadě se jedná o Android, který je do velké míry přepracovaný. To si najde své odpůrce i zastánce. Naším názorem je, že pro běžného uživatele je MIUI spíše výhodou, zkušenější uživatelé pak raději sáhnou po čistém Androidu. Xiaomi Redmi 5 Plus se ještě Orea nedočkal, stále je zde Android 7.1.2 Nougat.

Systém nabídne mnoho funkcí a možností, které čistý Android postrádá. Líbí se nám například možnost měnit rozmístění tlačítek nebo přiřazení gest. Můžete například dlouhým držením nějakého tlačítka ukončit spuštěnou aplikaci, spustit rychle fotoaparát, svítilnu apod. Předinstalovaných aplikací nad rámec Google aplikací je poměrně dost. Kromě nástrojů od Xiaomi přibyl také balíček Office od Microsoftu a další.

Rychlý s občasnými ale

Prostředí jako takové je na danou cenu přístroje bleskové a člověk vůbec nemá pocit, že by měl telefon za 5 tisíc (necelých). To je samozřejmě výborným argumentem pro ty, kteří chtějí pohodlně ovládat telefon, ale nechtěj kupovat vlajkový model. Tento fakt tak kazí občasné pády aplikací či zádrhely, které nejsou sice na denním pořádku, ale občas na ně prostě člověk narazí. Tak trochu se nemůžeme zbavit dojmu, že tím poslední dobou trpí všechny přístroje Xiaomi.

Reproduktor příjemně překvapil

Možná by se zdálo, že má Xiaomi Redmi 5 Plus stereoreproduktory, protože se na spodní straně nachází dvě zdířky. Pravdou ale zůstává, že disponuje jen jedním reproduktorem a druhý otvor je spíše kvůli symetričnosti a je v něm mikrofon. I tak nás ale reproduktor celkem příjemně překvapil, protože nehraje vůbec špatně – svou kvalitou a hlasitostí se dokonce blíží Honoru 9. A to je pro telefon za 5 tisíc pozitivní. Samozřejmě nelze čekat zázraky. Stinnou stránkou je umístění, kvůli kterému si jej můžete zakrývat při držení na šířku.

Jsme rádi, že se telefon nezbavil 3,5mm jacku. U levných telefonů ale zatím naštěstí tento trend není. Zvuk přes sluchátka nám nepřišel tak kvalitní jako u vybavenějších modelů, ale pro běžný poslech plně dostačuje. Sluchátka si však budete muset zakoupit sami, v balení jsme totiž žádná nenašli.

Xiaomi Redmi 5 Plus-recenze-reproduktory

Xiaomi Redmi 5 Plus s fotoaparátem potěšil

Fotoaparáty u telefonů Xiaomi nikdy velkou díru do světa neudělaly, a to hlavně v segmentu TOP telefonů. Je jasné, že v případě Xiaomi Redmi 5 Plus, které stojí pod 5 tisíc, nelze čekat zázraky. Papírově to ale vypadá dobře – 13MPx snímač, clona f/2.2, velikost pixelů 1,25 μm, 8MPx selfie kamerka s LED bleskem a dokonce i podpora 4K videa. Právě podpora videa ve vysokém rozlišení nás mile překvapila, protože to není zrovna standardem u takto levných telefonů.

Samotnou kvalitou snímků je na tom Xiaomi Redmi 5 Plus dobře – a to z pohledu barev, detailů i ostrosti. Řeč je ale hlavně o dobrých světelných podmínkách, kde poslouží fotoaparát výborně. Snímky z přední kamery také nevypadají špatně a může pomoci zmíněný LED blesk. Trochu horší výsledky jsme zaznamenali v horších světelných podmínkách. Na vyšší šum jsme zvyklí, telefon ale zbytečně prodlužuje závěrku, kvůli čemuž je mnoho fotografií rozmazaných. Na to je potřeba si dát pozor a držet telefon co nejklidněji při focení v šeru. Videa vypadají velmi dobře, občas je však (opět) až moc viditelná komprese a tradičně ani zvuk není příliš kvalitní.

Fotografie a videa ke stažení.

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus – test videa (1)

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus - test videa (1)

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus – test videa (2)

Recenze Xiaomi Redmi 5 Plus - test videa (2)

Závěr – recenze Xiaomi Redmi 5 Plus

Smartphone Xiaomi Redmi 5 Plus pořídíte na českém trhu za méně než 5 tisíc korun za 64GB variantu, verze s 32GB pamětí a 3 GB RAM pak vyjde o pár stovek levněji. Přimlouváme se ale spíše za vybavenější variantu, 1 GB RAM navíc se rozhodně hodí. S touto cenou se jedná o zajímavý nákup s poměrem cena/výkon. Jak jsou na tom ostatní aspekty telefonu?

Začněme povedenou konstrukcí, která kromě tenčích rámečků kráčí ve šlépějích svých předchůdců a nemáme k ní žádné výtky. V naších očích se velmi povedl i displej s dobrým podáním barev i čitelností na slunci a za 5 tisíc se zákazníkům do rukou dostává rovněž slušná hardwarová výbava. Fotoaparát je na danou cenovou třídu povedený, trochu jej sráží jen horší fotografie za šera a vysoká komprese u videa. Systém MIUI je velmi svižný, stále však člověk občas narazí na pády aplikací nebo menší záseky. Prostě MIUI. Ocenit však můžeme dlouhou výdrž na jedno nabití, která hravě dosahuje 2 dnů. A při šetření i klidně více.

Suma sumárum se nám do rukou dostal smartphone, který toho za necelých 5 tisíc nabídne opravdu hodně. Nemůžeme se ovšem zbavit dojmu, že podobný přístroj už tu máme – je jím oblíbený Xiaomi Redmi Note 4, který kromě displeje nabídne téměř totožné parametry. Z pohledu uživatelů Redmi Note 4 se tedy rozhodně nejedná o smysluplného nástupce (tím je možná až Redmi Note 5), pro nové zákazníky se však může jednat o zajímavý nákup. Hlavně pokud je podmínkou velký displej.

Závěrečný verdikt: Pokud se poohlížíte po telefonu s 6″ displejem do 5 tisíc, je Xiaomi Redmi 5 Plus nejspíše nejlepší možnou volbou. Mile překvapí hardwarovou výbavou, konstrukcí, displejem i svižným systémem. Negativ přitom není tolik a nenáročným uživatelům poslouží telefon skvěle.

Klady

+ Kalita zpracování
+ Slušná hardwarová výbava
+ Výborný displej
+ Svižný systém MIUI
+ Podpora 4K videa
+ Velmi dobrá výdrž na jedno nabití
+ Infraport

Zápory

– Občasné padání aplikací
– Stále MicroUSB konektor
– Na Oreo si budeme ještě počkat
– Viditelné artefakty u videí (komprese)

Za zapůjčení telefonu děkujeme společnosti Beryko

Jak se vám líbí Xiaomi Redmi 5 Plus?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)