Xiaomi Mi A1 recenze: Lákavá volba pro příznivce čistého Androidu
- Recenze
- Jan Dolejš
- 9.10.2017
- 23
České LTE, čistý Android a značka Xiaomi. Tyto 3 pojmy spolu mají své vystoupení vůbec poprvé a výsledkem je smartphone Xiaomi Mi A1, který jsme detailně otestovali. Jak dopadl v našem testu?
Recenze Xiaomi Mi A1 – obsah
- Design a konstrukce
- Displej
- Čtečka otisků prstů
- Hardware
- Výdrž na baterii
- Systém
- Hudební přednes
- Fotoaparát
- Závěr
Konstrukce Xiaomi Mi A1 ve své kategorii potěší
Xiaomi Mi A1 vstupuje na trh jako mírně modifikovaný telefon Xiaomi Mi5X, nese si s sebou stejnou konstrukci a hardware. Rozdíl je jen a pouze v podpoře českého LTE a přítomnosti čistého Androidu. Do redakce se nám dostala černá varianta, která kráčí v zaběhlém konceptu od Xiaomi. Balení je tradičně velmi skromné a kromě telefonu jsme zde našli pouze nabíječku, USB kabel, sponku na SIM kartu a papírové materiály. Žádný bonus ani sluchátka na nás nečekají.
Přední strana tedy hostí 5,5″ Full HD displej, který je obklopen poměrně širokými rámečky. Vešla se sem ale i senzorová tlačítka, což může být pro mnohé plus. Rámeček nad displejem je však široký dost. Myslelo se alespoň na notifikační diodu. Zbytek konstrukce je zhotoven z jednoho kusu matného hliníku, do kterého jsou vsazeny plastové předěly antén. Jsou ovšem ve stejné barvě, takže u tmavé varianty nejsou na první pohled ani vidět. Všechny hrany telefonu jsou příjemně zbroušeny, díky čemuž se telefon lépe používá. Čtečka otisků prstů se přesunula na zadní stranu – je vidět, že Xiaomi není s pozicí za jedno, protože nabízí ve svých smartphonech obě varianty, a to i ve stejných řadách.
Duální fotoaparát sídlí v levém horním rohu, bohužel však znatelně vystupuje z těla a může tedy hrozit jeho dřívější poškrábání. Letmou zkouškou jsme však zjistili, že je alespoň kryt tvrzeným sklem. Hlasitý reproduktor se nachází na spodní straně spolu s USB-C konektorem a 3,5mm jack konektorem. Infraport je umístěn na horní straně telefonu, ovládací tlačítka pak na pravé straně.
Kvalitní zpracování bez výtek. Voděodolnost ale nečekejte
Rozměrný displej s úhlopříčkou 5,5″ samozřejmě způsobí, že Xiaomi Mi A1 nepatří zrovna mezi kompaktní telefony. Ovládání jednou rukou tak nebude úplně pohodlné, čistý Android navíc nedává možnost zapnout zmenšení displeje, jako to umí třeba prostředí MIUI u modelu MI5X. Stěžovat si naopak nemůžeme na polohu senzorových tlačítek pod displejem nebo ovládací kolébky hlasitosti a napájení. Vše je pohodlně na dosah palce. Neměli jsme ani dojem, že by byl telefon v ruce nestabilní nebo vyklouzával.
Ke kvalitě zpracování telefonu nemáme žádné výtky a ve své cenové kategorii se rozhodně nemá za co stydět. Někteří uživatelé by asi ocenili voděodolnou konstrukci, nutno ovšem přiznat, že to v dané cenové kategorii není zrovna standardem. Xiaomi Mi A1 rozhodně svým vzhledem ani zpracováním nezklame.
Slušný Full HD displej
Řada Redmi Note není jediná s Full HD displejem a úhlopříčkou 5,5″, přesně takový panel totiž dostal i Xiaomi Mi A1. Vzhledem k cenovému zařazení bychom mu jen těžko vyčítali, že rozlišení není jemnější. Není to vůbec potřeba. IPS panel se postaral o věrné podání barev, které na první pohled nikterak neodbočuje od zaběhlého standardu. Při bližším prozkoumání však zjistíme, že barvy nejsou příliš saturované a nelíbí se nám podání bílé, které směřuje do žluta. Slabší podání černé barvy je pak dáno IPS technologií, která v tomto ohledu ztrácí na AMOLED displeje.
Dobrý se nám zdál jas na přímém slunci, které bylo trochu složitější ve dnech testu zachytit. Ale povedlo se. Trochu zvláštní se nám ale zdálo ovládání jasu, které podle nás zbytečně rychle reagovalo na okolní podmínky a občas nám tedy při chůzi telefon po několika sekundách snižoval a zase zvyšoval jas. U jiných smartphonů není tento jev vůbec patrný, reakce na změny jsou delší a přirozenější. Telefon další možnosti nastavení displeje neumožňuje, nelze jej ani rozsvítit poklepáním.
Ambientní notifikace potěší, lze je i deaktivovat
Čistý Android přinesl před časem funkci ambientního displeje, který zobrazuje v černobílé podobě notifikace na zamčené obrazovce telefonu. Není asi nutné připomínat, že tento způsob zobrazení je výhodnější pro OLED displeje a u IPS může spotřebovávat více baterie. Výraznějšího úbytku jsme si ovšem nevšimli, navíc lze tuto funkci deaktivovat a používat jen notifikační diodu. Ta je ale bohužel pouze jednobarevná.
Čtečka otisků prstů funguje bez námitek
Čtečka na zadní straně je pro spoustu uživatelů výhodou, pro mnohé nikoliv. Řešení na přední straně má výhodu při používání telefonu například v automobilu nebo když leží na stole. Umístění vzadu je na druhou stran více po ruce při běžném používání. Názor na lepší umístění necháme na vás, Xiaomi Mi A1 má každopádně čtečku v zadní části, což je pro Xiaomi typičtější řešení. Její funkce je díky použití již u několika generací odzkoušená a neměli jsme při jejím používání žádné problémy.
Samotná čtečka je po správném nastavení přesná, citlivá a celý proces odemčení rychlý. Samozřejmě je potřeba se vyvarovat špinavým či vlhkým prstům, kdy čtečka otisk nerozpozná. Čistý Android nám umožnil používat také gesto pro vysunutí notifikační lišty. Škoda, že po vzoru Honoru nelze třeba používat čtečku i pro přesun mezi obrázky v galerii.
Výborný hardware v dané cenové kategorii
Při pohledu na papírové specifikace nás sice Xiaomi Mi A1 neoslní, s cenou okolo 6,5 tisíce korun se však jedná o výbornou nabídku. Čínská „ájednička“ totiž přichází s osmijádrovým procesorem Snapdragon 625, 4GB RAM pamětí a 64GB vnitřním úložištěm do segmentu, kde je běžný spíše slabší Snapdragon 430 i menší porce RAM a poloviční úložiště. Jasně, stále je o tisíc korun dražší než podobně vybavený Redmi Note 4 LTE, máme zde však prémiovější tělo nebo třeba duální fotoaparát.
Bonusem je pak i podpora paměťových karet, což je u řady Mi od Xiaomi stále spíše výjimkou. Tradičně je ovšem nutné použít hybridní slot pro SIM karty a vybrat si mezi kombinací dvou SIM karet, nebo jedné SIM a paměťové karty. Většině uživatelů to ovšem bude vyhovovat. Potěší přítomnost infraportu a moderního konektoru USB-C. Baterie s kapacitou 3080 mAh neohromí, reálné výsledky ale ukáže až praxe. Google prozradí, že spousta lidí vyhledává spojení „Xiaomi Mi A1 LTE“. Odpověď je pozitivní, nechybí totiž plná podpora LTE, a to včetně frekvencí 800 a 900 MHz pro naše končiny. GPS funguje bez problémů.
[aps_product_sz id=“451663″]
I na slušné hraní náročnějších titulů
Xiaomi Mi A1 je vybaven Snapdragonem 625 s grafickým akcelerátorem Adreno 506, což sice nepředstavuje high end, ale spíše střední třídu, s hrami si nicméně poradí obstojně. Vyzkoušeli jsme sérii náročných titulů (N.O.V.A Legacy, Real Racing 3, Unkilled, SBK16…) a všechny běžely plynule. Maximálně si telefon u některých snížil grafické detaily, ale hratelnost pro nás byla důležitější. Při delším hraní se začne telefon mírně zahřívat, není to ale nic netradičního.
Průměrná výdrž hlavně oproti modelům z vlastních řad
Společnost Xiaomi si poslední roky získává své zákazníky mimo jiné i tím, že dokáže vyrobit mobilní telefon s baterií o kapacitě vyšší než 4000 mAh. To se ale bohužel nedotklo testovaného telefonu Xiaomi Mi A1, který dostal kapacitu – dnes spíše průměrných – 3080 mAh. Při pohledu na displej a hardware tedy rozhodně nelze čekat zázraky a dvoudenní výdrž při intenzivní práci jako třeba u Xiaomi Redmi Note 4 LTE nehrozí. Přesto nakonec výsledky nejsou tak špatné.
Je poměrně známým faktem, že systém MIUI v telefonech Xiaomi spotřebovává energii trochu více než čistý Android nebo jiné nadstavby. Pokud tedy do telefonu od Xiaomi dáme čistý Android, výsledky mohou být o něco lepší. A to je přesně příklad telefonu Xiaomi Mi A1, který je se systémem MIUI prodáván jako Mi5X. Nakonec je výdrž telefonu slušná, tedy žádná dvoudenní výdrž, ale rozhodně ne zklamání. Bez větších problémů telefon vydrží na jedno nabití od rána až do večera a většinou ještě pár desítek % zbude do dopoledne druhého dne. S vyšší výdrží však raději nepočítejte, ledaže byste telefon šetřili. Pak se dá docílit i dvoudenní výdrže.
Rychlonabíjení bohužel Xiaomi Mi A1 postrádá
Xiaomi Mi A1 disponuje moderním konektorem USB-C i procesorem Qualcomm Snapdragon 625. Ten sice sám o sobě rychlonabíjení podporuje, vždy však záleží na výrobci, zda do svého telefonu podporu rychlého nabíjení implementuje. V případě Xiaomi Mi A1 se tak bohužel nestalo. Nabití baterie z 15 do 100 % tak bohužel trvá něco málo přes 2 hodiny, což není zrovna příjemné. S rychlonabíjením by to smartphone zvládl o půl hodiny dříve. Bezdrátové nabíjení samozřejmě také chybí, to ale není na danou cenovou kategorii nikterak výjimečné.
Čistý Android dělá z Xiaomi Mi A1 jediného svého druhu
Společnost Xiaomi stojí již řadu let za svou nadstavbou MIUI, kterou si velká řada uživatelů oblíbila. Často je právě tento systém důvodem, proč se zákazník rozhodne pro telefon čínské společnosti. Proto se může zdát zvláštním krokem, že jsme se dočkali Xiaomi telefonu s čistým Androidem. Mi A1 nám dorazil s verzí Androidu 7.1.2, aktualizace na Android Oreo je plánována ještě do konce roku a jako jeden z prvních telefonů by se měla „ájednička“ dočkat dokonce Androidu P.
Abychom byli přesní, o ryzí podobu čistého Androidu se nejedná, jsou tu některé detaily. Xiaomi například přidalo funkci časovaného vypnutí a zapnutí (které mimochodem poznáte i podle toho, že nastavení funkce není v češtině), vlastní používá také například aplikaci pro fotografování. Jiných větších rozdílů jsme si ale nevšimli a systém se tak podobá čisté verzi, kterou známe hlavně z Pixelů od Googlu.
Bleskové prostředí
Společnost Xiaomi dokáže své přístroje optimalizovat opravdu dobře, a to mnohdy i přes slabší hardware u svých nejlevnějších řad. Tento fakt trvá, i když byla nadstavba MIUI nahrazena čistým Androidem. Xiaomi Mi A1 nabídne opravdu velmi rychlý a plynulý systém, který bude většinu svých konkurentů ve stejné cenové kategorii převyšovat. Zatímco u MIUI jsme v prvních verzích systému zvyklí na nějaké menší chyby či nedodělky, u čistého Androidu se nic nestalo a vše pracovalo správně. A to je samozřejmě pozitivní.
Hlasitý a nadprůměrný reproduktor
Hned po první příchozí notifikaci jsme byli nuceni hlasitost vyzvánění snížit, protože je opravdu nahlas, a pokud uživateli začne telefon vyzvánět v ruce, může to být šok. Těžko lze ale vyšší hlasitost notifikací a vyzvánění telefonu vyčítat, to spíše naopak. V první chvíli jsme byli přesvědčeni, že je nadprůměrně hlasitý reproduktor. Při porovnávání přehrávání Spotify či her jsme ale došli k závěru, že je podobně hlasitý jako jiné telefony. Jen nejspíše vyzvánění jsou hlasitější než jiné zvuky telefonu, což ale opět vítáme – telefon opravdu uslyšíte.
Dobře je na tom i kvalita přehrávání, hlavně v porovnání se svou cenovou kategorií. Směle se totiž může rovnat například redakčnímu Honoru 9, který je o poznání dražší. Podobný dojem máme i z výstupu do sluchátek, který je rovněž kvalitní. Xiaomi Mi A1 klidně může v kombinaci s lepšími sluchátky sloužit i hudebním nadšencům. Xiaomi se nechalo slyšet, že je model Mi A1 vybaven zesilovačem právě pro tento výstup, což můžeme potvrdit. Hlasitost je opravdu vysoká, výrazně však neutrpí kvalita. Další plus. Jak už v úvodu ale zaznělo, sluchátka v balení nenajdete.
Slabinou je rozhodně fotoaparát
Zatímco ostatní aspekty telefonu v naší recenzi si zasloužily spíše chválu, velkou slabinou je v našich očích fotoaparát. A to i přesto, že se Xiaomi chlubí duálními 12MPx snímači, které dokonce díky jinému ohnisku nabídnou 2x optický zoom. V praxi je však podle nás přínos tohoto řešení minimální a o to více nás zajímala samotná kvalita snímků. V ideálních světelných podmínkách dokáže Xiaomi Mi A1 vykouzlit poměrně dobré fotografie, ale stále bychom je zařadili spíše k průměru. Horší už je to v případě slabších světelných podmínek, kde přichází příliš mnoho šumu. Celkově tedy spíše podprůměrný výsledek.
Uživatelé si navíc u telefonů Xiaomi stěžují na špatnou kvalitu zvuku při nahrávání videa, což jsme rovněž otestovali. A těmto problémům se nevyhnula ani „ájednička“, jak ukazuje naše video. Zvuk je velmi nekvalitní, navíc se jeho hlasitost v průběhu i skokově snižuje. Je nám záhadou, proč s takovým problémem bojuje prakticky jen Xiaomi a u jiných telefonů jsme na to nenarazili. Naposledy jsme podobný problém se zvukem měli u Xiaomi Mi Mix 2. Kvalita samotného videa z pohledu obrazu je pak znovu spíše podprůměrná, je vidět komprese a telefon neustále přeostřuje (dá se ale zapnout manuální ostření). Telefon alespoň nabídne 4K rozlišení, což v dané cenové kategorii není standardem.
Fotografie a videa ke stažení.
Telefon Xiaomi Mi A1 – test videa (4K)
Telefon Xiaomi Mi A1 – test videa (Full HD)
Telefon Xiaomi Mi A1 – test videa (Full HD 2)
Telefon Xiaomi Mi A1 – test videa (stabilizace 2)
Telefon Xiaomi Mi A1 – test nahrávání zvuku
Závěr recenze Xiaomi Mi A1
Telefon Xiaomi Mi A1 vzbudil při představení velký zájem – jedná se totiž o přístroj s velmi dobrým poměrem cena/výkon, nechybí české LTE a dostal navíc čistý Android. Jak tento přístroj dopadl v našem testu? Splnil naše očekávání?
V první řadě se potvrzuje, že Xiaomi dokáže připravit solidně vybavený telefon s kvalitní konstrukcí za výbornou cenu. Tam, kde většina konkurence nabízí o řadu slabší hardware, dokázalo Xiaomi přinést telefon rovnou s 64GB pamětí a 4 GB RAM. Plusem je pak podpora infraportu, běhu dvou SIM karet, paměťové karty, hlasitý audio výstup nebo třeba konektoru USB-C. K čistému Androidu nemáme žádnou výtku, je rychlý, plynulý a snad se brzy dočká aktualizace na Android Oreo.
Negativ není příliš, o to víc jsou ale v našich očích zbytečná. Fotoaparáty společnost Xiaomi nikdy moc neuměla (vlajkový Mi MIX 2 je toho důkazem) a ani Xiaomi Mi A1 se jím rozhodně chlubit nebude. Na mysli máme hlavně výsledky při horším světle nebo třeba katastrofální kvalita zvuku při nahrávání videa. Trochu škoda, že se zapomnělo na podporu rychlonabíjení, kterou by uživatelé rozhodně ocenili. Výdrž není špatná, ale zázraky nás také nepotkaly. Menší výtku máme rovněž k řízení jasu displeje, které bylo zbytečně citlivé a moc rychle reagovalo na změny.
Závěrečný verdikt: Xiaomi Mi A1 je se svou cenou výbornou volbou, zvláště pokud preferujete čistý Android a nevadí vám spíše podprůměrný fotoaparát. Pokud ovšem na čistém Androidu nelpíte, lepší volbou může být Redmi Note 4 LTE ze stejné stáje, který je minimálně o tisícovku levnější, nabídne stejný hardware, ale o poznání vyšší výdrž. Podobnou volbou je pak třeba Moto G5 Plus, nebo i oblíbený Huawei P9 Lite 2017.
Klady
+ Povedená konstrukce.
+ Dobrá HW výbava (paměťová karta, infraport, DualSIM, USB-C, duální fotoaparát).
+ Vysoký výkon.
+ Kvalita zpracování a kovová konstrukce.
+ Čistý Android s výbornou optimalizací.
+ Hlasitý audio výstup.
Zápory
– Podprůměrný fotoaparát (snímky za horšího světla a zvuk u videa).
– Široký rámeček nad displejem.
– Absence rychlonabíjení.
– Příliš citlivé řízení automatického jasu.
– Hlasitý reproduktor je umístěn nešikovně a hrozí zakrývání rukou.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.cz.
Jak se vám líbí Xiaomi Mi A1?
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (23)
Přidat komentář