Moto G5 Plus recenze: Téměř perfektní telefon střední třídy

Moto G5 Plus

Motorola to neměla jednoduché, větší společnosti si ji přehazovaly jak horký brambor, a to hlavně díky patentům. Zajímavé je to, že i když ji vlastnil Google, nebo teď Lenovo, tak si stále udržela své telefony ve stejné kvalitě. Velmi dobře to jde vidět již u páté generace řady Moto G. My se v dnešní recenzi blíže podíváme na větší model Moto G5 Plus.

Recenze Moto G5 Plus – obsah

Konstrukce se u Moto G5 Plus povedla

Tentokrát bychom mohli vynechat obsah balení úplně, protože v balení najdeme jen to nejdůležitější. A to i když velikost krabičky nasvědčuje tomu, že toho obsahuje hodně. Opak je ale pravdou, kromě samotného telefonu v krabičce najdeme sponku na vysunutí šuplíku se simkartou a také manuály. Sluchátka v balení nenajdeme, což ale zase tak moc nevadí, výrobci v této cenové kategorii šetří na sluchátkách a kvalita je většinou nevelká.

Moto G5 Plus baleni

Motorola se chlubila, že telefon má nový kovový design. To je pravda, na zadní straně najdeme kovový kryt, který je ale zasazen do plastu. Minimálně na testované zlaté verzi to nevypadá vůbec dobře. Nejprve máte kovovou desku, která je zasazena do rámečku, která je v jiném odstínu a ta následně přechází na leštěný proužek. Designu ani nepomáhá oblast fotoaparátu, která značně vystupuje z těla telefonu. Díky tomu hrozí i poškrábání objektivu, takže to není jen o designu.

I když telefon není celý z kovu, tak konstrukce je perfektní. Nikde nic nevrže, ani se neprohýbá. Jediným mínusem tak může být právě design telefonu, který nějak neoslňuje, ale to je subjektivní a každý člověk ho může vnímat jinak.

Na telefon můžete vylít i vodu

Přední strana je pokryta ochranným sklem Gorilla Glass 3, a to včetně přední selfie kamery. Čtečka otisků prstů každopádně tímto sklem není chráněna. Bohužel ale čeho si všimnete na první pohled, jsou poměrně velké rámečky kolem displeje. Na spodní straně najdeme zmiňovanou čtečku otisků prstů, ale žádná senzorová tlačítka. Motorola ovládání vyřešila jiným způsobem, o kterým si povíme níže. Nepotěší ani fakt, že v telefonu chybí LED dioda pro oznámení.

Moto G5 Plus konstrukce (2)

Na pravé straně telefonu pak najdeme tlačítko pro vypínání a také kolébku pro ovládání hlasitosti. Spodní strana nabízí 3,5 mm jack a microUSB konektor. Klasický hlasitý reproduktor v telefonu nenajdeme, respektive ano. Reproduktor pro telefonní hovory je totiž zároveň i hlasitý reproduktor.

Zajímavé je to, že i když telefon nesplňuje žádný vyšší stupeň krytí proti vniknutí vodě nebo prachu, tak má stále nano vrstvu, která odpuzuje vodu. Nemůžete telefon sice ponořit do vody, ale například déšť nebo nechtěně vylití vody, mu neublíží, jak nám ukázala Motorola při představení telefonu.

Displej rozhodně nezklame. Zvuk již trochu ano

5,2” displej s Full HD rozlišením ve výsledku dává jemnost displeje 424 ppi, což je více než dobré. Jedná se o klasický IPS panel, takže hlavně bílá barva je na tom dobře, u černé je to už horší. Barevné podání je jinak velmi dobré, teplota jde upravit. V nastavení jsou k dispozici dvě možnosti – Standardní a Živá, obě však míří trochu do studených barev. Viditelnost je rovněž hodně dobrá, srovnávali jsme jej s dražším Honorem 8, u obou telefonů je čitelnost téměř k nerozeznání.

Moto G5 Plus konstrukce (10)

U zvuku už ale tak chválit nebudeme. Jak už jsme psali výše, telefon nemá hlasitý reproduktor na spodní straně, ale je přímo zabudován do reproduktoru pro hovory. To má za následek, že jeho hlasitost není tak velká. Kvalita zvuku také není moc dobrá, zní poměrně dost plechově. Naštěstí se to týká jen reproduktoru, 3,5mm jack pro sluchátka je na tom lépe. Sluchátka v balení nejsou.

Výkonu má dostatek

Motorola šla na jistotu a zvolila prověřený osmijádrový čipset Snapdragon 625. Ten nabízí dostatek výkonu pro každodenní práci, 3D hry a hlavně je hodně úsporný. Doplňuje ho grafický čip Adreno 506. Telefon jsme podrobili dvěma testům. V AnTuTu získal 61 284 bodů, v Geekbench pak 4187. Samozřejmě na vlajkové modely ztrácí, ale naštěstí systém je odladěný a během testování jsme nenarazili na činnost, při které by se telefon zadýchával.

Co se týče dalších specifikací, tak paměť RAM má 3GB. Úložiště se zastavilo na hodnotě 32GB, dá se ale rozšířit pomocí microSD karet. V telefonu ještě stále najdeme “starší” microUSB. Nechybí také kompletní podpora LTE nebo podpora dvou simkaret. GPS je standardní, ničím nepřekvapí, ale také nezaostává proti konkurenci.

Specifikace telefonu

Moto G5 Plus

Moto G5 Plus

1.0
  • Displej 5,2"
  • Procesor Qualcomm Snapdragon 625
  • RAM 3 GB
  • Fotoaparát 12 MP
  • Úložiště 32 GB
  • Baterie 3 000 mAh

Čtečka otisků prstů nahradí hlavní ovládání Androidu

Čtečka otisků prstů je na Moto G5 Plus velmi dobře provedena. Nachází se pod displejem a kromě otevírání telefonu, může sloužit také k navigaci v Androidu. Jedná se o podobnou funkci jaká je například na nových Huawei/Honor telefonech. Gesta na čtečce simulují všechny tři tlačítka. Před recenzí tohoto telefonu jsem používal Huawei P10, který se dá také ovládat přes čtečku, ale odlišnými gesty. Trvalo mi tedy trochu déle si na odlišná gesta zvyknout, po pár dnech už ale vše šlo bez problémů.

Moto G5 Plus konstrukce (3)

Základní domácí tlačítko aktivujete krátkým stisknutím čtečky. Když potáhnete prstem zprava doleva, tak se aktivuje tlačítko zpět. Potáhnutí prstu z levé strany do pravé pak aktivuje poslední spuštěné aplikace. Samotné rozpoznání pak probíhalo na jedničku, nepatří sice k těm nejrychlejším čtečkám na trhu, ale je přesná a prst velmi dobře rozpozná, a to i s menšími nečistotami.

I při náročném používání vydrží celý den

Už použitý čipset Snapdragon 625 dává vědět, že výdrž baterie bude velmi dobrá. Samotná kapacita baterie má 3 000 mAh, což je takový standard. Výdrž baterie na jedno nabití je však lehce nadprůměrná. Nestalo se ani jednou, že by telefon nevydržel do druhého dne s více než 20% baterie. Pří méně náročném používání pak nebude problém dostat se v pohodě na dva dny. Potěší také to, že během celého testování byl telefon stále poměrně chladný a nikde se nezahříval. Až tedy na nabíjení, ale to není nic neobvyklého.

Zahřívání při nabíjení bylo způsobeno i tím, že přibalená nabíječka podporuje rychlé nabíjení Turbo Power. Z nula procent se během čtvrt hodiny telefon nabije na zhruba 20%. Za hodinu nabíjení se dostane na 80%. Na 100% nám nabíjení trvalo 1 hodinu a 34 minut.

Potěšil nás téměř čistý Android 7 Nougat

Motorola se vždy snažila nabídnout téměř čistý Android s několika svými vylepšeními. Velkým plusem je to, že se v zajetém řádu snaží pokračovat i u Lenova. Vidět to jde hned na hlavní obrazovce, která připomíná Pixel Launcher od Googlu. V levé straně domovské obrazovky jsou dokonce i Google Now karty.

Z velké části se jedná o čistou verzi Androidu, Motorola zasahovala pouze u fotoaparátu a několika funkcí, které najdete přehledně v aplikaci s názvem Moto. V neposlední řadě ještě přidala vlastní widget s hodinami a počasím. Aplikace navíc v telefonu nenajdete, vše potřebné si může uživatel doinstalovat.

Dvě odlišnosti oproti čistému Androidu

Co se pak týče přidaných funkcí od Motoroly, tak se děli na dvě části. Tou první je podpora několika gest, které urychlují používání telefonu, druhé je pak zobrazení oznámení na zamknutém displeji. Začneme to druhou funkcí, která se bude hodit, protože v telefonu nenajdeme LED diodu. Dělá v podstatě to, že při každém pohnutí telefonu zobrazí notifikace. Zobrazí se ikonka, podržením prstu se zobrazí notifikace, se kterou pak můžete dále pracovat.

Druhá funkce je podpora několika gest. V prvé řadě to je navigace v telefonu pomocí čtečky otisků prstů, o které už jsme psali výše. Dále to je například zapnutí svítilny zatřesením telefonu, nebo spuštění fotoaparátu otočením telefonu. Všechna gesta můžete vidět na obrázku výše.

Hlavní zbraní je fotoaparát? Ano, ale…

Už při představení telefonu se Motorola snažila nejvíce prodat fotoaparát, který je podle jejich slov hodně povedený. Nejednalo se jen o PR řeči, jejich slova musíme potvrdit. Na svou cenovou kategorii vytváří Moto G5 Plus velmi kvalitní snímky. Specifikace rovněž nevypadají špatně. Senzor je Sony IMX 362, má 12 MPx, vynikající světelnost f/1.7, duální LED blesk. Bohužel chybí optická stabilizace obrazu. Na druhou stranu podporuje natáčení videa 4K rozlišení nebo FullHD v 60 FPS.

Při dobrých světelných podmínkách pořizuje velmi pěkné fotografie, velmi rychle ostří, najdeme na nich dostatek detailu i dostatečnou ostrost. Bohužel ale i když se chlubí světelnosti f/1.7, tak snímky za horších světelných podmínek moc dobré nejsou. Šum je na těchto fotografiích znatelný, ale v této cenové kategorii to není výjimečné. Za dobrého světla fotí Moto G5 Plus velmi dobře.

I co se týče videí, tak toho nabízí poměrně dost. Dokonce i natáčení ve 4K rozlišení. Bohužel chybí optická stabilizace obrazu, takže videa jsou poměrně roztřesená. Ve FullHD jde však nahrávat i v 60 FPS, nechybí také natáčení ve zpomaleném pohybu. Samotná aplikace se velmi přibližuje té z čistého Androidu, je jednoduchá k používání, nabízí ale také dostatek možností, včetně Pro módu. Potěší také integrovaná čtečka QR kódů.

Fotografie

Videa

Moto G5 Plus – test kamery 1 (4k rozlišení)

Moto G5 Plus - test kamery 1 (4k rozlišení)

Moto G5 Plus – test kamery 2 (4K rozlišení)

Moto G5 Plus - test kamery 2 (4K rozlišení)

Moto G5 Plus – zpomalené video

Moto G5 Plus - zpomalené video

Závěr – Moto G5 Plus

S příchodem Moto G5 Plus, se nám trochu zamotal trh s telefony střední nižší třídy. Lenovo nasadilo doporučenou cenu za tento telefon na 7 490 Kč. Do této cenové kategorie se brzy dostanou prémiové telefony z minulého roku jako je Honor 8 nebo Huawei P9, které jsou na tom lépe. Jinak se dá říct, že nyní moc velkou konkurenci telefon mít nebude. Svědčí o tom i oblíbenost mezi komunitou, díky tomu navíc vzniká velké množství odlišných ROM apod.

Když si to tedy shrneme, tak Moto G5 Plus nabízí kvalitní konstrukci, téměř čistý Android 7 Nougat, povedený displej a velmi kvalitní fotoaparát. To je navíc podpořeno velmi dobrou výdrží baterie. Pro někoho může být mínusem design telefonu. Vystouplý objektiv fotoaparátu také nevypadá nejlépe. Mezi největší negativa patří absence LED diody, horší reproduktor a kvalita fotografií za špatných světelných podmínek.

Klady

+ Kvalitní konstrukce
+ Téměř čistý Android 7
+ Povedený displej
+ Perfektní fotografi za denního světla

+ Vynikající výdrž

Zápory

– Chybí LED dioda
– Horší hlasitý reproduktor
– Špatné noční fotografie
– Vystouplý objektiv fotoaparátu

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)