TOPlist

Xiaomi Redmi Note 4: Smartphone pro ty, kteří nepotřebují LTE (recenze)

xiaomi-redmi-note-4-uvodni-obrazek-1

Čínská společnost chrlí letos jeden model za druhým a do redakce nám dorazila i 4. generace oblíbené řady Redmi Note. Povede se modelu Xiaomi Redmi Note 4 oslovit zákazníky? A co LTE? Pojďme se na to podívat.

Recenze Xiaomi Redmi Note 4 – obsah

Kov, kam se jen podíváš

Co představuje řada Redmi Note? Telefony s 5,5″ displejem, slušný výkon, výbava a rovněž přiměřená cena. Čínské společnosti se podařilo propašovat do střední třídy telefon, který nabídne opravdu luxusní kovové zpracování (samozřejmě unibody). Z kovu jsou celá záda i rámečky telefonu, zbroušení hran vypadá skvěle a je téměř zaručeno, že telefon oslní každého, kdo si jej vezme do rukou. Hlavně při pohledu na cenovku.

xiaomi-redmi-note-4-konstrukce-zadni-strana-3

Designem přední strany Xiaomi Redmi Note 4 díru do světa tedy neudělá, protože se podobná desítkám jiných smartphonů – rámečky v okolí displeje jsou průměrné, vměstnala se do nich alespoň senzorová tlačítka pod displejem. Ta jsou decentně podsvícena, aby je uživatel našel i v noci. Zadní strana připomíná starší model Redmi Note 3 (zejména umístěním fotoaparátu, blesku a čtečky), je ale trochu hranatější. Plastové linky, které přechází ve spodní a vrchní straně, vypadají elegantně, ale nevidíme je poprvé. HTC by mohlo vyprávět.

Xiaomi Redmi Note 4

Reproduktor se přesunul do spodní části, i když by se mohlo zdát, že se jedná o stereoproduktor, není tomu tak. Druhá zdířka totiž slouží jen jako mikrofon a tvoří spíše designový doplněk. Čekali jste, že Xiaomi Redmi Note 4 dostane USB-C? Marně. Stále tu máme MicroUSB. Horní strana telefonu zaujme snad jen infraportem, který je příjemným bonusem. Nezapomnělo se ani na barevnou notifikační diodu.

Xiaomi Redmi Note 4 – představení

Xiaomi Redmi Note 4 - představení

Nic pro malé ručičky

Pro uživatele telefonů s 5palcovým displejem bude možná překvapení, jak je telefon velký. 5,5″ displej v kombinaci s průměrnými rámečky okolo a senzorovými tlačítky prostě udělá svoje. Telefon je paradoxně jen o pár milimetrů menší než třeba Huawei Mate 8, který má ale 6″ displej. Kdo ale bude přecházet ze starší řady Redmi Note nebo telefonu s podobnou úhlopříčkou, nemilé překvapení na něj nečeká. Jen zkrátka z fotografií nemusí být patrné, že je Xiaomi Redmi Note 4 obr.

Uchopíte-li telefon do rukou, příjemně zachladí. Trochu jsme se obávali ostřejších hran, ale v rukou nejsou vůbec cítit. Naopak je úchop poměrně jistý, a přestože kovová záda mohou klouzat, nestávalo se nám, že by telefon z rukou utíkal. Hmotnost je pak ale kvůli kovu a velké baterii vysoká – celých 175 gramů. Dosah na tlačítka je skvělý – pohodlně palcem ovládnete napájení, tlačítka hlasitosti i senzorové klávesy pod displejem.

K ovládání snad máme jen jednu výtku – senzorová tlačítka jsou přehozena oproti čistému Androidu. Tlačítko zpět je vpravo, přepínání aplikací pak vlevo.

xiaomi-redmi-note-4-konstrukce-predni-strana-4


Povedený IPS displej

V tomto případě se budeme tak trochu opakovat z recenze předchozí generace. Xiaomi Redmi Note 4 zkrátka za danou cenu nabídne displej, který se může rovnat dražší konkurenci. Úhlopříčka činí 5,5″, rozlišení pak 1920×1080 px, což zajistí dostatečnou jemnost. Displej je chráněn tvrzeným sklem, ale detaily Xiaomi neprozrazuje. Nejspíše se tak nejedná o řešení od společnosti Corning, ale Xiaomi sází na své řešení. Nemáme ale důvod sklo brát jako nevýhodu, protože se nám poškrábat nepodařilo.

Kvůli úhlopříčce můžete na pohodlné ovládání jednou rukou zapomenout a velice často člověk používá obě ruce. Možností je tedy použít režim pro jednu ruku, kdy se celý obraz systému zmenší k jednomu rohu displeje, aby jej bylo možné ovládat jen jedním prstem. Takové gesto lze udělat pomocí přejetí prstu po senzorových tlačítkách, na výběr je i velikost úhlopříčky.

Nyní již k samotné technologii – díky IPS jsou barvy syté, povedené a zároveň ne příliš saturované. Nemáme výtku ani k podání bílé barvy, černá je pak z principu spíše tmavě šedá (oproti OLED displejům, kde je černá skutečně černá). Menší výtku tak máme jen k pozorovacím úhlům, které jsou o něco slabší, ale zároveň nic, čeho si uživatel při běžném používání všimne. Dobře je na tom i čitelnost na slunci.

Potěší i funkce pro čtení, kdy se telefon snaží odfiltrovat modré světlo pro menší únavu očí při večerním sledování displeje. Bonusem je pak i možnost rozsvítit displej poklepáním.

xiaomi-redmi-note-4-ips-displej

Čtečka otisků prstů – ověřena předchůdci

Senzor otisků prstů použila čínská společnost nejen u předchozí generace, ale hned u další série smartphonů před Xiaomi Redmi Note 4. Díky tomu se povedlo odladit drobné nešvary a my můžeme potvrdit, že s ověřením vaší totožnosti nemá telefon žádný problém. Čtečka funguje velmi dobře a vyhovuje nám i její umístění na zadní straně telefonu.

Její použití můžeme shrnout následovně:

  • odemknutí je snadné a rychlé (podobně rychlé jako u TOP modelů)
  • na čtečku není potřeba nikterak tlačit
  • vlhký prst není většinou rozpoznán
  • umístění je po ruce, nešikovné je jen v případě, že telefon leží na stole displejem vzhůru
  • drtivá většina pokusů o odemčení je úspěšná
  • prst je rozpoznán z jakéhokoliv směru (nezáleží na natočení)
  • prstem lze zapnout displej, není třeba mačkat tlačítko napájení

xiaomi-redmi-note-4-konstrukce-ctecka-otisku-prstu

Hardware – sáhněte po 3GB variantě

Vnitřnostmi se Xiaomi Redmi Note 4 od svého předchůdce zase tak neliší – hlavní změnou je především výkonnější a modernější čip MediaTek Helio X20, který přinese zase nějaké to procento výkonu navíc. Testovaný telefon nám dorazil ve variantě s 3 GB RAM a 64 GB vnitřního úložiště, existuje však i levnější 2/32 GB verze. Přestože nám testovaná varianta běžela velmi rychle a plynule, ze zkušeností víme, že MIUI je náročnější systém a 2 GB RAM jsou na hraně. Důrazně tedy doporučujeme sáhnout po Redmi Note 4 ve verzi s 3 GB RAM. Vyplatí se to.

Čtečka otisků prstů, infraport, DualSIM či podpora paměťové karty (za cenu jednoho místa pro SIM) zní lákavě. Absenci NFC bychom ještě odpustili, ale znovu se zde setkáváme s problémovým LTE. Nově se sice přidala frekvence 900 MHz, ale ta nejdůležitější 800MHz stále chybí. Kvůli tomu bude možné LTE používat jen ve větších městech, kde je LTE většinou na frekvenci 1800 či 2100 MHz. Škoda, ale žádné překvapení.

Wi-Fi, Bluetooth i GPS pracovala ukázkově. Doby, kdy MediaTek znamenal nejistotu u přesnosti GPS, jsou, zdá se, pryč, což je jedině dobře. Výkonu je také dost, což dokazuje i skóre 84 000 v AnTuTu. Díky tomu si mohou uživatelé zahrát i náročnější 3D tituly. Telefon se po delší době začne zahřívat, není to ale nic vážného.

[aps_product_sz id=“410700″]

Dvoudenní výdrž žádný problém

Lákadlem modelu Xiaomi Redmi Note 4 je rozhodně výdrž na jedno nabití. Hardware je sice výkonný, ale zároveň úspornější než nejvýkonnější řešení na trhu. Displej je velký, ale zase „jen“ Full HD. Doplňte do této rovnice obrovskou baterii s kapacitou 4100 mAh a dostanete velmi slušnou výdrž na jedno nabití. Z naší zkušenosti je velmi podobná předchozí generaci.

I v případě náročnějšího používání, kdy jsme na telefonu stále měli aktivní datové přenosy, Wi-Fi, automatickou synchronizaci a telefon přijímal desítky e-mailů, zpráv z Hangouts, volání či třeba poslech hudby, se telefon odměnil výdrží od rána do večera druhého dne (cca od 7 hodin do 20. hodiny druhého dne). Telefon tedy hravě vydrží 2 dny bez nabíječky a při troše šetření klidně i 3, což je výborný výsledek.

Bezdrátové nabíjení chybí, stejně jako u ostatních modelů od Xiaomi. Překvapením je pro nás použití staršího MicroUSB konektoru, protože některé modely od Xiaomi již nabízejí moderní USB-C. V balení jsme dostali pouze 1,5A nabíječku, nabíjení tak není zrovna nejrychlejší. Při použití 2A trvá nabíjení z 15 do 100 % přibližně 2 hodiny a 15 minut.

Systém – bleskové prostředí s nadstavbou MIUI

U MIUI je těžké rozhodnout, zda se jedná o zcela jiný systém nebo jen nadstavbu. Je pravdou, že základem je stále Android, všechny systémové aplikace jsou ale od Xiaomi pozměněné. Jedná se tedy o kompletně jiné prostředí, které ale staví na prvcích Androidu. MIUI má své příznivce i odpůrce, my jsme přesvědčeni, že běžní uživatelé budou spokojeni. Prostředí je totiž svižné, moderní, barevné, do velké míry přizpůsobitelné a nabízí i funkce, které čistý Android postrádá.

Nám se do rukou dostal Xiaomi Redmi Note 4 jen krátce po představení v Číně, a proto byl vybaven pouze anglickou mutací systému. Na českém trhu se ale tradičně dočkáme již plně lokalizované verze, která by měla dorazit v následujících týdnech. Samozřejmostí je i předinstalování aplikací Googlu (hlavně pak Obchod Play).

Od čistého Androidu se MIUI liší výrazně – designem, ale i funkcemi. Můžeme jen nastínit, kterých změn si uživatelé ihned všimnou:

  • výchozí domácí obrazovka řadí všechny aplikace na plochu (chybí menu pro aplikace jako u čistého Androidu),
  • celé prostředí je barevnější než čistý Android a trochu připomíná iOS,
  • notifikační lišta je rozdělena na dvě záložky,
  • předělány jsou všechny systémové aplikace.

Bleskový chod systému

Xiaomi Redmi Note 4 nabídne velmi rychlé prostředí a čínské společnosti se povedlo systém odladit znamenitě. V našem případě 3GB verze jsme nezaznamenali žádné zpomalení či neplynulost. Bohužel ale ze zkušeností víme, že 2 GB paměti RAM může být pro MIUI málo, a proto raději doporučujeme model s 3GB RAM pamětí.

Ocení jej i hudební nadšenci

Na první pohled by se mohlo zdát, že Xiaomi Redmi Note 4 disponuje na spodní straně disponuje stereoreproduktory, což ale není pravda. Hraje totiž jen jeden z nich, navíc je umístěn přesně tam, kam uživatel dá ruku při držení telefonu na šířku. Kvůli tomu dochází k překryvu a utlumování reproduktoru. Jeho hlasitost a kvalita je spíše průměrná – při maximální hlasitosti již dochází k deformaci zvuku a na vážný poslech to opravdu není. Ale to u telefonu zase tak nevadí, že?

3,5mm výstup pro sluchátka je ale naopak povedený a v kombinaci s kvalitními sluchátky se můžete těšit na opravdu dobrý hudební poslech.

xiaomi-redmi-note-4-konstrukce-reproduktor-2

Fotoaparát – šedý průměr

V loňské recenzi modelu Redmi Note 3 jsme uváděli mezi negativa i slabší fotoaparát a bohužel se budeme letos opakovat. Nejedná se sice o drahý smartphone, přesto existuje konkurence ve stejné cenové hladině, která produkuje fotografie i video lepší. 13MPx nefotí vyloženě špatně, ale uživatelé by vzhledem ke zbytku telefonu asi čekali více. Fotografie jsou totiž spíše průměrné, a to jak barevným podáním, tak i ostrostí a detaily. V podobném duchu se nese i natáčené video, které končí u maximálního rozlišení Full HD.

Fotografie ke stažení

https://youtu.be/m4hGevTSf7U

https://youtu.be/_oQdE95hnsU

https://youtu.be/eGf9qz8lkqo

Xiaomi VR Play

Spolu s Xiaomi Redmi Note 4 k nám do redakce dorazil i nový headset pro virtuální realitu od stejné společnosti. Jeho konstrukce je zajímavá a líbí se nám zejména systém vkládání telefonu a zapínání na zip. Díky popruhům lze headset používat i bez nutnosti držení rukou, což je jistě vítané. Oceňujeme i tlačítko na horní straně, které slouží k ovládání některých her a aplikací.

Do headsetu lze umístit telefony s úhlopříčkou okolo 5″, ale neměli jsme problém ani s velkým Huawei Mate 7, tedy s 6palcovým displejem. Celkově nám přijde Xiaomi VR Play jako zajímavý doplněk k telefonu, je rozhodně lépe proveden než většina levných headsetů, ale samozřejmě nedosahuje kvalit jako třeba Samsung Gear VR. Nižší by ale měla být i cena, a to podstatně.

xiaomi-mi-vr-play-konstrukce-9

Závěr – Xiaomi Redmi Note 4

Xiaomi Redmi Note 4 se do prodeje dostane na přelomu září a října, verze s 2 GB RAM by měla přijít na 6 390 Kč, testovaná verze s 3 GB RAM a 64GB vnitřním úložištěm pak na 7 390 Kč. Za tuto cenu uživatelé získávají sympatický smartphone, který se v mnoha ohledech vyrovná o poznání dražší konkurenci.

Xiaomi Redmi Note 4 nabídne elegantní celokovovou konstrukci s výborným zpracováním, povedený displej, vysoký výkon, svižný a povedený systém, skvělou výdrž na jedno nabití či další bonusové funkce (infraport, DualSIM, slot pro paměťovou kartu apod.).

Negativ není příliš, ale o to závažnější mohou být. Řeč je zejména o absenci LTE na frekvenci 800 MHz, kvůli čemuž nelze používat LTE na velké části našeho území. Nepotěšil nás ani fotoaparát, který se oproti minulé generaci velkého posunu nedočkal, což je škoda. Ani reproduktor nehraje bůh ví jak dobře, navíc je v místě, kam uživatel položí ruku při držení na šířku. No a menším zklamáním je i starší konektor MicroUSB, který měl být nahrazen modernějším USB-C.

Závěrečný verdikt: Xiaomi Redmi Note 4 představuje velmi povedený smartphone, pokud patříte mezi uživatele dychtící po velkém displeji, slušné výbavě, vysoké výdrži a zajímavé ceně. Musíte ovšem oželet podporu LTE na 800 MHz a spokojit se spíše s průměrným fotoaparátem.

Klady

+ Povedená konstrukce s kovovými prvky.
+ Výborná optimalizace a plynulost systému.
+ Rychlá a přesná čtečka otisků prstů.
+ Kvalitní zpracování.
+ Skvělá výdrž na jedno nabití.
+ Vysoký výkon.
+ Výborný displej.
+ Infraport.

Zápory

– Nekompletní LTE konektivita (absence kmitočtu 800 MHz).
– Spíše průměrný fotoaparát.
– Spíše průměrný reproduktor, který si uživatel zakrývá rukou při hraní.
– Starší MicroUSB konektor.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko, kde lze smartphone zakoupit.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)