TOPlist

Xiaomi Mi Note – kovový klenot bez plnohodnotného LTE (recenze)

Xiaomi Mi NOte – nahledovy obrazek

Xiaomi Mi Note jsme měli v redakci již na rychlé preview, ve kterém jsme si představili hlavní vlastnosti této novinky od Xiaomi. Pojďme se nyní podívat na podrobnou recenzi – jak dopadlo čínské želízko v ohni?

Obsah recenze

Obsah balení

Tradiční krabička ve stylu Xiaomi ukrývala i nejnovější přístroj Xiaomi Mi Note – tvrdý karton a žádné popisky jsou už klasikou u tohoto čínského výrobce. Uvnitř se tísní samotný přístroj, nabíječka, USB kabel, sponka pro vytažení SIM karty a sada papírových materiálů, které jsou ovšem kompletně v čínštině.

Xiaomi Mi Note - obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Xiaomi je jedním z mála čínských výrobců, který ukazuje, že i dálný východ umí vyrobit designově nádherný přístroj. Konstrukce telefonu Xiaomi Mi Note nás uchvátila již při oficiálním představení a na živo je tento dojem ještě hlubší. Design přístroje se přitom výrazně od modelu Xiaomi Mi4 nezměnil, přesto přibylo několik detailů – kov je lépe zpracován, přístroj je tenčí a displej i záda jsou u krajů zakřivena.

Po stranách obrovského 5,7″ displeje jsou rámečky příjemně tenké, brada je o něco širší, neboť jsou v ní zasazena senzorová tlačítka, která jsou podsvícena. Nad displejem standardně nalezneme druhý reproduktor, senzory, přední kamerku a vícebarevnou notifikační LED diodu.

Xiaomi Mi Note - konstrukce telefonu (3)

Záda přístroje Xiaomi Mi Note jsou kryta tvrzeným sklem, které je po stranách zaobleno, což by mělo pomoci pohodlnějšímu držení. Na dotyk jsme dlouho váhali, zda se jedná o sklo či plast, telefon navíc extrémně klouže. Několikrát se nám stalo, že jsme přístroj položili na plochu s nepatrným náklonem a telefon jsme po pár minutách nalezli na jiném místě. Čočka fotoaparátu je umístěna v levém horním rohu spolu s dvojicí LED diod pro přisvícení.

Xiaomi Mi Note - konstrukce telefonu (6)

Boky přístroje se Xiaomi nesmírně povedly – jsou velmi tenké (pouze 7 mm) a kov je zpracován výborně. Tradičně jsme ovládací tlačítka našli na pravé straně telefonu a s ovládáním jedním prstem jsme neměli problém. Levá strana nabídne přístup k dvojici SIM karet, na spodní straně se ukrývá hlasitý reproduktor a konektor pro Micro USB, horní strana potom 3,5mm jack pro sluchátka.

Xiaomi Mi Note - konstrukce telefonu (11)

Xiaomi Mi Note – čínská kráska s nádechem kovu

Celkové zpracování telefonu hodnotíme výborně – Xiaomi ukazuje, že umí vyrobit designově povedený telefon, který je navíc špičkově zpracován. Kov modelu Xiaomi Mi Note rozhodně sluší. Telefon se v rukách drží poměrně dobře, ostré hrany ale ucítíte. Kvůli obrovskému displeji se jedním prstem nedostanete do všech zákoutí dotykové obrazovky a menším problémem může být i dosah palce na tlačítko pro spuštění aplikace. S ovládáním hlasitosti a napájení mít ale problém naopak nebudete. Záda telefonu jsou tvořena tvrzeným sklem, kvůli čemuž telefon klouže nejen z rukou, ale i po stole. Váha 161 gramů nám na tak obrovský displej přišla výborná, stejně tak tenký 7mm profil.

Xiaomi Mi Note – první pohled

Xiaomi Mi Note - první pohled

Hardware a displej

Útroby tohoto přístroje jsou nám velmi povědomé, pyšní se jimi totiž spousta přístrojů na trhu a hlavně pak starší a menší bráška Xiaomi Mi4. O výkon se stará čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon 801, který je doplněn 3GB RAM pamětí a výkonným grafickým akcelerátorem Adreno 330. U testovaného modelu byla použita 64GB vnitřní paměť, ze které pro uživatele zbývá přibližně 59 GB volného místa. Baterie vlivem tenkého těla nepřekročila svou kapacitou hodnotu 3000 mAh. To je na obrovský 5,7″ displej poměrně malá hodnota, která rozhodně nezajistí vícedenní výdrž na jedno nabití při intenzivnějším používání.

Ani konektivitou na tom není Xiaomi Mi Note zrovna ukázkově. Standardní bezdrátové technologie Bluetooth ve verzi 4.0 a Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac samozřejmě nechybí, ale ocenili bychom například NFC, infraport či FM rádio. I když se Xiaomi Mi Note chlubí podporou LTE sítí, není to v našich končinách ani zdaleka ideální. Chybí totiž velmi důležité frekvence 800 a 900 MHz, které naši operátoři používají mimo velká města. Podpora dvou SIM karet a funkce USB OTG nás potěšila.

Přístroj Xiaomi Mi Note chce ukázat, že se Číňané zlepšili i v pořizování snímků, ze kterého jsme u minulých modelů nebyli úplně „odvaření“. Použita byla druhá generace snímače Sony IMX214 s optickou stabilizací. Tento čip si poradí i s tvorbou 4K videí, nechybí pak ani HDR přímo v živém náhledu.

Specifikace

 • displej: 5,7″, Full HD, IPS
 • procesor: Qualcomm Snapdragon 801, 4 jádra, frekvence 2,5 GHz
 • GPU: Adreno 330
 • paměť: 3 GB
 • fotoaparát: 13 MPx, Sony IMX214, optická stabilizace obrazu, HDR, 4K video, 4MPx přední kamerka
 • baterie: 3000 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, DualSIM, USB OTG, LTE (1800/2600 MHz)
 • OS: Android 4.4.4, MIUI V6
 • rozměry: 155,1 x 77,6 x 7 mm
 • hmotnost: 161 gramů

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

Použitý IPS displej s úhlopříčkou 5,7″ a Full HD rozlišením nás příjemně překvapil již při prvním spuštění. Našim očím nabízí totiž krásné podání barev, výborné pozorovací úhly a povedené zobrazení bílé a černé barvy. Čitelnost na slunci byla naproti tomu spíše průměrná. Problémy jsme neměli ani v případě automatického jasu, který fungoval výborně, navíc se dal ještě mírně „doladit“. Citlivost a přesnost je na špičkové úrovni, což tento model mírně odlišuje od většiny čínských telefonů.

Full HD rozlišení tvoří jemnost 386 PPI, což je naprosto dostatečná hodnota a není důvod dychtit po Quad HD rozlišení. Pokud by to však přesto byla vaše podmínka, můžete si počkat na blížící se Xiaomi Mi Note Pro.

Xiaomi Mi Note - konstrukce telefonu (3)

Zvukový výstup a reproduktor

O kvalitní podání zvuku se stará audio dekodér ESS ES9018K2M, který si poradí i s bezztrátovými kodeky Flac, APE, DSD a WAV. Výstup do sluchátek je výborný a běžní uživatelé si rozhodně stěžovat nebudou. Nás ale daleko více zajímal reproduktor. Ten nás již zpočátku potěšil vysokou hlasitostí, která zajistí, že telefon určitě uslyšíte. Ještě lepší je to ovšem s kvalitou přehrávání, která je vysoce nadprůměrná. Kdybychom vedle sebe postavili například HTC M8 či Sony Xperia Z3, možná by kvalita reproduktoru u Xiaomi Mi Note tolik nevyčnívala, přesto se ale jedná o jeden z nejlépe hrajících telefonů na trhu. Umístění reproduktoru ale rozhodně chválit nebudeme – při hraní her si jej totiž velmi snadno přikryjete a velmi znatelně utlumíte, což je nepříjemné.

Xiaomi Mi Note - konstrukce telefonu, reproduktor

Test výkonu (benchmarky)

Herní výkon

Xiaomi Mi Note má výkon pro hraní i těch nejnáročnějších titulů, které jsou nyní k dispozici. Ve hře Modern Combat 5 jsme ovšem zaznamenali mírný pokles FPS, stejně tak nám grafické detaily nepřišly úplně nejlepší. Ve hře Real Racing 3, Asphalt 8: Airborne nebo N.O.V.A. 3 jsme se nesetkali s žádným poklesem FPS a hraní bylo dokonale plynulé.

Konektivita

Funkce bezdrátových technologií neprovázely žádné problémy funkčnosti, všimli jsme si ale o něco menší citlivosti antén pro příjem signálu Wi-Fi i GSM. Na místech se slabším signálem by to mohlo uživatelům činit drobné problémy. Zklamáním je pak pro nás absence NFC, které Xiaomi vypouští z důvodu snížení nákladů a faktu, že tuto technologii využívá jen malá část trhu. To je sice nejspíše pravda, na druhou stranu by si TOP přístroj mohl s NFC poradit. Mnoho uživatelů nepotěší ani absence FM rádia, které chybí ze stejných důvodů.

Kapitolou sama pro sebe jsou datové sítě. Xiaomi Mi Note si na čínském trhu poradí samozřejmě se všemi standardy a frekvencemi, které potřebuje. Na nás Evropany už ovšem Xiaomi takové ohledy nebere. Hned z kraje sice přibyla podpora LTE FDD, která u předchozích modelů chybí, přesto Xiaomi Mi Note nepodporuje všechny potřebné frekvence. Chybí hlavně 800 a 900 MHz, které používají čeští operátoři mimo velká města. V praxi to pak vypadá tak, že v Praze a některých dalších velkých městech nemáme s LTE problém, ale mimo můžete využívat pouze 3G či velmi pomalý EDGE.

Chod dvou karet jsme ocenili a vyzkoušeli. Rozdíly ve spotřebě jsme neznamenali, SIM pak fungovaly v režimu Dual standby – za normálních okolností jsou obě SIM karty aktivní a v momentě, kdy s jednou provádíte hovor, se na druhou nelze dovolat. Je pak samozřejmě na vás, kterou kartu využíváte primárně pro volání a data. Při každém vytáčení čísla či psaní SMS si můžete zvolit, kterou SIM použít.

GPS

Se zaměřením polohy neměly starší telefony od Xiaomi problém, tedy minimálně ty, které používají čipy od Snapdragonu. Fix polohy je při dlouhodobějším používání opravdu otázkou několika vteřin, spojení je dále stabilní a zaměření polohy přesné. V praxi jsme GPS využili mnohokrát, zejména pak při navigaci Sygic, kde plnil telefon výbornou práci a nenechal nás na holičkách. Výtky nemáme ani k digitálnímu kompasu, který lze využít například při Geocachingu.

Xiaomi MI Note - GPS satelity

Baterie a výdrž

Jako prvotní slabinu při představení jsme vnímali baterii, která bohužel dostala kapacitu pouze 3000 mAh. To je na přístroj s obrovským 5,7″ displejem s Full HD rozlišením zkrátka malá hodnota. Starší Xiaomi Mi 4, která ve výdrži také zrovna nevyčníval, měl kapacitu ještě o něco vyšší, navíc „jen“ displej s 5 palci. V praxi se ukázalo, že Xiaomi na správě napájení zapracovalo, ale vykouzlit zázraky z 3000mAh baterie se stejně nepovedlo. V praxi jsme se při intenzivnějším používání dostali na jednodenní výdrž (rozumějte spíše od rána do večera), víc už jen, když jsme telefon trochu šetřili. Při intenzivnějším používání byly stále aktivní datové přenosy či Wi-Fi, poslouchali jsme několik hodin hudby do sluchátek, posílali maily, spoustu zpráv a provedli několik hovorů.

Spíše slabší výdrž ukázaly naše testy, kdy byl displej stále aktivní. To jsme ale čekali.

Xiaomi MI Note - výdrž

 • Hraní her – hra Modern Combat 4, poloviční jas, poloviční hlasitost, sluchátka
 • Přehrávání filmů – Full HD film Edge of Tomorrow, 2 Mbit/s
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení
 • Nabíjení – čas z 15 % na 100 % pomocí kvalitní 2A nabíječky

Uživatelské prostředí

Android 4.4.4 ve znamení MIUI

Systém v telefonech Xiaomi je jiný. Slavná nadstavba MIUI mění systém Android tak razantním způsobem, že jej trh povětšinou miluje, nebo naopak nenávidí. Palčivým problémem bývá podoba se systémem iOS, která se zkrátka upřít nedá. Významně pomůže vyměnit úvodní Launcher, který se s podobou iOS ztotožňuje nejvíce. Pokud ovšem pohlédneme pod pokličku, zjistíme, že MIUI představuje velmi propracované a vyladěné prostředí, které nabízí spoustu nadstandardních funkcí a možností. Rozhodně se jedná o jedno z nejpokročilejších prostředí s Androidem, které je na trhu, a právě proto je tak oblíbené.

Jelikož jsou oficiálně telefony od Xiaomi v čínštině a angličtině, o český překlad se stará česká komunita, v našem případě MIUIOS.cz. Musíme říci, že se MIUIOS.cz povedlo za krátký čas kvalitně přeložit prostředí do češtiny a stejně tak přidat funkční Google služby, které jsou pro nás již téměř nezbytné. Že ještě není překlad 100%, ukázala některá upozornění v notifikační liště, která jsou dosud v čínštině. To se ale za celou dobu testování stalo pouze několikrát, takže to spíš působilo úsměvně, než že by nás to trápilo. Jsme navíc přesvědčeni, že se tyto detaily brzy vyladí, neboť MIUI dostává pravidelně aktualizace každý týden v pátek.

Mezi nadstandardní funkce můžeme zařadit například Antispam, Antivirus, kontrolu oprávnění aplikací, správu aplikací, které se spouští po startu, volitelný ROOT, režim Nerušit, nahrávání hovorů, správu témat či třeba povedenou aplikaci hudby a notifikační lištu. Nezapomnělo se ani na fakt, že velký displej už není jednoduché ovládat jednou rukou. Slouží k tomu šikovná funkce, která zmenší obraz tak, abyste do všech zákoutí dosáhli jedním prstem.

Rychlost a stabilita

Pokud bychom měli vybrat jednu věc, kterou přístroje vyšší třídy od Xiaomi převyšují konkurenci, pak rozhodně říkáme rychlost systému. Už model Xiaomi Mi4 ukázal, že patří mezi nejrychlejší telefony planety. Není proto žádným překvapením, že Xiaomi Mi Note, který nabízí totožný hardware, na tom bude obdobně. Reakce jsou opravdu bleskové a zpočátku jsme měli po této stránce opravdu dobrý pocit. Jelikož máme několik telefonů od Xiaomi v redakci, víme, že i po delším používání se tato vlastnost příliš nemění, což by některá konkurence mohla závidět.

Xiaomi Mi Note nás ovšem několikrát mírně zaskočil, neboť se trochu déle zadýchal, na což nejsme u Xiaomi úplně zvyklí. Nebyla to sice žádná tragédie, ale mírně to kazilo náš prvotní skvělý dojem z rychlosti. Jelikož se jedná o nový přístroj a první verze systému, přikládáme to k prvotním „porodním bolestem“. Jak jsme již zmínili, Xiaomi aktualizuje ROM velmi rychle, takže situace za měsíc už může být úplně odlišná. S pády aplikací jsme se nesetkávali.

http://youtu.be/qx42cVzPvnw

Kontakty, telefonování a klávesnice

Dialer v MIUI si již velmi dlouho poradí s T9 vytáčením a nemá žádný problém s českou diakritikou. Kontakty jsou kompletně předělány, ale nabízejí standardní volby. S přenosem hlasu jsme neměli žádný problém, oceňujeme možnost nahrávání hovorů.

V telefonu byla předinstalovaná standardní klávesnice z čistého Androidu, kterou jsme velmi brzy vyměnili za SwiftKey.

Xiaomi MI Note - klávesnice

Prostředí systému Android 4.4.4

Fotoaparát a natáčení videa

Čínský výrobce v případě fotoaparátů již od počátku ztrácí na své „evropské“ konkurenty, což bohužel potvrdil i předchozí model Xiaomi Mi 4. Změnil to telefon Xiaomi Mi Note? Částečně. Rozhodně jsme se dočkali posunu vpřed a Xiaomi Mi Note ukazuje, že dokáže pořídit velmi dobré fotografie a video. Stále to ale na konkurenci nestačí – Samsung Galaxy Note 4 či iPhone 6 zkrátka fotí lépe. Není ale divu, telefon Xiaomi Mi Note disponuje známým čipem Sony IMX214, který sice nabídne optickou stabilizaci a možnost pořizovat video ve 4K, svou kvalitou ale nepatří mezi nejlepší snímače na trhu. Fotografie v originálním rozlišení naleznete zde.

 

Aplikace

Xiaomi MI Note - aplikace fotoaparátu (2)

Fotografie

Video

http://youtu.be/DyeEJcna3RY

http://youtu.be/G4Ztp4bn_Ao

Kdy, kde a za kolik?

S dostupností je to tradičně složitější – na našem trhu je tento přístroj podle serveru Heureka skladem pouze v jednom obchodu, cena 18 990 Kč za 16GB variantu je ale vysoká. Druhou možností je objednat přístroj z některého ze známých čínských e-shopů, kde se cena pohybuje okolo 12 tisíc za 16GB variantu a 13 tisíc za telefon s 64GB vnitřní pamětí. Zde ale musíme počítat s dalšími poplatky – poštovné a DPH.

Resumé

Telefon Xiaomi Mi Note nás výrazně nepřekvapil, ani nezklamal. Do redakce nám totiž dorazil překrásný přístroj s vysokým výkonem, výborným zpracováním a povedeným systémem, který ale tvrdě sráží absence důležitých frekvencí pro LTE. To je samozřejmě obrovská škoda, neboť kladů jsme našli požehnaně – výtečné zpracování, nádherný design, skvělý displej, vysoký výkon a 3GB RAM paměť i kvalitní fotoaparát. Telefon se pochlubí i podporou dvou SIM karet nebo hlasitým a kvalitním reproduktorem.

Tradičně nás potěšil i systém MIUI, který staví na Androidu 4.4.4. Prostředí je bleskové, i když se nám zdálo, že se občas telefon trochu nezvykle zadýchal. Úsměvné pak byly notifikace v čínštině z přehrávače videa. Šikovných funkcí je ale spousta a zejména přítomnost oprávnění ROOT, možnost nahrávání hovorů, správa oprávnění jednotlivých aplikací či třeba funkce ovládání jednou rukou nás potěšila.

Největší problém telefonu Xiaomi Mi Note tak stále zůstává absence důležitých frekvencí 800 a 900 MHz u LTE, která používání LTE v našich končinách výrazně omezuje. Nepotěší ani absence infraportu, NFC či třeba FM rádia. Vlivem tenkého profilu se do telefonu nepodařilo vměstnat baterii s kapacitou větší než 3000 mAh, což vyústilo ve spíše slabší výdrž na jedno nabití. Ani konstrukce není bezchybná – reproduktor je umístěn přímo tam, kam při hraní pokládáme ruku, a je tedy výrazně utlumen. Pozor si musí dát majitelé také na extrémně kluzká záda.

Konkurence

Konkurencí pro Xiaomi Mi Note může být například 6″ telefon Huawei Ascend Mate 7, který je na českém trhu výrazně levnější a nabídne také o poznání vyšší výdrž a plnohodnotné LTE. Xiaomi Mi Note nabídne subjektivně hezčí design a o něco lepší zpracování a lépe je na tom i systém MIUI. Protivníkem může být i nový Nexus 6, který se pyšní čistým Androidem 5.0 Lollipop a plnohodnotným LTE, ztrácí ale mírně v rychlosti prostředí. Z menších telefonů stojí za zmínku například OnePlus One, který je díky 5,5″ displeji rozměrově obdobný, nabídne i srovnatelný výkon, fotoaparát, systém a je výrazně levnější. Telefon Xiaomi Mi Note jej ale poráží lepším zpracováním a podporou dvou karet SIM.

Klady

+ Skvělé zpracování a povedený design s kovovými prvky a zakřivenými skly
+ Výborný Full HD displej
+ Vysoký výkon a 3GB RAM paměť
+ Kvalitní fotoaparát
+ Hlasitý a výborně hrající reproduktor
+ Povedený systém MIUI v6 s velmi rychlou odezvou
+ Dual SIM
+ ROOT, USB OTG, nahrávání hovorů a správa oprávnění jednotlivých aplikací

Zápory

– Chybí plnohodnotné LTE (absence frekvencí 800 a 900 MHz)
– Chybí infraport, NFC a FM rádio
– Spíše slabší výdrž na jedno nabití
– Při hraní je velmi často rukou zakrýván reproduktor
– Zadní kryt je extrémně kluzký

Za zapůjčení děkujeme společnosti MIUI Czech & Slovak.

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)