Menu

Lenovo A5000 – sympaťák s obrovskou výdrží (recenze)

Čínská společnost Lenovo začala chrlit jeden chytrý telefon za druhým. My si v této podrobné recenzi představíme model A5000, což je dual SIM telefon, který láká na 4000mAh kapacitu baterie. Zajímá vás, jak tento telefon střední třídy v našem testu obstál? Pak pokračujte ve čtení.

Obsah recenze

Obsah balení

V balení telefonu Lenovo A5000 se nachází datový kabel, nabíječka, pecková sluchátka, manuály, fólie na displej a plastový kryt. S tím jsme se rovněž setkali u telefonu Lenovo S90. Tento průhledný kryt, který mimochodem telefonu skvěle padne, je příjemným zpestřením jinak vcelku klasického balení.

Lenovo A5000 - obsah balení

Lenovo A5000 – obsah balení

Lenovo A5000 video pohled

Vzhled a dílenské zpracování

Co nás na telefonu Lenovo A5000 zaujalo nejvíce, jsou jeho záda. Ta jsou podle slov výrobce tvořena nano vrstvou, která chrání telefon proti vodě a poškrábání. Musíme skutečně potvrdit, že záda si během týdenního nošení telefonu v kapse a pokládání na různé plochy neodnesla ani jeden viditelný škrábanec. Povrchová úprava zadního krytu je tedy velmi povedená, avšak lehce kluzká, kvůli čemu nám telefon několikrát málem vypadl z ruky. Co se týče celkového zpracování konstrukce, nemáme co vytknout. Telefon se (až na kluzká záda) dobře drží, nevrže a na svoji 5″ uhlopříčku nabídne relativně kompaktní rozměry. Zpočátku vás možná nepotěší váha přístroje – 160 gramů. Ta je ovšem kompenzována obrovskou kapacitou baterie – 4000 mAh. Baterie je v telefonu namontována napevno. Zadní kryt je ovšem odnímatelný.

lenovo A5000 oficiální render

Přední straně telefonu dominuje 5″ displej. Jeho rámečky jsou poměrně štíhlé, stejně tak i prostor pod/nad displejem. Horní stranu zařízení tvoří reproduktor pro volání, přední fotoaparát a samozřejmě také senzory. Ve spodní části se vyjímají nepodsvícená senzorová tlačítka Nastavení, Menu a Zpět. Telefon bohužel nedisponuje notifikační LED diodou, což je malinko škoda.

Lenovo A5000 - přední strana zařízení

Lenovo A5000 – přední strana zařízení

Když telefon otočíme z opačné strany, naskytne se nám pohled na zadní kryt se speciální povrchovou úpravou tvořenou nano materiálem, zadní 8MPx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a hlasitý reproduktor. Na pravém rámu zařízení se nachází vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti, na horním pak 3,5mm jack a microUSB konektor pro nabíjení. Ostatní rámy telefonu zůstaly nevyužité.

Lenovo A5000 - záda telefonu

Telefon Lenovo A5000 ze všech stran

Hardware a displej

Lenovo A5000 se svými parametry řadí do střední třídy. Jeho výkon je zajištěn 4jádrovým 1,3GHz procesorem od MediaTeku s označením MT6582. Ten doplňuje 1 GB operační paměti RAM. Interní úložiště nabídne 8GB kapacitu (je rozšířitelné prostřednictvím microSD karet do 32 GB). Telefon dále disponuje 8MPx zadním fotoaparátem, 2MPx předním. O dlouhou výdrž zařízení se stará 4000mAh baterie. V rámci konektivity musíme zmínit podporu dual SIM. LTE či NFC bohužel chybí.

Specifikace telefonu Lenovo A5000

 • displej: 5.0″ HD (720 x 1280) IPS displej
 • procesor: Mediatek MT6582 s frekvencí 1,3 GHz Cortex A7
 • paměť: 8GB interní úložiště rozšířitelné prostřednictvím microSD karet
 • operační systém: Android 4.4 (Android KitKat)
 • fotoaparát: 8 MPx zadní, 2MPx přední (autofocus, LED blesk, Geo-tagging, zaměření dotykem, rozpoznání obličeje)
 • baterie: 4000 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS (A-GPS), dual SIM
 • rozměry: 140 x 71.4 x 10 mm
 • hmotnost: 160 g

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Displej

Největší chloubou telefonu Lenovo A5000 je bezesporu jeho displej. Ten má 5″ uhlopříčku a HD rozlišení, což je společně se 294 ppi více než dostačující. Technologie IPS zajišťuje živé barvy a velmi dobré pozorovací úhly. Telefon spolupracuje se senzorem okolního světla, a proto se můžete bez problémů spolehnout na automatickou regulaci jasu, která funguje velmi dobře. Viditelnost displeje na slunci bychom ve srovnání s ostatními telefony této cenové relace označili jako průměrnou.

Lenovo A5000 - displej

Lenovo A5000 – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Hlasitý reproduktor se nachází na spodní straně zad telefonu. Jeho kvalitu lze označit jako průměrnou. Při nastavení maximálních výšek je výstup dostatečně hlasitý a nezkreslený. Našly by se samozřejmě telefony, které hrají lépe, nicméně nenáročnému posluchači tato kvalita jistě postačí.

Lenovo A5000 - zadní hlasitý reproduktor

Lenovo A5000 – zadní hlasitý reproduktor

Testy výkonu (Benchmarky)

Herní výkon

Procesor MT6582, který Lenovo A5000 pohání, se řadí k těm nejméně výkonným 4jádrovým procesorům, proto jsme od herního výkonu neočekávali žádné zázraky. Do telefonu jsme nainstalovali trojici náročných her – Modern Combat 5, Real Racing 3 a N.O.V.A 3. Ani v jednom případě jsme s herním výkonem nebyli spokojeni. N.O.V.A byla kvůli konstantním zásekům téměř nehratelná, Real Racing 3 vykazoval nízký framerate, a to především v počátečních zatáčkách, kde se potkáte s nejvíce auty, a Modern Combat 5 osekal grafiku takovým způsobem, že nebyla příliš koukatelná, ovšem relativně plynulá. V každém případě vám Lenovo A5000 na hraní náročnějších titulů nedoporučíme. Jednoduché a graficky nenáročné hry však budou šlapat na jedničku.

Konektivita

Wi-Fi signál telefonu Lenovo A5000 je silný a stabilní. Obdobně je to u technologie Bluetooth, přes níž jsme poslali z telefonu do tabletu soubor, a to bez sebemenších komplikací. Telefon bohužel nenabídne LTE či NFC, zato disponuje podporou dual SIM. Připojení k mobilnímu internetu přes 3G nevykazovalo žádné anomálie.

Lenovo A5000 - dual sim management

Lenovo A5000 – dual sim management

GPS

Lokalizaci polohy a navigaci jsme testovali s aplikací Google Mapy. Zpočátku jsme byli malinko zaskočeni, neboť Mapy znázorňovaly naši pozici mimo naši polohu. Po chvíli se poloha ustálila a vše probíhalo v pořádku. Během zhruba 20kilometrového navigování napříč Ostravou a Vratimovem jsme nezaznamenali žádný problém. Proto věříme tomu, že GPS u Lenova A500 by vás nemělo zklamat.

Lenovo A5000 - test GPS

Baterie a výdrž

Lenovo A5000 patří k telefonům s obrovskou kapacitou baterie. Konkrétně se jedná o 4000 mAh. Jak telefon s touto kapacitou hospodaří? Velmi dobře. Většinu telefonů dnešní doby lze označit jako jednodenní, občas už i dvoudenní zařízení. Lenovo A5000 však obsazuje zcela novou kategorii, a to telefony s třídenní výdrží. Telefon jsme používali stejně jako všechny ostatní, které testujeme k účelům recenze – především tedy běžným způsobem. V našem případě to znamená neustále zapnutá mobilní data či Wi-Fi (aktivovaná synchronizace), několik hovorů a SMS denně, občasné surfování internetem, nějaké to YouTube video a kratičká chvíle hraní her. V tomto režimu se telefonu podařilo vydržet 3 dny, což je opravdu skvělý výsledek. Baterie telefonu tedy jednoznačně patří k nejsilnějším stránkám zařízení. Výdrž jsme podrobili několika testům, jejichž výsledek si můžete prohlédnout níže.

Lenovo A5000 - výdrž baterie

Testy výdrže baterie

Velmi dobrá výdrž telefonu Lenovo A5000 se projevila i při našem podrobném testování baterie.

lenovo A5000 - výdrž baterie

Lenovo A5000 – výdrž baterie

 • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, vybití ze 100 % na 15 %
 • Přehrávání videa – YouTube HD video, vybití ze 100 % na 15 %
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %
 • Nabíjení – telefon se z 15 % na 100 % nabil za 2 hodiny a 30 minut.

Uživatelské prostředí a plynulost systému

Uživatelské prostředí je tvořeno nadstavbou Vibe UI, již lze znát i z ostatních telefonů společnosti Lenovo. Tato nadstavba neobsahuje hlavní nabídku aplikací, ty jsou umístěny na jednotlivých plochách buďto volně, nebo ve složkách. Složky lze vytvářet poměrně jednoduše – stačí táhnout jednu ikonu aplikace k druhé, čímž dojde k automatickému vytvoření složky, kterou pak můžete pojmenovat. Touto cestou si lze v zařízení jednoduše udržet pořádek. Pokud nejste spokojeni s grafickou podobou uživatelského rozhraní, lze na něj aplikovat jiné téma. Co se týče ostatního nastavení, nenašli jsme v něm nic neobvyklého, co by stálo za zmínku. Snad jen funkce naplánování zapnutí/vypnutí telefonu, jež je přítomna v převážné většině čínských telefonů.

Plynulost zařízení je po většinu času dobrá. Nižší výkon čtyřjádrového procesoru společně s 1 GB operační paměti RAM však občas dokáží lehce pozlobit. Především pak při testování multitaskingu jsme často naráželi na drobná zpomalení či dokonce zaseknutí. V běžném používání se nám během týdenního testování ani jednou nestalo, že by nás nižší výkon a drobná zpomalení systému výrazněji omezovaly (kromě náročných her).

Fotoaparát a natáčení videa

Fotoaparát telefonu Lenovo A5000 disponuje 8MPx rozlišením. Vzhledem k cenové hladině, v jaké se Lenovo A5000 nachází, jsme od fotoaparátu neočekávali žádné zázraky. Jak se říká, když člověk nic neočekává, může pak být příjemně překvapen, což je přesný případ tohoto telefonu. Pořízené fotografie a video si můžete prohlédnout níže. Snímky jsou ve většině případů ostré a jejich barevné podání a úroveň detailů nám na telefon této cenové relace připadají velmi dobré.

Pořízené fotografie

Pořízené video

http://youtu.be/9IvirdE2LwM

Aplikace Fotoaparát

V aplikaci Fotoaparát naleznete režimy – Normální, Krása tváře, Panorama, Zachycení úsměvu a Živá fotografie. Před focením lze definovat hodnoty ISO, barevné efekty (filtry), vyvážení bílé apod. Fotoaparátu rovněž nechybí funkce HDR. Fotky lze pořizovat na základě zachycení hlasu, přičemž je zapotřebí vyslovit buďto “Cheese” nebo “Capture”.

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Lenovo A500 si můžete zakoupit u většiny tuzemských obchodů za průměrnou cenu 4000 Kč.
Graf ceny produktu Lenovo A5000 Dual poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Lenovo A5000 na nás během testování působilo převážně kladným dojmem. Telefon nabídne precizně zpracovanou konstrukci tvořenou nano materiálem, který je odolný vůči vodě a poškrábání. Devizou zařízení je bezesporu 4000mAh baterie, díky které telefon nemá problém vydržet i 3 dny. S takto vysokou kapacitou baterie si Lenovo A5000 stále udržuje relativně kompaktní rozměry.

Výkon zařízení je pro většinu běžných činností dostačující. Pokud ovšem přijde na řadu složitější multitasking či hraní náročných her, telefon se začne zadýchávat. Když navíc do telefonu nainstalujete větší množství aplikací a lehce jej “zanesete”, drobným zpomalením systému se rozhodně nevyhnete. Zde je opravdu škoda, že v telefonu není výkonnější MediaTek procesor. Abychom nebyli příliš kritičtí, určitě musíme zmínit, že pokud budete vypínat aplikace, telefon pak šlape o poznání lépe.

Co si rozhodně zaslouží obrovskou pochvalu, je výdrž, která je díky zmiňované 4000mAh kapacitě baterie opravdu výborná. Chválit také musíme vynikající barevné podání IPS displeje a na svou cenu i dobrý fotoaparát. Z hlediska GPS nás telefon rovněž nezklamal. S vysokou kapacitou baterie navíc můžete používat navigaci o mnoho déle, než u většiny ostatních smartphonů.

V rámci konektivity vyzdvihneme podporu Dual SIM. LTE či NFC telefonu bohužel chybí.

S telefonem Lenovo A5000 se nám spolupracovalo velmi dobře. Až na menší neduhy, o kterých píšeme ve finálním zhodnocení, jsme byli se zařízením spokojeni. Pokud bychom se poohlédli po konkurenčních modelech v obdobné cenové relaci, napadá nás například LG L90, Sony Xperia E4G či Honor 3C.

Klady

+ skvělá výdrž
+ krásný displej
+ kvalitní zpracování
+ záda telefonu nezachycují otisky prstů a škrábance
+ Dual SIM
+ fotoaparát

Zápory

– slabší výkon procesoru, občasná zpomalení systému
– nestíhá náročné hry, což souvisí s předchozím bodem
– chybí NFC, LTE

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

 

Komentáře

anonforever550

anonforever550

10.5.2015 10:40

Dobrý ale i u mého telefonu zaznamenám lag! U NOVY 3 zaznamenávám někdy lagy. Chcu vidět telefon ve kterém vy se ani jednou Nova 3 nelagla. Jinak multiplayer se mi vůbec neseká.

anonforever550

anonforever550

10.5.2015 10:45

Divné. Mám taky telefon s MTK6582 a žádné lagy jen někdy lag. Chcu vidět mobil kde se v té garáži hra nezasekla hlavně když je tam moc Modern combat žádná osekaná grafika. Real racing bez lagů.

zog

zog

10.5.2015 11:09

Toto už je dnes mrtvý kus HW. Takové Elephone 7000 je úplně někde jinde.

freddy158

10.5.2015 12:21

zog: a když přidaš dalši love maš už i to a tamto .. ty jsi kus jelita.lenovo stoji pulku .. elephone za ty love taky nema česke LTE ;-)

Spaidy96

Spaidy96

10.5.2015 12:46

Ja měl telefon s tímto procesorem a žádné sekání u náročných her nebylo. A Asphalt 8 jel dokonce na plné detaili ok.Takže problém bude u lenova a jeho optimalizaci

kamil

kamil

10.5.2015 13:05

Pokud se dnes prakticky jakýkoli telefon seká a laguje, tak to nemá nic společného s CPU, které má i u těch nejslabších řad výkonu na obyčejné GUI (nemyslím hry) až až. Je to jen prasárna programátorů, nic více, nic méně.
Jestli se takto laguje už teď, tak to nechci vidět po roce provozu.

Chuy

Chuy

10.5.2015 15:34

Za 3 600 Kč je u O2 A6000

anonforever550

anonforever550

10.5.2015 15:54

Spaidy96: Na to jsi došel až teď?

Spaidy96

Spaidy96

10.5.2015 16:07

Ne to vím už dávno, jen bylo potřeba říct že Lenovo je neodladěný když nikdo nebyl schopný říct že za rychlost telefonu nemůže procesor ale Lenovo.

george

george

10.5.2015 21:46

Bohužel Lenovo ma místo programatorské divize bandu tupců, neběží u nich telefon plynule ani s 8-jádrem na 4×2+4×1,7GHz.. Až je vyhodí a zaměstanjí lidi co přemýšlí tak nemají konkurenci :-))

Spaidy96

Spaidy96

10.5.2015 22:43

Zas tak špatné to není!!! Mám Lenovo p70 a vše tam běží plinule!!!

Luďan

Luďan

15.5.2015 10:18

Pořídil jsem si tento model, bo ten minulý měl malý displej (HTC Wildfire S).
Mám služební kartu od Vodafonu a protože jsem měl miniSIM velikost, tak jsem ji dal jen do slotu 2 (1 je pro micro). Po zapnutí všechno dobrý, lepší než ten minulý, ale ! Připojení na net jen EDGE :-(
Ať jsem zkoušel jakákoli místa, pořád jenom EDGE. Tak jsem do slotu 1 dal micro z tabletu (prepaid od T-M). Okamžitě všechno v 3G. Protože u starého mobilu to šlapalo rychle, tak jsem podezříval kartu. Tak jsem koupil redukci micro-mini (co kdyby) a původní kartu natvrdo ostřihnul. Vložil do slotu 1, a… 3G šlape !
Takže to vypadá, že ve slotu 2 není 3G připojení podporováno, což je škoda, ale žít se s tím dá.
Jinak výdrž super, protože je to nový a než zjistím všechny vychytávky, jak co funguje, tak ho mám v pazourech pořád. Sundal jsem ho z nabíječky v úterý v 21:30 a teď, po 2 dnech a 13 hod ukazuje 13% baterie, velmi slušný výkon ! Celkově teda spokojenost :-)

Katka

16.5.2015 17:12

Dobrý den,
neporadí mi tu někdo, jak na A5000 synchronizovat FB s kontakty v telefonu ? Přestože je účet přihlášeny synchronizuje se mi pouze google+ Moc děkuji !

Peernikk

Jirka Pernica 0

18.5.2015 9:46

Katka: tuším, že je nutné povolit tu synchronizaci hned po instalaci aplikace Facebook, i když teoreticky by to nemělo mít vliv, ale určitě to zkuste (jako přeinstalovat Facebook a při instalaci povolit synchronizaci s FB).

bundle

bundle

27.5.2015 10:49

To nie je procesorom , ani programatorom , ale Androidom.

tom

tom

8.6.2015 16:29

podle lenova je nano vrstva na display, nikoliv na zádech.
http://shop.lenovo.com/cz/cs/smartphones/a-series/a5000/#tab-funkce

Roy

Roy

12.6.2015 11:21

Vydrží i 5 dní. Pokud chcete hrát hry, kupte si komp. Jinak splňuje všechny náležitosti moderního telefonu ;)

Iza

Iza

24.10.2015 16:11

Dobrý chcem sa opýtať ako vypnem na Lenovo A5000 núdzový režim ?

Jiří

Jiří

3.12.2015 20:07

Dobrý den.. Mohu se zaptat??? kolika mxp je přední fotoaparát

Stanislav

Stanislav

5.12.2015 20:23

Také se vám zahřívá display? Při zapnuté poloze a nečinnosti telefonu výdrž baterie 27 hod. a hřeje se.Při 97 % zbývá kapacita na 11 hod . Budu reklamovat. Mám SONY XPERIA a vydrží 4 dny. Čekal jsem s touto baterií lepší výdrž.

elisabeth jana

26.1.2016 20:48

Dobrý den, na tomto telefonu je tak akurát příjemný foták a cena jinak nic. Já můžu volat komu chci, ale pokud někdo volá mne tak prostě zatím za cca 4 dni jsem nepřišla na to jakým způsobem se hovor přijímá. uživatelská příručka chybí zcela. Český popis telefonu jsem našla až na této webové stránce. O nejaké faktuře nebo dokladu o zaplacení a koupi výrobku si v eshopu Okay mužete nechat zdát. Z jejich webovky jsem se na žádost o fakturu nedoklikala ani z PC ani z noťasu, Zabloklo mi to obě Simky a jednu jsem raději vyměnila za novější. Musím říci jenom jedno každému kdo si chce koupit tenhle telefon to silně nedoporučuji udělat v eshopu Okay. V datartu mi vytiskli sice rádoby návod ovšem po přečteni jsem zjistila jediné a to, že jsou to pouze bezpečnostní pokyny jinak nic. Nejsem sice nejmladší ale jedno můžu říct a to velice zodpovědně Lenovo má možná dobré tablety a PC ale telefony bez popisu výrobku v čestine a návodu k používání jsou mnoha lidem v mém věku, ale i mladším nanic. Doufám že alespon dostanu zpet své peníze až ho půjdu na prodejnu vrátit. Škoda toho času kdy jsem se snažila vydolovat z prodejce to co bych dle mého soudu k výrobku měla dostat automaticky. Výrobek značky Lenovo už nikdy více, při tomhle přístupu a zájmu o spokojenost zákazníka, jsou to vyhozené peníze.

Michael Rihak

5.2.2016 16:42

Zdravím. Měl bych dotaz. Několikrát za den mně na telefonu skočí oznámení s dotazem jestli nechci změnit úložiště. Nevíte jak to zrušit, nebo proč se to tam stále zobrazuje??? Díky

RSS (komentáře k článku)