TOPlist

Honor 3C – levný, ale výkonný šikula s 2 GB RAM a Dual SIM (recenze)

honor 3c záda telefonu náhledový obrázek

V této recenzi si představíme jeden z nejžádanějších telefonů střední třídy – Honor 3C, který svým poměrem cena/výkon boří hranice. Stačí pouze zmínit, že tento telefon s cenovkou 3899 Kč nabízí 2 GB operační paměti RAM, a to je v této cenové relaci nevídané. Honor je relativně novou značkou společnosti Huawei. O tom, že telefony s označením Honor nabízí opravdu parádní kvalitu, si můžete přečíst v recenzi telefonu Honor 6. Jak ovšem v naší recenzi obstál Honor 3C? Pokračujte ve čtení a zjistíte to.

Obsah recenze

Obsah  balení

Honor 3C se k nám dostal v malé, modré krabičce se stříbrným nápisem Honor. Uvnitř ní můžete kromě telefonu nalézt USB kabel, nabíječku a manuál. V balení se bohužel nenachází sluchátka. U takto levného telefonu je to však omluvitelné.

honor 3c obsah balení Honor 3c – obsah balení

Vzhled a dílenské zpracování

Telefon Honor 3C je celý z plastu. Nicméně i tak mu nelze upřít určitou dávku elegance. Přední stranu telefonu tvoří 5″ displej, který lemují nepříliš široké rámečky. Pod displejem se nachází trojice senzorových tlačítek – Zpět, Domů a Menu. Tato tlačítka jsou bohužel nepodsvícená, nicméně po krátkém seznámení s telefonem si na nepřítomnost podsvícení hravě zvyknete. Nad displejem se nachází přední kamerka, senzory, reproduktor a notifikační LED dioda. Znovu se musíme opakovat, když řekneme, že u telefonu za 3899 Kč jsme s LED diodou opravdu nepočítali, a proto nás mile překvapila.

honor 3c přední strana displej Honor 3c – přední strana, displej

Zadní stranu telefonu tvoří poměrně lesklý plastový kryt. Náš testovaný kousek měl kryt šedé barvy. Jelikož je odnímatelný, není vůbec žádný problém jej vyměnit za kryt jiné barvy. Pokud si například koupíte bílý kryt, nebudou na něm příliš patrné otisky prstů, jako je tomu u šedé varianty. V horní části zadní strany telefonu naleznete fotoaparát, vpravo od něj pak přisvětlovací LED diodu. Hlasitý reproduktor se nachází na levé spodní straně zařízení. Na levém rámu telefonu nenajdete vůbec nic. Na pravém je pak vypínací tlačítko a kolébka hlasitosti. Horní rám ukrývá 3,5 mm jack pro připojení sluchátek a spodní zase zdířku pro nabíjení. Po sundání krytu vás čeká pohled na 2300mAh baterii, 2 sloty na SIM kartu (Ano, telefon je Dual SIM) a slot pro microSD kartu. Telefon po zacvaknutí krytu nevrže a působí tak opravdu pevným dojmem. Jediným negativem celkové konstrukce telefonu je kluzký zadní kryt (nicméně lze si bez problémů zvyknout, telefon nám po měsíci ani jednou nevypadl z ruky). To, že je celý z plastu a začne se škrábat, není zase tak velký problém, vzhledem k tomu, že na internetu můžete pořídit různobarevné kryty za zhruba 200 Kč. Nejlevnější kryty pro telefon Honor 3C si můžete objednat z čínských obchodů.

honor 3c zadní strana Honor 3c – záda telefonu

Honor 3C – fotogalerie

Hardware a displej

Honor 3C v sobě ukrývá procesor od Mediateku, konkrétně se jedná o typ – MT6582. Tento čtyřjádrový procesor disponuje frekvencí 1,3 GHz a spolupracuje s grafickým jádrem Mali-400MP2. Většina z vás je vůči MTK procesorům značně skeptická. V tomto případě se ovšem nemusíte bát. Telefon je svižný, energeticky nenáročný a GPS funguje na jedničku, ale o tom až v dalších kapitolách této recenze. Další z parametrů, který bezesporu stojí za zmínku, jsou 2 GB operační paměti RAM, které přispívají k celkové svižnosti prostředí i v případě, že je spuštěných více aplikací najednou. Uživatelská paměť telefonu činí 8 GB (paměť dostupná pro uživatele činí 5-6 GB) a lze ji rozšířit microSD kartami. Huawei dokáže dělat telefony s výbornou výdrží. Honor 3C je toho vzornou ukázkou, a to přesto, že v sobě má pouze 2300mAh baterii. Výdrž telefonu je opravdu chvályhodná, ale o tom opět až v dalších kapitolách. Zadní fotoaparát telefonu nabídne rozlišení 8 Mpx. Na cenovou hladinu, do jaké Honor 3C patří, dokáže pořizovat velmi kvalitní snímky. Kromě toho také umí natáčet FullHD videa se 30 FPS.

Honor 3C specifikace v bodech

  • Rozměry: 139.5 x 71.4 x 9.2 mm
  • Váha: 140 g
  • Displej: 5“ HD (720 x 1280 pixlů), 16M barev
  • Procesor: Mediatek MT6582, Quad-core 1.3 GHz Cortex-A7
  • GPU: Mali-400MP2
  • Operační paměť: 2 GB
  • Úložiště: 8 GB (rozšiřitelné microSD kartami)
  • Akumulátor: Li-Po 2300 mAh
  • OS: Android ve verzi 4.2.2 (Jelly Bean) s Emotion Lite UI 2.0
  • Fotoaparát: 8 MPx, autozoom, autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, face detection
  • Přední kamera: 5 MPx
  • Video: FullHD (30 fps)
  • Data: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, USB 2.0, Bluetooth 4.0

Honor 3C: Promo video

Huawei Honor 3C Promo Video

Huawei Honor 3C Promo Video

[aps_product_sz image=“https://www.svetandroida.cz/wp-content/plugins/sz-catalog-extend/catalog-default.png“ title=“Katalog Android zařízení“ subtitle=“Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání…“ desc=“Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.“ button=“Zobrazit katalog“]

Displej

5″ displej telefonu Honor 3C musíme jednoznačně pochválit. I když má tento model pouze HD rozlišení, není patrný rastr. Potěší vás výborné podání barev a dobrá čitelnost na slunci. Při přehrávání HD videí z YouTube nebudete při pohledu na displej věřit tomu, že máte v ruce telefon za 3900 Kč. Displej Honoru 3C je opravdu skvělý. Navíc podporuje funkci tap-to-wake. Telefon tedy můžete „probudit“ dvojitým poklepáním na displej. Jediné negativum displeje je absence tvrzeného skla Gorilla Glass.

honor 3c displej Honor 3c – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Zvukový výstup telefonu Honor 3C je kvalitní, čemuž dopomáhá funkce DTS, kterou můžete v nastavení snadno aktivovat. Hlasitý reproduktor hraje docela dost nahlas, ovšem měli jsme v ruce už několik jiných telefonů s větší maximální hlasitostí. Běžnému uživateli však bude hlasitost i kvalita výstupu bohatě stačit. Pokud ovšem nepatříte mezi běžné uživatele, stačí spustit MTK Engineering Mode (který můžete aktivovat např. v aplikaci MobileUncle MTK Tools), kde si můžete maximální hlasitost bez problémů zvýšit. Tento nástroj by měl fungovat u všech MTK procesorů. S reproduktorem pro volání jsme neměli sebemenší problém. Jeho výstup je hlasitý a kvalitní.

honor 3c zadní strana reproduktor Honor 3c – zadní reproduktor

Test výkonu (benchmarky)

Naše zařízení se na obrázcích níže zobrazuje jako neidentifikovatelné z důvodu nahrání alternativní ROM. Výsledky benchmarku ovšem +- odpovídají i výsledku z původní (originální) ROM.

Herní výkon

Jakožto hráčský tester (píšu pro SvětAndroida herní seriál Pařba na víkend) můžu o herním výkonu telefonu Honor 3C říct, že není špatný. Většinu středně náročných her rozjedete bez sebemenších problémů s vyšším FPS. U silně náročných her, jako je například Real Racing 3, Modern Combat 4/5, Asphalt 8, čas od času zaznamenáte drobná zpomalení (snížení FPS). Na druhou stranu se budu již po několikáté opakovat, ale jedná se o zařízení za 3900 Kč. Nemůžete tedy počítat s tím, že na něm rozjedete Real Racing 3 s 50+ FPS, jako u telefonů s nejnovějšími Snapdragony za 7000 Kč+. Dle mého názoru je tedy herní výkon dostačující. Zahrajete si prakticky jakoukoli hru. Nenáročné a středně náročné hry naprosto plynule, nejnáročnější hry pak s lehčím poklesem snímků za vteřinu. To však neznamená, že by nejnovější hry byly nehratelné.

honor 3c need for speed most wanted Honor 3c – Need for Speed

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth

S bezdrátovým připojením Wi-Fi jsme při testování nezaznamenali vůbec žádný problém. Signál je dostatečný i v místech, kde jiné telefony pokulhávaly. Při testování Bluetooth jsme také nezaznamenali žádné komplikace.

Datové sítě.

Honor 3C se řadí mezi Dual SIM telefony. Rychlý internet skrze 3G sítě fungoval bez problémů. Telefonu sice chybí LTE, ale to bychom v této cenové relaci u ostatních telefonů hledali spíše marně.

Připojení k počítači

Po připojení k PC se telefon standardně přihlásí skrze USB MSC, což nám umožňuje pouze přístup k paměťové kartě. Je tedy nutné přepnout na volbu MTP, kterou dnes používá většina přístrojů, a s přenosem souborů jsme neměli žádný problém.

GPS

Na zhodnocení GPS se už většina z vás určitě nemůže dočkat. Huawei 3C v sobě ukrývá Mediatek procesor, což může evokovat problémy právě s určováním polohy. Starší MTK procesory si totiž vybudovaly image levných a relativně výkonných procesorů, ovšem s nepřesnou, nebo dokonce nefungující GPS. V tomto případě vás musíme rychle vyvést z omylu. Honor 3C má naprosto výbornou GPS, která je přesná a nevypadává. Fixace polohy proběhne během několika mála vteřin (2-3 vteřiny, někdy téměř okamžitě). Se zapnutou navigací jsme projížděli centrum Ostravy, ale také jsme absolvovali i delší, zhruba 50kilometrové trasy. Ani jednou se nestalo, že by nás GPS zklamala.

honor 3c GPS Honor 3c – Google Mapy

Baterie a výdrž

Výdrž baterie telefonu Huawei 3C je nadprůměrná. Zpočátku jsme měli ohledně baterie docela velké obavy. Přece jen se jedná o zařízení s 5″ displejem. Kombinace energeticky nenáročného čipu a parádní optimalizace nás vyvedla z omylu. S tímto telefonem se při běžném užívání dostanete klidně i na 2 – 3 dny (pár hovorů, SMS, chvilka surfování na Internetu). Při náročnějším užívání vám telefon vydrží 1 den bez sebemenších problémů. V klidovém režimu se pak telefon nevybíjí prakticky vůbec. Při testování jsme již několikrát zpozorovali, že se u telefonu přes noc nevybilo ani 1 % kapacity baterie. Co se týče nabíjení, z 0 do 100 vám zabere zhruba 2 hodiny.

Uživatelské prostředí

Honor 3C běží na netradičním uživatelském prostředí Emotion Lite UI 2.0. Android se v současné době nachází ve verzi 4.2.2 (Jelly Bean). Společnost ovšem před nedávnem oznámila, že tento model do konce ledna aktualizuje na Android 4.4 KitKat s nadstavbou EMUI 3.0. Do našeho telefonu Huawei 3C jsme po krátkém testování nahráli ROM MIUI. Pokud si ovšem necháte původní systém, tedy EMUI 2.0, budete mile překvapeni. Tento systém je s MIUI docela podobný, nemá totiž hlavní nabídku aplikací (Menu). Zástupce všech aplikací tedy vidíte na vašich plochách. Není však žádný problém je uspořádat do složek. V systému EMUI nechybí vychytávky, jako například čistič, možnost změny barev systému, témata, režim Rukavice a další. Jediný důvod, který nás přiměl k instalaci MIUI, je pomalejší stahování notifikační lišty. Pokud se nacházíte na hlavní ploše a stáhnete notifikační lištu, jedná se o bleskurychlou operaci. Když však například sledujete YouTube video a stáhnete lištu, její efekt sjíždění je pak velmi „posekaný“. To je snad jediná věc, která nám u EMUI vadila. Většina uživatelů by nad takovouto prkotinou jednoduše mávla rukou, my jsme se poohlédli po alternativní ROM :). V podstatě se ani nejedná o žádný problém a navíc je dost možné, že s příchodem EMUI 3 (do konce ledna) tento „problém“ vymizí.

Honor 3C – první pohled

Honor 3c – první pohled

Honor 3c - první pohled

Honor 3C – prostředí systému s EMUI 2.0

honor 3C prostředí systému EMUI 2.0 Honor 3c – prostředí EMUI 2.0

 

Honor 3C – prostředí systému s MIUI v5

honor 3C MIUI v5 Honor 3c – prostředí MIUI v5

Rychlost a stabilita

Zřejmě díky 2 GB operační paměti RAM a systému EMUI je Android v telefonu Honor 3C neskutečně rychlý. O tak rychlých reakcích při otevírání aplikací by si ostatní výrobci telefonů mohli nechat zdát. Ať už zapínáte kontakty, zprávy, internet, nebo galerii, dočkáte se téměř okamžitého spuštění s bleskurychlou odezvou. Díky tomu se s telefonem pracuje opravdu skvěle.

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát nabízí rozlišení až 8 MPx, přední pak 5 MPx. Oba fotoaparáty disponují autofocusem, zadní je pak doplněn přisvětlovací LED diodou. Kvalita fotografií je s ohledem na cenu telefonu ucházející. V dobrých světelných podmínkách dokážete vytvořit docela solidní fotografie. V nepříznivých světelných podmínkách je to pak samozřejmě horší. Ve většině případů se vám podaří pořídit fotografii s dostatečnou ostrostí. V aplikaci Fotoaparát si můžete při focení nastavit několik režimů. Nabízí se normální, inteligentní, nejhezčí, panorama a nechybí ani HDR. S telefonem lze také natáčet FullHD videa. Na kvalitu fotografií a FullHD videa se můžete podívat níže.

Honor 3c – pořízené fotografie

Honor 3c – pořízené video

http://youtu.be/S9prpBOH1Is

Kdy, kde a za kolik?

Telefon Huawei 3C si můžete u nás koupit za cenu okolo 3900 Kč, a to v mnoha známých obchodech. Při průzkumu ceny v čínských obchodech jsme zjistili, že telefon lze zakoupit za zhruba 150 dolarů (bez dopravy). Proto nezbývá než doporučit, abyste telefon koupili u nás. Cena totiž vychází +- nastejno, avšak při nákupu v ČR budete disponovat 2letou zárukou.

Resumé

Telefon Honor 3C na nás udělal opravdu skvělý dojem. V dané cenové relaci toho nabídne o mnoho více, než konkurenti. Dokonce si troufáme říct, že za cenu, za jakou se Honor 3 prodává, neseženete nic lepšího. Je zde ovšem i pár stinných stránek, nicméně pozitiva jednoznačně převažují.

Vzhled telefonu Honor 3C nepřináší nic revolučního, ale objektivně nelze říct, že by vypadal zle. Telefon je celý z plastu, s čím se tak nějak u zařízení za 3899 Kč počítá. Když si telefon poprvé vezmete do ruky, bude vám malinko klouzat, ale na to si časem zvyknete. Po prvotním rozsvícení displeje budete nadšeni. Podává totiž opravdu krásné barvy. Je možné, že vám zabere nějakou tu chvíli, než se seznámíte s operačním systémem s nadstavbou EMUI 2.0. Pokud byste si na systém „bez Menu“ nezvykli, není nic jednoduššího, než zamířit na Google Play a stáhnout si jeden z milionu alternativních launcherů (mezi ty nejlepší patří Nova Launcher, Go Launcher atd.) V každém případě (s/bez alternativního Launcheru) vás systém překvapí svojí rychlostí a bleskovou odezvou. Na celkové rychlosti systému má určitý podíl kapacita paměti RAM, která u tel. Honor 3C dosahuje 2 GB. To se u telefonů v této cenové relaci jen tak nevidí.

Po výkonové stránce toho telefonu nelze příliš vytknout. Jak už bylo řečeno v kapitole o herním výkonu, většinu herních titulů z Google Play si zahrajete bez sebemenších problémů. Při hraní těch nejnáročnějších her ovšem může docházet ke snížení FPS (nejedná se však o nic závratného, co by ve velké míře kazilo herní zážitek). Výborná odezva na vás čeká také při procházení webu, galerie, apod. Honor 3C pro vás bude také ideálním společníkem v případě, že rádi koukáte na videa. Díky skvělým barvám a kvalitnímu zvukovému výstupu s DTS pro vás bude sledování seriálů a filmů na telefonu opravdovým potěšením.

Co vás pravděpodobně také překvapí je skutečnost, že GPS v telefonu funguje na jedničku. Fixace probíhá opravdu rychle (v řádu 2 vteřin, někdy okamžitě) a signál poté při navigování nevypadává a navíc je velmi přesný.

Fotoaparát telefonu také není vůbec špatný, alespoň tedy v dobrých světelných podmínkách. Na momentky je určitě dostačující. Potěší vás i velmi obstojná výdrž baterie.

Stinnými stránkami telefonu je jeho kluzkost, nepodsvícená senzorová tlačítka a v současné době zastaralý Android. Otázkou ovšem zůstává, zda vás tyto nepříliš podstatná negativa odradí od koupě.

Klady telefonu Honor 3C

+ Slušný výkon
+ 2 GB operační paměti RAM
+ Kvalitní displej
+ Svižný systém
+ Velmi dobrá výdrž baterie
+ Citlivá GPS
+ Slot pro paměťovou kartu
+ Dual SIM

Zápory telefonu Honor 3C

– Laciné materiály, kluzký zadní kryt
– Nepodsvícená senzorová tlačítka
– Android 4.2.2 (ten má být ovšem do konce ledna nahrazen Androidem 4.4)
– Absence tvrzeného skla Gorilla Glass

MIUI ROM

Do našeho telefonu Honor 3C jsme nahráli MIUI Rom, která v něm také (stejně jako původní EMUI) běží opravdu skvěle a vše funguje na jedničku. Návod k Rootu, odemknutí Bootloaderu a instalaci Custom Recovery a ROM naleznete v tomto vlákně. Při nedodržení správného postupu se může stát, že si vaše zařízení poškodíte. Proto dávejte velký pozor na to, co děláte. Nám se zařízení podařilo bricknout takovým způsobem, že se po spuštění nerozsvítil ani displej. Naštěstí jsme na internetu našli jeden osvědčený návod, díky kterému se telefon podařilo „oživit“. Tento jednoduchý návod vám poradí, jak dostat telefon do původního stavu s originální ROM. Každopádně buďte při instalaci alternativních ROM obezřetní. Pokud si netroufáte a nemáte s tímto tématem dostatečné zkušenosti, raději si v telefonu nechte původní ROM, je totiž skvělá :).

Jirka Pernica
O Autorovi - Jirka Pernica

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (87)