Menu

Lenovo P90 – velikán s 4000mAh baterií a procesorem od Intelu (recenze)

V této podrobné recenzi si představíme telefon Lenovo P90, který láká na obrovskou kapacitu baterie – 4000 mAh, výkonný procesor od Intelu a 13MPx fotoaparát s optickou stabilizací. Zajímá vás, zda se tento model vydařil? Pak pokračujte ve čtení.

Obsah recenze

Obsah balení

U telefonů výrobce Lenovo jsme zvyklí na vcelku bohatá balení. Jinak to není ani u námi recenzovaného modelu P90. V černé krabičce relativně úsporných rozměrů se kromě telefonu skrývá plastový zadní kryt, OTG kabel, fólie na displej, sluchátka, datový kabel a nabíjecí adaptér, manuály a spona pro vyjmutí SIM karty. Především pak tenký plastový kryt si zaslouží pochvalu, neboť dokonale obepíná zařízení a navíc je v něm telefon stále elegantní.

Lenovo P90 - obsah balení

Lenovo P90 – obsah balení

Lenovo P90 – video pohled

Vzhled a dílenské zpracování

Lenovo P90 je “plasťák” jak se patří. I tak mu ovšem nelze upřít jistou dávku elegance. I přesto, že se jedná o zařízení s 5,5″ displejem, nabídne Lenovo P90 relativně kompaktní rozměry. Prostor nad displejem je velmi úzký, rámečky levé/pravé straně displeje a prostor se senzorovými tlačítky je velikostně spíše průměrný. Na výšku telefon dosahuje 150 milimetrů, na šířku je to 77,4 mm a tloušťka činí pouhých 8,5 mm. Lenovo P90 se velmi dobře drží, a to především díky zdařilé povrchové úpravě zadního krytu. Na té jen stěží ulpívají otisky prstů či jiné nečistoty. Konstrukce zařízení je pevná, telefon nevrže a také jej nelze ohnout. Co možná na první pohled působí netypicky, jsou kolébka hlasitosti a vypínací tlačítko umístěné na levém rámu telefonu. Lenovo P90 váží 156 gramů, ruce vám z něj tedy rozhodně neupadnou.

lenovo p90 render

Přední stranu zařízení tvoří 5,5″ displej. Pod ním se nachází trojice podsvícených senzorových tlačítek – Menu, Domů a Zpět. Nad displejem je přítomen přední fotoaparát, reproduktor pro volání, notifikační dioda, senzory a logo výrobce.

Lenovo P90 - přední strana

Lenovo P90 – přední strana

Na zadní straně se nachází pouze lehce vystouplý fotoaparát s přisvětlovací LED diodou, logo výrobce a hlasitý reproduktor. Ve spodním rámu telefonu je umístěn microUSB konektor pro nabíjení. Levý rám tvoří kolébka hlasitosti a vypínací tlačítko, pravý pak kolébka pro SIM kartu, k jejíž vyjmutí lze využít sponu přibalenou v krabičce telefonu. Zbývá nám pouze horní rám telefonu, kde se nachází 3,5 mm jack pro sluchátka.

Lenovo P90 - zadní strana

Lenovo P90 – zadní strana

Lenovo P90 ze všech stran

Hardware a displej

O výkon telefonu Lenovo P90 se stará čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3560 s frekvencí 1.83 GHz, kterému sekundují 2 GB operační paměti RAM. Plynulost her je zajištěna grafickým akcelerátorem PowerVR G6430. Co se týče interní paměti, budete se muset spokojit se 32 GB, neboť telefon nedisponuje slotem pro microSD karty. Do Lenova P90 lze vložit pouze jednu SIM kartu (microSIM). V rámci konektivity nesmíme zapomenout zmínit podporu LTE, a to na většině u nás využívaných frekvencí (chybí pouze pásmo 900 MHz využívané Vodafonem). S telefonem Lenovo P90 můžete pořizovat snímky s maximálním rozlišením 13 MPx (zadním fotoaparátem) a 5 MPx (předním fotoaparátem). Devizou zařízení je baterie s kapacitou 4000 mAh.

Specifikace telefonu Lenovo P90

 • displej: 5.5″ Full HD (1080 x 1920) IPS displej
 • procesor: Intel Atom Z3560, Quad-core 1.83 GHz
 • paměť: 32GB interní úložiště, 2 GB RAM
 • operační systém: Android 4.4.4 (Android KitKat)
 • fotoaparát: 13 MPx zadní, 5MPx přední (optická stabilizace, duální LED blesk, Full HD video)
 • baterie: 4000 mAh
 • konektivita: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, LTE (800/1800/2100/2600 MHz)
 • rozměry: 150 x 77.4 x 8.5 mm
 • hmotnost: 156 g

Katalog Android zařízení

Katalog Android zařízení

Specifikace, recenze, galerie, video, hodnocení, porovnávání...

Pro více informací navštivte náš katalog zařízení.


Displej

Displej telefonu Lenovo P90 má 5,5″ uhlopříčku s Full HD rozlišením, tedy 1080 x 1920 pixelů. Jedná se o IPS displej, jehož barevné podání je velmi sympatické. Chválu si zaslouží i velmi dobré pozorovací úhly. Telefonu nechybí senzor okolního světla, v nastavení tedy najdete automatickou regulaci jasu, která fungovala bez problémů. Mírně nás při testování zklamalo, že v aplikaci Youtube nebylo možné přehrát videa ve Full HD rozlišení, ale pouze v HD. Důvod této nefunkčnosti bohužel neznáme.

Lenovo P90 - displej

Lenovo P90 – displej

Zvukový výstup a reproduktor

Kvalitu a hlasitost zadního reproduktoru lze označit jedním slovem – průměr. Reproduktor vás určitě nezklame, ovšem ani příliš nenadchne. Pokud telefon položíte zády na rovnou plochu, dojde při přehrávání hudby k lehčímu útlumu hlasitosti.

Lenovo P90 - hlasitý reproduktor

Lenovo P90 – hlasitý reproduktor

Testy výkonu (Benchmarky)

Herní výkon

Jak se na telefonu Lenovo P90 hrají hry? Je čtyřjádrový procesor ve spojení s 2 GB operační paměti RAM pro plynulý chod her dostačující? Na tyto otázky jsme si po zahrání třech herních titulů odpověděli kladně. Předmětem testování výkonu telefonu Lenovo P90 se staly hry N.O.V.A 3 Freedom Edition, Modern Combat 5 a Real Racing 3. První 2 zmiňované hry běžely opravdu plynule, Real Racing 3 se pak sice nesekal, nicméně vykazoval mnohem nižší framerate než předchozí testované tituly. Na základě výborné plynulosti u prvních dvou titulů můžeme konstatovat, že si s telefonem Lenovo P90 zahrajete jakoukoliv hru z obchodu Google Play. Na hraní telefon tedy určitě doporučujeme.

Konektivita

Wi-Fi a Bluetooth u telefonu Lenovo P90 fungovaly bezproblémově. Telefon si dokáže poradit s datovými přenosy LTE, a to na frekvencích 800/1800/2100/2600 MHz. Frekvence 900 MHz, kterou v ČR hojně využívá Vodafone, telefonu bohužel chybí. V rámci konektivity jsme rovněž ocenili funkci OTG, díky níž lze k telefonu připojit flash disk, myš či klávesnici. V balení se navíc nachází OTG kablík, takže můžete funkci otestovat rovnou po vybalení telefonu z krabičky.

GPS

Lenovo P90 využívá polohovacích systému A-GPS a GLONASS. Fixace polohy je otázkou několika mála vteřin. Samotné navigování jsme pak testovali s aplikací Google Mapy, a to na zhruba 40kilometrové trase, při níž navigace ani na vteřinu nezaváhala. Pokud se tedy chystáte s telefonem do neznáma a je pro vás správná funkčnost GPS klíčová, s Lenovem P90 určitě neuděláte chybu. Díky obrovské kapacitě baterie je navíc zřejmé, že telefon při navigování vydrží o mnoho déle než většina konkurenčních zařízení.

Lenovo P90 - GPS, Google Maps

Baterie a výdrž

Jistě vás zajímá, jak dopadl telefon v našem redakčním testu výdrže baterie. Přece jen 4000mAh baterii nemá zrovna každý chytrý telefon. Při náročném používání, které v našem případě znamenalo neustále zapnuté datové přenosy, ať už přes mobilní internet (včetně LTE) nebo Wi-Fi, dále časté brouzdání po internetu, vyřizování emailů, aktivovanou synchronizaci na Gmail, komunikace přes Hangouts, chvilkové hraní her a několik hovorů, telefon neměl vůbec žádný problém přežít 2 dny. Když jsme po pár dnech používání telefonu zmírnili, obešli jsme se bez nabíječky klidně i 3 dny. Baterii jsme podrobili několika testům, jejich výsledky si můžete prohlédnout v grafu níže.

lenovo p90 - výdrž baterie

lenovo p90 – výdrž baterie

 • Hraní her – hra Modern Combat 5, poloviční jas, poloviční hlasitost, vybití ze 100 % na 15 %
 • Přehrávání Youtube videa – přehrávání HD videa na Youtube, vybití ze 100 % na 15 %
 • Surfování – prohlížeč Dolphin, refresh stránky Svět Androida po 15 sekundách, Wi-Fi připojení, vybití ze 100 % na 15 %

 Uživatelské prostředí

Lenovo P90 běží na Androidu ve verzi 4.4.4 Kitkat. Novější Android 5.0 Lollipop je společností přislíben a telefon by jej měl obdržet v “druhém čtvrtletí tohoto roku”. O chod zařízení se stará nadstavba Vibe UI, která je v telefonu předinstalovaná. Tato nadstavba neobsahuje hlavní nabídku aplikací, a proto všechny předinstalované (a nově nainstalované) aplikace naleznete na vašich plochách. Není však problém je roztřídit do složek a učinit tak plochy přehlednější. Co se týče plynulosti uživatelského prostředí, měli bychom pár výtek. Telefon po většinu času běží plynule, neseká se navíc spouští velmi rychle nainstalované aplikace. Při náročnějším používání se nám ovšem párkrát stalo, že se telefon zadýchal a začal být lehce zpomalený. Když jsme se například vraceli na plochu z internetového prohlížeče, několikrát se restartoval launcher a my jsme museli čekat zhruba 3-4 vteřiny, než se všechny plochy znova načetly.

Také jsme se setkali se situací, kdy se nám telefon začal sekat při psaní na klávesnici, a proto jsme při psaní (po ťuknutí na určitý znak) museli čekat nějakou dobu, než jej telefon zaregistroval. Posledním neduhem, který nás při testování telefonu Lenovo P90 trápil, byla notifikační lišta. Odstraňování notifikací (jejich posunutí do strany) nám dělalo problém, protože telefon na toto gesto občas nějakým záhadným způsobem nereagoval. Kvůli tomu jsme museli táhnout prstem třeba i 3krát, než se nám notifikaci podařilo odstranit.

Systém Vibe UI obsahuje několik zajímavých funkcí, jež si nyní v krátkosti představíme

 • Funkce boční klávesy – slouží k zapnutí obrazovky stisknutím kolébky hlasitosti.
 • Vysouvací nabídka pro rychlý přístup k aplikacím – rozkliknutím plovoucího okénka se vám otevře nabídka rychlého přístupu k důležitým aplikacím, a to kdekoliv z vaší obrazovky
 • Zamknutí obrazovky zatřesením telefonu – když s telefonem zatřesete, vypne se tím obrazovka. Kdo z vás tohle čekal? :)
 • Kapesní režim – automaticky zesílí hlasitost, když je telefon v kapse.

Fotoaparát a natáčení videa

Zadní fotoaparát telefonu Lenovo P90 dokáže pořizovat 13MPx snímky, přední pak 5MPx. Kvalita výsledných fotografií zadního fotoaparátu nám přišla více než dobrá. Fotoaparát velmi dobře a hlavně rychle ostří. Výsledné fotky tedy mají dostatečnou ostrost a také sympatické barevné podání. Fotoaparát si dokáže poradit i za zhoršených světelných podmínek, kdy pořizuje rovněž velmi líbivé fotografie. Obdobně tomu platí i u Full HD videa či předního fotoaparátu. Fotoaparát se tedy stává jednoznačným pozitivem telefonu Lenovo P90.

Snímky pořízené telefonem Lenovo P90

Video pořízené telefonem Lenovo P90

Aplikace fotoaparát

V nastavení aplikace fotoaparát se lze přepínat mezi jednotlivými režimy focení, měnit velikost fotografie, ISO, způsob ostření, expozici, jas, konstrast, sytost a ostrost. Fotit lze rovněž s HDR, které lze aktivovat na základní obrazovce po spuštění aplikace fotoaparát. V nastavení předního fotoaparátu si můžete aktivovat focení na základě gesta, mrknutí, dotyku či hlasu.

Kdy, kde a za kolik?

Lenovo P90 si můžete koupit v několika tuzemských obchodech za průměrnou cenu 9 000 Kč.
Graf ceny produktu Lenovo P90 poskytuje server Heureka.cz

Resumé

Je čas na naše závěrečné hodnocení, kde si napíšeme, jak Lenovo P90 v naší recenzi obstálo. Telefon přichází v sympatické krabičce, jejíž obsah vás bezesporu potěší. Lenovo k telefonu dodává fólie na displej, parádní kryt a dokonce také OTG kablík. Lenovo P90 není žádný “prcek”. Jakby taky mohl být, když disponuje 5,5″ displejem. Vzhledem k této uhlopříčce si ovšem udržuje relativně úsporné rozměry. Co se týče konstrukčního zpracování, nemáme telefonu co vytknout. Lenovo P90 působí celistvě, je zhotoven z příjemného materiálu (i když se jedná o upravený plast) a velmi dobře se drží.

Lenovo P90 nabídne dostatečnou porci výkonu díky čtyřjádrovému procesoru od Intelu a 2 GB operační paměti RAM. Hraní náročných her tak pro P90 nepředstavuje žádný problém. Optimalizace prostředí je po většinu času na velmi dobré úrovni, občas však plynulost systému lehce zazlobí. Čím telefon dokáže bezesporu překvapit, je velmi kvalitní 13MPx fotoaparát s optickou stabilizací, s nímž vykouzlíte velmi pěkné snímky. Lenovo P90 rovněž nabídne kvalitní IPS displej s Full HD rozlišením.

Pokud sháníte telefon s obrovskou výdrží, Lenovo P90 váš požadavek hravě splní. Telefon v sobě ukrývá 4000mAh baterii, která bez problémů zajistí dvoudenní (ale i vícedenní) výdrž. V rámci konektivity vyzdvihneme podporu LTE (chybí pouze frekvence 900 MHz využívanou Vodafonem). Do telefonu Lenovo P90 vložíte pouze jednu SIM kartu. Co se týče paměti, telefon nenabízí slot pro microSD karty, a proto si budete muset vystačit s interní pamětí 32 GB.

V cenové relaci, kde se Lenovo P90 nachází, existuje několik konkurenčních zařízení, které stojí za zmínku. Jedná se například o telefon LG G3 (lepší displej, 3 GB RAM), Honor 6 (taktéž s 3 GB RAM) či Meizu MX4 (s výkonným osmijádrem a fotoaparátem od Sony). Konkurence je tedy velmi silná.

Klady

+ kvalitní zpracování
+ velmi dobrá výdrž
+ povedený 5,5″ Full HD displej
+ fotoaparát
+ slušný výkon
+ bohaté balení

Zápory

– chybí LTE pásmo 900 MHz
– občasné záseky (zpomalení) systému
– cena
– starší Android 4.4.4 (má být ovšem aktualizován na Lollipop)

Za zapůjčení děkujeme společnosti Lenovo.

 

Komentáře

dunco

dunco

z aplikace
12.7.2015 6:54

Děkuji za recenzi, ale ty písmenka jsou už tak malý, že je na čtení potřeba lupa :-(. Proč má každý článek jinou velikost písma (někdy jsou docela veliký, takže se to dobře aji čte) a proč nejdou přehrát videa, asi zase nějaké vylepšení aplikace :-)????

Jery

z aplikace
12.7.2015 7:40

za 9kkč sekačka?V roce 2015 ostuda!

asmar

z aplikace
12.7.2015 7:50

Já jsem šťastným vlastníkem Lenovo P70 a tohle mi nepříjde jako lepší model. Jediná “výhoda” kterou jsem zaregistroval je Full HD displej. Nechápu jak může stát 9 000 Kč. P70-dva SIM sloty, slot pro paměťovou kartu, prostředí se mi nezaseklo ani jednou a stál 5 000 Kč.

Profa

Profa

z aplikace
12.7.2015 8:32

Souhlasím s Dunco

bohemka

bohemka

12.7.2015 9:21

Jo pořádná baterie důležitá. Podívejte se na idnes je tam super video ťamanky co dostala záchvat, když se ji v metru vybil mobil :D je to super :D

Patrik N

z aplikace
12.7.2015 9:37

Jediná výhoda oproti konkurenci je výdrž. Jinak úplně zbytečný telefon s velkou cenovkou, když je na trhu o dost lepší Lg G3, Sony Z2 i Z1 a Samsung S5.

freddy158

12.7.2015 10:34

funkce “kapsa” ma snad každe Lenovo ;-)
jinak recenze pěkna ..

flundr

z aplikace
12.7.2015 11:36

mne dojde lepsi alternativou Lenovo A7000 za nejakych 170 euro 2 sim podpora LTE snad na oboch simkach.neudelate recenzi i tohoto Lenova?

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

faktužmetedmegamocmoczacinatestvat

12.7.2015 12:51

dunco: Tak nebuď sedlák a kup si normální telefon, na kterém ti aplikace pojede (doma mám takové zařízení 2, musel jsem to zkusit když vidím jak zde uživatelé brečí), nebo používej jako normální člověk prohlížeč a ne přihlouplpu aplikaci.

gert

gert

z aplikace
12.7.2015 14:13

kdy uz konecne opravite to pismo na Android 5.x !!!
To je furt jen, ze na tom pracujete a stale nic……

Zmasterq

zmasterq 0

z aplikace
12.7.2015 14:59

zajímavý, taky používám feedly na prohlížení a musel sem zkusit aplikaci a xperia z3 android 5.02, a na z1 cm 12.1 a ani na jedným nemám problém s písmem podotýkám že mám ještě dpi změněny z defaultu na 320 a vše sedí nebude náhodou problém někde jinde než v app??

Johny Honkong

z aplikace
12.7.2015 19:47

Nie, problem je v apke..

Mr. Arakin

Mr. Arakin

z aplikace
12.7.2015 21:40

Je zajimave, ze redakce dosud neprisla na to, ze aplikace skaluje pismo podle velikisti vlzenych obrazku. Takze staci v clanku pouzit obrazky s mensim rozlisenim a pismo nebude tak male.

gene

gene

12.7.2015 22:28

s predu sa nejak naramne podoba na Xiaomi Redmi 1S

Jackassmild

z aplikace
12.7.2015 22:35

aplikaci buď udělá někdo ze soutěže co byla vyhlášena, nebo aplikaci vypustí.. stačí číst.. že se vám k tomu nikdo nevyjadřuje se nedivím :-D

flundr

z aplikace
13.7.2015 6:52

TOTO JE TEMA O LENOVE A NIE O APLIKACII TAK TU NESPEMUJTE

anonforever550

anonforever550

13.7.2015 16:43

Zajímá mě plynulost a ne žádný framerate -_-.

Ladislav

Ladislav

25.7.2015 22:09

Zdar lidi chtěl sem se zeptat váhám mezi P 70 a P 90 poradíte mi co je lepší? Děkuji

vlk78

vlk78

20.9.2015 8:33

Ahoj, pořídil jsem si tento telefon a po 3 dnech přemýšlím, že ho vrátím. Zpomalení systému je pravidelné, nastavení podle svých potřeb taky nejde. Když jsem si chtěl nahrát hudbu, tak už mě předem informoval, že nepůjde přehrát. Stáhl jsem různé přehrávače a opravdu nic nepřehraje. Onlajnovku kterou hraji (Domination) taky nepodporuje. Takže asi vrátím

Jan Rac

21.12.2016 10:01

dobry den potrebuju poradit z lenovem p90 nemuzu ktomu zehnat lepsi nabijecku nes je 2.1A potreboval bich silnejsi jaki typ nabijecek pouzivate vi mne to hrozne pomalu nabiji dekuju za radu

RSS (komentáře k článku)