Facebook zkoumá budoucnost, chce vytvořit rozhraní pro čtení myšlenek

čtení myšlenek facebook

Facebook se ve své tiskové zprávě pochlubil se svými ambiciózními plány na vytvoření rozhraní, které dokáže překódovat lidské myšlenky na psaný text. Tým vědců pracující pro Facebook na univerzitě v San Francisku zveřejnil výsledky svého výzkumu, jehož cílem je využít pod kůži implantovaných elektrod ke čtení myšlenek. Jejich práce demonstruje metodu čtení celých slov a frází z mozku. Sociální síť se tak přibližuje k budoucnosti a vytváří systém, který dokáže komunikovat jen za pomoci našich myšlenek.

Čtení myšlenek jako nástroj komunikace

Psaní za pomocí čtení myšlenek je již nějakou dobu předmětem zkoumání řady institucí a již existují rozhraní, která to dokáží. Tyto systémy však často vyžadují hláskování slov za pomoci virtuální klávesnice. Experiment sociální sítě Facebook pro čtení myšlenek probíhá na principu kladení otázek s možností výběru odpovědi a jejich následných odpovědí. Během těchto rozhovorů pak elektrody zabudované pod kůží sledují aktivity v částech mozku, které mají na starost porozumění a vytváření jazyka. V těchto částech se pak snaží najít vzorce, které aktivity mozku spojují s konkrétními slovy a frázemi.

facebook čtení myšlenek

Otázka zněla například: „Jaké preferujete hudební nástroje“. Účastníci odpověděli jednou z nabízeních možností, například klarinet, přičemž byla zaznamenána jejich mozková aktivita během odpovědi. Na základě získaných informací pak Facebook systém pro čtení myšlenek odhadoval, kdy účastník mluvil a kdy poslouchal, stejně jako obsah obou projevů. Přesnost tohoto počínání se prozatím pohybuje mezi 61-76 %. Slovní zásoba systému je prozatím velice omezená. Soubor dotazů se skládá pouze z devíti otázek, přičemž účastníci mohli vybírat z pouhých 24 odpovědí.

Představa psaní na sociální síti Facebook za pomoci čtení myšlenek je tak stále ještě myšlenkou daleké budoucnosti, přesto se však jedná o zajímavý výzkum, který v mnohém posouvá lidské vědění. Systém by v budoucnu mohl pomoci ke slovům lidem, kteří nemohou mluvit na následky ochrnutí, nebo vrozených poruch a nemocí.

Co si myslíte o rozhraní pro čtení myšlenek?

Zdroj: The Verge, Android pit, Facebook

Barbora Koďousková
O Autorovi - Barbora Koďousková

Už jako malá propadla kouzlu počítačů a probouzejících se technologií. Své nejnovější poznatky vždy nadšeně sdílela se svým okolím. Přes svůj první, tlačítkový telefon Ericsson… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)