Facebook ujišťuje: S Facebook Home se nebojte o soukromá data

facebook_logo

Facebook. Znáte to. Velká zlá sociální síť, která o vás ví všechno! Kam rádi chodíte na oběd, jakou máte velikost bot a že jste se v dětství koukali na Želvy ninja (minimálně za to poslední se ovšem není třeba stydět). Tímto dojmem na mnoho lidí skutečně působí a i několik let po svém vzniku stále generuje solidní bouři kontroverze. Aby také ne, když pro mnoho uživatelů bylo nastavení soukromí a zabezpečení příliš dobře schované v zapadlém menu a tak vlastně ani pořádně nevěděli, kdo uvidí jaký obsah. Facebook naštěstí v této oblasti zapracoval a dnes už je situace přece jen trochu jiná, i když si čas od času neodpustí menší kiks (kauza s automaticky nahrazenou e-mailovou adresou). Takže teď by na sobě zase měli zapracovat uživatelé a uvědomit si, jestli je opravdu vhodné na své zdi zveřejnit každou fotku ze svého mobilu.

facebook_home_video_screen_cap

Tolik k úvodu. Byl vůbec zapotřebí? Určitě ano, protože se hodláme věnovat androidí nadstavbě Facebook Home, která se poprvé představí na smartphonu HTC First, který jsme si detailně rozebrali v nedávném článku. Není divu, když se vám Facebook vetře do telefonu a převezme jeho velkou část, jsou mírné obavy na místě. Na stránkách této sociální sítě tedy naleznete seznam nejčastěji kladených otázek (tzv. FAQ), kde najdete odpovědi týkající se nejzásadnějších prvků telefonu a celé systémové nadstavby.

V zásadě lze říci, že z vás Facebook Home nevytáhne žádné informace, které by už nyní nedokázala posbírat oficiální facebooková aplikace. I Home je totiž vlastně aplikací, která bude stažitelná z Google Play, tudíž v momentě, kdy se vám znelíbí, tak ji prostě ze systému vykopnete, sbohem a šáteček. Jasně, víme, na co se chcete zeptat: Ale co informace, které posbírá? Ty už přece Facebooku zůstanou! Věc se má tak, že obecná aktivita z Facebook Home – aktivita na Facebooku, určování lokace, zprávy, aplikace z launcheru – je uchovávána po dobu 90 dnů a pak je anonymizována, takže vás již nelze “vystopovat”. Ovšem pozor, samozřejmě to neplatí pro Facebook jako takový.

htc-first-slide-03

U HTC First je ještě drobný háček, Facebook zde dokáže sledovat aplikace, které vytvářejí notifikace, ovšem nezná obsah těchto oznámení. To není nic zásadního oproti klasické facebookové aplikaci.

Nuže, co si myslíte o politice Facebooku? Snaží se opravdu být víc transparentní? A nebo je to jenom zástěrka, aby uklidnili veřejnost a mohli si dál spřádat své ďábelské plány? :)

 

Zdroj: TalkAndroid

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)