Menu

Facebook se brání obvinění: “Ne, hovory neposloucháme!”

V pátek jsme psali o výzkumu profesorky Kelli Burns, která obvinila Facebook z toho, že používá mikrofony telefonů a tabletů k poslechu hovorů a následnému cílení reklamních sdělení. Své obvinění podložila na testu, kdy v blízkosti mobilního telefonu s nainstalovanou aplikací Facebook mluvila o svém záměru navštívit safari a jezdit tam džípem. Po otevření aplikace se jí jako první položka v časové ose objevil odkaz na článek o safari, dále pak následovala reklama na automobily značky Jeep.

Největší sociální síť pochopitelně musela na toto obvinění reagovat, což také v průběhu víkendu učinila. “Facebook nepoužívá mikrofon vašeho telefonu k cílení reklam, ani změně toho, co vidíte v časové ose. Některé nedávno vydané články naznačují, že posloucháme hovory lidí, abychom jim mohli zobrazovat relevantní reklamy. Není to pravda. Zobrazujeme reklamy na základě zájmů lidí a dalších profilových informací – nikoli na základě toho, o čem mluvíte nahlas.”

Facebook se brání obvinění: „Ne, hovory neposloucháme!“

Facebook se brání obvinění: „Ne, hovory neposloucháme!“

Facebook však přístup k mikrofonu má. Proč?

Neměli bychom ale zapomenout skutečnost, že aplikace v některých situacích opravdu používá mikrofon zařízení. Tato funkce by měla být aktivní například při psaní nového příspěvku, nicméně není prý využívána k nahrávání, a už vůbec ne k ovlivnění typu zobrazovaných reklam.

Facebook k tomu říká: “K mikrofonu přistupujeme jen tehdy, pokud dáte aplikaci svolení a jestliže aktivně využíváte specifickou funkci vyžadující zvuk. To může být například během nahrávání videa nebo volitelná funkce, kterou jsme zavedli před dvěma roky, která může zahrnout do aktualizace stavu informace o hudbě, kterou posloucháte, nebo filmu či sportovního zápasu, jež sledujete.”

Dodejme, že na Androidu 6.0 a vyšším (nikoli ovšem na starších verzích) lze aplikaci Facebook přístup k mikrofonu úplně zakázat. Tuto možnost najdete v systémovém nastavení v sekci Aplikace, kde klepnete na tlačítko s ozubeným kolem, zvolíte Mikrofon a deaktivujete volbu Facebook.

“Špehování” ze strany aplikací sociálních sítí by nemělo být pro uživatele velkým překvapením. Společnosti jako Google a Facebook do značné míry vědí o svých uživatelích opravdu mnoho podrobností, na jejichž základě mohou relativně přesně cílit reklamní sdělení. Údajné zachytávání hovorů by však většina zjevně vnímala jako zásadní narušení soukromí. Přitom se ale na trhu objevují produkty, které poslouchají své uživatele neustále – například chytrý reproduktor Amazon Echo. Zajímavé by například bylo zjistit, kolik uživatelů si je vědomo faktu, že Google ve službě Gmail skenuje obsah e-mailů (včetně soukromých a pracovních) za účelem servírování relevantních reklam.

Na čí stranu se v této kauze kloníte? Myslíte, že má pravdu profesorka Kelly Burns, nebo spíše věříte sociální síti Facebook? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem!

Zdroj: androidauthority.com.

 

Komentáře

doubt2doubt

z aplikace
6.6.2016 12:29

Věřím mnohem víc profesorce Kelly Burns než tomu bezskrupulóznímu židáčkovi z cukrový hory.

Nathaniell

z aplikace
6.6.2016 12:37

Taky vice verim profesorce. Jinak to je dobry namet pro Google. Zavest v nastaveni opravneni krome zapnout/vypnout jeste treti moznost “vzdy se dotazat” pro lidi, co zvuk semtam potrebuji mit aktivovanou, ale nechcou funkci aktivovat permanentne.

Flamb38

6.6.2016 12:37

Na ničí stranu se nekloním, ale věřím možnosti, že by to mohla být pravda.

Craftmanek

6.6.2016 13:12

Ha, facebook, říká ten pravej ….. Ta prolhaná, otravná a hloupá ksichtokniha…. Ta která žere baterku ze všeho nejvíc …. Vlastně, todle by potom dávalo smysl proč facebook žere tolik baterku. určitě naschvál nechává zaplé uplně všechny funkce telefonu, ikdyž uživatel o tom neví… A pak je spotřeba Xkrát vyšší … Tomudle bych se vubec nedivil…

pds

6.6.2016 13:42

Ľudia, kedy sa už zobudíte a uvedomíte si čo je FB zač ? Musia o tom najskôr natočiť film ?

Faktuzorigamaxik

6.6.2016 14:58

Jelikož jsou lidé hloupí a společně s CM nebo R O O T em vlastně dobrovolně povolují 3. stranám, aby o nich lidé věděli úplně vše, je úplně jedno, co dělá facebook.

JVDaddy

z aplikace
6.6.2016 15:54

verim vic profesorce nez nejakemu fecbooku byl bych radsi kdyby uplne uz skoncil k smrti ho nesnasim a doufam ze to profesorka vyhraje…

avenged

z aplikace
6.6.2016 20:08

FB je zlo… a lidi dost blbý na to, aby ho používali

RSS (komentáře k článku)