Facebook v nové verzi zkouší Material design, zatím jen špetku

facebook_material_ico

Designový trend Material sice rozdělil laickou i odbornou veřejnost na dvě nesmiřitelné poloviny, což ale nic nezmění na skutečnosti, že se vývojáři pokynům Googlu pomalu ale jistě přizpůsobují. Dlouho odolávala aplikace sociální sítě Facebook, která si až do dnešních dnů šla svou vlastní cestou. V uplynulých dnech se ale uživatelé dočkali aktualizace na verzi s číslem 39 a s ní i prvního závanu “materiálového” vzhledu – plovoucího tlačítka.

Plovoucí tlačítko v aplikacích s designem Material zpravidla slouží pro vytvoření nové položky (dokumentu, poznámky, události, …) a nejinak je tomu i v tomto případě. V případě aplikace Facebook pro Android je určeno k vytvoření nového příspěvku, na což také při prvním spuštění upozorní bublinová nápověda.

Facebook v nové verzi přichází s plovoucím tlačítkem ve stylu Material Facebook v nové verzi přichází s plovoucím tlačítkem ve stylu Material

Po klepnutí se v dolní části obrazovky rozvine nabídka se čtyřmi možnostmi:

Po klepnutí se v dolní části obrazovky rozvine nabídka se čtyřmi možnostmi Po klepnutí se v dolní části obrazovky rozvine nabídka se čtyřmi možnostmi

  • Napsat příspěvek – otevře tradiční rozhraní pro vystavení nového příspěvku na profil.
  • Vyfotit – spustí aplikaci fotoaparátu, vyfocený snímek pak vystaví na profil.
  • Sdílet fotku – otevře galerii, odkud lze vybrat snímek či snímky ke sdílení.
  • Oznámit polohu – zobrazí seznam okolních míst, ke kterým se můžete přihlásit.

Zbytek aplikace Facebook jede ve starých kolejích

Zbytek rozhraní se nese v dosavadním stylu, takže plovoucí tlačítko lze považovat jen za první vlaštovku dalších připravovaných změn. Poněkud schizofrenně (a nebo možná proto, aby otestoval, kterou variantu budou uživatelé používat častěji) ponechal Facebook na úvodní obrazovce také původní okénko pro přidání nového příspěvku.

Aktualizace na verzi 39 je uvolňována postupně, takže pokud ji ještě nemáte, určitě se dočkáte během několika následujících hodin.

Líbilo by se vám kompletní přepracování aplikace Facebook pro Android dle pokynů firmy Google – tedy do stylu Material designu? Podělte se o své názory v diskuzi pod tímto článkem!

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)