Nové baterie na dohled? Lithium-oxygen nabídne 5x více energie

Baterie_uvod

Každým rokem jsou telefony hubenější a hubenější – mnohdy na úkor baterie. Technologie se v tomto směru za posledních pár let příliš neposunula a výdrž mobilních telefonů stagnuje na jednom dni běžného používání. Máme vůbec naději, že se někdy vrátíme i k nabíjení jednou týdně jako za starých časů? S novou baterií na bázi dobře známého lithia a vzduchu zřejmě ano.

Až 15x více energie ve stejně velké baterii?

Nový typ baterií z kovu a vzduchu (lithium-air, lithium-oxygen nebo zkráceně li-air) by mohl výdrž moderních smartphonů opět postavit na nohy. Li-air má podobnou hustotu energie na kilogram jako benzín. Oproti současně používaným bateriím Li-ion nebo Li-pol by se tak kapacita na stejnou velikost zvedla 5 až 15 krát.

android 6 nexus baterie

Zatím stále prototyp, reálně prodlouží výdrž smartphonů na týden

Nic však není tak růžové, jak by se na první pohled mohlo zdát. Než se baterie dostanou ke konečnému spotřebiteli v obyčejném smartphonu, chvíli to potrvá. Ačkoli technologie na stejné bázi zaujala vědce už v roce 1970, kdy byla lithium-oxygen baterie navržena jako zdroj pro tehdejší automobily, prototyp pro mobilní smartphony ještě musí projít složitým vývojem. Konečný produkt by reálně mohl nabídnout 5x více energie a prodloužit tak výdrž smartphonů až na týden. A to není vůbec špatné!

baterie mobilní telefonyProblém s přehříváním

Ačkoli se kvůli vysoké poptávce začalo rojit čím dál více telefonů se slibovanou dlouhou výdrží, jež je podpořena monstrózní baterií na úkor specifikací, při použití lithium-oxygen baterie by velikost zdroje zůstala stejná i při poskytnutí mnohonásobně delší výdrže. Baterie nezavítala do smartphonů dříve z prostého důvodu – přehřívání. Vyrábění tepelně nestabilních baterií i za cenu delší výdrže samozřejmě není nejlepší volbou, vědcům z Univerzity v Chicagu se však v novém prototypu podařilo celou technologii dostatečně stabilizovat.

Poptávka je velká – dočkáme se baterie brzy?

Vývoj nadále pokračuje, výhled je však více než optimistický – smartphony už po nových bateriích přímo žadoní a poptávka uživatelů po telefonech, které se nevypnou po pár hodinách používání, je rovněž velká. Nezbývá jen doufat, že se masového rozšíření dočkáme co nejdříve.

Zdroje: Argonne National Laboratory, Tom`s guide.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (16)