Aplikace Tálibánu vydržela v Obchodě Play jen dva dny

aplikace_talibanu_ico

Vývojáři aplikací se rekrutují z nejrůznějších sfér – počínaje studenty, přes technologické nadšence s dlouholetými zkušenostmi v oboru, až po členy radikálního nábožensko-politického hnutí. Právě do poslední skupiny spadali autoři programu, který Google odstranil ze svého repozitáře Obchod Play. Jednalo se totiž o propagandistickou aplikaci Tálibánu, která byla po dvou dnech odstraněna se zdůvodněním, že obsahovala projevy nenávisti.

Jak aplikace Tálibánu porušila pravidla?

Aplikace s názvem Pashto Afghan News – Alemara se v Obchodě Play objevila minulý pátek. Následně si jí všimla organizace Intel Group, což je americká iniciativa, sledující činnost teroristických organizací na sociálních sítích, která nahlásila závadný program Googlu. Vyhledávací gigant během vyšetřování zjistil, že aplikace poskytovala obsah (videa a články) z primárních webových stránek Tálibánu. Následně aplikaci odstranil s konstatováním, že “nedovoluje aplikace vystupující proti skupinám lidí na základě jejich rasy nebo etnického původu, náboženství, postižení, pohlaví, věku, statusu válečného veterána, sexuální orientace či pohlavní identity.”

Aplikace Tálibánu porušila pravidla Aplikace Tálibánu porušila pravidla

Panuje podezření, že se Tálibán pokouší následovat ISIS, který pomocí sociálních médií prováděl nábor sebevražedných atentátníků a povstalců z Evropy i ze zahraničí. Mluvčí teroristické skupiny řekl tiskové agentuře Bloomberg, že aplikace “je součástí našeho pokročilého technologického úsilí o větší globální publikum.” Mluvčí společnosti Google potvrdil, že aplikace byla odstraněna, ale v prohlášení poskytnutém médiím odmítl situaci dále komentovat.

Do Obchodu Play bylo v loňském roce nahráno půl milionu aplikací, tedy průměrně více než tisíc denně. Přesto, že vyhledávací gigant zavedl proces kontroly, obsahující jak automatizované zpracování, tak lidský prvek, povedlo se programu teroristické skupiny proklouznout.

Zdroje: Android Authority, Engadget a The Times Of India.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (1)