Nové gadgety Sony Xperia: budoucnost blízká i vzdálená

xperia_prislusko_ico

Na letošním MWC chce japonská společnost Sony zaujmout nejen novými chytrými telefony, ale též zajímavým příslušenstvím a koncepty. Firma definuje tuto novou kategorii jako “inteligentní zařízení, která mají porozumět preferencím, činnosti a chování uživatele a s ohledem na ně poskytovat užitečné a související informace.”

Společnost Sony představila nejen telefony, ale i příšlušenství Společnost Sony představila nejen telefony, ale i příslušenství

Začněme tím, co je doslova na dosah ruky: bezdrátová sluchátka Xperia Ear a Bluetooth souprava do automobilu RM-X7BT. Další tři oznámení jsou zatím z říše konceptů a jmenovitě se jedná o produkty Xperia Eye, Xperia Projector a Xperia Agent. Společným rysem všech novinek je jednoduchý design a hlasové ovládání.

S čím přijde Sony v létě?

Xperia Ear jsou bezdrátová sluchátka v “peckovém provedení,” komunikující se zařízením skrze Bluetooth, která nabídnou řadu chytrých funkcí. Co budou umět? Například poskytnou uživateli informace o počasí, nadcházejících událostech, aktuálním dění, ale umí také přijímat hlasové příkazy, takže například během řízení můžete uskutečnit hovor, provést vyhledávání na Internetu, diktovat zprávy nebo spustit navigaci na určité místo.

Sluchátka se připojují k zařízení s Androidem přes NFC nebo Bluetooth a komunikují s hostitelskou aplikací, kde si můžete přizpůsobit nastavení včetně informací, které chcete slyšet při prvním připojení po ránu, dotekové příkazy a oznámení aplikací. Sluchátka jsou lehká, vyrobená z měkkého silikonu a navržená pro celodenní nošení. Jistě potěší odolnost proti vodě dle standardu IPX2 a celodenní výdrž baterie. Xperia Ear budou k dispozici v grafitové černé barvě v létě tohoto roku, kdy bude uvolněno více informací.

https://www.youtube.com/watch?v=-BEMxbjhyMM

Další novinka nemá moc líbivý název: jmenuje se RM-X7BT a jde o produkt, který na jedné straně připojíte k automobilu a na straně druhé ho spojíte s aplikací v chytrém telefonu. Tím se i z běžného vozidla stane auto se zábavním systémem, poskytujícím bezdrátové streamování hudby a další možnosti.

Uživatel bude moci posílat hudbu z telefonu do autorádia, realizovat hovory přes hands-free a také komunikovat s aplikací pomocí hlasu. Také tento produkt by měl spatřit světlo světa letos v létě.

Sada Sony udělá z normálního auta chytré Sada Sony udělá z normálního auta chytré

A nač se můžeme těšit v budoucnosti?

Nyní se přesuneme od skutečných výrobků do brzké budoucnosti. Sony na výstavě předvádí tři nové koncepty. Prvním z nich je Xperia Eye – kompaktní kamera/fotoaparát, kterou klipem můžete připevnit na košili nebo pověsit kolem krku.

Zásadním prvkem je zde sférický fotoaparát, nabízející velmi široké zorné pole. S technologií rozpoznávání obličejů a detekcí hlasu bude Xperia Eye celý den zachytávat snímky, takže budete mít uložené všechny podstatné okamžiky, aniž byste museli zařízení jakkoli obsluhovat.

Xperia Projector je malá krabička navržena jako domácí komunikační a informační zařízení. Při umístění na stole dokáže promítnout uživatelské rozhraní na jakýkoliv hladký povrch, jako třeba zeď, a poskytne informace v rozhraní, které je možné ovládat dotykovými gesty a hlasovými pokyny podobně jako smartphone.

Obrázek konceptu ukazuje jednoduché rozhraní s údaji o čase, počasí, nadcházejících událostech a zmeškaných hovorech.

Poslední koncept se jmenuje Xperia Agent a má ambice stát se osobním asistentem.

Xperia Agent má ambice stát se osobním asistentem Xperia Agent má ambice stát se osobním asistentem

Tento malý přístroj přenáší požadavky uživatele na službu Amazon Echo, která bude schopna reagovat na hlasové příkazy a gesta pro nejrůznější úkoly. Umí promítat informace, ovládat chytré domácí spotřebiče a disponuje fotoaparátem pro pořizování snímků.

Všechny novinky si krátce můžete prohlédnout v následujícím videu.

https://www.youtube.com/watch?v=n0B_lGEqTy4

Společnost Sony nešla v podrobnostech, týkajících se konceptů svých nových produktů, příliš do detailů a vzhledem k neurčitosti oficiálních popisků neočekáváme, že by horizont vypuštění na trh byl v brzké době.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)