Salt Lake City: město, kde díky NFC nebude potřeba peněženka

No Image-02

Prvním městem, kde zaplatíte přes technologii NFC nákupy a za MHD, bude americké Salt Lake City.

V americkém Salt Lake City ve státě Utah začala spolupráce operátorů AT&T, T-Mobile a Verizon na projektu Isis, jehož cílem je zprovoznění bezkontaktních plateb prostřednictvím mobilního telefonu. Předpokládá se, že do léta příštího roku by obyvatelé města měli mít možnost platit za zboží a služby technologií NFC, která se postupně stává součástí chytrých telefonů. Město se tak stane vlajkovou lodí, jejímž cílem je ukázat zbytku USA využití NFC v praxi.

“Díky spolupráci s Utah Transit Authority a obchodníky, přináší Isis vize mobilní komerce do reality. Spotřebitelé v Salt Lake City budou mít nový způsob jak nakupovat, platit a šetřit,” řekl Michael Abbott, generální ředitel společnosti Isis.

Společnost Isis byla založena v listopadu roku 2010 a jejím aktuálním cílem je zavedení mobilního obchodování v Salt Lake City pomocí mobilních telefonů s technologií Near Field Communication (NFC). Konsorcium se snaží, aby elektronické platby založené na NFC používaly jako prvek zabezpečení SIM kartu, která je pod kontrolou provozovatele sítě, a nikoli výrobce telefonů nebo vydavatelů bankovních karet.

Systém Isis nabídne zákazníkům nejen bezpečný a pohodlný způsob jak zaplatit, ale umožní také využívat virtuální slevové kupóny a zákaznické věrnostní karty pouhým tapnutím na displej telefonu. Projekt by měl v roce 2012 umožnit spotřebitelům používat mobilní telefony k nákupům u obchodníků v celé oblasti Salt Lake City a za veřejnou dopravu v síti UTA.

“Jsme rádi, že mobilní platby budou k dispozici v celé oblasti Salt Lake City, počínaje UTA, a těšíme se na mnoho dalších obchodníků v celém kraji, kteří nabídnou tuto vzrušující službu mobilní komerce,” dodal starosta města Petr Corroon.

UTA je ve Spojených státech průkopníkem v oblasti bezkontaktních plateb za veřejnou dopravu. Firma zavedla na začátku roku 2009 systém “tap on, tap off”, který umožňuje spotřebitelům v autobusech a vlacích platit bezkontaktními kreditními a debetními kartami skrze čtečku elektronického jízdného. Isis teď rozšíří možnosti o platbu prostřednictvím mobilního telefonu – přidání podpory NFC je pouze softwarová záležitost, nevyžadující nákup nových zařízení. “Isis staví na našem stávajícím systému a poskytne zákazníkům nový, mnohem pohodlnější způsob, jak používat veřejnou dopravu,” řekl generální ředitel Utah Transit Authority Michael Allegra.

Jistě bude zajímavé sledovat, jak se projekt ujme v praxi a především jak bude přijat obyvateli. Jeho velkou výhodou je jednotná platforma – ostatně zkuste si představit, že byste za MHD v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech zaplatili přiložením telefonu ke čtečce namísto shánění jízdenky, nebo lokální čipové nebo bezkontaktní karty.

Zdroj: Engadget, The Register

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)