Menu

Salt Lake City: město, kde díky NFC nebude potřeba peněženka

Prvním městem, kde zaplatíte přes technologii NFC nákupy a za MHD, bude americké Salt Lake City.

V americkém Salt Lake City ve státě Utah začala spolupráce operátorů AT&T, T-Mobile a Verizon na projektu Isis, jehož cílem je zprovoznění bezkontaktních plateb prostřednictvím mobilního telefonu. Předpokládá se, že do léta příštího roku by obyvatelé města měli mít možnost platit za zboží a služby technologií NFC, která se postupně stává součástí chytrých telefonů. Město se tak stane vlajkovou lodí, jejímž cílem je ukázat zbytku USA využití NFC v praxi.

“Díky spolupráci s Utah Transit Authority a obchodníky, přináší Isis vize mobilní komerce do reality. Spotřebitelé v Salt Lake City budou mít nový způsob jak nakupovat, platit a šetřit,” řekl Michael Abbott, generální ředitel společnosti Isis.

Společnost Isis byla založena v listopadu roku 2010 a jejím aktuálním cílem je zavedení mobilního obchodování v Salt Lake City pomocí mobilních telefonů s technologií Near Field Communication (NFC). Konsorcium se snaží, aby elektronické platby založené na NFC používaly jako prvek zabezpečení SIM kartu, která je pod kontrolou provozovatele sítě, a nikoli výrobce telefonů nebo vydavatelů bankovních karet.

Systém Isis nabídne zákazníkům nejen bezpečný a pohodlný způsob jak zaplatit, ale umožní také využívat virtuální slevové kupóny a zákaznické věrnostní karty pouhým tapnutím na displej telefonu. Projekt by měl v roce 2012 umožnit spotřebitelům používat mobilní telefony k nákupům u obchodníků v celé oblasti Salt Lake City a za veřejnou dopravu v síti UTA.

“Jsme rádi, že mobilní platby budou k dispozici v celé oblasti Salt Lake City, počínaje UTA, a těšíme se na mnoho dalších obchodníků v celém kraji, kteří nabídnou tuto vzrušující službu mobilní komerce,” dodal starosta města Petr Corroon.

UTA je ve Spojených státech průkopníkem v oblasti bezkontaktních plateb za veřejnou dopravu. Firma zavedla na začátku roku 2009 systém “tap on, tap off”, který umožňuje spotřebitelům v autobusech a vlacích platit bezkontaktními kreditními a debetními kartami skrze čtečku elektronického jízdného. Isis teď rozšíří možnosti o platbu prostřednictvím mobilního telefonu – přidání podpory NFC je pouze softwarová záležitost, nevyžadující nákup nových zařízení. “Isis staví na našem stávajícím systému a poskytne zákazníkům nový, mnohem pohodlnější způsob, jak používat veřejnou dopravu,” řekl generální ředitel Utah Transit Authority Michael Allegra.

Jistě bude zajímavé sledovat, jak se projekt ujme v praxi a především jak bude přijat obyvateli. Jeho velkou výhodou je jednotná platforma – ostatně zkuste si představit, že byste za MHD v Praze, Brně, Ostravě i dalších městech zaplatili přiložením telefonu ke čtečce namísto shánění jízdenky, nebo lokální čipové nebo bezkontaktní karty.

Zdroj: Engadget, The Register

 

Komentáře

patlen

patlen

7.4.2011 12:59

Tak to je dobrej setěr :-)Martin +1

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.4.2011 13:04

To: Martin
No jo, jenže v Plzni to je jen na MHD. V Salt Lake City to bude – pokud se zadaří – všude: v obchodech, na parkovištích, …. V Plzni se bez peněženky prostě, zatímco v SLC by to v roce 2012 jít mělo :)

Fion

Fion

7.4.2011 14:07

Není to v plzni už ztušené náhodou?

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.4.2011 14:18

To: Fion
To netuším :). Odkud pramení tahle informace?

Martin

Martin

7.4.2011 15:21

Obecně z PK lze platit u partnerů, např. koupit lístek do divadla, zoo, zaplatit vstup do bazénu, parkovné, atd.

Bohužel implementace NFC v Plzni měla jedinou smůlu, že zařízení prostě nebyly. Jedna přiblblá Nokie to nedokáže zachránit. Ale jelikož teď těch zařízení bude spoustu, tak by se to mohlo pěkně rozšířit.

Ale říct, že Salt Lake City bude první město NFC, je prostě lež. RPoto ta má poznámka. :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.4.2011 15:50

To: Martin
Mně tedy připadá docela odlišné, je-li do projektu zapojen jen dopravce, byť je vlastněn městem (Plzeň), nebo zda do projektu jde město jako takové (SLC).

Karelk

Karel Kiliánexternista 21

7.4.2011 15:51

To: Martin
Navíc věta zní: “Prvním městem, kde zaplatíte přes technologii NFC NÁKUPY a za MHD, bude americké Salt Lake City.”
A pokud je mi známo, nákupy v Plzni nezaplatíte. Čili z formálního hlediska díky použití spojky a ve významu logického AND mám pravdu – SLC bude skutečně prvním městem, ke můžete zaplatit nákupy a MHD.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

8.4.2011 6:46

Martine moc děkujeme za informaci o možnosti platit technologii NFC i v naších končinách. Máte nějaké podrobnější informace o této akci? Velice rádi bychom rozvoj NFC podpořili.

lad

lad

8.4.2011 8:30

hlavne zalezi na tom, kolik si “provozovatel platebniho systemu” vezme provizi. U nas na prodejne v Plzni si brala firma, ktera “zprostredkovava pro banku provoz platebniho terminalu” takove poplatky, ze z prodeje zbozi meli casto vic, nez prodejce (my), prevod penez u okamziteho a bezhotovostniho systemu na nas ucet bezne trval nekolik dni, atd. Pokud stejne podminky budou i pro platby pomoci NFC, tak se “placeni mobilem na kazdem rohu” pravdepodobne konat nebude.

RSS (komentáře k článku)