Menu

My Battery Drain Analyser: O kolik procent klesne stav baterie za hodinu?

Také bedlivě sledujete každou “čárku” indikátoru stavu baterie, a občas se ptáte, jak je možné, že se váš chytrý telefon opět nedožil noci? Mnoho uživatelů (včetně mne) neustále hledá způsoby, jak získat více “šťávy” a zjistit, jaké procesy se podílí na spotřebě energie akumulátoru. Na začátku února se v Android Marketu objevila nová aplikace, která by měla pomoci v boji proti špatné životnosti baterie: jmenuje se My Battery Drain Analyser.

My Battery Drain Analyser (nebo BatteryDrain, jak se zobrazuje v seznamu aplikací) sleduje stav baterie a počítá, o kolik procent za hodinu klesne. Aplikace, na rozdíl od mnoha jiných analyzátorů tohoto typu, sama baterii nedrancuje – většinu času spí na pozadí a probudí se pouze, v okamžiku, kdy baterie klesne o jedno či více procent, aby se zaznamená aktuální stav a přesný čas.

Ač je aplikace zatím poměrně jednoduchá, její autor se rozhodl částečně přijmout styl ICS, který je vidět především v organizaci položek na jednotlivé stránky se záložkami v horní části okna, mezi kterými lze přepínat horizontálním posunem.

Na stránce Battery drain je vyobrazen průběh vybíjení a nabíjení – obvykle procento po procentu, v případě drastičtějšího vybíjení pak ve větších intervalech. U každého zaznamenaného poklesu je uveden datum a přesný čas, odhad, jakým tempem, tj. o kolik procent za hodinu se baterie v průměru vybíjela, a barevná indikace (zelená = nejmenší rychlost vybíjení, několik odstínů žluté = vyšší rychlost vybíjení, červená = vysoká rychlost vybíjení). Na obrázku níže například můžete vidět, že mezi 5:55 a 6:00 odebíral telefon energii rychlostí 35,8 %/hodinu (spuštěná navigace Waze), mezi 6:36 a 6:51 naopak jen 3,9 %/hodinu. Počet záznamů, jež mají být archivovány a brány v potaz při výpočtu celkové hodnoty, můžete nastavit v sekci Preferences-List lenght mezi deseti a 500. V případě, kdy je telefon připojen k nabíječce, odečtete zde průměrnou rychlost nabíjení.

Průběh vybíjení a nabíjení baterie

Průběh vybíjení a nabíjení baterie

Záložka Summary ukazuje podíl jednotlivých “stupňů odběru” a kolik času strávil telefon v jednotlivých stupních – v našem případě tak například zařízení 10 hodin a 47 minut spotřebovávalo mezi 2 a 5 procenty za hodinu, 18 minut pak nad 30 % (to byla puštěná navigace). Nejdůležitější údaj najdete zcela dole: Final result ukazuje celkovou průměrnou úroveň vybíjení – redakční telefon tak stráví průměrně 4,75 % energie akumulátoru za hodinu, takže jeho teoretická životnost při stávajícím způsobu používání je asi 21 hodin.

Záložka Summary

Záložka Summary

V poslední sekci About autor upozorňuje na fakt, že My Battery Drain Analyser je stále ve fázi vývoje (ostatně aktualizace a opravy nahlášených chyb probíhají i několikrát denně), a přidává odkazy na Google+ a e-mail.

Sekce About s kontakty na autora

Sekce About s kontakty na autora

V zatím poslední včerejší verzi nově přibyl jednoduchý widget na plochu. Graficky to sice není kdovíjaká “bomba,” ale kdykoli máte na očích aktuální údaj o rychlosti vybíjení.

Jednoduchý widget na plochu

Jednoduchý widget na plochu

My Battery Drain Analyser je ke stažení zdarma, z interní paměti telefonu ukousne jen 880 kB a při svém běhu zabere kolem 20 MB RAM.

My Battery Drain Analyser
Waza_Be
Verze0.6 (14. 2. 2012)
Velikost442 kB
1.0+


Zdarma

Zdroje: Android Police, XDA Developers a fórum XDA.

 

Komentáře

ha

ha

15.2.2012 9:46

vyborna app

Miki

Miki

15.2.2012 10:10

No, upřímě… na Battery Widget Monitor to imho zdaleka nemá.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

15.2.2012 11:05

To: ha
Také si myslím :)
Já ještě nedávno přesně tohle počítal pracně v Excelu :)

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

15.2.2012 11:06

To: Miki
Nevím, zda mluvíme o tom samém Battery Widget Monitoru, ale ten, co jsem měl, sice pěkně ukazoval graf zbývající energie a času, ale kolik procent v průměru za hodinu telefon spotřebuje by si člověk musel počítat sám. Nebo se pletu?

Tom

Tom

15.2.2012 12:03

U Battery widgetu je nahoře položka i jako info a tam je průměrná spotřeba a další údaje.

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

15.2.2012 12:19

To: Tom
Nenahodil byste odkaz na AM? Protože těch “Battery widgetů” je hodně, pár jsem jich testoval, ale tohle nenabízel ani jeden :-/
Děkuji :)

Miki

Miki

15.2.2012 14:00

Karel Kilián: Tak pokud člověk chce konkrétně tenhle údaj, tak se prostě koukne do historie a spočítá si rozdíl mezi požadovanými časy. Ale upřímě řečeno, vzhledem k tomu, že aplikace poskytuje odhady výdrže při standby, při hraní, při běžném užívání, jak dlouho byla která aplikace zapnutá a kolik asi sežrala baterky, dobu jak dlouho se mobil asi bude nabíjet z počítač, ze zásuvky a plno dalších věcí… nevim k čemu mi je dobrá zrovna průměrná spotřeba za hodinu :)

btw… jde o tuhle apliaci: https://market.android.com/details?id=ccc71.bmw

Stealth

Stealth

15.2.2012 15:31

To to ale trvalo, nez jsme se dozvedeli, ze %/h Battery Widget Monitor vlastne neukazuje.

Ja Battery Drain Analyser otestuju na 3G vs 2G siti a tim zjistim konkretni dve cisla X %/h. Ty muzu potom porovnat narozdil od denniho grafu.

Videt graf na deset zpusobu, jak se mi mobil vybije za den, je pro me uplne k nicemu.

Miki

Miki

15.2.2012 16:28

Stealth: Pokud Vám je to k ničemu, pak věřte, že mě a hromadě dalších lidí není :-)… stačí když člověk umí odčítat. Nehledě na to, že na zjišťování spotřeby na téhle úrovni je možné použít v podstatě jakýkoli program, který ukazuje historii stavu baterky.

feyl

feyl

15.2.2012 23:37

osobne pouzivam gauge battery widget, jednak je to pekny ukazatel (vc.zobrazeni procent v liste), ale i zobrazuje za jak dlouho bude baterie vybita. A mnohem radeji u nej ocenim funkci jak dlouho mi vydrzi 1% baterie, spis nez kolik procent mi to vezme za hodinu..

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

16.2.2012 10:25

To: Stealth
Přesně tak…. Podle všeho úbytek baterie za hodinu – ať už průměrný, nebo průběžně v čase, asi žádný widget neukazuje.
Jak tu někdo podotkl, mohu si to spočítat sám, ale co když jsem třeba měl na začátku měření 86 % a na konci mám 47 %, přičemž uplynulo 136 minut? To prostě z hlavy nedám….

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

16.2.2012 10:46

To: Miki
Mně to například k něčemu je :)
Testuji telefony a pokud se například před testem navigace zapomenu podívat, jaký byl stav akumulátoru, tak mi tento prográmek hodně pomůže :)
Navíc, jak tu někdo psal, dá se použít pro velmi specifické situace typu: “Kolik %/hod mi bere 2G a kolik 3G připojení?” Místo tří stavů a tří časů si jen zapamatuji, v kolik hodin jsem přepnul ze 2G na 3G :)
A jak jsem psal o příspěvek výše: co když jsem třeba měl na začátku měření 86 % a na konci mám 47 %, přičemž uplynulo 136 minut? To prostě z hlavy nedám…

Stealth

Stealth

16.2.2012 14:12

Idealni by bylo, kdyby slo odstartovat mereni na treba 5 dnu a po ty dobe by to automaticky zaznamenalo prumernej vysledek a upozornilo na nej. Takhle by clovek moh merit s/bez Latitude, wifi, 2G, 3G, podsviceni, atd.

Miki

Miki

16.2.2012 19:42

Karel Kilián: V Battery Monitor Widgetu není problém si zvolit rychlost aktualizace údajů od myslím deseti sekund po hodinu, takže pokud prostě toužíte po hodině, tak si nastavíte hodinu. A co se týče 136 minut… tak si snad jednoduše odečtu hodnoty po hodině… viz. obrázek. Mám tam údaje po pěti minutách, takže udělám rozdíl mezi 12 údaji, ne?

http://s16.postimage.org/3mof5mivp/screenshot_2012_02_16_1916.jpg

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

17.2.2012 9:53

To: Miki
Ad. “tak si snad jednoduše odečtu hodnoty po hodině”
No, jenže já a) někdy potřebuji po jiném čase a b) na to odečtení často zapomínám a obvykle si vzpomenu v okamžiku, kdy je to právě čas typu “136 minut,” se kterým se špatně počítá.

Miki

Miki

17.2.2012 17:23

Karel Kilián: na to asi nemá cenu moc reagovat… koukal jste na ten přiložený obrázek? To co popisujete je přesně to, co tam vysvětluji, že se s Battery Monitorem dělá velmi dobře :).

Karelk

Karel Kiliánexternista 22

20.2.2012 13:10

To: Miky
Ano, to je velmi dobrý přehled, nicméně nedává mi to, co jsem hledal, a co přesně My Battery Drain Analyser nabízí :)

RSS (komentáře k článku)