Zjistěte s Google Arts, kdy přišla móda ponožek v sandálech

google a moda

V rámci projektu Google Arts & Culture se mohou i ti, kterým jinak móda nic neříká, podívat na její vývoj, historii, vznik trendů anebo třeba historický kontext. I vaše oblíbená mikina s kapucí je totiž důsledkem nějakého vývoje potřeb našich předků.

Móda a její historie na Google Arts

Více, než 180 muzeí, škol, archivů a historických ústavů spojilo své síly a pomohlo zdokumentovat, jak se vyvíjela móda a trendy po dobu více než 3000 let. Nejde však jen o trendy, jako kalhoty do zvonu a ikony, jako třeba Coco Chanel nebo Jacqueline Kennedy.

Neuvěřitelně zajímavý je třeba vývoj bot. Od těch prvních, které nebyly ničím jiným než kusem kravské kůže, přes sandály z provázků, až po první boty šněrovací. Mimochodem věděli jste, proč se začaly nosit boty na podpatku? Protože honorace a šlechta nechtěly přijít do kontaktu s výkaly, které se ve středověku zcela běžně vyskytovaly v městských ulicích. Takže dnešní optické prodlužování a zeštíhlování ženských nohou má vlastně zcela racionální a praktický původ.

Stejně tak jako boty, si můžete projít třeba vývoj klobouků, zjistit, kdy přišly do módy pruhy nebo třeba proč se začala nosit trička s límečkem. Je k neuvěření, jak poučnou formou se dá podat pro spoustu lidí tak nudné téma.

Dějiny určují, jaká móda se bude nosit

Projekt si zároveň klade jeden hlavní cíl – ukázat a vysvětlit, proč nosíme, to co nosíme. V dřívějších dobách totiž většina populace na nějaké módní a trendy kousky neměla prostředky a upřednostňovala praktičnost. Ti, co s mohli dovolit nosit oblečení, které mělo i estetický účel, byli zase ovlivňování historií doby. Takže v těžkých časech i šlechta nosila střídmější kousky, aby dala najevo soucit s poddanými sužovanými útrapami. To bylo patrné hlavně v době války nebo když přišel hladomor.

How did the black dress become an icon? | Musée des Arts Décoratifs | #GoogleArts

How did the black dress become an icon? | Musée des Arts Décoratifs | #GoogleArts

Jsou samozřejmě také zmíněny všechny zásadní osobnosti. Ať už ty, které módu tvořily nebo ty, které ji nosily a udávaly trendy. Zároveň ukazuje i pozadí výroby textilu. Kousky, které jsou poseté drobnými detaily byly nafoceny ve vysokém rozlišení. Takže si můžete prohlédnout detail ozdobné kroužkové zbroje nebo porovnat jemnost textury středověké látky s tričkem, co máte zrovna na sobě.

Pokud vás téma skutečně zaujalo, můžete se výše v 360° videu projít po New Yorském Metropolitním muzeu umění, kde mají největší sbírku historických oděvů na světě. Zároveň se i podíváte, jak náročná může být konzervace nalezeného textilu, aby vydržela i pro budoucí generace. Na stránky projektu se dostanete pomocí tohoto odkazu nebo si můžete rovnou stáhnout aplikaci.

Google Arts & Culture
Google Arts & Culture

Využili už jste někdy aplikaci Google Arts?

Zdroj: blog.google

Jakub Mokříš
O Autorovi - Jakub Mokříš

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)