Mapy.cz útočí na pozici Googlu – nabídnou Panorama, 3D mapy i offline mapové podklady

Mapy.cz1

Seznam.cz je nejen velmi známý český vyhledávač, ale stojí také za velmi kvalitním mapovým pokrytím České republiky. Právě Mapy.cz jsou velkým konkurentem Google map a troufáme si říci, že jsou v některých ohledech také kvalitnější. Oproti Googlu však Mapy.cz nenabízejí některé funkce – třeba Street View. To se ovšem letos změní. Seznam.cz chystá několik novinek, mezi kterými je tzv. funkce Panorama, 3D mapy měst nebo offline mapové podklady pro uživatele mobilních telefonů.

Panorama

Tuto funkci není nutné dlouze představovat – jedná se o obdobu Street View od Googlu. Autoři Map.cz tak vytvoří panoramatické snímky přímo z ulic a my jako uživatelé map můžeme vidět, jak to na daném místě přesně vypadá. To nějaký čas samozřejmě potrvá, neboť pracovníci Seznamu.cz musejí veškeré cesty a silnice projet speciálním autem, které je vybaveno kamerou.

Mapy.cz1

Vyjádření autorů: „Pro Panorama na Mapy.cz budeme sbírat zcela nová data. Máme vybrané dva dodavatele, jde o Geodis a GIS Stavinvex. Hned v květnu nasadí do terénu tři až čtyři auta, která pro nás začnou fotit města. Auta budou jezdit na směny, prostě dokud bude venku světlo,“ uvedl Pavel Zima, generální ředitel Seznam.cz, a dodává: „Chceme mít hodně podrobné a kvalitní fotky, a to z každé i malé vedlejší uličky, kterou v ČR máme. Budeme usilovat i o to, abychom dostali povolení vjet na místa, kam se za normálních okolností autem nedostanete. Nafotit takto celou Prahu nám zabere nejméně dva měsíce. Naším cílem je mít do dvou let nafocenou celou Českou republiku.“

Seznam.cz také předesílá, že každý má právo zažádat o odstranění svého majetku či své fotografie. Pokud tedy v budoucnu narazíte na svůj obličej či svůj dům na fotografiích a nepřejete si jej zviditelnit, Seznam.cz jej rád zamaže (obličej a SPZ aut by měl mazat automaticky, někdy se ale nezadaří).

Off-line Mapy.cz pro Android

Velkým lákadlem bude novinka pro uživatele mobilních telefonů (tedy prozatím se systémem Android a iOS). Na přelomu června a července totiž umožní Seznam stáhnout mapové podklady přímo do paměti mobilního přístroje a nebude tak nutné připojení k internetu. Podle autorů by navíc neměla velikost celé České republiky přesáhnout 500 MB dat, což je přijatelná velikost.

Mapy.cz2

zdroj: seznam.pr.sblog.cz

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (19)