Inovovaný Samsung Exynos 5 Octa: 2x více grafiky

exynos_octa

Samsung už minulý týden naznačoval, že se chystá přírůstek do rodiny procesorů Exynos a včera konečně šel s kůží na trh. Jedná se o procesor nazvaný Samsung Exynos 5 Octa, který stejně jako jeho současník sestává ze dvou čtyřjádrových procesorů. V tomto případě se bude jednat o čtyřjádrový ARM Coretx-A15 taktovaný na 1,8 GHz, kterému budou asistovat čtyři “menší” jádra Cortex A7 na frekvenci 1,3 GHz. Tato konfigurace je nazývána big.LITTLE. Efektivnost výpočtů je zhruba o 20 % vyšší, než u současného modelu.

samsung_exynos_chip_feature-585x341-550x188

Nás ale bude více zajímat obsažená grafická jednotka. Jde totiž o šestijádrový čip Mali-T628 MP6, který zatím nebyl nikde jinde využit. Ten slibuje až dvojnásobné zvýšení renderovací síly oproti současnému Exynosu. Je jasné, že se bitka Snapdragon 800, Exynos 5 a Tegra 4 řádně vyhrotí. Snad nás ale nečekají problémy s kompatibilitou jednotlivých titulů.

exynos_octa

Pokud navíc máte rádi velmi technické detaily, můžeme vám prozradit, že se u nového Exynosu podařilo dosáhnout paměťové propustnosti 14,9 GBps a Samsung se zároveň chlubí tím, že díky těmto pokrokům bude plynulé streamování FullHD obrazu přes Wi-fi běžnou realitou. Podařilo se navíc začlenit i mnoho optimalizací týkajících se komprese obrazu (ovšem JPG artefaktů se vážně bát nemusíte), díky kterým nebude baterie tolik vytěžována. Zatím pochopitelně není známo kdy a v jakých zařízeních se tento čipset objeví, výroba by prý ale měla začít už během tohoto srpna.

 

Zdroj: Phandroid

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)