Google Sky Map 1.6 umožňuje cestovat v čase

google-maps-new-interface1

V Android Marketu se dnes objevila aktualizace “mobilního planetária” Google Sky Map s číslem verze 1.6. Největší novinkou je funkce Cestování v čase, která podle nápovědy “umožňuje používat aplikaci Sky Map k zobrazení oblohy v jiné době než v současnosti.” V menu aplikace tak přibyla položka Cestování v čase, dovolující vybrat jeden z tzv. “oblíbených” termínů (západ/východ slunce, nejbližší úplněk, datum přistání Apolla 11 na Měsíci, …), nebo libovolné jiné datum a čas. Výběr je omezen na roky 1900-2100, což autoři zdůvodňují omezeními “z důvodu přesnosti způsobeným hlavně gravitačním pole Jupiteru.” Po zvolení požadovaného okamžiku můžete plynule “cestovat v čase” tam i zpět šipkami na displeji a sledovat tak například, jak se bude měnit (posouvat) hvězdná obloha v průběhu noci.

Můžete se například vrátit do 29.května 1919 a prozkoumat zatmění Slunce, které pomohlo Albertu Einsteinovi dokázat jeho teorii relativity, nebo se podívat na přechod měsíčního kotouče přes planetu Saturn, ke kterému došlo 1. března 2007. Stejně tak je možné (pokud si nastavíte manuálně svou polohu) zjistit, jaké noční výjevy na vás čekají při plánované dovolené.

V menu přibyla položka Cestování v čase

V menu přibyla položka Cestování v čase

Je možné si vybrat Oblíbené datum, nebo zvolit vlastní

Je možné si vybrat Oblíbené datum, nebo zvolit vlastní

V čase pak můžete cestovat šipkami tam i zpět

V čase pak můžete cestovat šipkami tam i zpět

Google Sky Map funguje na zařízeních s Androidem 1.6 a novějším. Podrobnější informace najdete v recenzi Google Sky Map: Planetárium v mobilu z minulého týdne. Aplikaci si můžete stáhnout z Android Marketu, případně lze využít následující QR kód.

QR kód Google Sky Map

QR kód Google Sky Map

PS: podle posledních informací přináší novinka kromě “cestování časem” ještě multidotykové ovládání.

Zdroj: USATODAY.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (3)