Google si patentuje kruhovou nabídku ve stylu PIE. Uvidíme ji v příštím Androidu?

kruhova_nabidka_pie

Na webu amerického patentového úřadu se objevil nový patent Googlu, odhalující systém kruhové dotykové nabídky, které se pravděpodobně dočkáme v některé z příštích verzí operačního systému Android. Kruhový, nebo též “koláčový”, systém nabídek může dle materiálů obsahovat různé příkazy a funkce. Menu je přitom rozděleno do několika segmentů, které se “rozbalují” a postupně nabízejí další možnosti, nebo spuštění funkcí. Podobný koncept používá Google u systémové aplikace fotoaparát od Androidu verze 4.3 Jelly Bean.

Patent Google na kruhovou dotykovou nabídku Patent Google na kruhovou dotykovou nabídku

Podle patentu uživatel podrží prst na dotykové obrazovce, druhým prstem pak vymezí poloměr kruhové nabídky. Poté může pohybem prstu vybírat jednotlivé položky a rozbalovat další nabídky. V konečné fázi spustí konkrétní aplikaci, aktivuje požadovanou funkci, nebo vyvolá jinou obdobnou akci.

Kruhová nabídka je k vidění v Galaxy Note 3 jako součást Air commands Kruhová nabídka je k vidění v Galaxy Note 3 jako součást Air commands

Není to poprvé, co světlo světa spatřil patent, podle kterého Google připravuje systém kruhové nabídky – něco podobného jsme mohli vidět již loni v létě, nicméně tenkrát se kruh měl zobrazit po přejetí obrazovky zdola nahoru či ze strany. Ačkoli obě varianty vypadají podobně, jsou oba patenty ve skutečnosti velice odlišné z hlediska funkčnosti.

Kruhová nabídka sama o sobě není novinkou – setkat se s ní mohou uživatelé alternativní ROMky Paranoid Android, kde je k dispozici jako ovládací prvek PIE (“koláč”), nebo je k vidění v Galaxy Note 3 jako součást “Air commands”. Jako experiment se tento způsob ovládání v minulosti krátce objevil také ve výchozím webovém prohlížeči v AOSP.

Kruhovou nabídku znají uživatelé alternativní ROMky Paranoid Android Kruhovou nabídku znají uživatelé alternativní ROMky Paranoid Android

Samozřejmě je nutné brát v úvahu, že požadavek na patent automaticky neznamená, že se daný prvek skutečně objeví v “ostrém nasazení” v některé z budoucích verzí Androidu (může být použit například v Chrome OS či jakémkoli jiném produktu). Je to ale sympatické nahlédnutí pod pokličku Googlu do jeho myšlenek a nápadů. Každopádně se blíží vývojářská konference Google I/O 2014, kde se možná o kruhové nabídce dozvíme více (viz aktualita Letošní konference Google I/O proběhne 25. a 26. června).

Zdroj: Phandroid.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

S překonanou čtyřicítkou je s náskokem nejstarším členem redakce :-). Před několika lety hypoteticky vymyslel operační systém svých snů, aby následně zjistil, že přesně na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (17)