Menu

Google: odpověď na Siri přijde ve 4. čtvrtletí

Apple se svou Siri způsobil velký rozruch a hodně se diskutovalo o tom, s čím se vytáhne Google. Na sklonku minulého roku se začaly objevovat první zprávy o projektu Majel, ale nic konkretního jsme nevěděli. Nyní jsme se dozvěděli, že služba se nebude jmenovat Majel, ale mnohem prostěji Google Assistant a momentálně na ní pracuje stejný tým, jako na celém OS Android. Dle zdroje se při vývoji snaží zaměřit především na tři věci:

  • Dát počítačům schopnost porozumět lidským vědomostem a znalostem
  • Vytvořit způsob, jakým budou počítačem zpracované informace předávány člověku (dalo by se říci polidštit počítač)
  • Vytvořit mobilního, hlasem ovládaného pomocníka, který bude spíše než na vyhledávání informací zaměřen na řešení konkrétních problémů a otázek a na jejich zodpovídání

Pokud by se opravdu podařilo dát dohromady pomocníka, který by zvládal výše napsané, pak by to nejspíše znamenalo malou revoluci v tom, jak dnes interagujeme s mobilem (tabletem, počítačem,…). No zatím se máme na co těšit, ale Asistenta se nedočkáme dříve než ve 4. čtvrtletí tohoto roku a troufám si tvrdit, že minimálně ze začátku určitě nebude podporovat češtinu. Na druhou stranu, pokud se někdy máme dočkat podobného pomocníka v naší mateřštině, tak bych si vsadil spíše na Google než na Apple.

Zdroje: techcrunch (via androidandme), obrázek: lifehacker

 

Komentáře

Jean

Jean

5.3.2012 7:44

Já si zase naopak myslím, že nic nebrání tomu, aby Google Assistant byl již od počátku v češtině.
1. Samotné rozpoznávání mluveného slova, které je při interakci klíčové je již nyní na velmi dobré úrovni. Dosavadní systém pracoval s db vzorků různých hlasových typů.
2. V této době se aktivovalo tzv. PERSONALIZOVANÉ rozpoznávání což je další krok. Již nepůjde jen o hledání podobného vzorku našemu hlasu ale v db bude ukládán náš vlastní vzorek hlasu. Vzorek hlasu každého uživatele, který tuto funkci povolí. Tak si bude systém pamatovat přímo hlas každého uživatele a rozpoznávání bude ještě přesnější. Tento systém rozpoznávání již funguje i pro české uživatele a bude pochopitelně využit i v Google Assistant.

V případě hlasové interakce s využitím AI stačí již tedy ošetřit správnou gramatickou posloupnost odpovědí na straně systému. To by neměl být zase až takový problém.

Neználek

Neználek

5.3.2012 8:22

Jestli to dá Google v hafo jazycích od startu, tak zase vytře konkurenci zrak, jestli to bude opravdu funkční, tak to bude zlom jako hrom !

ShaWn

ShaWn

5.3.2012 8:52

Dovolím si relevantní reklamu na svůj projekt hlasové umělé inteligence v češtině, veřejná beta brzy – http://www.antelli.net

Kazan

Kazan

5.3.2012 12:01

ShaWn: je moznost ze bych se mohl podilet na testovani ?

Pascal

Pascal

5.3.2012 12:41

Ja vtom nevidim zmysel, vela veci sa da spravit skor dvoma tukmi ako sa vykecavat a dufat, ze to uhadne co som povedal

Jenda

Jenda

5.3.2012 15:12

Taky bych si myslel, že je to volovina, než jsem za chůze potřeboval zadat Křížkovského 159 do navigace. Tak jsem to řekl a bylo. Uhádl to přesně a hned. Stejně tak “Zavolat domů” se řekne rychleji než to zadávat přes display. O tom, že za chůze nebo dokonce jízdy je to i docela nebezpečné. Spousta věcéí se prostě řekne rychleji, než se to zadává ručně. Třeba: Nastav budík na 7 apod. Taky psaní SMS je celkem vopruz. Ve vlaku to asi řvát do telefonu nebudu, ale doma klidně.

Uni

Uni

5.3.2012 15:28

Tak hlavní užití vidím ve spojení s headsetem (stereo sluchátka, BT sluchátko), podržím tlačítko, žbleptnu, jedu dál. O ničem jiném vyjma čtení myšlenek nevím.

LukeCZ

LukeCZ

5.3.2012 16:58

Pro neřidiče nebo neangličtináře dle mého názoru naprostá blbost. Ale v BBT jsem se tomu moc nasmál ;-)

Uni

Uni

5.3.2012 22:45

Jj, pro neřidiče je i řidičák naprostá blbost. Ten díl je fakt dobrej:-)

RSS (komentáře k článku)