Menu

Google Drive je venku!

Spekulace se potvrdily a Google Drive je venku! Ti z vás, kteří neví o co jde, tak vězte, že se jedná o cloudové úložiště podobné například velice populárnímu Dropboxu. V Google Play je nyní dostupná aktualizace pro Google Dokumenty, která změní název aplikace na Google Disk včetně ikonky.

Google Drive na Android

A jak že Google Drive (Google Disk) funguje? Velice podobně jako Dropbox! Takže pokud vám vyhovuje automatická synchronizace, kdy si na PC vytvoříte složku a cokoliv do ni nahrajete, se automaticky nahraje do cloudu a v telefonu/tabletu si pak data stáhnete do offline režimu nebo prohlížíte v cloudu, tak budete rozhodně potěšeni. Ano, Google Drive má i klienta pro PC a ovládá se stejně jako Dropbox. Určíte v počítači složku, která se automaticky synchronizuje s cloud úložištěm. Do začátku pro vás má Google 5 GB a pokud máte koupené rozšíření prostoru na Picase, pak se vám automaticky rozšíří o tuto kapacitu i Google Drive úložiště, takže máte prakticky zdarma dvojnásobek kapacity, protože fotky z picasy se vám v datovém úložišti neobjeví a ani vám tam nezabírají prostor. Předpokládám, že Google s tímto do budoucna něco udělá a nejspíš spojí Picasu s Google Drive. Je celkem škoda, že k fotkám není přístup přes Google Drive, ale co …

V Android telefonu nebo tabletu přistupujete k souborům klasicky přes Disk Google aplikaci. Pokud chcete soubor nahrát, tak máte 2 možnosti. První možností je nahrát soubor přímo z aplikace a druhou je přes souborový manažer a to dlouhým podržením prstu na souboru, výběrem možnosti Sdílet z nabídky a výběrem možnosti Disk. V případě, že nahráváte soubor typu textového dokumentu, tabulky, pdf, … máte možnost zvolit převod do Google formátu a dokument vám tak nezabere vaše placené místo, do kterého se pak nezapočítává. Důležitá je také informace, že můžete nahrát libovolný typ souboru (zip, avi, mp3, …). Průběh nahrávání můžete sledovat v notifikační liště. Současně je povoleno nahrávat jen jeden soubor, ostatní se řadí do fronty. Bohužel, v současnosti není možné při nahrávání vybrat složku, do které byste chtěli soubory nahrát.

Samozřejmostí je možnost sdílení, kdy u klasického sdílení s konkrétním uživatelem můžete nastavit také práva, zda chcete uživateli povolit pouze čtení nebo i úpravu. Veřejné odkazy souborů nebo složek byste hledali marně, ale snad se do budoucna dočkáme.

OCR a Google Goggles

Vyhledávání zvládá Google na jedničku a stejně je tomu tak i v Google Drive. Přímo v aplikaci je vyhledávací řádek pomocí kterého můžete vyhledávat, jak bývá zvykem, podle názvu souborů. To ale není vše, Google Drive umožňuje vyhledávat i pomocí OCR a Google Goggles technologie. V praxi to vypadá tak, že pokud vyhledáte například slovo “Dokumenty”, vrátí vám vyhledávání ve výsledcích i obrázky, které obsahují text “Dokumenty” přímo v obrázku. To samé platí i pro objekty, tedy pokud budete mít vyfocený Karlův most a stejné klíčové slovo zadáte do vyhledávání, je velká pravděpodobnost, že právě tuto fotku najdete, i když ji nemáte správně pojmenovanou.

Aplikaci pro PC pak naleznete zde: https://drive.google.com/start#home

Disk Google
Google Inc.
Verze1.0.77 (24. 4. 2012)
Velikost4,6 MB
2.1+


Zdarma

 

Komentáře

renoar

renoar

24.4.2012 19:53

Taky jsem ted na to kápnul.Jdu stahovat a popř. testovat

Rydlis

Rydlis

24.4.2012 19:59

:D taky vám ta ikonka připomíná to na těch kontejnerech? :D ale jinak super,
uz jsem se na něj hodně těšil

renoar

renoar

24.4.2012 19:59

Disk ještě není připraven, o aktivaci mě budou informovat mailem. Zdá, že jsem v pořadí.

Bobo

Bobo

24.4.2012 20:05

No tak otestováno a zatím tedy jasně vítězí DropBox. Google Drive PC klient neumí naprosto nic, vše se musí dělat přes web. Nemožnost veřejné složky je velké mínus, jako fail dále hodnotím zmíněnou nemožnost volby v mobilní aplikaci, kam soubor nahraji. A oproti DropBoxu to nemá nic navíc.

ic

ic

24.4.2012 20:09

Chytře to google vymyslel… přemýšlel jsem, jestli mi to vůbec stojí za to do mobilu instalovat a najednou zjistím, že už ho nainstalované mám.

Ajax

Ajax

24.4.2012 20:09

@Bobo
Ma to navic to, ze mam namin aplikaci v telefonu.. Vse v jednom, na co dropbox. :)

Bobo

Bobo

24.4.2012 20:22

No na co, nemá ty 3 mínusy, které jsem zmínil. ;)

locomachine

locomachine

24.4.2012 21:16

Oproti box.com má 45giga mínusů. :D

loqan

loqan

24.4.2012 22:46

Taky určo nepřejdu k Drive (i když rád využívám služby od Googlu – vše pod jednou střechou/účtem :)), ale 20GB z Dropboxu neopustím. Navíc se mi zdá Dropbox promakanější, podle popisu výše – netestoval jsem Drive, tak nemůžu soudit z vlastních zkušeností ;)

Pascal

Pascal

24.4.2012 22:59

zatial cakam na aktivaciu, vyskusam a uvidim, zatial vyuzivam box, aj ked tu kapacitu 50GB nevyuzivam, cize 5GB vpohode staci, uvidim aka bude rychlost

Hunt

Hunt

24.4.2012 23:50

Zajímavé, nicméně dropbox s automatickým nahráním fotek, ihned po vyfocení má velké plus a nevidím důvod proč přestupovat k Disku

Tomas

Tomas

25.4.2012 1:07

Podle toho co jsem cetl, tak asi nema moc smysl prechazet, vsichni to srovnavaji s dropboxem, ktery je podle me podstatne horsi jak sugarsync, takze mam celkem jasno…

chal

chal

25.4.2012 8:03

Jak správně napsali na AP – autoři zapomněli na přídomek “Beta”

Ondřej Gardavský

Ondřej Gardavský

25.4.2012 9:32

Zde v ČLR to bohužel bez VPN či jiných triků nefunguje (jako i některé jiné Google služby), takže zůstávám u Dropboxu…

mmiminoo

mmiminoo

25.4.2012 10:47

A čo tento odstavec čítal to vôbec niekto?

“When you upload or otherwise submit content to our Services, you give Google (and those we work with) a worldwide license to use, host, store, reproduce, modify, create derivative works (such as those resulting from translations, adaptations or other changes we make so that your content works better with our Services), communicate, publish, publicly perform, publicly display and distribute such content.”

chal

chal

25.4.2012 11:05

mmiminoo: nechápu co jsi nám tím chtěl sdělit, ano četl, co je na tom tak důležitého?

MarS

MarS

25.4.2012 11:18

hmm, tak stále a pořád už od včerejška čekám na zprovoznění :-(
2Hunt: automatické nahrávání fotek je samozřejmost u G+ a tím v podstatě i na Picasu a tím v podstatě i na Drive :-)))

Pascal

Pascal

25.4.2012 11:29

tiez cakam od vcera a nic

Libor

Libor

25.4.2012 11:58

Taková hurá akce je myslím zbytečná. Chápu, že se snaží hodit Google Drive na světlo co nejdříve v reakci na uvedení SkyDrivu a změnám u DropBoxu, ale tímhle si uživatele neudrží. K čemu mi je aplikace, se kterou stejně nemůžu pracovat? Používám DropBox a u něj i zůstanu, aplikace totiž dělá přesně to, co od ni očekávám. Snadné, rychlé, přehledné.

Jenda

Jenda

25.4.2012 12:16

to Libor: Přesně tak. Mám DropBox a naprostá spokojenost. Nádherně funguje a to pro mě nejdůležitější – na Linuxu. Osobně jsem čekal od Google něco podobného s nějakou přidanou hodnotou navíc, třeba větší místo. Takhle se na to asi vyfláknu.

nFiX

nFiX

25.4.2012 14:37

FUJ.. Google: vaše data mohou sloužit třeba k propagaci
V podmínkách Googlu najdeme mimo jiné následující ujednání:

Některé z našich služeb umožňují odesílání obsahu. Práva k duševnímu vlastnictví daného obsahu zůstávají ve vašem vlastnictví. Jinak řečeno, váš obsah je stále váš.

Potud je to samozřejmě zcela v pořádku, ovšem následuje velmi sporný odstavec:

Pokud nahrajete nebo jinak odešlete obsah do našich služeb, poskytujete společnosti Google (a subjektům, se kterými společnost Google spolupracuje) celosvětově platnou licenci k užití, hostování, uchovávání, reprodukování, upravení, vytvoření odvozených děl (například děl, jež jsou výsledkem překladu, přizpůsobení/adaptací či úprav provedených za účelem jeho lepšího fungování v rámci našich služeb), komunikaci, publikování, provozování a zobrazování na veřejnosti a distribuci takového obsahu Práva, která touto licencí udělujete jsou užita za účelem provozování, propagace a vylepšování stávajících služeb a vývoj nových služeb. Licence přetrvává i poté, co přestanete naše služby používat (např. firemní zápis přidaný do služby Mapy Google).

Lehce nesrozumitelná věta se dá vyložit tak, že za účelem „provozování“ služby může váš obsah na Google Drive libovolně editovat, reprodukovat, nebo jinak používat, dokonce je může poskytnout spolupracujícím firmám. Podmínky Googlu nahrávají spekulacím, co všechno by mohl s vaším obsahem dělat. Třeba by se mohl některý váš obrázek dostat do reklamy, kterou bude vyrábět firma vzdáleně spolupracující s Googlem.

Pascal

Pascal

25.4.2012 15:15

Ani neni to koli tomu, ze upravuje subory, aby sa dali pouzit v google dokumentoch? Aby sa tam dali editovat atd. Uz je to trochu pranoidne. Stavim sa, ze box.net, dropbox a kopa dalsich ma nieco podobne v podmienkach.

romi

romi

25.4.2012 21:09

Pro me je to hlavne zdrazeni mista pro Picassu. V soucasnosti mam 5USD rocne 20GB. Nove si misto toho muzu poridit 25GB za 2.50USD MESICNE! A to se vyplati. Nastesti muzu i nadale pokracovat podle stareho ceniku.

Wexter

Tomáš Očadlýgrafik 2

25.4.2012 21:19

romi: máš pravdu, ta cena je strašná …

Tom

Tom

26.4.2012 0:40

Hmm, mám jen takový pocit, nebo opravdu firmy už totálně zblbly a každé další “vylepšení” a “nová služba” je pro uživatele krok zpět? Třeba SkyDrive je totální úpadek. Live Mesh beta byl ok, Live Mesh 2011 ještě ušel, SkyDrive je cesta zpět. Menší místo, méně funkcí. U Googlu je zase už standardem, že jeho služby jsou zoufale nedotažené a dále se nerozvíjí, až je po čase umrtví. příkladem budiž předchůdci Google+, dále nedotažené úkoly v Google Kalendáři. Google Dokumenty, které prošly také několika změnami z mého pohledu v leččems k horšímu (stále více omezení a mně možností). Zrušení původních bookmarků z Chrome na Google Dokumentech apod. Ach jo, svět se v kravsků řiť obrací.

HonzaP.

HonzaP.

26.4.2012 0:48

Technická: Jsem jen blbej, nebo z aplikace pro android nejde stáhnout soubor z drivu do telefonu na kartu?

Coiote

Coiote

27.4.2012 22:04

ups…tak jsem zrovna psal delsi komentar ale pri odeslani error (a text jsem si nezkopiroval :-))
Tak strucne..prislo mi info ze mi bude koncit lhuta na kterou mam 20GB/5USD/rok s linkem..u meho planu je “no longer available”….a ted je otazka jestli info od google ze na starem planu je mozne zustat neplati jen do doby nez uplyne doba predplacenosti…nevite pls nekdo?? predem diky za info…doufam ze existuje reseni, 2,5USD/mesic se mi nelibi…to uz bych si radsi nekde sehnal na dropboxu…

Leonell

Leonell

28.4.2012 7:34

>Jsem jen blbej, nebo z aplikace pro android nejde stáhnout soubor z drivu do telefonu na kartu?

Podle mně to nejde. Teda jde, ale to je véélký workaround:
nastavíš si soubor jako offline (tím on ho uloží na telefon), přes File Manager (Astro např) si ho najdeš (mnt / sdcard / Android / data / com.google.android.apps.docs / files ) a pak už si ho nakopíruješ (nikoliv přeneseš) kam potřebuješ. Předpokládám tohle rychle přidají, jinak to jaksi bude mít omezené možnosti.

easy

easy

28.4.2012 11:04

Zdravim,nainstaloval som Google drive a mam proble, ked cchem vypnut pocitat c aplkiaciou na PC. nejde mi vypnut, vyhodi mi nejaku chybovu tanulku , ze treba manualne vypnut googledrivesync.exe . a to sa mi samozrejme nechce stale odklikavat,pocitac sa musi vypnut sam. Neviete co s tym? uz som to aj preinstaloval par krat a nic…dakujem

Leonell

Leonell

29.4.2012 9:09

>Teda jde, ale to je véélký workaround: nastavíš si soubor jako offline

Opravím sám sebe – ty soubory offline se liší od originálu, zřejmě si tam něco přidají – a nejdou pak logicky použít. Takže naznačený postup nefunguje. Já měl navíc ještě s tím nesouvisející problém s Kindlem (SW) a tak se to nějak seskupilo, že to vypadalo že užívá novou, přenesenou verzi a on ve skutečnosti zobrazoval starou.
Vzhledem k tomu, co jsem od toho potřeboval (dělám si dokumentace a kopíruju je v MOBI formátu, abych je měl ve vlaku k dispozici), tak to jdu odinstalovat a zkusit konkurenční DropBox.

Dawe

Dawe

1.5.2012 17:49

Je to super, ale mám dotaz … nepřišel jsem na to jestli jdou například fotky které sdílím z PC uložit do mobilu ??? Mobil : Samsung Nexus S

díky za radu

Tomas Matonoha

Tomas Matonoha

2.5.2012 18:55

Zatím s přehledem vítězí na celé čáře DropBox. Pokud by někdo hodlal zaregistrovat, tak přes http://db.tt/tntQFhBz dostanete 500Mb k účtu zdarma.

Tomáš Stránský

Tomáš Stránský

6.5.2012 15:07

Pokud si chcete vyzkoušet Dropbox a chtěli byste získat o 512 MB víc než normálně (2 GB), použijte k registraci tento odkaz http://db.tt/zsa2Wmzq. Díky registraci přes tento odkaz můžete dosáhnout až na 6.4 GB zadarmo a to během ani ne 20 minut.

Jirka

Jirka

26.6.2015 19:01

Jak se dají uložit záložky z Chromu na tabletu Asus ME 302KL Android 4.2.2 a jak je stáhnout do telefonu Asus ZenFone 2 Z00AD (ZE5ML) Android.5.0 Děkuji

RSS (komentáře k článku)