CyanogenMod: Na nátlak Googlu skončí současné ROM

cyanogen and blu

Nejoblíbenější z upravených (custom) ROM systému Android, CyanogenMod ROM, zřejmě odzvonilo. Alespoň v současné podobě. Společnost Google totiž autorovi ROM zaslala dopis (Cease and Desist letter), na jehož základě má zastavit její distribuci a budoucí vývoj.

Googlu se již delší dobu nelíbí, jak si uživatelé a jiní vývojáři vykládají podstatu systému Android, tedy jeho open source základ. Android jako takový je šířen zdarma, zdarma jej může kdokoliv také modifikovat a sám takto upravenou verzi distribuovat. Neoficiální  ROM vyvíjí nadšení vývojáři pro komunitu uživatelů a zpravidla obsahují nové a vylepšené funkce Androidu, které se v oficiálních distribucích objeví mnohdy až za delší dobu. Některé funkce dokonce v oficiální verzi ani být nemusí (multitouch).

Problém ale v případě CyanogenMod nastal, když autor nechal součástí své ROM i aplikace chráněné společností Google. Jejich kód ani distribuce totiž pod licenci open source nespadá. Naopak, aplikace obsahují know-how společnosti Google a ta si je pochopitelně chrání. Aplikace jako Google Mapy, GTalk, GMail, Voice a další jsou do telefonu buď předinstalovány v rámci Google Experience telefonů, zjednodušeně telefonů podporovaných Googlem (s nápisem with Google na zadní straně telefonu), nebo jsou nabízeny ke stažení v Marketu. Aplikace ale nelze šířit jinak než oficiálními cestami.

…That’s why we developed Android apps for many of our services like YouTube, Gmail, Google Voice, and so on. These apps are Google’s way of benefiting from Android in the same way that any other developer can, but the apps are not part of the Android platform itself. We make some of these apps available to users of any Android-powered device via Android Market, and others are pre-installed on some phones through business deals. Either way, these apps aren’t open source, and that’s why they aren’t included in the Android source code repository. Unauthorized distribution of this software harms us just like it would any other business, even if it’s done with the best of intentions

blog Android Developers

Autor v reakci na dopis téměř okamžitě znepřístupnil své stránky cyanogenmod.com. Zvolil tak nejrychlejší variantu řešení, jak zabránit dalšímu šíření ROM a zároveň vyjít vstříc velkému Googlu. Stránky jsou již ale opět v provozu a sám autor nyní hledá způsob, jakým šířit své ROM bez aplikací Googlu. Jde však hlavně o to, čím tyto aplikace nahradit. Přeci jen synchronizace s Google účtem je pro mnoho (snad i většinu) uživatelů klíčová.

Reakce Googlu, potažmo i autora ROM, vyvolalo v kauze označované jako Cyanogate samozřejmě i bouřlivé diskuze. Uživatelé autora obhajují tím, že ROM měly být určeny převážně pro Google Experience telefony, tedy telefony, do kterých Google své aplikace stejně předinstalovává.

Ať vývoj oblíbené ROM dopadne jakkoliv, je také možné, že Google pouze odstartoval první vlnu odboje proti neoficiálním ROM. Přičemž začal u té nejúspěšnější, CyanogenMod ROM si stáhlo již přes 30 000 uživatelů.

Petice za CyanogenMod na XDA-Developers.com

archiv
O Autorovi - archiv

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

aplikaci Svět Androida

Proč (ne)vypnout aplikaci Svět Androida?

Články Petr Mišák Petr Mišák
6 min. uložit na později
Jak importovat kontakty z Gmailu do MS Outlook?

Synchronizujte Outlook se svým Androidem

archiv archiv archiv
1 min. uložit na později
image00

Vyvíjíme pro Android – úvod

Návody Tomáš Kypta Tomáš Kypta
10 min. uložit na později

Komentáře (15)