TOPlist

CyanogenMod končí se šifrovanými „textovkami“ WhisperPush

cyanogenmod_icoico

Když vývojáři alternativní ROM CyanogenMod přišli v roce 2013 s projektem šifrované komunikace WhisperPush, vkládali jsme do tohoto plánu velké naděje (viz článek CyanogenMod nasazuje šifrované „textovky“ WhisperPush). Jeho výhodou mělo být, že k bezpečné komunikaci mohl uživatel použít prakticky jakýkoli program pro zasílání zpráv, neboť WhisperPush funguje jako prostředník (či chcete-li „vrstva“) mezi aplikací a službou pro posílání SMS.

Bohužel 19. ledna vývojáři oznámili, že končí s podporou vlastní realizace bezpečného protokolu pro zasílání zpráv vyvinutého Open Whisper Systems. Definitivním termínem ukončení má být 1. únor 2016, kdy bude služba zastavena i na straně serveru.

Jak to bylo s bezpečnými zprávami v ROMce CyanogenMod

Připomeňme, že WhisperPush automaticky šifruje textové zprávy odeslané mezi dvěma uživateli ROMky CyanogenMod, nebo aplikace TextSecure. Funkce se poprvé objevila v CyanogenModu 10.2 díky práci vedoucího inženýra Open Whisper Systems Moxie Marlinspikea. V průběhu času se ale vynořila celá řada problémů, souvisejících zejména s registracemi uživatelů či lokálními omezeními. Později docházelo k dalším změnám, jejichž implementace do ROMky by stále náročnější.

Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems Na šifrovaných zprávách CyanogenMod spolupracoval s Open Whisper Systems

Alternativou může být aplikace Signal, nabízející kombinaci TextSecure (šifrování textu) a RedPhone (šifrování hlasu) bez ohledu na použitou platformu. Samozřejmě lze tento program instalovat i na telefony s ROMkou CyanogenMod, jakož i na jakékoli jiné.

WhisperPush tak není k dispozici v testovacích sestaveních CyanogenModu 13,0, postavených na Androidu 6.0 Marshmallow. Uživatelům na verzi 12.1 a starší bude zobrazována informace o zastavení služby k 1. únoru. Po tomto datu budou odesílané zprávy procházet nativní službou, a budou tak odeslány jako běžné SMS.

Signal Private Messenger
Signal Private Messenger

Zdroje: Android Police a CM.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)