Menu

Alternativní ROM – kterou si vybrat? Deset nejlepších dle AndroidHeadlines.com

Existuje velmi mnoho alternativních ROM, a když říkáme “mnoho”, máme na mysli stovky, možná i tisíce nejrůznějších variant, klonů a derivátů. Server AndroidHeadlines.com jednou za čtvrt roku připravuje přehled deseti nejlepších, přičemž do seznamu zařazuje jak ty, které jsou určené pro široké portfolio telefonů a tabletů, tak ROMky omezené na určitého výrobce či konkrétní model. Podzimní “top 10” tedy vypadá následovně.

10. místo: XenonHD

XenonHD

XenonHD

Xenon HD je unikátní ROMka, která je k dispozici pro většinu zařízení Nexus. Kombinuje výběr “toho nejlepšího” z AOSP, CyanogenModu, AOKP, Carbonu a Paranoid Android. Obsahuje řadu vlastních tapet, nabídku pro nastavení ROMky, vlastní přepínače, vylepšenou aplikaci fotoaparátu a řadu dalších “vychytávek”.

9. místo: CleanROM

CleanROM

CleanROM

CleanROM má svou podstatu v samotném názvu – snaží se být co možná “nejčistší” ROMkou, takže vynechává všechny zbytečnosti, které se podílejí na nafukování kódu. Funguje na novém Nexusu 7, HTC One, Galaxy S4 , Galaxy Note 2, Galaxy S3, HTC One X a mnoha dalších zařízeních. Z obsažených funkcí jmenujme Aroma Installer, podporu init.d, deodexaci a vylepšení stability a výkonu.

8. místo: Slim Bean

Slim Bean

Slim Bean

Také SlimBean se orientuje na uživatele, pro které méně znamená více. Jedná se o zeštíhlenou verzi AOSP, přinášející tmavé prostředí mnoha aplikací, což ocení především majitelé telefonů s displeji (S)AMOLED. Proti AOSP je tato ROM přibližně poloviční velikosti, takže se spouští rychleji, zabírá méně místa a podává vyšší výkon. Slim Bean je k dispozici pro celou řadu zařízení, jejichž seznam najdete na oficiálních webových stránkách.

7. místo: Pacman

Pacman

Pacman

ROMka PAC Man nabízí vybrané funkce ze tří nejlepších ROMek – tedy AOKP, CyanogenModu a Paranoid Android. Počítat tak můžete s funkcemi, jako jsou Pie, nebo účet CyanogenModu. Tuto ROM můžete použít na více než stovce zařízení, včetně relativně starých telefonů.

6. místo: Rootbox

Rootbox

Rootbox

Rootbox je ROMka postavená na AOSP, ke které přidává výběr “toho nejlepšího”z CyanogenModu a AOKP. Je to relativně populární ROMka, která je k dispozici pro většinu zařízení Nexus a Samsung. Autor článku dodává, že v poslední době “jede” právě na Rootboxu a je s ním velmi spokojený. To můžeme potvrdit i za naší redakci – na Samsungu Galaxy S II byl Rootbox jednou z nejstabilnějších ROMek s Androidem 4.2.

5. místo: Carbon

Carbon

Carbon

Carbon je další ROMka, která používá mnoho funkcí z CyanogenModu. Má přizpůsobitelná softwarová tlačítka, konfigurovatelné přepínače, zástupce na odemykací obrazovce a celou řadu dalších funkcí.

4. místo: EuroSkank

EuroSkank

EuroSkank

EuroSkank je docela populární derivát CyanogenModu, což znamená, že má stejné vlastnosti a funkce, ale přidává k nim své vlastní doplňky a vylepšení. Podporuje necelých dvacet zařízení, mezi kterými nechybí Nexusy, Samsung Galaxy S4 či HTC One.

3. místo: AOKP

AOKP

AOKP

Dostáváme se na stupně vítězů, kde na nás logicky čeká jedna z nejpopulárnějších ROMek současnosti. Začněme tím, že je založená na AOSP (Android Open Source Project), ke kterému přidává svá vlastní vylepšení. Nabídne třeba změnu barvy softwarových tlačítek (možná to zní jako zbytečnost, ale asi je žádaná, když ji mnoho dalších ROMek přebírá).

2. místo: Paranoid Android

Paranoid Android

Paranoid Android

Paranoid Android je nepochybně jednou z nejlepších alternativních ROMek, jež je v současnosti k dostání. Druhé místo jí na AndroidHeadlines.com udělili proto, že je k dispozici jen pro omezený počet zařízení. Vývojáři přišli s celou řadou funkcí, které lze označit jako revoluční a inovativní, jako jsou nastavení barev pro jednotlivé aplikace, oznamovací systém Halo a nabídka Pie. V současnosti si oficiální Paranoid Android můžete nainstalovat jen na zařízení Nexus s Oppo Find 5.

1. místo: CyanogenMod

CyanogenMod

CyanogenMod

CyanogenMod je jedničkou tohoto přehledu především díky podpoře prakticky všech zařízení, která vás napadnou. Celkem lze CM nainstalovat na téměř tři stovky různých telefonů a tabletů (ovšem ne ve všech případech v nejnovější verzi s Androidem 4.2). Vývojáři této ROM neustále pracují na nových funkcích a vylepšeních, jako je například focení z notifikační lišty, výrazně vylepšená aplikace Fotoaparát, přihlášení k účtu CyanogenMod s možností zálohy a nalezení ztraceného zařízení (zatím jen v testovacích sestaveních), vytvoření vlastních zástupců na odemykací obrazovce a mnoho dalších.

Máte ve svém telefonu některou z výše uvedených ROMek? Podělte se v diskuzi pod článkem o své zkušenosti! Nebo používáte ROMku, která v seznamu není? Napište nám o ní, čím je zajímavá, jaké “vychytávky” a funkce přináší proti konkurenci, a proč jste se pro ni rozhodli!

Zdroj: Android Headlines.

 

Komentáře

dominik

dominik

11.10.2013 9:17

Zdravim…
Na telefonu mam jinou romku pomalu kazdy tyden ;) a je to otazka vkusu :/ bohuzel jedna ma mnoho moznosti nastaveni, od barvy notifikacni listy, az po zvuky vyndani stylusu, ale zase na jiny romce lip jedou hry a uz ma v sobe kernel, aby z frekvence 1,6 sel phablet na 2,0… s jednou romkou vydrzi muj note2 5 hodiny zhasnuty u druhy den a pul, kdyz ho fakt prehrivam :) recenze na zpusob nejlepsi je tahle je blbost… zkousejte a prijdete na to sami… na xda najdete svuj telefon a stahujte, instalujte…

Tomáš

Tomáš

28.5.2014 18:17

Ahoj,
mezi těch 10 nejlepších bych určitě nacpal MIUI; je to ROMka od čínské společnosti Xiaomi, nabízí neuvěřitelně rozsáhlé možnosti nastavení (např. jaká animace se vám zobrazí při zapnutí), stylový desing a nejvíc se mi na tom líbí že MIUI nekopíruje od ostatních ROMek a jede si podle svého, s čistým Androidem se podobá jen hodně vzdáleně; na první pohled to dokonce vypadá, že MIUI je jiný operační systém ;-)

Pavel

Pavel

27.12.2014 9:38

Taky nechápu, proč mezi 10 nejlepších alternativních ROM nezařadili tak výbornou MIUI. Používám ji na tel. Samsung a HTC a mohu říct jedním slovem..naprostá spokojenost. Zkoušel jsem i cyanogenmod a MIUI mi vyhovuje líp…otázka toho co komu vyhovuje. Jen nechápu proč MIUI chybí mezi popisovanými 10 nej ROM, když může s přehledem soupeřit se cyanogenmod mezi nejpoužívanějšími alternativními ROM.

Denis

Denis

24.2.2015 16:03

potrebuju romku pro sencol element p 400.nikde nemuzu najit zadne informace ani na androidforu.cz!

Tom H.

Tom H.

5.3.2015 7:19

Pls, alternativni ROM pro Samsung Galaxy A3? Diky moc za info.

peter

peter

12.4.2015 19:40

Mam note 2 a je hodne spomalený dala by sa mi nainstalovat rom htc sense?aj s funkciami?pripadne volaku inu rychlu rom . ďakujem

RSS (komentáře k článku)