SvětAndroida doporučuje: 8 přehrávačů videa a hudby
- Recenze
- Karel Kilián
- 9.12.2022
- 46
21. kolo cyklu SvětAndroida doporučuje věnujeme programům pro přehrávání videa a hudby – budeme tedy na telefonech a tabletech s Androidem poslouchat muziku a sledovat filmy a seriály.
Zadání pro redakční kolegy bylo tentokrát poměrně prosté: „Nominujte programy, které používáte k přehrávání písniček a filmů.“ Nakonec se nám sešlo osm tipů od šesti redaktorů. Pořadí v článku je učeno následujícím klíčem:
- Podle počtu nominujících redaktorů,
- v případě shody podle hodnocení aplikace v Obchodě Google (v případě, že má aplikace placenou a neplacenou/zkušební verzi, počítá se hodnocení té, která je zdarma); vyšší hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu hodnocení v Obchodě Google; více hodnocení = lépe,
- v případě shody podle počtu pětihvězdičkových hodnocení; více hodnocení = lépe.
Jak funguje cyklus SvětAndroida doporučuje/Čtenáři doporučují?
- V redakci vyhlásíme téma následujícího kola „SvětAndroida doporučuje“ a redaktoři mají týden na to, aby nominovali aplikace.
- Týden po uzávěrce vychází článek SvětAndroida doporučuje (to je právě nyní ;) ).
- Čtenáři mají týden na to, aby přes formulář nominovali další programy (formulář pro nominaci přehrávačů hudby a videa najdete na konci článku).
- Týden po uzávěrce vychází článek Čtenáři doporučují („Čtenáři doporučují: přehrávače videa a hudby“ tedy vyjde 31. května).
Pojďme se tedy podívat na to, v jakých aplikacích přehrávají multimediální soubory naši redaktoři.
Poweramp Music Player
Poweramp se stal jedničkou tohoto kola – do svých nominací ho napsala polovina redaktorů, kteří se zapojili do diskuze. Jan Dolejš ke své nominaci říká: „Co napsat o přehrávači, který se stal symbolem pro hudbu v androidích telefonech? Jste-li skutečně nároční posluchači a potřebuje program, který uspokojí všechna vaše přání ohledně přehrávání hudby, PowerAMP je jednoznačně ideální aplikací. Jediným mínusem je vyšší cena, ta je však vzhledem k množství funkcí adekvátní.“
Ondřej Kadlec přidává další dva důvody, proč sáhnout právě po tomto přehrávači: „Podpora velkého množství formátů, kvalitní ekvalizér…“ Karel Kilián pak dodává: „Když manželka nedávno přišla s tím, že by chtěla používat starý telefon jako multimediální přehrávač při svých hodinách zumby, vyzkoušeli jsme nespočet aplikací, včetně nejnovější verze hudebního přehrávače od Google. Žádný program ale nepracoval přesně podle našich představ, dokud jsme nenarazili na Poweramp. Je to aplikace, která si perfektně poradí s ID3 tagy, seznamy skladeb („playlisty“), má jednoduché uživatelské rozhraní, ve kterém se bez problému zorientujete. Po vypršení zkušební verze nás sice trochu překvapila cena, nicméně musím konstatovat, že vzhledem k funkcionalitě je těch sto korun odpovídající suma.“
O kvalitě Powerampu svědčí více než deset milionů stažení zkušební verze a přes půl milionu platících zákazníků, jakož i hodnocení 4,6 (respektive 4,7 u placené).
Výčet funkcí a možností je opravdu dlouhý, proto vybíráme jen namátkově:
- přehrává soubory mp3, mp4/m4a, ogg, wma, flac, wav, ape, wv, tta, mpc a aiff.
- 10pásmový grafický ekvalizér, fungující u všech podporovaných formátů. Nabízí též několik předdefinovaných nastavení, jakož i možnost uložit si vlastní.
- Samostatné nastavení basů a prostorového zvuku.
- Plynulý přechod („fade out/fade in“) mezi skladbami.
- Přehrává písničky ze složek a/nebo z vlastní knihovny.
- Podpora zobrazování textů písniček.
- Podpora seznamů skladeb ve formátech m3u, m3u8, pls a wpl.
- Animace obalu alba.
- Stahování chybějících obalů alb.
- 4 typy nastavitelných widgetů.
- Konfigurovatelná zamykací obrazovka.
- Podpora sluchátek s ovládáním.
- Editor ID3 tagů
- Grafická témata včetně podpory skinů vytvořených třetí stranou.
- Rychlé skenování hudební knihovny
- Široké možnosti nastavení.
Poweramp je ke stažení jako 15denní demoverze zdarma. Pokud se vám zalíbí, počítejte s částkou kolem 90 Kč za odemknutí plné verze.
Stávající uživatelé se v hodnocení v Obchodě Google doslova přebíjejí superlativy („nejlepší,“ „excelentní“ …) na účet této aplikace. Kladně vnímají především přehlednost, nastavení, ale také podání zvuku. S kritikou se Poweramp setkává především kvůli absenci češtiny a údajné chabé odezvě na slabších telefonech. Našlo se i několik uživatelů, kterým Poweramp způsobil zamrznutí či dokonce restart telefonu.
Novinky o Powerampu můžete sledovat také na oficiálním Twitteru účtu.
MX Player
Od hudby se přesuneme k další multimediální zábavě – videu. Zde jako přehrávač v naší redakci zvítězil MX Player, který nominovali dva redaktoři. Jan Dolejš na otázku, proč doporučuje právě tuto aplikaci, odpověděl: „MX Player mě doprovází od samého počátku přehrávání videí na androidím telefonu a nabídne mi zdarma vše, co k přehrávání potřebuji. Poradí si téměř se všemi videy, jež do telefonu nakopíruji. Nesetkal jsem se zatím ani s problémy s titulky (diakritika vždy seděla dobře). Pozadu není ani v hardwarové akceleraci videa. Velice se mi líbí také zabudovaná gesta, kdy posunem prstu po pravé straně nastavím snadno hlasitost a pohybem po levé straně jas displeje. Oceňuji také funkci zamknutí obrazovky, což se hodí například při sledování filmu v MHD. Aplikace je k dispozici zdarma a neobtěžuje ani žádnou reklamou.“
Honzovo pochvalné hodnocení potvrzuje i známka v Obchodě Google – 4,7 bodů z pěti možných dosáhne jen skutečně výjimečně dobrý program (placená verze má stejnou známku).
Dejme ale slovo dalšímu zastánci MX Playeru – Františku Kučerovi: „V telefonu si ve velké míře nepřehrávám videa, ale když už jsem k tomu okolnostmi donucen, mou jasnou volbou je MX Player. Ať už je to díky podpoře českých znaků u titulků, podpoře přehrávaných formátů (zatím jsem nenarazil na žádné video, které bych nepřehrál), nebo díky možnosti ovládání pomocí gest. V aplikaci si u jednotlivých videí můžete nechat zobrazit detailnější info o přehrávaném videu (poslední datum přehrávání, v jakém čase jste video ukončili, délku videa apod.).“
A jaké klady vyzdvihují u svého dítka sami autoři?
- Podporu vícejádrových procesorů při dekódování videa.
- Optimalizované kodeky pro různé procesory (stahují se samostatně) včetně ARM NEON a NVIDIA Tegra 2.
- Zvětšování a zmenšování obrazu gestem „štípnutí.“
- Posun titulků v případě, že se rozcházejí proti obrazu.
- Dobrá čitelnost titulků pomocí tenčích okrajů a stínu okolo textu.
- Podpora pro Android 4.0 Ice Cream Sandwich.
MX Player zvládá zobrazovat titulky ve formátech DVD, DVB, SSA/ASS, SubStation Alpha (.ssa/.ass), SAMI (.smi/.sami), SubRip (.srt), MicroDVD (.sub/.txt), SubViewer2.0 (.sub), MPL2 (.mpl/.txt), PowerDivX (.psb/.txt) a TMPlayer (.txt).
Uživatelé se víceméně shodují s redakčními kolegy – vyzdvihují podporu všemožných formátů videa a titulků, příjemné ovládání aplikace, rozsáhlé nastavení a dotyková gesta. Problémy reportují především majitelé tabletů Asus Transformer, občasné stížnosti zazněly na rozcházení obrazu a zvuku.
Stáhnout si můžete verzi zdarma, obsahujáící reklamu, nebo za cca 100 Kč bez reklamy.
DicePlayer
Druhý přehrávač videí je také poslední aplikací, na které se shodli alespoň dva redaktoři. Tím prvním byl „nečekaně“ Jan Dolejš, který se nad DicePlayerem doslova rozplývá: „Opravdový přeborník na videa. Kde jiní selžou, Dice Player nezaváhá. Získal si mě svou schopností přehrát velikou spoustu formátů a hlavně díky výborné hardwarové akceleraci, kterou nabídne u videí, kde jiné přehrávače selhávají. Nechybí ani rozsáhlá správa titulků, nebo zabudovaná gesta pro ovládání hlasitosti a jasu displeje. Užitečná je také ikonka v pravé spodní části displeje, pomocí které můžeme zvolit, zda chceme video přehrávat v originálním poměru stran, roztáhnout, oříznou atp. Verze zdarma obsahuje bohužel občas nepříjemné reklamy, při přehrávání však ničemu nevadí.“
Druhým do pranice je Roman Nepšinský. Jeho požadavky na přehrávač filmů nebyly malé – ostatně posuďte sami: „Když jsem před rokem kupoval tablet s Honeycombem a Tegrou 2, dlouho jsem hledal přehrávač videa, který by uměl naplno využít hardwarovou akceleraci videa, a to i v případě, kdy je použit v kombinaci s nepodporovaným zvukovým formátem (např. AC3). Navíc si musí poradit se zobrazováním titulků a umět jak video tak titulky přehrávat přímo ze síťového úložiště (klasicky přes Sambu v kombinaci např. s Es File Explorerem).“ Který program nakonec u Romana vyhrál na celé čáře? „DicePlayer všechno tohle narozdíl od konkurence splnil a investice do něj se vyplatí.“
Vývojářské studio Inisoft, jež za DicePlayerem stojí, hned v úvodu vyjmenovává klíčové vlastnosti, mezi nimiž nechybí podpora hardwarové akcelerace a práce se síťovými zdroji. Na dvoujádrových procesorech zvládne přehrát soubory MKV/AVI až do rozlišení 720p. Přitom ve srovnání s přehrávači, jež dekódují videa softwarově, konzumuje méně elektrické energie.
- Podporované formáty: AVI, MOV, MKV, FLV, AVI, 3GP, 3G2, ASF, WMV, MP4, M4V, TP, TS, MTP a M2T.
- Podporované kodeky (hardwarově dekódované): MPEG-4, H.264 a H.263.
- Podporované kodeky (softwarově dekódované): MPEG-4, H.264, RMVB, XVID, MS MPEG-4, VP6, H.263, MPEG-1 a MPEG-2.
- Podporované kodeky (zvuk): DTS, AC3, AAC, Vorbis, FLAC, MP3, MP2 a WMA.
- Zvládá titulky ve formátech SSA, SMI, SRT a VOBSUB, umí pracovat s titulky v souborech MKV a poradí si i s českými písmenky.
Uživatelé oceňují především plynulé přehrávání HD videí a Romanem zmíněnou podporu Samby. Kritika se na DicePlayer prakticky nenašla – pouze jeden z uživatelů zmínil, že by ocenil širší možnosti nastavení titulků.
PlayerPro Music Player
Zpátky k muzice – tedy k hudebním přehrávačům. Nejúspěšnější „one man show“, tedy aplikaci nominovanou jen jedním redaktorem, představil František Kučera. Jeho favoritem je PlayerPro Music Player, který prezentuje: „Než jsem narazil na tento program, vyzkoušel jsem jich do té doby spoustu. Nikdy jsem ale nebyl úplně spokojen. Až PlayerPro Music Player přinesl do mého telefonu poctivou a kvalitně zpracovanou aplikaci, za kterou je radost zaplatit. Argumenty, které mě přesvědčily, že dál hledat nemusím: ekvalizér na velmi slušné úrovni; možnost zobrazení cover alba nebo obrázku interpreta; umožňuje stažení cover alba z Internetu (funguje báječně); sleeptimer s postupným zeslabováním hudby; velká řada skinů a pro někoho je jistě i velké plus, že je lokalizován do češtiny. Především u zahraničních interpretů si pak můžete nechat aplikací vyhledat i text songů, což je velmi příjemná a mnohdy i užitečná funkce.“
Ze sáhodlouhého výčtu možností, schopností a funkcí jmenujme:
- Prohlížení a přehrávání hudby podle alb, interpretů, žánrů, písní, playlistů a složek.
- Možnost změny uživatelského rozhraní programu instalací jednoho ze 14 dostupných skinů.
- Přístup k recenzím alba či umělce.
- Editace tagů v souborech MP3, OGG, FLAC, WMA, WAV, M4A a MP4.
- Zvukové efekty (dojem prostorového zvuku, zvýraznění basů), 5pásmový grafický ekvalizér s přednastavenými možnostmi i manuálně konfigurovatelný.
- Podpora Dolby a zvukových efektů SRS na zařízeních HTC vybavených vylepšením zvuku HTC.
- Hudební statistiky a chytré playlisty.
- Import a export hudební historie a hodnocení z/do vašeho oblíbeného desktopového přehrávače (podporovány jsou aplikace Songbird, Winamp, Windows Media Player, MediaMonkey…).
- Výběr z pěti různých widgetů na domovskou obrazovku (4 x 1, 2 x 2, 3 x 3, 4 x 4 a 4 x 2). Všechny widgety jsou konfigurovatelné: připraveno je šest různých skinů, možnost zobrazení obrázku interpreta místo obalu alba, zobrazení hodnocení, náhodné přehrávání atd.
PlayerPro Music Player je k dispozici v sedmidenní testovací verzi zdarma. Pokud by vás během této doby přesvědčil o svých přednostech, a budete ho chtít používat dál, počítejte s cenou kolem 80 Kč. Před instalací verze Pro ale tu testovací odinstalujte!
Music Volume EQ
Na tuto aplikaci jsme upozorňovali na počátku února ve zprávičce Music Volume EQ: Zlepšete si hudební zážitky. Zaujala i Romana Nepšinského, který ji zařadil do dnešního přehledu s tím, že: „Utilita Music Volume EQ není přímo přehrávač, ale přesto by si zasloužila v tomto díle zmínit.“ Program je podle něj užitečný především tím, že: „Umožňuje nastavit ekvalizér zvukového výstupu telefonu nebo tabletu a tím např. vyřešit problém s nízkou maximální hlasitostí.“
Fakt, že se jedná o užitečná nástroj, potvrzuje také více než milion stažení a známka 4,5. Music Volume EQ přitom umí nejen nastavovat hlasitost, ale také měnit podání zvuku prostřednictvím pětipásmového grafického ekvalizéru, nabízí zdůraznění basů a nejrůznější zvukové efekty.
Výčet funkcí vypadá následovně:
- Ovládání hlasitosti,
- pětipásmový ekvalizér,
- efekt zvýraznění basů,
- zvukové efekty,
- devět předdefinovaných nastaveni ekvalizéru s možností uložení vlastního nastavení,
- widget na domovskou obrazovku,
- zamknutí nastavení hlasitosti.
Aplikace spolupracuje jak s výchozím systémovým přehrávačem, tak s aplikacemi Winamp, Google Music, MixZing, Poweramp a dalšími.
Nesmíme zapomenout zmínit také další výhodu: Music Volume EQ je zcela zdarma.
Kuriozitou je skutečnost, že jsme v Obchodě Google nenašli ani jedno negativní uživatelské hodnocení. Pokud tedy potřebujete zlepšit zvuk svého telefonu, patrně není co řešit :)
QQPlayer
Do poněkud netradičních čínských vod nás zavedl Tomáš Hochmuth, který nominoval QQPlayer. Proč byste tedy měli tento přehrávač vyzkoušet? „Multimediální přehrávač, který si na nic nehraje. Ve Windows máme oblíbený VLC Player a na Androidu je to právě QQPlayer, který přehraje prakticky jakýkoliv formát bez nutnosti instalovat všemožné i nemožné kodeky. A které formáty QQPlayer zvládá? Zde je výčet: AVI, FLV, MP4, 3GP, MKV, MOV, WMV, FTV + titulky ve formátech SRT. Titulky jsou hlavní zbraní tohoto přehrávače, zvládá nejen české titulky s diakritikou, ale umožňuje také přepínání mezi titulky v ostatních jazycích v reálném čase. Dalšími výhodami jsou indikátor stavu baterie, absence reklam, byť je program zdarma, nízké nároky na HW telefonu a intuitivní ovládání. Vertikálními posuny po displeji volíme hlasitost, horizontálními se posuneme v čase. Přehrávač má necelých 6 MB a vysoké hodnocení v Play Store jej může řadit do „must have“ aplikací. Rozhodně jej vyzkoušejte, pokud se vám zalíbí, existuje i jeho desktopová verze pro PC.“
Je pravdou, že proti výše uvedeným aplikací má QQPlayer jen maličko horší hodnocení – známka 4,4 je ale stále indikátorem velmi dobrého programu. Navíc více než milion instalací taktéž svědčí o kvalitách a oblibě mezi uživateli.
Kromě přepínání mezi více mutacemi titulků umí QQPlayer také přepínat mezi zvukovými stopami, pokud jich video obsahuje více. Vývojáři se kromě toho chlubí technologií Smart Auto, která detekuje formát videa a poskytuje plynulejší přehrávání v lepší kvalitě i na zařízeních s omezenými zdroji a menší obrazovkou.
Taktéž v případě tohoto přehrávače uživatelé nešetří v hodnoceních superlativy, jako je „perfektní,“ „fantastický,“ či „skvělý.“ Jeden, který se podepsal jako Harry, se například raduje, že přehrávač zvládne přehrát „všechna jeho porna“ i na Samsungu Galaxy Spica (což musí být zážitek ;) ). Ani tentokrát jsme v Obchodě Google nenašli žádné negativní hodnocení.
CyanogenMod přehrávač
Zbývající dva přehrávače v Obchodě Google nenajdete – jsou totiž součástí takzvaných „alternativních ROMek.“
Hudební přehrávač z ROMky CyanogenMod doporučil Jan Dolejš, podle kterého „Přehrávač v králi neoficiálních ROM, CyanogenModu, plně postačuje pro běžný poslech hudby. Nechybí náhodné přehrávání, playlist, ekvalizér, příjemný vzhled a ovládání ze zamykací obrazovky. Skvělou vlastností je též skok o písničku při delším stisku tlačítka pro ovládání hlasitosti. Schází mi však přehrávání ze složek a vyřazování určitých skladeb z aktuálního seznamu.“
Kromě zmíněných funkcí umí tato aplikace pěkné animace, můžete změnit její vzhled grafickým tématem, či ovládat ji zatřesením telefonu. Život usnadňuje ovládání přes notifikační lištu nebo zámek obrazovky.
Pro další informace doporučujeme navštívit příslušné vlákno XDA fóra.
Odkaz pro stažení APK CyanogenMod přehrávač
MIUI přehrávač
Další populární ROMkou je čínská MIUI, která, kromě mnoha jiných vylepšení, přichází také s vlastním multimediálním přehrávačem. Do našeho přehledu ho nominoval opět Jan Dolejš, který o něm napsal: „Přehrávač, který je součásti velmi známých neoficiálních ROM MIUI z čínských dílen, se stal mým společníkem na dlouhou dobu, protože díky jeho integraci v systému, šikovným funkcím a pěkným vzhledem jsem neměl důvod jej měnit. Velice povedený design doplňovala možnost přehrávání písniček ze složek, playlisty, náhodné přehrávání, automatické stahování obrázků alb a textů písniček. Za zmínku stojí také výborná ingegrace do zamykací obrazovky, kdy pouhým poklepáním na odemykací tlačítko se objevil widget, a hudba tak šla ovládat, aniž byste museli odemknout telefon.“
Další informace, instrukce k instalaci a balíčky ke stažení najdete na XDA fóru.
Odkaz pro stažení APK MIUI přehrávač
Znáte lepší přehrávač hudby nebo videa? Nominujte ho!
Je nám jasné, že i kdyby nás bylo v redakci sto, nemohli bychom svými nominacemi pokrýt kompletní spektrum čítající všechny kvalitní přehrávače videa a hudby. Proto, jako pokaždé, dáváme na závěr slovo našim čtenářům. Znáte dobrý přehrávač, který se v našem přehledu neobjevil? Pak neváhejte, a nominujte ho skrze formulář uvedený níže. Napište nám, v čem je právě ten „váš“ program lepší, jaké funkce nabízí a proč ho používáte!
Nominace byly ukončeny. Článek Čtenáři doporučují: 5 přehrávačů videa a hudby vyjde ve čtvrtek 31. května.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (46)
Přidat komentář