ROM CyanogenMod 11 M5 v týdenním praktickém testu [recenze]
- Články
- Karel Kilián
- 13.4.2014
- 74
V pondělí jsme vás informovali o vydání pátého „M snapshotu“ patrně nejpopulárnější alternativní ROMky CyanogenMod v její jedenácté verzi. Krátce po vydání aktuality jsme tuto ROM nahráli na redakční Samsung Galaxy S3, na kterém jsme ji pak týden testovali v praktickém nasazení. Předestíráme, že tento článek si neklade za cíl prezentovat všechny schopnosti, možnosti a funkce CyanogenModu, ale spíše ukázat, jak se tato ROM chová při používání v běžném životě.
Zdůrazňujeme také, že tzv. „M snapshoty“ mají ještě poměrně daleko do finální/stabilní verze, proto se v nich mohou vyskytovat (a reálně také vyskytují) nejrůznější chyby. Z hlediska stability jsou sice tato sestavení zpravidla stabilnější a spolehlivější než denně aktualizované „nightly builds“, přesto nedoporučujeme je instalovat na zařízení, od kterých očekáváte vysokou či dokonce naprostou spolehlivost.
Pondělí: Instalujeme CyanogenMod 11 M5
Protože na telefonu již máme nainstalovanou konzoli pro zotavení („recovery“), konkrétně ClockworkMod, byla instalace hračkou. Z webu CyanogenModu jsme stáhli odpovídající verzi souboru s ROMkou (v našem případě tedy cm-11-20140405-SNAPSHOT-M5-i9300.zip velký 197,1 MB) a také balíček aplikací Google pro CyanogenMod 11 (ten je pro všechna zařízení stejný; jeho velikost je 83,1 MB). Oba soubory jsme přes kabel nahráli na paměťovou kartu telefonu a mobil jsme restartovali do recovery.
Zde jsme třikrát udělali „kolečko“ wipe data/factory reset, wipe cache partition a advanced-wipe dalvik cache. Následovalo flashnutí samotné ROMky (install zip-install zip from sdcard) a Gapps (tím samým způsobem). Poté opět třikrát kolečko mazání keší.
První start a první nemilé překvapení – na obrazovce zůstal viset nápis Samsung Galaxy S3 I9300 a ani po několika minutách se neobjevilo známé animované logo CyanogenModu. Nezbývalo než použít „osvědčenou metodu“, tedy telefon vypnout dlouhým podržením tlačítka na pravém boku a po chvilce ho opět zapnout. Tentokrát vše proběhlo hladce a během několika sekund už se na nás „smál“ mimozemšťan CM.
Úvodní konfigurace
Úvodním nastavením provede uživatele průvodce, kterého z části budete znát, neboť pochází z aplikací Google. Pokud je v mobilu vložena SIM českého operátora, průvodce automaticky nabídne jako výchozí jazyk češtinu. Následně probíhá nastavení účtu Google, před kterým ale telefon nevyžaduje připojení k Wi-Fi. Dávejte tedy pozor, jestliže se rozhodnete obnovit aplikace a nastavení z cloudu, abyste si nevyčerpali svůj mobilní datový limit.
Během tohoto procesu budete požádáni o následující informace:
- Máte/nemáte účet Google. V prvním případě budete požádáni o přihlašovací údaje, ve druhé variantě si účet založíte.
- Souhlas se smluvními podmínkami společnosti Google, zásadami ochrany soukromí a podmínkami Google Play.
- Zálohování a obnovení dat do/z účtu Google. Povolení přístupu k poloze s použitím Wi-Fi a souhlas se zasíláním informačních e-mailů.
Následuje přihlášení k účtu CyanogenMod. Pokud netušíte, co vám tato služba může nabídnout, vězte, že především:
- Zjištění informací o telefonu (verze CyanogenModu, verze systému Android, kdy byl naposledy viděn, datum registrace, operátor).
- Zobrazení polohy telefonu v mapě (funguje jen tehdy, je-li telefon připojen k Internetu).
- Vzdáleně vymazat obsah telefonu (funguje jen tehdy, je-li telefon připojen k Internetu).
- Odebrat zařízení ze seznamu.
Samozřejmě je otázkou, proč by měl uživatel používat tuto cestu, když Android podporuje tytéž funkce nativně skrze Správce zařízení Android (viz naše sekce Správce zařízení Android, kde se dozvíte vše potřebné). Odpověď závisí na preferencích uživatele – skalním paranoikům jistě bude vyhovovat, že budou mít tutéž funkci „pojištěnou“ skrze dalšího poskytovatele.
Paradoxně až v tomto momentě se telefon začne shánět po tom, ke které bezdrátové síti se má připojit. Následuje zadání přihlašovacích údajů k CM účtu a povolení přístupu k poloze. V dalším kroku pak lze povolit funkci zabezpečených SMS, které by neměl přečíst ani operátor (psali jsme o tom ve článku CyanogenMod nasazuje šifrované „textovky“ WhisperPush) a nakonec zbývá výběr časového pásma, případně nastavení data a času.
Po dokončení jsme narazili na další chybu – dialogové okno oznámilo, že Aplikace Účet CyanogenMod bohužel přestala pracovat a některé kroky průvodce jsme museli absolvovat ještě jednou. Pak už „najelo“ uživatelské prostředí, kterému v případě CyanogenModu 11 vévodí launcher Trebuchet.
Launcher Trebuchet
Launcher nepřekvapí žádnými výstřelky – má standardní seznam aplikací (nedává tedy všechny ikony na plochu, jako MIUI), ve kterém lze ikony třídit podle názvu, počtu spuštění, nebo času instalace. Domovské obrazovky fungují tak, jak je na Androidu 4.4.x zvykem – přibývají tedy automaticky tím, když na ně přidáte nebo přesunete ikonu. Kteroukoli obrazovku lze nastavit jako výchozí, chybí ovšem „levá domovská obrazovka“ s Google Now (resp. Chytrými kartami Google).
Uživatel si může vybrat z tuctu přechodových efektů mezi plochami a široké nabídky tapet, z nichž některé najdete pouze v této alternativní ROMce. Widgety se nevytahují na plochu ze seznamu aplikací, ale ze samostatné sekce, kde jsou prezentovány ve formě zmenšených náhledů.
Horní oznamovací lišta na první pohled nedoznala proti čistému Androidu zásadnějších změn. Patrně je to věcí zvyku, nicméně v panelu rychlého nastavení přináší CM jeden malý, ale dle našeho mínění návykový detail: zatímco na čistém Androidu krátké tapnutí způsobí přechod do nastavení (např. nastavení Wi-Fi) a dlouhé zapne/vypne příslušný modul či funkci, na CyanogenModu je to přesně obráceně.
Tím ale hrátky s panelem rychlého nastavení zdaleka nekončí – pokud klepnete na tlačítko plus, přepnete tuto sekci do režimu editace, ve kterém lze přesouvat dlaždice podle vašich představ, odebírat je a přidávat. V této oblasti můžete mít zástupce:
- ADB po síti.
- Bluetooth.
- Fotoaparát.
- GPS.
- Hlasitost.
- Jas.
- Mobilní data.
- Nastavení.
- NFC.
- Otáčení.
- Profil.
- Přepnutí uživatele.
- Režim klidu.
- Režim sítě.
- Režim V letadle.
- Rozšířená plocha.
- Stav baterie.
- Svítilna.
- Synchronizace.
- Uspat.
- Wi-Fi.
- Wi-Fi AP.
- Zámek obrazovky.
- Zhasínání obrazovky.
- Zvuk.
To už se dostáváme k prvkům, které má CyanogenMod proti Androidu v jeho původní podobě navíc. Nelíbí se vám třeba ukazatel baterie, ze kterého lze jen těžko vyčíst přesnější stav akumulátoru? CM nabízí hned pět variant, jak může indikátor vypadat: buď se může jednat o ikonu baterie na výšku, na šířku, kruhový graf, text (resp. čísla, což je možnost, která nám vyhovuje nejlépe), nebo lze tuto informaci z notifikační lišty zcela skrýt. Podobně lze vypnout či zapnout ukazatel času, ikonou či textem může být vyjádřen i indikátor síly signálu. Kdo viděl poslední telefony LG s funkcí „knock knock“, tomu jistě bude povědomé uspání telefonu dvojím poklepáním na horní lištu. S probouzením tímto gestem ale nepočítejte.
Příprava na ostrý provoz
Zde se již naše zkušenosti patrně budou od zkušeností jednotlivých uživatelů lišit, neboť přeci jen každý používá svou sadu aplikací a každému v určitém segmentu vyhovuje jiný program. My jsme jako prvních osm aplikací instalovali:
- Dropbox – klient cloudové služby, kterého potřebujeme v první řadě k automatickému nahrávání snímků obrazovky z telefonu do počítače. Kromě toho z cloudu stahujeme databázi hesel k aplikacím a službám, kterou potřebujeme pro následující program….
- KeePassDroid – jedna z mnoha aplikací, do které si můžete schovávat hesla (tedy předpokládáme, že nepoužíváte jedno heslo pro všechny služby). KeePassDroid významně usnadňuje zadávání hesel tím, že je lze kopírovat z oznamovací lišty do příslušných polí aplikace.
- Titanium Backup (pochopitelně v plné verzi) nabízí na rootnutém telefonu patrně nejkomfortnější zálohu a obnovu aplikací včetně jejich dat, Zálohu máme uloženou na paměťové kartě, takže například po nahrání nové ROM stačí nainstalovat tento program, ukázat, kde jsou uloženy záložní soubory a jednotlivé nebo všechny programy můžeme obnovit doslova na pár klepnutí kdekoli v terénu (tj. i bez nutnosti připojení k Internetu). Právě v tomto momentě oceňujeme, že CyanogenMod nabízí správu práv roota prostřednictvím poměrně přívětivé aplikace.
- Waze – s komunitní navigací Waze jezdíme každý den především proto, abychom mohli ostatní účastníky silničního provozu varovat před problémy na silnicích, policejními hlídkami a dalšími dopravními komplikacemi.
- Foursquare – éra geosociálních her je sice již poněkud za zenitem, ale přeci se nevzdáme pracně vydobytých „majorů“, že? :)
- Feedly – lepší RSS čtečku internetových zdrojů v současnosti patrně nenajdete. A redaktor portálu SvětAndroida.cz musí mít přeci přehled o aktuálním dění, ať je kdykoli a kdekoli.
- Sliding SMS (CM Messaging) – výchozí systémová aplikace na správu SMS je poněkud nudná a působí zastarale. Naopak Hangout nám nevyhovuje především proto, že neodstraňuje diakritiku a nepřehledně míchá chaty s konverzacemi skrze textové zprávy. Sliding SMS je zajímavým kompromisem mezi oběma cestami – nabízí prostředí Google Hangouts doplněné o vlastnosti a funkce pokročilejších SMS aplikací. K dokonalosti chybí především možnost plánovaného odesílání SMS a nastavení indikace přijaté zprávy pomocí LED.
- Sleep as Android – jeden z „nejvymazlenějších“ budíků pro Android od českého vývojářského studia Urbandroid Team, nabízející snad vše, co od tohoto typu aplikace můžete očekávat.
Úterý: první krůčky
Budíky – jak systémový, tak Sleep as Android – ráno zazvonily, což patrně není nic překvapivého. Stejně tak ranní cesta do práce s navigací Waze proběhla bez sebemenších problémů. Na trase máme „testovací úsek“, kdy navigace doporučuje sjetí z dálnice, zatímco my pokračujeme rovně. Podle místa, kde navigace zjistí odchylku, pak určujeme citlivost přijímače GPS. S CyanogenModem 11 M5 bylo vše v pořádku – Waze provedlo přepočet trasy přesně v místech, kde je to pro tento telefon obvyklé.
Oceňujeme, že do nastavení se lze dostat z domovské obrazovky stiskem tlačítka [Menu] a následně přes ikonu Nastavení. Zde provádíme první úpravy – konkrétně v sekci Zvuk-Hlasitost rozdělujeme společné ovládání hlasitosti vyzvánění a oznamování. Poněkud nepochopitelně Google v čistém Androidu ovládání spojil pod jedno „táhlo“, takže pokud potřebujete, aby telefon vyzváněl „na plný kotel“, ale přijaté e-maily a SMSky nerušily (typické využití například při pohotovostech na telefonu během víkendu či noci), budete mít s posledními verzemi Androidu smůlu.
Protože nás v noci obtěžovala svítící LED, indikující probíhající nabíjení, rozhodli jsme se využít funkce Režim klidu, který v nastaveném časovém intervalu deaktivuje vybrané funkce. Nejprve je nutné určit čas, od kdy do kdy režim klidu platí. Následně zatržítky zvolíte:
- Telefonní vyzvánění – pro všechny/pouze uložené kontakty/pouze oblíbené kontakty/nevyzvánět.
- Ztišit upozornění.
- Vypnout hmatovou odezvu.
- Vypnout systémové zvuky.
- Vypnout vibrace.
- Vypnout světelné upozornění.
Proti pokročilejším nástrojům pro automatizaci chytrého telefonu výrazně chybí celá škála možností nastavení – například nelze definovat jiné „časy klidu“ ve všední dny a odlišné pro víkend. Přesto jde sice o základní, ale velmi užitečnou funkci, která v tomto stavu bude vyhovovat většině uživatelů.
Zajímavá je také sekce Nastavení výkonu, kde si lze například „pohrát“ s procesorem. Konkrétně lze sledovat aktuální rychlost (oscilující v případě testovaného SGS3 mezi 200 a 1400 MHz), nastavit CPU regulátor a pokud máte kernel, podporující změnu taktování, pak také budete moci určit nejnižší a nejvyšší pracovní frekvenci CPU (ve výchozím stavu ale CyanogenMod změnu frekvencí nepodporuje). Kromě toho je možné zvolit jeden z pěti I/O plánovačů a aktivovat agresivnější správu operační paměti.
Sekce Zobrazení a světla dovoluje zapnout automatické otáčení obsahu obrazovky nejen o tradičních 90 stupňů vlevo a vpravo (tedy do režimu na šířku), ale též o 180 stupňů (tedy umí reagovat i v případě, kdy mobil otočíte „hlavou dolů“).
Potěšil fungující automatický upload snímků obrazovky skrze Dropbox. Ten by sice měl probíhat vždy, když je telefon připojen přes Wi-Fi a současně má dostatečně nabitou baterii, na některých alternativních ROMkách ale bylo nutné k zahájení nahrávání aplikaci spustit – to přikládáme na vrub příliš agresivní správě paměti, která ukončovala službu Dropboxu, běžící na pozadí.
Výtečně fungovala také automatická synchronizace Gmailu a dalších služeb Google – nebylo nutné provádět jakoukoli operaci manuálně.
Zastavme se ještě krátce u odemykací obrazovky. Ta ve výchozím stavu zobrazuje celou řadu údajů – přesný čas, datum a čas nejbližšího budíku. Widget ukazuje místo, aktuální, nejvyšší a nejnižší očekávanou teplotu a grafické vyjádření aktuální meteorologické situace. Odemykání probíhá tahem kroužku ze středu obrazovky do strany. Proti čistému Androidu lze ale tento kroužek táhnout celkem pěti různými směry a kromě odemknutí tak spouštět čtyři další aplikace, které si zvolíte v nastavení v sekci Zámek obrazovky-Zkratky v posuvníku. Pokud tedy například často chatujete, můžete spouštět Hangout či jiný komunikátor přímo z odemykací obrazovky.
Středa: žijeme s CyanogenModem
Při ranní cestě do zaměstnání jsme změřili spotřebu baterie během používání navigace Waze. V průběhu 22 minut trvající cesty klesl indikátor stavu akumulátoru z 99 % na 85 %, tedy o 14 %. To je na tomto telefonu víceméně běžný výsledek. Reálně lze tedy počítat s tím, že navigace Waze s rozsvíceným displejem a aktivními datovými přenosy (Waze čile komunikuje se servery, odkud si stahuje mapové podklady a dopravní informace) zvládne tímto způsobem fungovat až 2 hodiny a 37 minut.
Při ukončení navigace jsme ale narazili na chybovou hlášku, oznamující pád launcheru Trebuchet. Naštěstí po „odklepnutí“ se launcher sám znovu nastartoval.
Provedli jsme také syntetický test výdrže akumulátoru pomocí aplikace AnTuTu Tester. Test trval 1 hodinu a 48 minut, výsledné skóre bylo 323 bodů. Protože jsme tomuto testu podrobili Samsung Galaxy S3 v rámci recenze po jeho představení, můžeme porovnávat: 569 bodů je podstatně lepší výsledek, na druhou stranu jsme v roce 2012 testovali telefon s úplně novou baterií, zatímco tentokrát již měl akumulátor za sebou přinejmenším šest měsíců života.
Subjektivně nám výdrž s touto ROM připadala průměrná – telefon se při běžném používání dožil večera, víc jsme po něm ani nežádali.
Softwarová výbava
V polovině týdne jsme se také podívali na softwarovou výbavu, která je poměrně skromná, což bude vyhovovat především uživatelům, kteří si své aplikace rádi vybírají sami a nespoléhají při tom na výrobce. Co tedy dostanete jako „základní palubní výbavu“, pokud si nainstalujete CyanogenMod 11 M5 a balík aplikací GApps?
- Apollo – hudební přehrávač, zobrazující písničky nalezené v zařízení podle umělce, alba, názvu skladby nebo žánru. Jedná se o skutečně jen základní program, dovolující spuštění a pozastavení přehrávání, případně přeskakování mezi skladbami.
- DSP Manager – v samotném přehrávači chybí ekvalizér, což ale není na škodu, neboť CM přichází s lepším řešením – samostatným ekvalizérem, který ovlivní zvukový výstup ze všech aplikaci. V oddělených sekcích lze nastavit efekty a podání zvuku zvlášť pro sluchátka, reproduktor, zařízení Bluetooth či USB dok. Kromě grafického ekvalizéru lze zapnout efekt prostorového zvuku a zvýraznit basy.
- E-mail – tradiční klient elektronické pošty, který si poradí s protokoly POP3, IMAP a Exchange serverem. Využijete ho tehdy, pokud nepoužíváte výhradně Gmail. V případě Exchange serveru umí synchronizovat e-maily, kontakty a kalendář, nikoli ale úkoly.
- Fotoaparát – v tomto směru se jedná o tradiční aplikaci z Androidu 4.4 KitKat s nabídkou vyvolávanou pomocí dlouhého tapnutí. Fotoaparát umí ostření dotykem, podporuje režim fotografování, natáčení videa a panoramatický režim. Na Samsungu Galaxy S3 nám ale nenabídl možnost pořídit sférickou fotografii.
- Program Galerie umí nejen prohlížet obrázky v zařízení, ale také provádět jejich editaci. V nástrojích nechybí ořez, přidání rámečku, otáčení, vyrovnání a celá řada dalších efektů a funkcí.
- Hlasové vytáčení je spíše historickou součástí, na našem testovacím telefonu prakticky vůbec nerozumělo češtině a v podstatě nefungovalo. To ale není nic, bez čeho bychom neuměli žít.
- Hodiny jsou také víceméně původní, nabízejí tedy zobrazení času na více místech, nechybí budík, odpočítávání, ani stopky.
- Kalendář taktéž zkušenější uživatele nepřekvapí – nabízí tradiční čtyři pohledy: denní, týdenní, měsíční a režim agendy, kdy jsou jednotlivé události prezentovány formou seznamu. Synchronizace proti Kalendáři Google fungovala bez chyby,
- Kalkulačka se skládá z pěti obrazovek, mezi kterými budete přepínat posunem klávesnice do stran. Kromě algebraických operací naleznete na dalších „stránkách“ pokročilé funkce, výpočty matic, grafy a převody mezi číselnými soustavami.
- Lidé zastupují adresář kontaktů. Nové kontakty lze ukládat lokálně, nebo do adresáře Google, což vřele doporučujeme. K jednotlivým kontaktům je možné přidat celou řadu položek: e-mailové adresy, telefony, poštovní adresy, poznámky, adresy webových stránek a další. Zvolenému kontaktu lze přiřadit vlastní vyzvánění, nebo ho nechat automaticky přesměrovat do hlasové schránky.
- Movie Studio je rozhodně jednou z aplikací, bez které bychom se obešli. Pokud CyanogenMod razí filozofii „čistého systému“, měl by instalaci programu pro střih videa nechat na uživateli. Do aplikace naimportujete obrázky a videa, doplníte je zvukovým podkresem, případně vylepšíte efektem. Mezi jednotlivými snímky pak lze vložit přechody.
- Prohlížeč patří k jednodušším aplikacím ve svém segmentu. Dokáže zobrazit verzi stránky pro mobilní telefony i desktop, umí celoobrazovkový režim, podporuje JavaScript a automatické vyplňování formulářů.
- SMS a MMS je také ve výchozím stavu – zobrazuje tedy textové zprávy formou konverzací, roztříděné podle kontaktu, se kterým komunikujete. CyanogenMod přidal navíc upozornění formou plovoucího okna, odstranění diakritiky, černou listinu a několik dalších drobností, kterými tohoto správce SMS posunul o kousek dále.
- Správce souborů v čistém Androidu poměrně citelně chybí – i proto většina výrobců telefonů a tvůrců ROM přidává do systému vlastní nebo koupené řešení. Aplikace Správce souborů z CyanogenModu dovoluje práci s více soubory a složkami, umí zobrazovat vlastnosti, mazat, přejmenovávat, kopírovat a vytvářet nové soubory a složky v interní paměti i na paměťové kartě. Nechybí ani vyhledávání.
- Stahování – prostý seznam stažených souborů.
- Svítilna je jednoduchá, ale velmi užitečná aplikace, kterou by si asi dříve či později nainstaloval každý. Tapnutím rozsvítíte a zhasnete přisvětlovací LED fotoaparátu, takže telefon poslouží jako baterka. Volitelně lze též nastavit blikání na zvolené frekvenci.
- Terminal Emulator – pokročilým uživatelům pochopitelně nesmí v *NIXovém systému chybět emulátor terminálu, skrze který lze zadávat příkazy.
- Záznam zvuku – jednoduchá aplikace, která promění váš telefon v diktafon. Nahrávky lze ukládat do souborů AMR, 3GPP nebo WAV, a to buď do interního úložiště, nebo na paměťovou kartu.
Z hlediska softwarové výbavy bychom hodnotili CyanogenMod kladně – nechybí asi žádná aplikace, kterou budete do začátku potřebovat, vše ostatní lze stáhnout z Obchodu Play. Jediným programem, který nám připadal „jaksi navíc“, je Movie Studio – aplikaci pro střih videa přeci jen většina uživatelů prostě nevyužije.
Uživatelé, přecházející z oficiálního firmware, ale budou možná malou základní výbavou poněkud zaskočeni, neboť například LG, Samsung, HTC i Sony vybavují svá zařízení řadou „prémiových aplikací“. Záleží na osobních preferencích – jestliže vám programy od výrobce vašeho mobilu vyhovují a nehodláte se jich vzdát, alternativní ROMka patrně nebude pro vás „to pravé ořechové“.
Čtvrtek: měříme výkon
Ani ve čtvrtek jsme nezaznamenali žádné problémy, které by stály za zmínku. Pustili jsme se tedy do testování výkonu syntetickými benchmarky, přičemž jsme použili tradiční způsob měření – každý test jsme tedy spustili pětkrát, nejlepší a nejhorší výsledek jsme škrtli a ze zbylých tří jsme vypočítali průměr. Jak si tedy CM 11 M5 vedl (v závorce jsou uvedeny výsledky naměřené na tom samém telefonu s CyanogenModem 11 M4)?
- Quadrant Standard Edition – 5235 bodů (5200 bodů)
- AnTuTu Benchmark – 18675 bodů (18975 bodů)
- 3DMark Ice Storm Extreme – 2570 bodů (2568 bodů)
- GFXBench T-Rex – 423 bodů (420 bodů)
Odpoledne jsme ale zaznamenali drobný problém s aplikací Fotoaparát, která po pořízení několika snímků za sebou přestala reagovat a nejen, že nefungovalo tlačítko spouště, ale dokonce ani nešlo aplikaci opustit standardním způsobem. Pomohlo až „vyskočení“ tlačítkem [Domů] a následné uzavření přes seznam běžících programů. Nutno podotknout, že prakticky stejné potíže jsme na Galaxy S3 řešili i s jinými alternativními ROMkami – například AOKP či OmniROM.
Kromě toho jsme vyzkoušeli připojení k hlasitému handsfree v automobilu značky Seat skrze Bluetooth. Spárování bylo okamžité a připojení se v průběhu testů ani jednou nerozpadlo. Volání skrze handsfree probíhalo taktéž bez jediného problému – v tomto směru tedy nemáme co vytknout.
Bohužel zůstala chyba, kterou jsme zaznamenali i ve starších „M snapshotech“, kdy pokud se pokusíte odpovědět na SMS zprávu zaslanou z Internetu (konkrétně v případě T-Mobile z čísla „z internetu“), dojde k pádu procesu com.android.phone. Vyřešení problému spočívá v následném restartu telefonu a vymazání zprávy z konverzace.
Ochrana soukromí
Nelíbí se vám představa, že když aplikaci při instalaci schvalujete oprávnění, máte na výběr jen ze dvou možností: tedy schválit všechny požadavky, nebo instalaci odmítnout? CyanogenMod má jednoduché řešení, které najdete v Nastavení-Soukromí-Ochrana soukromí. Zde můžete zapnout ochranu soukromí pro všechny nově instalované aplikace, jakož i pro ty, které již v telefonu máte. Stačí pouze aktivovat volbu klepnutím na ikonu zámku.
Pokud vás obtěžují volání nebo SMS z nějakého čísla, lze tento kontakt zařadit na černou listinu, kterou také najdete v uvedené sekci. V takovém případě bude volajícímu oznámeno, že volaný účastník není dostupný a SMS bez upozornění po přijetí okamžitě mazány. Volitelně je možné blokovat také hovory z neznámých a skrytých čísel.
Pátek: rekapitulujeme a hodnotíme CyanogenMod 11 M5
Při hodnocení pochopitelně musíme brát v úvahu, že jsme testovali verzi, která ještě ani zdaleka není určena pro „ostré“ nasazení. Sestavení „M snapshot“ jsou sice o „jeden level“ výše než „nightly builds“, nicméně stále se nejedná o „release candidate“, který bývá posledním stádiem před uvolněním stabilní verze. Přesto můžeme konstatovat, že na testovaném telefonu byl CyanogenMod 11 M5 velmi stabilní a vhodný pro běžné použití.
Na problémy jsme narazili pouze výjimečně – především se týkaly zastavení launcheru Trebuchet a fotoaparátu. Drobnou výtku máme k požadavku o připojení k Wi-Fi až po nakonfigurování účtů Google, což v případě obnovy aplikací může znamenat zbytečné datové přenosy před mobilní síť.
Prakticky všechny testované funkce, včetně GPS, mobilních datových přenosů, Bluetooth, Wi-Fi a synchronizace fungovaly dokonale, ani služby na pozadí nečekaně nepadaly. Také testy výkonu potvrdily, že CM11 na SGS3 netrpí v tomto směru žádnými zásadními potížemi.
Ocenění patří tvůrcům především za to, že „nenaládovali“ systém zbytečnými aplikacemi, které pouze zabírají místo a nikdo je nepoužívá – obešli bychom se ale bez editoru pro střih videí.
Samostatnou kapitolou jsou možnosti přizpůsobení uživatelského rozhraní, začínající již na odemykací obrazovce. Také oznamovací lištu a panel rychlého spuštění lze vyladit doslova k dokonalosti a dle představ uživatele. Ti, kdož mají tendence pozměňovat vzhled systému k nepoznání, pak jistě ocení podporu grafických témat, která lze stáhnout například z Obchodu Play.
CyanogenMod také udělá radost těm, kdož dbají o své soukromí – umí aplikacím zablokovat přístup k osobním údajům, odmítne nevyžádané hovory a smaže nechtěné SMS.
Celkově můžeme CyanogenMod 11 M5 doporučit – i přes drobné mouchy se jedná o stabilní ROMku s velmi dobrým základem. Pokud tedy na váš telefon výrobce či operátor zapomněl s aktualizacemi, je to jedinečná příležitost, jak si užívat všech výhod Androidu 4.4.2 KitKat v téměř „krystalicky čisté“ podobě.
Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi
Komentáře (74)
Přidat komentář