CyanogenMod 13: vychází nové stabilní alternativní ROMky

cyanogenmod13_ico

Vychází nové stabilní sestavení patrně nejpopulárnější alternativní ROMky – CyanogenMod 13. Jedná se o build ZNH5Y postavený na Androidu 6.0.1 Marshmallow. Přináší poměrně pěknou porci novinek a vylepšení.

Co přináší CyanogenMod 13 ZNH5Y

Co je nového? Tak například nová (černá) startovací animace. Nemohou chybět bezpečnostní aktualizace – v tomto případě záplaty pokrývají dvě ze čtyř známých bezpečnostních děr QuadRooter (psali jsme ve článku Nová zranitelnost QuadRooter: Android se úspěšně ubrání). Z dalších novinek jmenujme třeba automatické vypínání energeticky náročného režimu Wi-Fi hotspotu v případě nepoužívání/neaktivity. V notifikační oblasti se objevují nové ovládací prvky pro přepínání profilů, režim Nerušit a prioritní režim.

CyanogenMod 13: vychází nové stabilní alternativní ROMky CyanogenMod 13: vychází nové stabilní alternativní ROMky

Uživatel může aplikacím povolit přístup k Internetu jen při připojení přes Wi-Fi, případně jim síť zcela zakázat. Ve stavovém řádku můžete zahlédnout novou ikonu, zobrazující stav baterie zařízení připojeného přes Bluetooth. Zpátky se také vrátilo nastavení tapety pro odemykací obrazovku, na kterou si lze vytáhnout informace o počasí.

Novinek je v CyanogenMod 13 opravdu mnoho, přibyly nové překlady, podpora LiveDisplay, součástí jsou nové aplikace Snap Camera a Gello Browser. Stranou bychom neměli nechat ani balíček Cyanogen Apps, bezpečnostní záplaty či API CM SDK.

Kompletní seznam provedených změn a seznam podporovaných zařízení najdete na oficiálním blogu CyanogenMod. Stávající uživatelé sestavení ZNH0E z března tohoto roku mohou aktualizovat na poslední verzi bez nutnosti mazání dat.

Proč jít do alternativní ROM?

Instalace alternativní ROM přináší řadu výhod – například prakticky zcela čistý systém bez grafické nadstavby a zbytečných aplikací, nebo poslední verzi Androidu i pro telefony a tablety, které jejich výrobci již/ještě neaktualizují. CyanogenMod v tomto směru patří mezi nejoblíbenější produkty především díky široké podpoře několika desítek zařízení.

Další důvody, proč instalovat alternativní ROM jsme přinesli ve článcích Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [brainstorming] a Proč (ne)nainstalovat alternativní ROM? [reakce čtenářů].

Jak jste na tom aktuálně vy? Máte nainstalovanou nějakou alternativní ROM, nebo jste spokojeni se softwarem od výrobce telefonu? Podělte se o své zkušenosti v diskuzi pod článkem!

Zdroje: androidauthority.com, cyanogenmod.org.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

kalkulacky_ico

SvětAndroida doporučuje: 4 kalkulačky

Aplikace Karel Kilián Karel Kilián
9 min. uložit na později

Komentáře (15)